Vilija Blinkevičiūtė: "Pirmiausia – investicijos į žmones, o ne viršpelniai"

Vi­li­ja Blin­ke­vi­čiū­tė: "Pir­miau­sia – in­ves­ti­ci­jos į žmo­nes, o ne virš­pel­niai ir vi­suo­me­nė­je stip­rė­jan­tis ne­tei­sin­gu­mo jaus­mas".
Dir­ban­tis žmo­gus ne­tu­ri skurs­ti ir ne­ga­li bū­ti iš­nau­do­ja­mas. O tais, ku­rie ne­ga­li pil­na­ver­tiš­kai dirb­ti, tu­ri bū­ti pa­si­rū­pin­ta. Bū­tent to­kius šių me­tų Eu­ro­pos Par­la­men­to spren­di­mus iš­ski­ria Vi­li­ja Blin­ke­vi­čiū­tė.

Apie priim­tus ir bū­si­mus spren­di­mus – po­kal­bis su Eu­ro­pos Par­la­men­to so­cia­lis­tų ir de­mok­ra­tų pa­žan­gio­jo al­jan­so frak­ci­jos na­re, Užim­tu­mo ir so­cia­li­nių rei­ka­lų ko­mi­te­to vi­ce­pir­mi­nin­ke V. Blin­ke­vi­čiū­te.

– Ger­bia­ma Vi­li­ja, ko­kie šių me­tų Eu­ro­pos Par­la­men­to spren­di­mai bu­vo pa­tys svar­biau­si?

– Svar­bių bu­vo daug, bet šian­dien iš­skir­čiau ke­lis, ku­rie skir­ti dir­ban­tiems žmo­nėms. Pa­vyz­džiui, di­rek­ty­va (pri­va­lo­mas do­ku­men­tas vi­soms vals­ty­bėms) dėl skaid­rių ir nu­spė­ja­mų dar­bo są­ly­gų.

Ir Lie­tu­vo­je, ir Eu­ro­po­je vis dau­giau žmo­nių dir­ba pa­gal ne­ti­pi­nes dar­bo su­tar­tis, sa­va­ran­kiš­kai. Nus­ta­ty­ti nau­ji bū­ti­niau­si stan­dar­tai, ku­riais sie­kia­ma už­tik­rin­ti, kad vi­siems dar­buo­to­jams, įskai­tant dir­ban­čius pa­gal ne­ti­pi­nes dar­bo su­tar­tis, bū­tų už­tik­rin­tos nu­spė­ja­mos ir aiš­kios dar­bo są­ly­gos, taip pat ir so­cia­li­nė ap­sau­ga. Skai­čiuo­ja­ma, kad ES pa­pil­do­mą ap­sau­gą tu­rė­tų gau­ti apie 3 mi­li­jo­nai dar­buo­to­jų, tarp jų – ir Lie­tu­vos.

– Eu­ro­pos Par­la­men­tas įtei­si­no Eu­ro­pos dar­bo ins­pek­ci­ją. Koks jos vaid­muo?

– Pak­lau­siu šiek tiek ki­taip: ar svar­bu, kad dir­ban­tys mū­sų vi­sų bro­liai ir se­sės, vai­kai ir anū­kai ne­bū­tų iš­nau­do­ja­mi nei čia, Lie­tu­vo­je, nei ki­to­je ES vals­ty­bė­je? Ma­nau, kad la­bai svar­bu.

Ins­pek­ci­ja at­sa­kys už dar­buo­to­jų tei­sių ap­sau­gą vi­so­je ES. 17 mi­li­jo­nų žmo­nių dir­ba ki­to­je ES vals­ty­bė­je, tarp jų ir šim­tai tūks­tan­čių iš Lie­tu­vos. Eu­ro­pos dar­bo ins­ti­tu­ci­ja pa­dės pa­vie­niams as­me­nims, įmo­nėms ir na­cio­na­li­nėms ad­mi­nist­ra­ci­joms kuo ge­riau už­tik­rin­ti są­ži­nin­gus dar­bo san­ty­kius. Taip, kaip ne­se­niai nu­ti­ko Nor­ve­gi­jo­je, kur darb­da­vių iš­nau­do­ti Lie­tu­vos vai­ruo­to­jai ap­gy­nė sa­vo tei­ses.

– Po il­gų dis­ku­si­jų priim­tas Eu­ro­pos priei­na­mu­mo ak­tas. Kaip jis pa­keis neį­ga­lių žmo­nių gy­ve­ni­mus?

– Šis do­ku­men­tas skir­tas neį­ga­lie­siems ir ki­tiems spe­cia­lius po­rei­kius tu­rin­tiems vy­res­nio am­žiaus žmo­nėms, nėš­čio­sioms ir kt., ku­rių dar­bo ran­kos la­bai rei­ka­lin­gos mū­sų sens­tan­čio­je vi­suo­me­nė­je.

Nus­ta­ty­ti bend­ri rei­ka­la­vi­mai tam tik­riems pa­grin­di­niams ga­mi­niams ir pa­slau­goms – ban­ko­ma­tams ir ban­ko pa­slau­goms, kom­piu­te­riams, te­le­fo­nams ir te­le­vi­zi­jos įran­gai, te­le­fo­ni­jos bei au­dio­vi­zua­li­nėms pa­slau­goms, trans­por­tui, e. kny­goms ir e. pre­ky­bai. Tai aiš­kūs nu­ro­dy­mai val­džios įstai­goms, ga­my­bos bei pa­slau­gas tei­kian­čioms įmo­nėms.

Svar­bu, kad šie rei­ka­la­vi­mai bū­tų tin­ka­mai įgy­ven­din­ti ES vals­ty­bė­se. Kad neat­si­tik­tų taip, kaip Lie­tu­vo­je, ku­rio­je Neį­ga­lių­jų die­nos pro­ga "Lie­tu­vos ge­le­žin­ke­liai" "pa­svei­ki­no" vi­sus iki 2024 me­tų ati­dė­da­mi ge­le­žin­ke­lių pri­tai­ky­mą neį­ga­lie­siems.

– Kaip ver­ti­na­te siū­ly­mus, kad vi­so­je ES mi­ni­ma­lus at­ly­gi­ni­mas bū­tų ne ma­žes­nis nei 60 pro­c. vi­du­ti­nio at­ly­gi­ni­mo?

– Tei­gia­mai. Pri­ta­riu ir kar­tu su ko­le­go­mis esu vie­na iš šio siū­ly­mo ini­cia­to­rių.

Eu­ro­pos Par­la­men­tas yra priė­męs re­zo­liu­ci­ją dėl mi­ni­ma­lių pa­ja­mų už­tik­ri­ni­mo: ir pa­ja­mos, ir so­cia­li­nės iš­mo­kos, ir pen­si­jos tu­ri ap­sau­go­ti nuo skur­do, už­tik­rin­ti orų gy­ve­ni­mą.

Šiuo me­tu ES net 10 pro­c. dir­ban­čių­jų skurs­ta. Eu­ro­pos Par­la­men­to so­cial­de­mok­ra­tų frak­ci­ja siū­lo vi­so­je ES nu­sta­ty­ti vi­siems pri­va­lo­mas tai­syk­les, kad mi­ni­ma­lus at­ly­gi­ni­mas bū­tų ne ma­žes­nis už 60 pro­cen­tų tos ša­lies at­ly­gi­ni­mų vi­dur­kio.

– Ką rea­liai toks spren­di­mas reikš­tų Lie­tu­vos žmo­nėms?

– Tai reikš­tų, kad jau šian­dien Lie­tu­vo­je mi­ni­ma­lūs at­ly­gi­ni­mai ne­ga­lė­tų bū­ti ma­žes­ni nei 500 eu­rų "į ran­kas". Tiems, ku­rie Lie­tu­vo­je gi­ria­si "so­cia­liai orien­tuo­tu biu­dže­tu", kar­to­ju: jau šian­dien ma­žiau­siai 500. "Į ran­kas".

Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos va­do­vė Ur­su­la von der Leyen pa­ža­dė­jo, kad vie­nas jos prio­ri­te­ti­nių dar­bų bus siū­ly­mai dėl mi­ni­ma­lios al­gos ES. Siū­ly­mai bus pa­teik­ti per 3 mė­ne­sius.

Ko dar ti­kė­tis iš nau­jo­sios Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos – ES vy­riau­sy­bės?

Ak­cen­tuo­ja­mas tiks­las – Eu­ro­pos ža­lia­sis kur­sas. Jis reiš­kia, jog bus ma­ži­na­mas nei­gia­mas po­vei­kis kli­ma­tui. Trans­por­to, pra­mo­nės, at­lie­kų tvar­ky­mo sri­čių lau­kia di­de­lės per­mai­nos ir nau­ji rei­ka­la­vi­mai. Eu­ro­pos Par­la­men­to už­sa­ky­mu at­lik­ta ap­klau­sa pa­ro­dė, kad dau­gu­ma eu­ro­pie­čių ko­vą su kli­ma­to kai­ta lai­ko svar­biau­siu prio­ri­te­tu.

– Ta pa­ti ap­klau­sa pa­ro­dė, kad Lie­tu­vos gy­ven­to­jams šis prio­ri­te­tas – tik penk­to­je vie­to­je.

– Ir tai na­tū­ra­lu. Mū­sų žmo­nės la­biau­siai iš vi­sų eu­ro­pie­čių ti­ki­si skur­do ir so­cia­li­nės at­skir­ties įvei­ki­mo prie­mo­nių. To­liau – ko­va su jau­ni­mo ne­dar­bu, eko­no­mi­kos au­gi­mo ska­ti­ni­mas, var­to­to­jų tei­sės.

Vi­sa tai at­spin­dė­ta vie­na­me iš svar­biau­sių nau­jos Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos prio­ri­te­tų – žmo­nėms tar­nau­jan­ti eko­no­mi­ka. Tai ir mi­ni­ma­lių pa­ja­mų, tin­ka­mų dar­bo są­ly­gų už­tik­ri­ni­mas, dar­bo ir šei­mos gy­ve­ni­mo su­de­ri­ni­mas, pa­gal­ba ir pa­ra­ma neį­ga­lie­siems, sen­jo­rams, šei­moms, jau­ni­mui, ko­va su vai­kų skur­du, ly­gios ga­li­my­bės ir ly­čių ly­gy­bė.

Vil­ties tei­kia nau­jo­sios Ko­mi­si­jos va­do­vės žo­džiai Eu­ro­pos Par­la­men­tui: pir­miau­sia – žmo­nės, o ne rin­kos ir pel­nai. No­rė­čiau, kad vi­si po­li­ti­kai ir Lie­tu­vo­je, ir vi­so­je ES iš­girs­tų: pir­miau­sia – in­ves­ti­ci­jos į žmo­nes, o ne virš­pel­niai ir vi­suo­me­nė­je stip­rė­jan­tis ne­tei­sin­gu­mo jaus­mas, di­dė­jan­ti at­skir­tis ir ne­vie­no­dos ga­li­my­bės kur­ti sa­vo atei­tį.

Užs. Nr. 437889

1