Vilija Blinkevičiūtė: "Minimalus atlyginimas turi būti ir padoresnis, ir teisingesnis"

Vi­li­ja Blin­ke­vi­čiū­tė: "Pri­ta­riu siū­ly­mams di­din­ti MMA. Bet ir pa­di­di­nus MMA, ga­li­ma bū­tų kal­bė­ti tik apie tru­pu­tį tei­sin­ges­nį at­ly­gi­ni­mą ir pa­do­res­nį gy­ve­ni­mą".
Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja jau pra­dė­jo kon­sul­ta­ci­jas su so­cia­li­niais par­tne­riais – darb­da­viais ir pro­fe­si­nė­mis są­jun­go­mis – dėl mi­ni­ma­laus mė­ne­sio at­ly­gi­ni­mo (MMA) skai­čia­vi­mo. Siū­lo­ma tar­tis dėl vie­no­dos MMA skai­čia­vi­mo me­to­di­kos vi­so­se Eu­ro­pos Są­jun­gos vals­ty­bė­se. Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja sie­kia gau­ti in­for­ma­ci­jos, kaip bū­tų ge­riau­sia už­tik­rin­ti, kad kiek­vie­nas dar­buo­to­jas Eu­ro­pos Są­jun­go­je gau­tų tei­sin­gą MMA, už­tik­ri­nan­tį pa­do­rų pra­gy­ve­ni­mą.

Po­kal­bis su so­cial­de­mok­ra­te Vi­li­ja BLIN­KE­VI­ČIŪ­TE, Eu­ro­pos Par­la­men­to Užim­tu­mo ir so­cia­li­nių rei­ka­lų ko­mi­te­to vi­ce­pir­mi­nin­ke.

– Ger­bia­ma Vi­li­ja, ką reiš­kia toks Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos siū­ly­mas? Ar vi­so­se ša­ly­se no­ri­ma nu­sta­ty­ti vie­no­do dy­džio MMA?

– Eu­ro­pos Są­jun­go­je kas de­šim­tas dir­ban­ty­sis pa­ti­ria skur­dą. Čia yra es­mė: už­dir­bant var­ga­ną at­ly­gį neį­ma­no­ma pra­gy­ven­ti. Ir taip ne­ga­li tęs­tis am­ži­nai.

Dis­ku­si­jos vyks­ta pir­miau­sia dėl to, ar bū­ti­na im­tis veiks­mų bend­rai vi­so­je ES ar pa­lik­ti MMA klau­si­mus spręs­ti na­cio­na­li­nia­me lyg­me­ny­je, kaip ir yra da­bar?

Da­bar MMA kiek­vie­na vals­ty­bė nu­sta­to kaip iš­ma­no – 21 vals­ty­bė­je jis nu­sta­to­mas įsta­ty­mais, 6 – ko­lek­ty­vi­nė­mis su­tar­ti­mis (Aust­ri­jo­je, Da­ni­jo­je, Ita­li­jo­je, Kip­re, Suo­mi­jo­je ir Šve­di­jo­je).

Jo­kių siū­ly­mų su­vie­no­din­ti MMA vi­so­se vals­ty­bė­se nė­ra. Gai­la, kad kai ku­rie po­li­ti­kai, neį­si­gi­li­nę ar ty­čia, klai­di­na žmo­nes. Yra kal­ba apie bend­rą me­to­di­ką, nor­mas, kad kiek­vie­no­je vals­ty­bė­je MMA ne­bū­tų per ma­žas.

Da­bar MMA Liuk­sem­bur­ge 7 kar­tus di­des­nis nei Bul­ga­ri­jo­je ir 4 kar­tus nei Lie­tu­vo­je. Tie, ku­rie siū­lo Lie­tu­vo­je ar Bul­ga­ri­jo­je įves­ti liuk­sem­bur­gie­tiš­ką, ai­riš­ką ar vo­kiš­ką MMA, kal­ba ne­rea­lius da­ly­kus.

– O ką siū­lo Eu­ro­pos Par­la­men­to so­cial­de­mok­ra­tai?

– Mes esa­me už tai, kad ES lyg­me­niu bū­tų įtei­sin­ta bend­ra me­to­di­ka, ku­ri už­tik­rin­tų, kad MMA ne tik ap­sau­go­tų dir­ban­čiuo­sius nuo skur­do, įga­lin­tų ten­kin­ti pa­grin­di­nius po­rei­kius (mais­tas, dra­bu­žiai, būs­tas), bet ir už­tik­rin­tų ga­li­my­bę da­ly­vau­ti kul­tū­ri­nė­je, švie­ti­mo ir so­cia­li­nė­je veik­lo­je. Taip pa­do­rų at­ly­gi­ni­mą api­brė­žia Eu­ro­pos so­cia­li­nė char­ti­ja, ku­rią ra­ti­fi­ka­vo ir Lie­tu­va.

– Ar tai reiš­kia, kad mi­ni­ma­lus at­ly­gi­ni­mas ga­li di­dė­ti?

– Jei bū­tų su­tar­ta tai­ky­ti Eu­ro­pos Ta­ry­bos so­cia­li­nių tei­sių ko­mi­te­to išaiš­ki­ni­mą, jog MMA ne­tu­ri bū­ti ma­žes­nis kaip 60 pro­c. vi­du­ti­nio na­cio­na­li­nio gry­no­jo (po mo­kes­čių) dar­bo už­mo­kes­čio, jis di­dė­tų vi­so­se vals­ty­bė­se na­rė­se.

Tam pri­ta­ria ir Lie­tu­vos pro­fe­si­nės są­jun­gos. To­kios nuo­sta­tos lai­ko­si ir Eu­ro­pos pro­fe­si­nių są­jun­gų kon­fe­de­ra­ci­ja.

Da­bar dau­gu­mo­je ES vals­ty­bių, taip pat ir Lie­tu­vo­je, MMA ne­vir­ši­ja 50 pro­cen­tų nuo vi­du­ti­nio at­ly­gi­ni­mo.

– Tar­ki­me, siū­ly­mas dėl 60 pro­cen­tų prii­ma­mas. Ko­kią tai tu­rė­tų reikš­mę, pa­vyz­džiui, Lie­tu­vo­je?

– Da­bar, at­skai­čius mo­kes­čius, Lie­tu­vo­je MMA yra 437 eu­rai. Pa­gal šiuo me­tu tu­ri­mus duo­me­nis, MMA "į ran­kas" reik­tų di­din­ti apie 85 eu­rus. Tai nė­ra kos­mi­niai skai­čiai ar pa­sau­lio pa­bai­ga.

Bė­da ta, kad net ir taip pa­di­di­nus MMA, sun­ku Lie­tu­vo­je kal­bė­ti apie tei­sin­gą at­ly­gį ir pa­do­rų gy­ve­ni­mą. Bū­tų są­ži­nin­ga kal­bė­ti tik apie tei­sin­ges­nį ir pa­do­res­nį. Rei­kia įver­tin­ti ir tai, kad, ly­gi­nant su di­džiai­siais mies­tais, MMA daž­niau už­dir­ba žmo­nės ra­jo­nuo­se, ma­žes­niuo­se mies­tuo­se.

– Kai ku­rie eko­no­mis­tai tei­gia, kad MMA Lie­tu­vo­je – jo­kia ak­tua­li­ja ir pro­ble­ma. Tiek už­dir­ba vos 3 pro­cen­tai dir­ban­čių­jų...

– Taip, gir­dė­jau, kad tai ne­va yra pui­kus ro­dik­lis, ku­rio Lie­tu­vai pa­vy­di dau­gu­ma Eu­ro­pos vals­ty­bių. To­dėl klau­siu: o kiek Lie­tu­vo­je dir­ban­čių­jų už­dir­ba MMA plius 1 eu­rą, plius 5 ar 10 eu­rų? De­šim­tys tūks­tan­čių.

Dar­bo ko­dek­sas juk tik­ras ste­buk­las: nu­ro­do MMA mo­kė­ti tik už ne­kva­li­fi­kuo­tą dar­bą, o MMA plius 1 eu­ras – jau kva­li­fi­kuo­to dar­buo­to­jo at­ly­gi­ni­mas. Tik­ras pa­to­gu­mas, kai rei­kia mo­kė­ti var­ga­ną at­ly­gi­ni­mą kva­li­fi­kuo­tam spe­cia­lis­tui.

Dar gir­dė­jau tei­giant, kad MMA pa­di­di­ni­mas dar la­biau pa­di­din­tų emig­ra­ci­ją iš Lie­tu­vos. Dar vie­nas ste­buk­las. Vi­sa­da ma­niau ir ma­nau, kad daž­niau­siai iš Lie­tu­vos žmo­nės va­žiuo­ja dėl per ma­žų at­ly­gi­ni­mų. Sus­kai­čiuo­ta, kad pu­sė ša­lies gy­ven­to­jų už­dir­ba ma­žiau nei 665 eu­rus į ran­kas. Tai dar vie­nas ste­buk­las, kaip žmo­nės, šei­mos iš­gy­ve­na.

Tai­gi ir Lie­tu­vo­je, ir vi­so­je ES yra apie ką dis­ku­tuo­ti ir dėl ko kry­žiuo­ti ie­tis. Ir tai yra ge­rai. Bū­tų blo­gai, jei bū­tų ty­la. Dis­ku­si­jos, pra­di­niai siū­ly­mai reiš­kia, kad Eu­ro­pos Są­jun­go­je skur­do (kaip ir go­du­mo) nu­slėp­ti ne­pa­vyks. Kad anks­čiau ar vė­liau bus priim­ti ir eu­ro­pi­niai, ir na­cio­na­li­niai spren­di­mai, pa­dė­sian­tys dir­ban­tiems, bet vis tiek sun­kiai be­si­ver­čian­tiems žmo­nėms.

Užs. Nr. 443675

1