Viktorina apie šiaulietišką tarmę

Reginos KVAŠYTĖS nuotr.
Viktorinos „Saulės miestas ir jo kalbinės ypatybės“ nugalėtojai ir organizatoriai.

Kokia mes – Saulės miesto gyventojai – kalba, tarme kalbame darbe, mokykloje, kokia namie, su draugais?

Kovo 14 d. buvo surengta virtuali viktorina, orientuota į Šiaulių miesto aukštaitiškas kalbos ypatybes. Viktorinos organizatorių – Lietuvių kalbos draugijos Šiaulių skyriaus, Šiaulių turizmo informacijos centro, Šiaulių miesto savivaldybės ir Vilniaus universiteto (VU) Šiaulių akademijos – tikslas buvo skatinti Šiaulių gyventojus domėtis savo kalbinės ir etnokultūrinės tapatybės klausimais, išmanyti ne tik savo miesto istoriją, kultūrinius įvykius, bet ir būti susipažinusiems su kalbine situacija.

Antradienį Šiaulių turizmo informacijos centre buvo apdovanoti viktorinos „Saulės miestas ir jo kalbinės ypatybės“ laimėtojai. Šiauliškių patarmės tyrinėtoja doc. dr. Rūta Kazlauskaitė skaitė pranešimą „Kokia tarme kalba šiauliečiai?“. Lietuvių kalbos draugijos tarybos pirmininkė prof. dr. Genovaitė Kačiuškienė aptarė viktorinos tikslą, struktūrą, geriausiai ir prasčiausiai atsakytus klausimus.

Viktoriną sudarė 20 klausimų, iš kurių maždaug pusė buvo siejama su šiaulietiškos kalbos ypatybėmis, o kita pusė buvo skirta įvairiems su Šiauliais susijusiems kultūriniams reiškiniams įvardyti ar juos atpažinti.

Viktorinoje dalyvavo 289 įvairaus amžiaus (nuo 9 iki 72 metų) šiauliečiai. 35 dalyviai save įvardijo kaip buvusius šiauliečius.

Į visus pateiktus viktorinos klausimus teisingai atsakė 3 dalyviai: Ūla Levanaitytė, Arijus Malakauskas, Paulius Peršinas. 19 teisingų atsakymų pateikė Benita Čirvinskaitė, Jurgita Levanaitienė, Laima Malakauskienė, Irena Meškauskė. Į 18 klausimų teisingai atsakė Agnė Dudoravičė, Nemunas Meška, Goda Samalionytė, Neringa Špukaitė-Mamasalijeva, Violeta Valančienė.

Tarp apdovanotųjų, be prizininkų, buvo jauniausia viktorinos dalyvė – 9-erių metų Elzė Kazakevičiūtė. Dvylikametė Gerda Norvaišaitė tarp gausaus bendraamžių būrio surinko daugiausia taškų. Tarp šiauliečių senjorų daugiausia taškų surinko Angelina Stankuvienė. Geriausiai iš buvusių šiauliečių pasirodė Veronika Adamonytė, o tarp Šiauliuose negyvenančių senjorų – Renė Tamošaitienė.

Viktorinos laureatams ir prizininkams buvo įteikti Lietuvių kalbos draugijos padėkos raštai ir organizatorių atminimo dovanėlės.