Vietoje pusantro šimto tūkstančių – „barankos“ skylė?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Centro poliklinikos vaistinė – ne pirmus metus konfliktų ir aistrų objektas.
Šiaulių miesto valdžios euforija už neįtikėtinai didelę kainą vaistinei išnuomojus Šiaulių centro poliklinikoje esančias patalpas blėsta. Patalpas išsinuomavusi bendrovė „Nemuno vaistinė“, valdanti „Camelia“ tinklo vaistines, pranešė nutraukianti nuomos sutartį. Siekiant išvengti tokio žingsnio, Tarybai siūloma atleisti bendrovę nuo „prabangaus“ nuomos mokesčio 9 mėnesiams. Tai piktina kitus vaistinių tinklus. Valstybės teikta parama dėl dalinio nuomos nuomos mokesčio kompensavimo bendrovė nepasinaudojo, visą finansinę naštą perkėlė ant miesto pečių.

 

Nuomojosi už didžiulę kainą

Šių metų pradžioje UAB „Nemuno vaistinė“ patalpas Šiaulių centro poliklinikos patalpose išsinuomojo laimėjusi nuomos konkursą su negirdėta Šiauliuose kaina – už 272 eurus už kvadratinį metrą per mėnesį. Vaistinės patalpos – 60 kvadratų.

Per mėnesį į miesto biudžetą farmacininkai turėjo sumokėti beveik 16,5 tūkstančio eurų. Miesto Savivaldybė žadėjo už tuos pinigus kurti gerovę Centro poliklinikoje.

Vaistinė gydymo įstaigoje – gardus kąsnelis bet kuriam farmacijos tinklui, todėl konkurse dalyvavo net 12 dalyvių.

Prieš tai Centro poliklinikoje dirbo „Valerijono“ vaistinė, mokėjusi 11,58 euro už kvadratą. Savivaldybė bandė „Valerijoną“ iškraustyti iš poliklinikos dar nepasibaigus nuomos sutarčiai, tačiau pralaimėjo teismą, teko laukti, kol sutartis pasibaigs.

Pagrasino nutraukti nuomos sutartį

Miesto savivaldybei ilgai džiaugtis iš farmacininkų byrančiais tūkstančiais neteko. Dėl koronaviruso pandemijos kovo mėnesį prasidėjus karantinui ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais Centro poliklinikos gydytojai teikė tik būtinąją medicinos pagalbą, prioritetas skirtas nuotolinėms konsultacijoms.

Atvykę pacientai buvo pasitinkami prie įstaigos įėjimo durų ir darbuotojų palydimi iki reikiamo gydytojo kabineto. Po konsultacijos jie išlydimi iš įstaigos, taip užtikrinant pacientų srautų valdymą, todėl patekimas į vaistinę poliklinikoje buvo apribotas.

Savivaldybėje aiškinama, kad Šiaulių centro poliklinikai veiklą atnaujinus, ekstremali padėtis valstybės mastu išliko. Siekiant apsisaugoti nuo viruso plitimo toliau ribojamas patekimas į poliklinikos patalpas. Dėl šių priežasčių vaistinėje itin sumažėjo pacientų srautas, nes kito įėjimą į ją nėra.

Įvertinus patiriamus nuostolius UAB „Nemuno vaistinė“ rugsėjo viduryje atsiuntė Savivaldybei raštą, kuriame išreiškė ketinimą nutraukti negyvenamųjų patalpų Centro poliklinikoje nuomos sutartį.

Nuomos mokesčio nemokės beveik metus

Šiaulių miesto savivaldybės Taryba balandį priėmė sprendimą, kuriame buvo numatyta taikyti atidėjimą nuomos mokesčio mokėjimui negyvenamųjų pastatų, patalpų ir statinių nuomininkams, kurių bendrosios pajamos sumažėjo daugiau kaip 50 procentų, įskaitant ir iš valstybės gaunamą paramą, tačiau kompensavimo mechanizmo nebuvo numačiusi.

Savivaldybės Strateginio valdymo ir ekonomikos departamento direktorė Vaida Kalasevičienė pakomentavo, kad situacija buvo apsvarstyta Negyvenamųjų pastatų, patalpų ir statinių skirstymo komisijoje.

Nuspręsta atleisti „Nemuno vaistinę“ nuo nuomos mokesčio net 9 mėnesiams – nuo liepos 2 iki kovo 31 dienos. Tokį sprendimo projektą šiandien svarstys miesto Taryba. Jei jis bus priimtas, per tą minėta laikotarpį miesto biudžetas negaus beveik 147 tūkstančių eurų.

„Komisijoje diskutuota buvo ilgai, variantų buvo visokiausių, pasirinktas toks sprendimas, atsižvelgiant į tai, kad situacija negerėja, ekstremali situacija išlieka, akivaizdu, kad ji laikysis iki metų pabaigos ir dar pirmą ketvirtį, todėl buvo toks sprendimas priimtas“, – aiškino V. Kalasevičienė, kodėl pasirinktas toks atleidimo laikotarpis.

Ji sakė, jog nesinorėtų įsivelti į teisminius ginčus su nuomininku, todėl mano, kad toks sprendimas būtų tinkamas.

UAB „Nemuno vaistinė“ generalinė direktorė Aušra Budrikienė patvirtino, kad jei būtų priimtas sprendimas vaistinę 9 mėnesiams atleisti nuo nuomos mokesčio Šiaulių centro poliklinikoje, tai įmonę tenkintų. Tokiu atveju nuomos sutarties nenutrauktų.

„Nemuno vaistinė“ būtų atleidžiama nuo visos nuomos sumos, nors valstybės taikė dalinį 50 procentų atleidimą nuo nuomos mokesčio labiausiai nuo COVID-19 įmonėms, kurių vykdoma veikla karantino laikotarpiu buvo uždrausta ar ribojama.

Taip pat į tokią paramos rūšį buvo galima pretenduoti įmonėms, kurioms nuomotojas taiko ne mažesnę kaip 30 procentų nuomos mokesčio nuolaidą. Kodėl „Nemuno vaistinė nepasinaudojo tokia galimybe?

Savivaldybės departamento vadovė aiškino, kad šis klausimas buvo kilęs anksčiau.

„Tam yra tam tikrų sąlygų – parama galiojo karantino laikotarpiu ir du mėnesius po jo. Jau nepapuolam. Norėjome dalinį atleidimą taikyti, jis negaliojo į praeitį. Jei būtume priėmę sprendimą atleisti nuo dalies nuomos mokesčio nuo karantino pradžios, tai jie būtų galėję pasinaudoti ta parama. Dalį mes būtume atleidę, dalį būtų kompensavus valstybė“, – komentavo Savivaldybės atstovė.

Ji sakė, kad apie tai pradėta kalbėti vasaros laikotarpiu, konsultavosi su „INVEGA“, ar galėtų rengti tokį Tarybos sprendimą, ar „Nemuno vaistinė“ galėtų pasinaudoti tokia parama, gavo atsakymą, kad sprendimai į praeitį negalioja.

„Dėl dalinio nuomos mokesčio kompensavimo mes kreipėmės į Savivaldybę, tačiau šis klausimas Šiaulių miesto Taryboje nebuvo svarstomas. Į INVEGĄ nesikreipėme, nes mūsų veikla nebuvo uždrausta, todėl valstybės parama negalėjo būti gauta“, – paaiškino „Nemuno vaistinės“ vadovė.

Rugsėjo 3 dieną miesto Taryba „Nemuno vaistinę“ jau atleido nuo nuomos mokesčio už laikotarpį nuo šių metų birželio 16 iki liepos 1 dienos.

Sprendimas buvo aiškinamas tuo, kad viešosios įstaigos Šiaulių centro poliklinikos pirmo aukšto patalpose buvo vykdomi remonto darbai ir vaistinė negalėjo vykdyti veiklos numatytos Savivaldybės ilgalaikio materialiojo turto nuomos sutartyje.

Dėl vaistinės patalpų nuomos Dainų PSPC

„Nemuno vaistinė“ nuomojasi patalpas ir Dainų pirminiame sveikatos priežiūros centre Aido gatvėje, tačiau ten atleisti nuo nuomos mokesčio neprašo.

V. Kalasevičienė mano, kad Centro poliklinikoje vaistinės veikla labiau apribota dar ir dėl to, kad šalia įkurta Karščiavimo klinika. Be to, Dainų sveikatos priežiūros įstaigoje nuomos mokestis mažesnis. Ten jau dvejus metus kiek daugiau nei 35 kvadratinių metrų patalpas „Nemuno vaistinė“ nuomojasi už 147 eurus už kvadratą mėnesiui.

Tačiau įmonės generalinė direktorė„Šiaulių kraštą“ informavo, kad į Savivaldybę dėl nuomos mokesčio sumažinimo kreipėsi ir dėl Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro.

„Situacija šioje gydymo įstaigoje yra panaši kaip ir Šiaulių centro poliklinikoje, tad tai išties mums kelias susirūpinimą“, – teigė A. Budrikienė.

Konkurentai siūlo perimti vaistinę

Savivaldybės ketinimai dosniai padovanoti UAB „Nemuno vaistinei“ beveik 150 tūkstančių eurų piktina ir kitus farmacijos tinklus.

Šiaulių miesto tarybos nariams laišką atsiuntė UAB „Apotheca vaistinė“ direktorius Gvidas Galminas, kuris vadina tokį Tarybos sprendimą korupciniu.

Jis teigia, kad Savivaldybės sprendimas atleisti „Nemuno vaistinę“ nuo nuomos mokesčio yra teisiškai nepagrįstas. Apie koronaviruso pandemiją Pasaulinės sveikatos organizacija informavo dar 2019 metų pabaigoje, todėl šių metų sausio pradžioje vykusio nuomos konkurso dalyviai, teikdami savo pasiūlymus, įsivertino galimą pandemijos riziką.

Rašte primenama, kad karantino metu vaistinių veikla nebuvo ribojama, o UAB „Nemuno vaistinė“ nėra laikoma nukentėjusia nuo COVID-19 įmone.

Pažymima, kad Sveikatos ministerija atmetė visų vaistinių prašymus sumažinti nuomos mokestį ministerijai priklausančiose patalpose.

Vaistinių tinklo vadovas stebisi Savivaldybės pasirinktu atleidimo terminu. Valstybė visą ekonominę paramą dėl COVID-19 taiko ne ilgiau nei iki šių metų pabaigos. Nuomos mokestis buvo dalinai kompensuojamas tik karantino metu ir du mėnesius po jo. Atleidimas nuo nuomos mokesčio iki kovo 1 dienos vyktų nevertinant būsimo laikotarpio finansinių ir ekonominių aplinkybių. Susidarytų paradoksali situacija, kai vaistinė galėtų savo veiklą vykdyti be apribojimų, o nuomos mokesčio nemokėtų.

Rašto autorius atkreipia miesto politikų dėmesį, kad UAB „Nemuno vaistinė“ per 2019 metus uždirbo per 11 milijonų pelno, todėl nėra pagrindo vertinti, kad ši įmone neišgali ar bent iš dalies negali vykdyti savo prisiimtų finansinių įsipareigojimų.

UAB „Apotheca vaistinė“ Savivaldybei siūlo perleisti jai vaistinės patalpas Centro poliklinikoje tiems 9 mėnesiams. Kadangi ši įmonė irgi dalyvavo minėtų patalpų nuomos konkurse, yra pasirengusi mokėti konkursui pateiktų nuompinigių dydį ir per 9 mėnesius į miesto biudžetą sumokėti per 67,6 tūkstančio eurų. Ir jeigu jau „Nemuno vaistinė“ grasina nutraukti nuomos sutartį, UAB „Apotheca vaistinė“ yra pasirengus perimti poliklinikos vaistinės patalpų nuomos teises ir pareigas už konkurse pateiktą kainą.

UAB „Nemuno vaistinė“ viešai skelbia, kad yra didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonė. 1991 metais pradėjusi veiklą valdo vieną didžiausių vaistinių tinklų „Camelia”. Vaistinių skaičius kasmet didėja ir šiuo metu Lietuvoje veikia 313 vaistinių „Camelia“. Metinės paravimų pajamos siekia per 100 milijonų eurų.

Nuostolius patiria ir poliklinikos valgykla

Miesto Taryba svarstys panašų sprendimą dėl atleidimo nuo nuomos mokesčio Centro poliklinikoje viešojo maitinimo paslaugas teikiančią UAB „Greivima“. Kadangi į polikliniką buvo galima patekti tik iš anksto užsiregistravus, o iš kiemo pusės esantis įėjimas į UAB „Greivima“ numojamas patalpas ribojasi su Karščiavimo klinika, todėl valgykla atsidūrė padidintos rizikos zonoje.

Skelbiama, kad UAB „Greivima“ veikla buvo visiškai paralyžiuota, nebuvo vykdoma, todėl bendrovė negavo jokių pajamų. Tačiau 9 mėnesių nuomos mokestis, nuo kurio siūloma atleisti bendrovę, lyginant su vaistinės sudaro menką sumą – tik 4,5 tūkstančio eurų.