Vietinio turizmo bendrovėms taikomi apribojimai

Vietinio turizmo bendrovėms taikomi apribojimai

Vietinio turizmo bendrovėms taikomi apribojimai

Lietuvoje vis žlungant kelionių organizatoriams, permainų kirčius pajuto vietiniai turizmo paslaugų teikėjai. Daliai Šiaulių regiono kelionių organizatorių sustabdyti kelionių organizatorių pažymėjimai.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Pataisos kirto vietiniams

Nuo lapkričio 1 dienos įsigaliojo naujos Turizmo įstatymo pataisos, esą turinčios sustabdyti turizmu užsiimančių įmonių bankrotą. Pataisose numatyta, kad nuosavas turizmo organizavimo įmonės kapitalas nuo šiol negali būti mažesnis nei pusė įstatinio kapitalo. Taip pat privaloma vietos turizmo paslaugų operatoriams teikiamą paslaugą apdrausti 50 tūkstančių litų suma.

Valstybinis turizmo departamentas skelbia, kad vietiniam kelionių organizatoriui UAB „Saulės turas“ lapkričio 4–19 dienomis sustabdytas kelionių organizatoriaus pažymėjimas.

„Saulės turo“ vadovas Vladas Milkonas teigia, kad pažymėjimas sustabdytas dėl turizmo organizatoriaus veiklos draudimo. „Kažkas Turizmo departamente nepraėjo dėl draudimo“, – sakė V. Milkonas.

Bendrovė organizuodavo ir savo autobusais veždavo keleivius vienos dienos kelionei į Palangą.

V. Milkonas teigė, kad tą paslaugą vykdo tik tris mėnesius per metus, neteikia nei nakvynės, nei maitinimo paslaugų.

„Tokius paslaugų teikėjus, kaip mes, prilygino didelėms tarptautines keliones vykdančioms bendrovėms. Įstatymo pataisa nedetalizuoja –  tai tolima turistinė kelionė ar vienos dienos paslauga. Blogai, kad yra sulyginti dideli ir maži, kai pataisa sukurta pagal vieną kurpalį“, – mano V. Milkonas.

Vadovo teigimu, bendrovė, sustabdžius kelionių organizatoriaus pažymėjimą, nebegalės organizuoti kelionių, galės tik nuomoti autobusus.

„Patys negalėsime organizuoti kelionių, bet galės organizuoti užsakovas“, – sakė V. Milkonas.

Problemos dėl draudimo

Kitai šiaulietiškai kelionių organizavimo bendrovei „Kelionių centras“ ir pernai rudenį, ir šiemet buvo sustabdytas bet ir vėl atnaujintas kelionių organizatoriaus pažymėjimas. Bendrovės vadovė Jovita Mirošničenko paaiškino, kad pažymėjimas buvo sustabdytas, nes „tvarkėme draudimo reikalus“.

„Mūsų verslas buvo apdraustas vienoje draudimo bendrovėje, bet kadangi ši kompanija buvo draudėja ir vienos žlugusios turizmo kompanijos, nutarė daugiau su turizmo kompanijomis reikalų neturėti. Mes ieškojome kitos draudimo kompanijos. Susitvarkėme savo verslo draudimą – 150 tūkstančių litų ir turime naują draudimą, kuris galioja iki kitų metų lapkričio“, – paaiškino J. Mirošničenko.

Vadovė tikino, kad bendrovė jokių įsiskolinimų neturi. „Esame mokūs. Dar prieš kelionę transporto įmonėms sumokame“, – sakė J. Mirošničenko.

Teks tobulinti įstatymą

Šiaulių turizmo informacijos centrui lapkričio 4–19 dienomis taip pat sustabdytas pažymėjimo galiojimas, nes „nepateiktas prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumentas“.

Laikinai einanti direktorės pareigas Rūta Stankuvienė „Šiaulių kraštui“ teigė, kad „taip atsitiko dėl draudimo laidavimo“. Jos teigimu, praėjusią savaitę šia tema rengti šalies turizmo informacijos centrų specialistų mokymai, kuriuose kalbama apie tai, kad reikia tobulinti Turizmo įstatymą.

„Turizmo informacijos centrai prilyginti didžiųjų kelionių agentūrų kategorijai, nors tokių centrų veikla – viešosios paslaugos. Net ir didieji Lietuvos turizmo informacijos centrai, kur turistų srautai dideli, nė 10 tūkstančių litų neuždirba už vietines keliones po Kauną ar Trakus. Ką jau bekalbėti apie mažiukus. Todėl tas draudimo laidavimas už 50 tūkstančių litų yra nerealus“, – sakė R. Stankuvienė.

Telefonai neveikia

Kelionių organizatoriui UAB „Travevita“, Turizmo departamento duomenimis, taip pat lapkričio 4–19 dienomis sustabdytas pažymėjimas dėl tos pačios priežasties – „nepateiktas prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumentas“.

Bandėme susisiekti su šia bendrove, tačiau internete nurodytais telefonais to nepavyko padaryti: autoatsakiklis pranešė, kad numeris, kuriuo skambiname – nenaudojamas, paskambinus kitu numeriu, pranešta, kad tokio numerio iš viso nėra.

Licencija galioja

Silvas Gedaminskas, pavaduojantis atostogaujantį „Busturo“ generalinį direktorių, „Šiaulių kraštui“ sakė, kad naujos Turizmo įstatymo pataisos jų įmonės nepalietė ir jie turi galiojančią licenciją organizuoti keliones.

„Mes dažniau ne patys organizuojame keliones, bet išnuomojame autobusus grupėms, be to, kelionės autobusais mažai ką domina“, – tvirtino S. Gedaminskas.

EPA-ELTA nuotr.

TURISTAI: Rengiantiems keliones į tolimas šalis kelionių organizatoriams prilyginti ir smulkūs kelionių organizatoriai, pavyzdžiui, vežantys vienai dienai keleivius į Palangą.