Vėžys gydomas geriau, bet sergama dažniau

Vėžys gydomas geriau, bet sergama dažniau

Vėžys gydomas geriau, bet sergama dažniau

Konsultacinės poliklinikos koridoriuose spūstys. Pacientai plūsta pas onkologus, kurie vos spėja suktis. Kasmet šalyje vėžiu suserga tūkstančiu žmonių daugiau, onkologinės ligos jaunėja, o ligos mechanizmo paslapčių įspėti niekas negali.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Pavyzdžiai gąsdina

Šiaulių Onkologijos klinikos rytą skyriuose ramu, pacientai guli palatose, tyla ir ramybė ligoniams — svarbiausia. Tačiau klinikos pirmajame aukšte, kur įkurta Konsultacinė poliklinika, žmonės rikiuojasi į eiles, ant suolelių vietų nebeužtenka, pacientai rikiuojasi pasieniais.

Prie gydytojų kabinetų durų tvyro įtampa, nes poliklinikos lankytojai atėję su savo liga, laukimo jausmu, tikėjimu ir viltimi, susižodžiuoja vos tik kuris sugalvoja įsmukti be eilės į kabinetą.

Gydytojai onkologai sako, kad pacientų padaugėja, kai nuo vėžinio susirgimo miršta žinomas žmogus, tuomet kelis kartus daugiau atsiranda savo sveikatą pasitikrinti norinčių žmonių. Sveikata susirūpinama ir po gerumo akcijų.

„Po žinomų šalyje žmonių mirties nuo vėžio, onkologus užplūsta pacientai, tačiau, kas blogiausia, “užsidegimas“ greitai praeina. Jei patarėme apsilankyti pas mus po pusmečio, dažniausiai sulaukiame žmogaus tik po kelerių metų, kai liga stipriai pažengia“, — sakė Onkologijos klinikos Konsultacinės poliklinikos vedėja gydytoja chemoterapeutė Judita Filipauskienė.

Vėžinių susirgimų tik daugėja

Šiaulių onkologai tvirtina, kad šiauliečiai bei regiono gyventojai, kurie pasirenka gydymą Šiaulių onkologijos klinikoje tiriami ir gydomi ne prasčiau negu Vilniaus ar Kauno onkologijos gydyklose.

„Šiauliuose per metus vidutiniškai naujų vėžinių susirgimų būna apie 600— 700, o apskrityje daugiau kaip pusantro tūkstančio atvejų. Pastebėjome, kad kiekvienais metais mieste pusšimčiu vis daugiau sergančiųjų vėžiu“, — sakė Konsultacinės poliklinikos vedėja.

Įskaitoje, kur fiksuojami visi išgydyti bei gydomi ligoniai, yra 2215 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų. Šiauliai visoje šalyje pasižymi mažais krūties vėžio sergančiųjų rodikliais — 15 atvejų 100 tūkstančiui. Vedėja paaiškina, kad šalyje fiksuojamas rodiklis — 28 atvejų 100 tūkstančių. Tokių rezultatų, gydytoja patikino, pavyko pasiekti tik prevenciniais profilaktiniais patikrinimais, kurie Šiauliuose buvo pradėti taikyti prieš dešimtmetį — anksčiausiai šalyje.

Silpnosios vietos

Šiauliuose tarp vyrų labiausiai paplitęs yra rostatos vėžys. Jo labai sparčiai daugėja. Manoma, kad tai lemia profilaktiniai patikrinimai bei geresnės diagnostinės sąlygos, dėl kurių ankstesniųjų stadijų rasta liga sėkmingiau gydoma. Antroje vietoje pagal sergamumo dažnį — plaučių vėžys.

Pagal sergamumo dažnį tarp moterų pirmą vietą užima krūties vėžys, antroje — gimdos kūnas, gimdos kaklelis, kiaušidės.

„Labiausiai užleistų atrandame kasos, plaučių, skrandžio, storosios žarnos vėžį — vienos slapčiausių ligų, kurios būna be ryškesnių simptomų. Atrandama atsitiktinai ir per vėlai, todėl mirtingumas nuo jų pats didžiausias“, — sakė J. Filipauskienė.

Pasak gydytojos, ištirti vėžį Šiauliuose yra ne prastesnės galimybės negu didžiosiose Lietuvos gydyklos, klinika integruota į Šiaulių apskrities ligoninę.

Užvaldo baimė

J. Filipauskienės nuomone, žmonės dar nepakankamai sąmoningai priima informaciją apie vėžį, nes bijodami sužinoti nemalonią diagnozę daugelis delsia sunegalavus kreiptis į onkologus. Tikina, kad tai ir yra brangiausias laikas, kai diagnozuojamos ankstyviausiosios vėžio stadijos ar net priešvėžinis laikotarpis ir gydymas yra pats efektyviausias.

Naujausi medikamentai, pasak chemoterapeutės, pasiekia ir šiauliečius, dauguma vaistų onkologiniams ligoniams kompensuojami, į kompensuojamųjų sąrašus įtraukiama ir naujų medikamentų, pavyzdžiui, inkstų, krūties vėžiui gydyti. Vėžiui gydyti skiriami medikamentai yra labai brangūs, kursas gali kainuoti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litų.

„Yra tokia teorija, kad visi turime mutavusių ląstelių, kurios ima veikti, kai imunitetas nusilpęs, jų nebeatmeta. Tada užsiveda labai sudėtingas mechanizmas. Užleistas vėžys — tai tik kova su laiku“, — pabrėžė gydytoja.

Onkologija — brangiausia sritis

Gydytojai J. Filipauskienei pritarė ir Onkologijos klinikos gydytoja chemoterapeutė Chemoterapijos skyriaus vedėja Nijolė Šatkauskienė — onkologijos sritis brangiausia ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Chemoterapija — labai brangi, ji yra kompensuojama, nes kitu atveju keletą tūkstančių kainuojančių preparatų pacientai įpirkti neįstengtų.

„Chemoterapija naudojama beveik visoms vėžio formoms gydyti. Mus pasiekia naujausi medikamentai, kurie naudojami ir Vilniuje, ir Londone, ir Paryžiuje, pastebime puikius gydymo rezultatus“, — sakė gydytoja N. Šatkauskienė.

Vieni naujausių ir efektyvių „naujienų“ yra chemoterapijoje naudojami nebe lašinami vaistai, o tabletės. Pacientai jaučiasi žymiai geriau, mažiau šalutinių reiškinių, ligoniai gali būti namie, dirbti.

Nors gydymo rezultatai gerėja, tačiau ir sergančiųjų daugėja.

„Veikia aplinka: nebeturime laiko sau, nuolatinis stresas, skubėjimas, greitas ir nekokybiškas maistas, silpstanti imuninė sistema. Gerai būtų, jei galėtume pasakyti, kas tiksliai sukelia vėžį, tada ir suvaldyti galėtume, o dabar to nėra“, — apgailestavo gydytoja.

Naujovė — daugelio viltis

Onkologijos klinikoje Radioterapijos skyriuje sumontuota ir suderinta viena iš moderniausių šalyje radioterapijos įranga: linijinis greitintuvas, spindulinio gydymo planavimui skirtas kompiuterinis tomografas, gydymo planavimo sistema, dozimetrijos prietaisai, ryšių bei apsaugos priemonės.

Radioterapijos skyriaus vedėja radioterapeutė Rasa Dagienė sakė, kad be chirurgijos ir chemoterapijos, radioterapija yra vienas iš kompleksinių onkologinių ligonių gydymo būdų.

„Į naviką nukreiptų jonizuojančių spindulių paskirtis — sunaikinti auglį, stabdyti jo augimą ir metastazes, stabdyti kraujavimą, nuskausminti. Šiaulių gydymo įstaigos aparatūra nebesiskiria nuo didžiųjų miestų onkologijos centrų“, — sakė R. Dagienė.

citata:

„Gerai būtų, jei galėtume pasakyti, kas tiksliai sukelia vėžį, tada ir suvaldyti galėtume, o dabar to nėra.“

SRAUTAS: Šiaulių onkologijos klinikoje Konsultacinėje poliklinikoje žmonių srautai tik didėja.

FAKTAS: „Vėžio susirgimų daugėja — faktas. Per porą dešimtmečių vien storosios žarnos vėžio atvejų padaugėjo keturis, krūties vėžio — du kartus“, — sakė Šiaulių onkologijos klinikos Konsultacinės poliklinikos vedėja Judita Filipauskienė.

GALIMYBĖS: „Mus pasiekia naujausi medikamentai, kurie naudojami ir Vilniuje, ir Londone, ir Paryžiuje“, — pasidžiaugė Šiaulių onkologijos klinikos Chemoterapijos skyriaus vedėja Nijolė Šatkauskienė.

NAUDA: „Nauja įranga pritrauks į kliniką naujų specialistų, pacientams bus tik geriau“, — sakė Onkologijos klinikos Radioterapijos skyriaus vedėja Rasa Dagienė.

Jono TAMULIO nuotr.