Vasario 16-osios gatvė užminė mįslių

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Archeologai Vasario 16-osios gatvėje atkasė kapinių ribą, kurią žymėjo keturių kapų eilė.
Šiauliuose, Vasario 16-osios gatvėje, archeologai atidengė kapinių ribą su keturiais vienoje eilėje palaidotais palaikais. Ties Šiaulių universiteto bibliotekos įvažiavimu aptikti XVII amžiaus pastato pamatai. Užstatymas kelia hipotezę, kad teritorijoje buvo ne vienerios, o dvejos kapinės. Palaikų dabartinėje P. Višinskio gatvėje buvo rasta dar tarpukariu. „Daug mįslių ir kol kas mažai atsakymų“, – sako archeologas Karolis Duderis.

Atkasė kapų ribą

Archeologai darbus Vasario 16-osios gatvėje pradėjo pavasarį, dabar grįžo prieš porą savaičių ir atsidengė 120 kvadratinių metrų plotą.

„Pavyko atidengti kapinių ribą, ji yra sulig laiptų kraštu“, – rodo į pastatą su užrašu „Sveikatos reikmenys“ K. Duderis. – Vienoje eilėje – keturi kapai. Vienas kapelis buvo mažo vaikiuko, o kitas perkastas, kai buvo įrenginėjama lietaus nuotekų trasa.“

Keturi kapai rasti 12 kvadratinių metrų teritorijoje, iš kurių maždaug 8 kvadratiniai metrai buvo nesuniokoti.

Palaikai gulėjo maždaug už 28 metrų nuo sankryžos su Vytauto gatve, 70–115 centimetrų gylyje.

Archeologams šiame plote pavyko aptikti ir XVII amžiaus antros pusės kultūrinį sluoksnį, bet jis labai menkas, su keletu radinių: monetos, tarp jų – 1666 metų Jono Kazimiero šilingas, šiek tiek keramikos. Šis šilingas – dažniausiai randamas, jo emisija buvo 9 milijonai.

Po Vasario 16-osios ir Vytauto gatvių sankryžos šaligatviu, 30–40 centimetrų gylyje, atkasti du kapai su trimis palaidojimais.

Iš viso iki penktadienio vakaro buvo rasti šeši kapai su septyniais palaidojimais.

Užminta mįslė

K. Duderis primena: kai 1934 metais pradėti didieji Pagyžių (dabar Vytauto) ir P. Višinskio gatvių rekonstrukcijų darbai, nukastas kalniukas, buvo aptikta 11 palaikų.

Palaikus ir radinius tuomet tyrė Šiaulių „Aušros“ muziejaus archeologas Balys Tarvydas, savo tyrimų duomenis paskelbęs leidinyje „Gimtasai kraštas“. Pagal B. Tarvydą, šioje vietoje laidoti unitai.

K. Duderis akylai stebi rekonstrukcijos darbus P. Višinskio gatvėje, bet radinių ten nematyti: beveik visur iškart įžemis, tik viename plote buvo šiek tiek juodžemio, bet tik 5–10 centimetrų.

Palaikų Vasario 16-osios gatvėje buvo rasta ir anksčiau: 2008 metais, klojant naujas komunikacijas į Šiaulių universiteto biblioteką, ekskavatoriaus kaušas išvertė žmogaus kaulų. Tuomet radinius tyrusi Šiaulių „Aušros“ muziejaus archeologė Audronė Šapaitė aptiko trijų žmonių palaikus.

Kelta prielaida, kad P. Višinskio ir Vasario 16-osios gatves jungia didelės kapinės.

Dabar netikėtumas archeologų laukė Vasario 16-osios gatvėje, ties universiteto bibliotekos įvažiavimu: 1,40–2,15 metrų gylyje „išlindo“ XVII amžiaus pastatas. Archeologai atidengė plūkto molio aslą, vidinės sienos pamato fragmentą, sukritusios krosnies dalį.

„Ten buvo natūrali loma ir stovėjo pastatas. Po universitetu buvo gal ir daugiau užstatymo, storas kultūrinis sluoksnis, – svarsto K. Duderis. – P. Višinskio gatvėje buvo kapinės, per vidurį gyvenimas, Vasario 16-osios gatvėje vėl kapinės. Kyla mintis: gal dvejos kapinės galėjo būti? Jei ten kalbame apie unitus, gal čia buvo varguolių? O gal kalbame apie XVII amžiaus sodybą, kuri nunyko ir gal XVIII jau buvo kapinės, gal lomoje nesilaidojo, o laidojosi aplinkui, gal visgi vienos kapinės? Dabar svarbu nustatyti rastų palaidojimų laikotarpį. Trūksta vienos monetos ir gal tuomet viskas susidėliotų.“

Kol kas visi rasti kapai buvo be jokių radinių, įkapių.

Kapai suniokoti

Vasario 16-osios gatvė ne kartą buvo perkasta: tarpukariu, sovietmečiu kloti vamzdynai, įvairios komunikacijos, tad viskas, ką archeologams pavyksta atrasti, yra tarp trasų.

„Kas vedžiojo trasas, 100 procentų matė ir daug kaulų iškasė“, – sako K. Duderis.

Atkasdami vaiko kapo duobę ties galva archeologai pamatė akmenį – tarsi paminklą. Nuvalius paaiškėjo, jog tai tik nuo statybų likęs perskeltas akmuo, įkastas su visomis šiukšlėmis ties kaukole.

Senus pamatus primenantys „radiniai“ iš tiesų – sovietmečio elektros trasos, dengtos plytomis.

„Daugiausia sunaikinta sovietmečiu. Jei ne ryšių trasa, būtų buvęs labai įdomus dvigubas kapas, dveji palaikai vienoje duobėje šonais suguldyti veidais vienas į kitą. Bet mums liko tik kojos ir dubenys“, – sako K. Duderis.

Archeologas atkreipia dėmesį, kad tiriamos teritorijos palaidojimai įdomūs, nestandartiniai: „Susukti, sukreipti, kažkokie neaiškūs“.

Išskirtinis radinys – akmuo su dubeniu, buvęs perkasoje.

„Tyrimų metu labai retai randami, kaip aklai vištai akmuo išlindo, – džiaugiasi K. Duderis. – Jis buvo XVII amžiaus sluoksnyje, tikėtina, kad atitemtas ir kažkam naudotas, o paskui pamirštas. Kaip dubenuotas akmuo greičiausiai kažkada buvo naudotas sakraliniams reikalams.“

Archeologai Vasario 16-osios gatvėje planuoja tęsti tyrimus dar dvi savaites.