
Naujausios
Vasario 16-osios Akte – ryškūs šiauliečių pėdsakai
Žinia, kad Vokietijos užsienio reikalų ministerijos diplomatiniame archyve Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis rado Vasario 16-osios Nepriklausomybės Aktą su dvidešimties signatarų parašais, sujaudino ir šiauliečius. Net keturi signatarai – Mykolas Biržiška, Steponas Kairys, Alfonsas Petrulis ir Jonas Vileišis – XIX–XX amžių sandūroje mokėsi Šiaulių berniukų gimnazijoje. Keliama versija, kad Aktą surašė būtent S. Kairys.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Proga skambinti varpu
„Žinia sujaudino ir kaip žmogų, ir kaip šiaulietį, ir kaip Lietuvos pilietį. Didelis džiaugsmas, kad atrastas toks svarbus Lietuvai dokumentas. Šiauliečiai yra stipriai prisidėję prie Akto kūrimo“, – vakar sakė Juliaus Janonio gimnazijos, kurioje veikė Šiaulių berniukų gimnazija, direktorius Rimas Budraitis.
Jonas Vileišis (1872 –1942) gimnaziją baigė 1892 metais, Steponas Kairys (1879–1964) – 1898 metais, Mykolas Biržiška (1882–1962) – 1901 metais. Alfonsas Petrulis (1873–1928) gimnazijoje mokėsi iki 1884 metų.
Vakar Lietuvos socialdemokratų partijos išplatintame pranešime minima versija, kad Aktas buvo surašytas socialdemokrato S. Kairio ranka.
Pasak Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojo Gedimino Kirkilo, S. Kairys istoriškai laikomas vienu iš pagrindinių Nepriklausomybės Akto kūrėjų: „Todėl nenuostabu, kad istorikai netgi be ekspertizių daro prielaidas, kad Vokietijoje surastas dokumentas parašytas būtent jo ranka.“
„Šituos dalykus palikime istorikams, mokslininkams ir ekspertams. O jei šiaulietis surašė tekstą – mums dvigubas pasididžiavimas, nes S. Kairys ir J. Vileišis stipriai prisidėjo kuriant Vasario 16-osios Aktą“, – sakė R. Budraitis.
„Tau, Lietuva, kad būtum tik laisva, demokratinė, aš skyriau visą savo gyvenimą“, – toks buvo S. Kairio gyvenimo moto.
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija turi gražią tradiciją: kiekvienais metais Vasario 16-osios proga keturis kartus nuskamba mokyklos varpas – po vieną dūžį keturiems 1918 metų Nepriklausomybės akto signatarams.
R. Budraičiui ir muziejuje talkinančiai mokytojai Ritai Margevičienei vakar buvo kilusi mintis paskambinti varpu dėl džiugios naujienos, bet nutarė kiek palaukti, kol žinia bus oficialiai patvirtinta.
Varpas gimnazijoje skamba ir Kovo 11-ąją bei per Paskutinį skambutį. R. Budraitis svarsto, kad ateityje galbūt bus dar viena proga išgirsti varpo dūžius.
Signatarų atminimas saugomas gimnazijoje mokytojo, kraštotyrininko Jono Krivicko įkurtame muziejuje. Čia galima susipažinti su medžiaga apie signatarus: straipsniais, leidiniais. Ant sienos pakabinti signatarų portretai. Saugomi senieji leidiniai, pavyzdžiui, M. Biržiškos „Anuo metu Viekšniuose ir Šiauliuose (iš 1882–1901 m. atsiminimų, pasakojimų ir raštų)“.
Gimnazija yra išleidusi bukletą „Vasario 16-osios nepriklausomybės akto signatarai“, informacinį leidinį „Biržiškos: trys broliai-trys profesoriai“.
Ruošiasi šimtmečiui
Nė vienas iš didžiausių Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos – neturi gimnazijos, kuri galėtų pasigirti išugdžiusi tiek signatarų. Keturi signatarai buvo iš Mintaujos (Jelgavos), trys – iš Liepojos, du – iš Palangos, vienas – iš Tartu ir penki – iš Marijampolės gimnazijos.
R. Budraitis sako, kad mokykla jau ruošiasi Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Didelį dėmesį siekiama skirti muziejui. Būtina peržiūrėti, įvertinti, skaitmeninti pernai 165 metų jubiliejų minėjusios gimnazijos eksponatus.
Planuose – senųjų gimnazijos nuotraukų (iki sovietmečio) albumo leidyba. Panašus albumas buvo išleistas gimnazijos 75-mečio proga – 1926 metais.
Mokyklos bendruomenė svarsto apie signatarams skirto akcento sukūrimą mokyklos viduje, apie tai R. Budraitis jau kalbėjosi su dailininkais. Direktorius tikisi, kad ir miestas prisidės įamžinant signatarų atminimą akcentu prie Tilžės gatvės.
„Planų yra. Ir mes, ir miestas turime džiaugtis, kad turime keturis Vasario 16-osios Akto signatarus“, – ragino R. Budraitis.
Pernai Šiauliuose, Lieporių parke, buvo atidaryta Signatarų alėja. Parko prieigose atidengta memorialinė lenta, joje įamžintos 1918 metų Vasario 16-osios ir 1990 metų Kovo 11-osios aktų signatarų pavardės.
Signatarų vardais pavadintų gatvių iki šiol Šiauliuose nėra.
Viekšniuose (Mažeikių r.) 1995 metais pastatytas paminklas visiems trims broliams Biržiškoms (skulptorius Česlovas Pečiukas, architektas Reginaldas Palukaitis).
Kaune bus pastatytas paminklas J. Vileišiui (skulptorius Kęstutis Balčiūnas). Apklausa parodė, kad kauniečiai buvusį miesto burmistrą nori matyti Rotušės aikštėje.
Iliustracija iš Gedimino Ilgūno knygos „Steponas Kairys“
Stepono Kairio rašto pavyzdys. Vyriausiosios tiekimo valdybos techniko skyriaus viršininko S. Kairio 1919 02 22 raštas Lietuvos kariuomenės Vyriausiojo štabo viršininkui.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos direktorių Rimą Budraitį žinia apie Berlyne rastą Vasario 16-osios aktą sujaudino ir nudžiugino. Keturių signatarų atminimas saugomas gimnazijoje veikiančiame muziejuje.
MUZIEJUS: Juliaus Janonio gimnazijos muziejuje kaupiama medžiaga apie keturis Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarus.
KNYGA: Mykolo Biržiškos knygą „Anuo metu Viekšniuose ir Šiauliuose“ janoniečiai vadina gimnazijos istorijos vadovėliu.
VERTĖ: Gimnazijos muziejuje saugomos signatarų parašytos knygos.
Signatarų alėją žymi memorialinė lenta, kurioje išvardytos Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios aktų signatarų pavardės.
SIGNATARAI
Mykolas Biržiška
Iš Viekšnių kilęs Mykolas Biržiška, baigęs Šiaulių berniukų gimnaziją, mokėsi Maskvos universiteto Teisės fakultete. Rinko medžiagą Lietuvos istorijai.
Dalyvavo 1905 metų Didžiojo Vilniaus Seimo darbe. Iki 1922 metų gyveno Vilniuje, buvo išrinktas į Lietuvos Tarybą. 1918–1919 metais buvo švietimo ministras, steigė vadovėlių komisiją. Parašė pirmąjį Lietuvos geografijos vadovėlį.
Lenkams okupavus Vilnių, M. Biržiška tapo Vilniaus lietuvių laikinojo komiteto pirmininku.
1922 metais pakliuvo į kalėjimą. Lenkų ištremtas iš Vilniaus, atvažiavo į Kauną, dirbo universitete, buvo išrinktas Humanitarinių mokslų fakulteto dekanu, 1926–1927 metais – universiteto rektoriumi.
1940–1944 metais buvo Vilniaus universiteto rektorius. 1944 metais pasitraukė į Vokietiją, po penkerių metų – į JAV. M. Biržiška mirė 1962 metais rugpjūčio 24 dieną Los Andžele.
Viekšniuose 1995 metais pastatytas paminklas visiems trims broliams Biržiškoms (skulptorius Česlovas Pečiukas, architektas Reginaldas Palukaitis).
Alfonsas Petrulis
Alfonsas Petrulis (gimė Kateliškių kaime, Biržų apskrityje), Šiaulių berniukų gimnazijoje baigė šešias klases. Įstojo į Žemaičių kunigų seminariją. Išvykęs į Lvovą, mokėsi veterinarijos institute. 1897 metais įstojo į Vilniaus kunigų seminariją. Kaip labai gabus klierikas, išsiųstas į Peterburgo dvasinę akademiją.
Klebonavo Rytų Lietuvoje, kur rūpinosi lietuvių kalba, skaitė pamokslus lietuviškai. 1907 metais buvo iškeltas į Gudiją, paskui – į Marcinkonis, Pivašiūnus.
Aktyviai dalyvavo steigiant laikraščius, draugijas. 1917 metais su bendraminčiais pasirašė memorandumą Vokietijos kancleriui, dalyvavo Vilniuje surengtoje Lietuvių konferencijoje, išrinktas Tarybos nariu. Dirbo Lietuvos Tarybos komisijoje, rengusioje pirmąją laikinąją Konstituciją.
Mirė 1928 metais Musininkuose, palaidotas šventoriuje.
Jonas Vileišis
J. Vileišis (gimė Medinių kaime, dabar – Pasvalio r.) Šiaulių gimnaziją baigė kartu su vyresniaisiais broliais Petru ir Antanu.
Peterburge studijavo fiziką, matematiką, vėliau perėjo į teisę. Buvo išrinktas lietuvių slaptos studentų draugijos pirmininku, bendradarbiavo "Varpe". Broliai Petras ir Jonas Vileišiai leido laikraštį "Vilniaus žinios", vėliau pervadintą "Lietuvos žiniomis".
J. Vileišis – vienas iš Lietuvos demokratų partijos organizatorių, savaitraščio "Lietuvos ūkininkas" steigėjas ir redaktorius, Lietuvos valstiečių sąjungos, Lietuvos mokslų draugijos organizatorius, Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo agronomijos ir teisės draugijos pirmininkas. Nuo 1917 iki 1920 metų – Lietuvos Tarybos narys.
J. Vileišis buvo vidaus reikalų, o nuo 1919 metų – finansų ministras. 1921–1933 metais – Kauno miesto burmistras.
Mirė 1942 metais Kaune, palaidotas Vilniaus Rasų kapinėse.
Steponas Kairys
Steponas Kairys (gimė Užunvėžių kaime, dabar – Anykščių r.), baigęs gimnaziją, įstojo į Peterburgo technologijos institutą, už dalyvavimą demonstracijoje iš jos pašalintas.
S. Kairys buvo vienas žymiausių Socialdemokratų partijos veikėjų, 1905 metų Didžiojo Vilniaus Seimo vicepirmininkas.
Gavęs inžinieriaus diplomą, išvyko į Rusiją statyti tiltų. Grįžęs dirbo Vilniaus savivaldybėje. Vokiečiams okupavus Lietuvą, dalyvavo Lietuvos reikalų gynimo grupėje, pavergtų tautų kongrese Lozanoje. Buvo išrinktas Lietuvos Tarybos vicepirmininku.
Raudonajai armijai okupavus Vilnių, pasitraukė į Kauną, įkūrė Tiekimo ir maitinimo ministeriją. Dalyvavo visų keturių Seimų darbe.
1923–1938 metais dirbo Kauno miesto savivaldybėje, parengė Kauno, Šiaulių vandentiekio ir kanalizacijos projektus.
1940 metais S. Kairiui suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro vardas, 1941–1943 metais buvo Vytauto Didžiojo universiteto Technikos fakulteto dekanas.
Tik atsitiktinumo dėka išvengė tremties. 1943 metais su bendražygiais įkūrė Vyriausiąjį Lietuvos Išlaisvinimo Komitetą ir jam vadovavo.
Pasitraukęs į Vakarus, organizavo lietuvių sąjungas ir bendruomenes, kūrė Lietuvos atkūrimo projektus. Mirė 1964 metais Niujorke. Perlaidotas Petrašiūnų kapinėse Kaune.
Parengta pagal Jono Krivicko surinktą medžiagą
Prezidentė susisiekė su A. Merkel dėl Vasario 16-osios Akto
Prezidentė Dalia Grybauskaitė susisiekė su Vokietijos kanclerės Angelos Merkel biuru dėl galimybės susigrąžinti Vasario 16-osios Aktą į Lietuvą.
D. Grybauskaitė pati asmeniškai su Vokietijos kanclere teigė šįkart pakalbėti negalėjusi todėl, kad ši yra kelionėje.
„Bet esame įsitikinę, kad, esant tokiems šiltiems ir asmeniniams santykiams tarp vadovų ir tarpvalstybiniams santykiams, tikrai tikimybė, kad tas dokumentas gali pasiekti Lietuvą, yra. Aišku, mes dar nežinome detalių, koks dokumento statusas, kokia yra Vokietijoje teisinė bazė. Visus šiuos dalykus dabar aiškinamės, bet, turint galvoje tą draugiškų santykių lygmenį, neabejoju, kad Vokietija sieks taip pat pagal savo įstatymus mums sugrąžinti šį dokumentą“, – sakė D. Grybauskaitė.
Šalies vadovė nespėliojo, kada tai galėtų įvykti. „Tikimės, kad tai įvyks tuomet, kai tai bus įmanoma, bet šios šalies geranoriškumu tikrai neabejoju“, –-sakė D. Grybauskaitė.
Pasak šalies vadovės, šis autentiškas dokumentas yra didžiausia dovana ir didžiausias šimtmečiui skirtas paminklas.
MG Baltic“ prezidentas: įsipareigojimai bus įvykdyti
Koncerno „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus dar kartą patvirtino, kad įsipareigojimai sumokėti milijoną eurų už Lietuvai grąžintą Lietuvos Nepriklausomybės Aktą bus įvykdyti, dėl to negali kilti jokių klausimų.
„Atlygis už originalų dokumentą, savanoriškai grąžintą Lietuvos valstybei, bus išmokėtas 2018 metų vasario 16-ąją“, – tikina D.Mockus.