Vartotojų gynėjai išeina į darbo biržą

Vartotojų gynėjai išeina į darbo biržą

Vartotojų gynėjai išeina į darbo biržą

Šiandien nustoja dirbti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos skyriai apskrityse. Nuo šiol regionų vartotojai su skundais turės kreiptis į tarnybą Vilniuje. Kas bus su nebaigtais nagrinėti skundais, paklausėme Vaclovo KARDAŠIAUS, naikinamo Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Šiaulių apskrities skyriaus vedėjo.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

„Bus vargo vakarienė“

— Šiandien išeiname į Darbo biržą. Skundų nebepriiminėjame. Ant tarnybos durų užrašyta: kreiptis Vilniaus g. 25, Vilnius, nurodyti Vilniaus telefonai. Visi nebaigti nagrinėti apskrities vartotojų skundai taip pat jau perduoti į Vilnių. Toks yra teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus įsakymas.

— Kodėl buvo nuspręsta naikinti skyrius apskrityse?

— Vykdomas ministro įsakymas sumažinti darbuotojų skaičių iki 2007 metų lygio. Nueita lengviausiu keliu: skyriai panaikinti apskrityse, o centre Vilniuje liko visi 65 etatai, kurie ten buvo ir 2007-aisiais. Beje, apskrityse tarnybos nebuvo didelės, jose dirbo po du žmones.

Kiekvieną dieną į mus kreipiasi dešimtys žmonių iš visos Šiaulių apskrities. Kodėl negalėjo panaikinti kelis etatus Vilniuje, ir bent po vieną žmogų palikti apskrityse? Kita vertus, kai skyrius kūrė, vadovavosi Europos Sąjungos direktyvomis, kurios numato vartotojų teisių apsaugos plėtrą regionuose.

— Oficialiai pranešama, jog skyriai naikinami dėl to, kad iš esmės jie nieko nedirbo: apskrityse nenagrinėjo vartotojų skundų, o tik perduodavo juos kitoms institucijoms, su kuriomis vykdomos funkcijos dubliuojasi.

— Absurdo vakarienė. Skyrius pradėjo dirbti 2004-aisiais. Niekas nei iš ministerijos, nei iš Saulėlydžio komisijos pas mus nė karto neatvažiavo, niekam nebuvo įdomu, ką ir kaip mes dirbome. Panaikino, ir tiek. Todėl ir skaudu dėl tokių išvadų.

Žmonės mus žinojo. Pernai gavome 872 skundus — raštu, žodžiu, eletroniniu paštu, telefonu. Apie 80 procentų rašytinių skundų vartotojų naudai būdavo išsprendžiama tarnyboje. Jeigu skambina ir šeštadienį, ir sekmadienį, ir po darbo valandų, vadinasi, žmonės žino, kur skambinti.

Be to, į skyriaus funkcijas įėjo ir šviečiamoji veikla: pernai, perskaityta per trisdešimt paskaitų seniūnijose, bibliotekose, verslininkams.

— Ar teko ginti vartotojus teisme?

— Teismuose vartotojams atstovauja mūsų centrinė tarnyba Vilniuje. Mūsų skyrius pateikdavo išvadą ir parengdavo dokumentus teismui.

Aš dabar tikrai nežinau, kas žmogui padės, pavyzdžiui, statybos klausimais, dėl sutartinių įsipareigojimų nevykdymo, dėl garantinių remontų terminų, ryšių reguliavimo paslaugų, kitais specifiniais klausimais, kuriais nei Šiauliuose, nei Mažeikiuose, nei Kelmėje pagalbos negaus. Gyventojas turės rašyti raštą, skambinti arba važiuoti į Vilnių, kad jam padėtų.

— Gal nebūtinai į Vilnių? Teigiama, kad regionuose vartotojai galės tiesiogiai kreiptis į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybą, Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos skyrių, Visuomenės sveikatos priežiūros tarnybą, Ryšių reguliavimo tarnybą arba į savivaldybėje pirminę teisinę pagalbą teikiančius specialistus.

— Yra sričių, kurių paminėtos tarnybos netiria. Pavyzdžiui, skundus, susijusius su reklamos įstatymo pažeidimais, nesąžininga komercine veikla, sutartinių įsipareigojimų nevykdymu, tiria tiktai Vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Kita vertus, man keista, kad ministras siūlo kompleksiškai peržiūrėti visų vartotojų teises ginančių institucijų veiklą. Tai gal pirmiausia ir reikėjo peržiūrėti, o ne griauti jau veikiančią sistemą?

— Kam paliekate patalpas Dvaro gatvėje, Šiauliuose?

— Patalpos priklauso Teisingumo ministerijai. Šiuo metu jos lieka tuščios, kas ir kada jas perims — sunku pasakyti. Savaime aišku, teks mokėti ir už šildymą, bendrą laiptinių apšvietimą, signalizaciją, pastato administravimą, atleistiems darbuotojams — mokėti kompensacijas. Ką išlošiame?

Citata: „Kodėl negalėjo panaikinti kelis etatus Vilniuje, ir bent po vieną žmogų palikti apskrityse?

KELIAS: Vaclovas Kardašius, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos panaikinto Šiaulių apskrities skyriaus vedėjas: „Nueita lengviausiu keliu: tarnybos skyriai panaikinti apskrityse, o Vilniuje liko visi 65 etatai.“

Jono TAMULIO nuotr.

ATSKIRTIS: Ant Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Šiaulių apskrities skyriaus durų pakabintas lapas, kuriame nurodyta, kad regiono vartotojai nuo šiol užtarėjų turės ieškoti Vilniuje.

UŽDARYMAS: Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Šiaulių apskrities skyriuje vakar vyravo išsikraustymo nuotaikos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.