Vartai užverti. Policija prašo geros valios

Policijos nuotr.
Policija nuo šiol dirba maksimaliomis pajėgomis – savivaldybės užsidaro, ties jų ribomis jau rytoj stovės kontrolės postai.
Dėl šalyje siaučiančio koronaviruso pandemijos vakar įsigaliojus naujiems judėjimo ribojimams ir jų kontrolei, policija darbą pradeda maksimaliomis pajėgomis. Jau nuo rytojaus popietės ties šalies rajonų ribomis, ties pagrindiniais įvažiavimais į miestus, stovės policijos kontrolės postai, vyks intensyvios įvažiuojančiųjų patikros. Kitur bus pastatyti eismą draudžiantys kelio ženklai. Judėjimo kontrolė jau vyksta ir teritorijų viduje.

Šiaulių apskrities policijos vadovo Ramūno Sarapo žodžiais, policija darys viską, kad kelionių be rimtos priežasties būtų kuo mažiau. Vadovas kreipiasi į gyventojus ir primygtinai prašo jų sąmoningumo, siekiant pažaboti virusą.

Dirbs arti tūkstančio ekipažų

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla vakar pranešė, kad iš viso Lietuvoje bus įrengta apie 250 kontrolės postų, judėjimo kontrolei užtikrinti bus pasitelkta apie 1 500 policijos pareigūnų. Kiekviename poste dirbs mažiausiai du pareigūnai, didelio eismo intensyvumo postuose bus pasitelkiami policijos rėmėjai, šauliai ir pan.

Intensyviausia judėjimo kontrolė vyks: nuo gruodžio 18 dienos 13 valandos iki gruodžio 20 dienos 21 valandos, nuo gruodžio 23 dienos 13 valandos iki 27 dienos 21 valandos ir nuo gruodžio 31 dienos 13 valandos iki sausio 3 dienos 21 valandos.

Tačiau tai nereiškia, kad kitu laiku policijos pareigūnai judėjimo nekontroliuos – patikros vyksta jau nuo vakar.

Artėjantį savaitgalį, pradedant nuo penktadienio popietės, praneša Policijos departamentas, šalyje budės 920 policijos ekipažų, iš jų 250 ekipažų dirbs kontrolės postuose.

Paprastomis, ne švenčių dienomis ir ne savaitgaliais, budės 750 ekipažų. Judėjimo kontrolei tarp savivaldybių vykdyti papildomai dirbs dar 60 policijos ekipažų, kurie tikrins judėjimo teisėtumą.

Judėjimo ribojimas turi taisyklių ir išimčių

Vykimas į oro, jūrų uostus, autobusų stotis ar iš jų yra galimas. Vykstantis asmuo turi turėti tarptautinį keliavimą pagrindžiančius dokumentus, pavyzdžiui, lėktuvo bilietą.

Iš užsienio šalies grįžęs asmuo, jei jis turi nekilnojamo turto Lietuvoje, gali vykti ir apsistoti tik ten. Jei asmuo nekilnojamojo turto Lietuvoje neturi, jis gali vykti pas giminaičius, su kuriais bus. Tais atvejais, kai santykiai tarp asmenų nėra teisiškai įforminti, pareigūnai situaciją vertins individualiai.

Bendradarbių vykimas vienu automobiliu galimas, skaičius ribojamas tik pagal transporto priemonėje įrengtą maksimalų vietų skaičių. Tokiu atveju asmenys turi pagrįsti, kad dirba kartu, pavyzdžiui, darbo sutartys, darbuotojų pažymėjimai ir pan.

Vežti vaikų į kitas savivaldybes, pavyzdžiui, pas senelius, negalima. Taip pat negalima jų palikti pas giminaičius toje pačioje savivaldybėje.

Parsivežti vaikus iš kitos savivaldybės galima, tačiau pareigūnai galės imtis papildomų priemonių situacijai įvertinti.

Kai vaiko gyvenamoji vieta nustatyta su vienu iš tėvų, judėjimo ribojimų metu su tuo iš tėvų vaikas ir turi būti. Vykti pas kitą iš tėvų galima tik tuo atveju, jei teismo sprendimu vaiko gyvenamoji vieta aiškiai nustatyta pas abu tėvus (tai yra nurodant, kad dalį laiko vaikas gyvena pas vieną, dalį laiko – pas kitą iš tėvų).

Dėl ugdymo, kurios vyksta ne per nuotolį, pavyzdžiui, į darželį, paslaugų vežti vaikus į kitą savivaldybę leidžiama. Tokiu atveju būtina turėti ugdymo paslaugų sutartį.

Vykti pasirūpinti asmenimis, kurie serga ir negali pasirūpinti savimi – leidžiama. Vykstantiems asmenims rekomenduojama turėti pagrindžiančius dokumentus, pavyzdžiui, apie prižiūrimo asmens sveikatos būklę, kai tokia galimybė yra.

Vykimas į kitas savivaldybes dėl (planinių) sveikatos priežiūros paslaugų galimas, rekomenduotina turėti vykimo tikslą pagrindžiančius dokumentus, pavyzdžiui, elektroninį patvirtinimą iš sveikatos priežiūros įstaigos.

Policijos vadovas prašo žmonių sąmoningumo

Šiaulių apskrities policija darbą sustiprintomis pajėgomis pradėjo nuo vakar. Jau vakar ties kai kuriais įvažiavimais į Šiaulių miestą buvo stabdomos transporto priemonės, vairuotojų teiraujamasi, koks jų kelionės tikslas.

Kontrolė vakar vykdyta ir miesto teritorijoje. Gyventojų, tiek pėsčiųjų, tiek važiuojančiųjų, jau turėtų nebestebinti policijos pareigūnų sustabdymas ir pasiteiravimas, kur jie eina (važiuoja), kokiu tikslu ir t.t.

Pastarųjų dienų patikrinimai – įžanga, tiems, kurie ties Šiaulių apskrities savivaldybių ribomis, kaip ir visoje šalyje, prasidės nuo rytdienos 13 valandos. Į talką policijai bus pasitelkti Valstybės sienos apsaugos, Šaulių sąjungos, Karo policijos pareigūnai, policijos rėmėjai. Kontrolė bus vykdoma tiek viešomis, tiek ir neviešomis priemonėmis.

Šiaulių apskrities policijos viršininkas R. Sarapas užtikrino, kad, vykstant intensyviai kontrolei, nebus sudarytos kliūtys važiuojantiesiems rimtu reikalu.

„Galite pateikti darbo pažymėjimą – valio. Turite kokius nors kelionės priežastį pagrindžiančius dokumentus – jie tik pagreitins pravažiavimo per policijos postą laiką. Vykstant pas slaugomą žmogų ar į laidotuves, kliūčių taip pat nebus. Visgi jei pas „ligonį“ ar į „laidotuves“ važiuos kas antras automobilis, situaciją teks aiškintis išsamiau“, – sakė apskrities policijos vadovas.

Jis patikino, kad nuo rytojaus popietės kontrolės postais bus blokuojami įvažiavimai į apskrities rajonų teritorijas ir visi pagrindiniai įvažiavimai į Šiaulių miestą. Ties įvažiavimais mažesnio pravažumo keliais stovės judėjimą draudžiantys kelio ženklai.

„Sugalvojusiems šių ženklų nepaisyti, patarčiau to nedaryti, nes kai kurios atkarpos bus stebimos vaizdo kameromis ir už Kelių eismo taisyklių pažeidimus bus skiriamos baudos“, – informavo R. Sarapas.

Įvažiavimai į apskrities savivaldybių teritorijas miško keliukais ir šunkeliais, anot vadovo, blokuojami nebus – čia tikimasi žmonių sąmoningumo.

Kontrolė nuo vakar, kaip jau minėta, vyksta ir savivaldybių viduje. Anot komisaro, pareigūnai intensyviau stebi parduotuves ir jų prieigas: ar nėra žmonių susibūrimų, ar jie su kaukėmis, ar išlaikomi numatyti saugumo atstumai.

Policijos akiratyje – ir kaimo turizmo sodybos. Tad jei kas turi vilčių ten tyliai susirinkti ir pabaliavoti, gali atsisakyti tokių idėjų: policijos pareigūnai žada aplankyti ne vieną tokią sodybą ir pasidomėti, kas joje vyksta.

„Deja, reikia pripažinti, kad pasiekėme tokį krizinį periodą, jog lieka vienintelis išsigelbėjimas – minimalios kelionės, minimalūs kontaktai. Ar šventės dėl to bus kitokios? Reikia pripažinti, kad jos bus kitokios, nes su artimaisiais šiemet susitiksime, pasisveikinsime, pasibučiuosime virtualiai. Tačiau kitos išeities nėra. Žmogiškai prašau: būkite solidarūs su mumis – ne piktos valios vedini imamės skausmingų priemonių varžydami judėjimo galimybę. Juk pareigūnai irgi žmonės – jie taip pat turi šeimas, nerimauju, kad dirbdami tokiomis aplinkybėmis ir be deramo poilsio ne vienas gali susirgti. Tačiau jie dirbs. Primygtinai kviečiu visus būti solidariais ir su medikais, kurie per šventes taip pat bus ne su savo artimaisiais, o stovės prie sunkių ligonių lovų ir kovos už jų gyvybes“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Šiaulių apskrities policijos viršininkas.