
Naujausios
Sprendžia ekologinę problemą
Lietuvoje, aglomeracijose, kuriose gyvena daugiau nei 2000 žmonių, vis dar yra apie 30 tūkst. gyventojų, neprijungtų prie centralizuotų geriamojo vandens ir nuotekų surinkimo tinklų bei negaunančių tokių paslaugų. Kaip pastebi Aplinkos ministerijos Europos Sąjungos investicinių priemonių įgyvendinimo skyriaus vedėja Vilma Slavinskienė, tokia situacija lemia aplinkosaugines problemas šalyje.
"Pagrindinė problema – netinkamai tvarkomos nuotekos. Jei nuotekos atsiduria išgriebimo duobėje ir ji nesandari, netinkamai tvarkoma arba, pavyzdžiui, nuotekos nėra išvežamos ar išvežamos už pirmo kampo, tai visa tarša patenka į aplinką ir problema didėja. Mūsų tikslas turimomis priemonėmis problemą mažinti ir šiuo metu tam esame pasitelkę naują finansavimo mechanizmą – Vandentvarkos fondą (VF)", – pažymi V. Slavinskienė.
Minimas VF įsteigtas Aplinkos ir Finansų ministerijos bei Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) trišale sutartimi. Nuo šių metų balandžio mėnesio vandentvarkos įmonių atstovai jau gali kreiptis į fondą ir gauti finansavimą paskolai geriamojo vandens arba nuotekų tinklų plėtrai ir rekonstrukcijai vykdyti.
Dar viena projektų vykdytojams siūloma galimybė – pretenduoti į grąžinamąją subsidiją pagal priemonę Nr. 05.3.2-VIPA-T-024 "Nuotekų surinkimo tinklų plėtra". Grąžinamoji subsidija teikiama tik tokiu atveju, jei projektuose numatyta vykdyti nuotekų surinkimo tinklų plėtrą.
Verta suskubti iki spalio
Vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų plėtros ar rekonstrukcijos projektų vykdytojų paraiškų VIPA lauks iki 2020 m. liepos 1 d. Tačiau VIPA atstovai skatina projektų vykdytojus suskubti. Patiems aktyviausiems bus pasiūlytos geriausios sąlygos. Iki šių metų spalio 1 d. būsimiems projektų vykdytojams suteikiama 50 proc. projekto vertę siekianti paskola, kurios palūkanos yra fiksuotos ir sudaro 2 proc., o grąžinimo terminas – iki 20 metų. Taip pat ir 50 proc. projekto vertę siekianti grąžinamoji subsidija nuotekų surinkimo tinklų plėtrai. Vėliau grąžinamoji subsidija bus mažinama, ji sieks 30 proc.
Beje, svarbu tai, kad pagal įgyvendintus projektų rezultatus pareiškėjų gali būti prašoma grąžinti visą subsidiją, tik dalį jos arba subsidijos grąžinti gali ir nereikėti, jei prie nuotekų surinkimo tinklų bus prijungta nuo 95 iki 100 proc. suplanuotų gyventojų.
"Viena pagrindinių sąlygų norintiems kreiptis dėl VF paskolos yra tai, kad pareiškėjai privalo turėti geriamojo vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo licenciją, išduotą Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK). Taip pat reikalinga su VKEKK suderinti rengiamuose projektuose numatytas investicijas bei gauti teigiamą išvadą", – pažymi VIPA Projektų finansavimo skyriaus vadovė Žaneta Maskaliovienė.
VIPA atstovė sako, kad dėl finansavimo besikreipiantys pareiškėjai kartu su projekto paraiška turi pateikti ir gyventojų patvirtinimus, kad šie sutinka prisijungti prie geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų. VF fondo steigėjai nėra numatę sąlygų, kiek iš viso gyventojų vieno projekto vykdytojas turi prijungti prie centralizuotų geriamojo vandens ir nuotekų surinkimo tinklų, tačiau reikalaujama, kad projektai būtų vykdomi aglomeracijose, kuriose gyvena daugiau nei 2000 gyventojų.
Paskutinė finansavimo galimybė?
VF valdantys specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad vandentvarkos sistemos plėtrai iš Europos Sąjungos fondų gaunamos investicijos eina į pabaigą, tad, tikėtina, kad ir VF bei grąžinamoji subsidija gali būti vienos paskutiniųjų galimybių naudotis vandentvarkos sektoriui teikiamomis investicijomis.
Pažymima, kad kaip būsimiems projektams tinkamos finansuoti išlaidos išskiriamos techninio projekto ir su jo parengimu susijusios išlaidos bei rangos darbai. Investicinio projekto, viešinimo ir projekto administravimo išlaidos priskiriamos prie netinkamų finansuoti projekto lėšų.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad vienam gyventojui tenkanti prijungimo prie nuotekų tinklų išlaidų suma negali viršyti 3000 Eur. Na, o prijungimo prie geriamojo vandens tinklų išlaidos vienam gyventojui negali būti didesnės nei 1830 Eur, antraip projektai negalės būti finansuojami.
VF yra finansuojamas iš Sanglaudos fondo lėšų ir jam iš viso yra numatyta skirti 30 mln. Eur. Grąžinamajai subsidijai finansuoti taip pat iš Sanglaudos fondo lėšų bus skiriama ne mažiau kaip 10 mln. Eur.
Daugiau informacijos am.lrv.lt ir esinvesticijos.lt.
Užs. Nr. 422672