Vandentiekio milijonais džiaugsis ne visi

Vandentiekio milijonais džiaugsis ne visi

Vandentiekio milijonais džiaugsis ne visi

Kai kurie Šaiulių miesto Kalniuko rajono gyventojai skundžiasi, kad jiems per brangu įsivesti vandentiekį ir kanalizaciją, nors magistralinės trasos klojamos. Po žeme suguldyti milijonai kai kam gali būti nepasiekiami.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

„Per didelis apetitas“

Pagal projektą konkursą laimėjusi UAB „Žemda“ turi Europos Sąjungos ir valstybės bei Savivaldybės lėšomis nutiesti magistralinį vamzdyną Kalniuko rajono gatvių viduriu ir vandentiekio įvadus iki gyventojų sklypų.

Kanalizacijos trasą nuo magistralinio vamzdžio iki sklypų ribos bei kanalizacijos šulinėlius šalia jos bendrovė įrenginėja gyventojų lėšomis. Jie turi sudaryti su „Žemda“ ar kita bendrove atitinkamas sutartis, nes patys dirbti valdiškoje žemėje neturi teisės. Už šiuos šulinėlius bus atsakinga bendrovė “Šiaulių vandenys“.

Redakcijoje apsilankęs šiaulietis skundėsi, kad įvadą įrengti — per brangu. Gyventojai patys pigiau įsirengtų, bet jiems neleidžiama, nes, pasak vyršikio, tai pelninga „Žemdai“ ir kitoms bendrovėms: “Jų apetitas per didelis, nes kainos nustatinėjamos “iš dangaus“. O kur dar išlaidos vandentiekiui ir kanalizacijai nuo sklypo ribos pačiame kieme?“

Apie tai kalbėjo ir kalbinti Vingių gatvės gyventojai. Pasak Danutės, kaimynams įvadas ir šulinėlis kainavo po 1000 litų. Tačiau neaišku, kiek kainuos vamzdynas kieme iki namo. „Gali kainuoti ir kokius 5000 litų“, — svarstė moteris. Danutė sakė, kad jos aštuoniasdešimtmetė motina nesiryš to daryti. “Tegu būna tas įvadas iki vartų, tai bus pliusas, jeigu namelį tektų parduoti“.

Vingių gatvėje įvadai įrengti beveik iki visų namų sklypų. Netoliese garaže dirbę vyrai irgi kalbėjo apie nemažas kainas. „Penkių metrų įvadas nuo gatvės centro iki tvoros man kainavo per 1900 litų. Iki namo per kiemą gali kainuoti dar kokius 4000 litų“.

Štai keli įkainių pavyzdžiai. Viena bendrovė nuotekų vamzdyno vieną metrą nutiesia (be dangos ardymo ir atstatymo darbų) už 164 litus (visur su PVM). Vandentiekio įvado vieno metro paklojimas — 131 litas. Nuotekų gelžbetoninio šulinio, kurio skersmuo — vienas metras, o gylis — 1,6 metro kaina — 1589 litai.

„Samdo, kas turi kapeikų“

Darbų vadovas Kostas Butkus sako, kad gyventojai gana noriai sudarinėja sutartis dėl įvadų įrengimo, nes artėja žiema. Tačiau čia pat pastebėjo, kad „noriai samdo tie gyventojai, kurie turi kapeikų“.

Iš kito „Žemdos“ atstovo, atsisakiusio prisistatyti, “Šiaulių kraštas“ išgirdo, kad sutarčių — “ne prūdai“. “Vyresnio amžiaus žmonės visai nesives to vandentiekio“. Jo kolega replikavo, kad valdžia sugalvos, kaip priversti žmones, kai sukišta tiek pinigų.

Redakcijos žiniomis, Medelyno ir Kalniuko rajonų investicinių vandentvarkos projektų vertė — 52 milijonai litų. Magistralinių tinklų nutiesimas Kalniuke kainuos 7,4 milijono litų.

Mindaugas iš Vingių gatvės suabejojo ir ES parama: „Ims ir pasakys, kad baigiasi pinigai. Dabar viską darykite patys“.

Žmonės turi teisę rinktis

Redakcijoje Kalniuko gyventojas pasakojo, kad įvadus įrengti peršasi ir kitos bendrovės. Kai kurios yra net kainininkus žmonėms išdalijusios.

Tai paliudijo ir K. Butkus, pareiškęs, kad kai kurios bendrovės gudravo: leidimą žemės darbams gavo vienai dienai, o dirbo po kelias. Tai nelegalu.

Bet Aurimo Rutkausko, UAB „Šiaulių vandenys“ projektų direktoriaus, teigimu, nėra nieko bloga, kad siūlosi ir kitos firmos. Gyventojai turi teisę rinktis, kas darbą atliks pigiau, savo jėgomis to neįveiks, nes reikia specialių žinių. A. Rutkauskas pripažino, kad Kalniuko gyventojai prie centralizuotų tinklų jungiasi kol kas vangiai, Medelyno rajone žmonės aktyvesni.

ĮVADAI: Specialus „Žemdos“ padalinys įrenginėja įvadus iki gyventojų sklypų.

SACHARA: Kalniuko gyventojai juokauja, kad dabar jų rajonas panašus į Sacharą — per dulkes kaimynų nematyti.

KAINA: Danutė yra girdėjusi, kad vandentiekio ir kanalizacijos įrengimo name kaina — apie 5000 litų.

PRIEKAIŠTAI: Darbų vadovas Kostas Butkus dažnai girdi nepatenkintų gyventojų priekaištų dėl didelių kainų.

Jono TAMULIO nuotr.