Valstybė imasi fotografijos monopolio

Valstybė imasi fotografijos monopolio

Valstybė imasi fotografijos monopolio

„REGITROS“ FOTOKABINOS ATIMA DUONĄ IŠ FOTOGRAFŲ

Valstybės įmonės „Regitra“ patapose atsirado fotografavimo kabinos: užėjai, paspaudei, įvedei asmens kodą, tave “nutraukė“ — 49 litai už vairuotojo pažymėjimą ir atvaizdą jame. Tokių pat “būdelių“ turėtų atsirasti ir migracijos tarnybose nuo liepos 1-osios. Kas čia? Valstybė ima sau kurti fotografijos monopolį? Fotografai vejami iš verslo, o “Regitra“ vaiko vairuotojus, meluojant neva negalima atsinešti kitur darytų nuotraukų.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Fotografas kreipėsi į ministrą

Šiaulietis, individualios fotoparduotuvės ir fotosalono savininkas Artūras Visockas, sulūžus vairuotojo pažymėjimui, norėjo išsiimti naują dokumentą. Profesionalus fotografas į valstybinės įmonės „Regitra“ Šiaulių filialą nusinešė savo salone darytą savo nuotrauką. Standartinę, visada tikusią dokumentams.

„Tačiau “Regitros“ darbuotojai man įrodinėjo, kad mano atsineštos nuotraukos jie negali priimti ir liepė fotografuotis jų fotokabinoje. Kiek besiaiškinau, nieko neįrodžiau. Teko lįsti į jų būdelę, nes man reikia kuo greičiau gauti vairuotojo pažymėjimą“, — sakė A. Visockas.

Niekur oficialiai „Regitros“ Šiaulių filiale neiškabintas joks raštas, kad vairuotojo pažymėjimui tinka tik jų fotokabinoje darytos nuotraukos, tačiau profesionalus fotografas iš karto įtarė valstybinę įmonę pažeidžiant įstatymus ir žlugdant profesionalių fotografų verslą.

A. Visockas nedelsiant elektroniniu paštu išsiuntė laišką vidaus reikalų ministrui Raimundui Palaičiui. „Priverstinis fotografavimas tam tikroje nurodytoje vietoje pažeidžia Konkurencijos įstatymą, žmogaus teises ir pasirinkimo galimybę. Norėčiau kuo greičiau gauti tikslų atsakymą, mat kiekvieną dieną fotografuojame klientus vairuotojo pažymėjimui ir jos nepriimamos, o liepiama dar kartą fotografuotis kabinoje už tai, žinoma, priskaičiuojant solidžią kainą. Nejaugi iš nežinojimo apgaudinėju ir savo klientus“, — laiške ministrui parašė šiaulietis A. Visockas.

Jis susirado Vidaus reikalų ministro 2008-09-10 įsakymą „Dėl motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklių patvirtinimo“, kurio 12 punkte nurodyta, kad “pareiškėjo nuotrauka ir parašo pavyzdys parengiami VĮ Regitra padalinyje“. “Ką reiškia šis ministro įsakymas? Aptakiai proteguojama valstybės įmonės fotografavimo paslauga?“ — klausė šiaulietis fotografas.

Netrukus A. Visockas iš ministro R. Palaičio gavo elektroninį atsakymą: nurodymą ministerijos sekretoriui Stanislovui Liutkevičiui atsakyti paklausėjui ir informuoti patį ministrą. Tačiau šiaulietis atsakymo iš ministerijos dar negavo.

Neleisti negali

Atsakymo ieškojome ir mes.

Vairuotojų pažymėjimų išdavimo patalpoje, „Regitros“ Šiaulių filiale, prie dviejų fotografavimosi kabinų laukia eilė. Ar norintys gauti vairuotojo pažymėjimą gali atsinešti savo nuotrauką? “Negali, mes fotografuojame. Atsineštos netinka“, — paaiškina mums kategoriškas darbuotojas prie pažymėjimų išdavimo langelio.

Prie kito langelio dirbanti moteris taip pat patvirtina — fotografijos — tik „Regitroje“ daromos. Kasininkė tvirtina tą patį, pridurdama, kad vairuotojo pažymėjimas su jų nuotrauka kainuoja bendrai 49 litus.

„Kodėl pažeidžiate Konkurencijos įstatymą ir draudžiate klientams pateikti dokumentams savo atsineštas nuotraukas“, — klausiame “Regitros“ Šiaulių filialo viršininko Algirdo Dominausko.

„Leidžiame ir savo nuotraukas atsinešti, bet tik procesas ilgesnis. Aš žinau, kas čia skundžiasi, kieno čia pretenzijos ir kam čia užkliuvo“, — netvirtai sako viršininkas.

Jis kažkodė atsisako kalbėtis ir liepia klausimus pateikti raštu. Rašome. „Regitros“ viešųjų ryšių specialistė Laimutė Užupė nustemba: valstybės įmonė negali neleisti pateikti dokumentams fotografijų, atitinkančių standartus ir darytų profesionalių fotografų. “Be abejo, gali atsinešti savo nuotraukas. Teisės aktuose yra reglamentuota, kad pažymėjimas turi būti išduodamas ne ilgiau, kaip per dešimt dienų. Bet jeigu žmonės fotografuojasi kabinoje, yra galimybė dokumentą pagaminti greičiau.“

Kainos nesumažins

Tai, kad tu atėjai su sava nuotrauka, „Regitroje“ pigiau nesumokėsi. “Vairuotojo pažymėjimas, nesvarbu ar su savo nuotrauka, ar pas mus fotografuota, kainuoja tiek pat — 49 litus,“ — patvirtino L. Užupė. Ji, nors raštu ir buvo pateiktas klausimas, neatsakė, kur patenka sutrinkti pinigai: kiek valstybei, kiek “Regitrai“.

Šiaulių filialo direktoriaus A. Dominauskas mums atvirai pripažino, kad „fotografams duona bus atimta ne tik dėl vairuotojų pažymėjimų nuotraukų, bet ir dėl pasų ir tapatybės kortelių“. Pranašystė reali.

Policija reklamuoja „savo“ fotografą

Prie Šiaulių miesto vyriausiojo policijos komisariato durų stovi stendas su nuoroda, kad čia pat daromos fotografijos. Negi policija užsiima privataus verslo reklama?

Sukame, kur nukreipia reklama — į kieme stovintį dviejų aukštų pastatą, kuriame dirba ir keli policijos komisariato Migracijos skyriaus darbuotojai.

„Reikia nuotraukos pasui? Prašom čia, gretimos durys. Nufotografuos“, — reklamuoja Migracijos skyriaus darbuotoja, pildanti pasų blankus. Ant durų, šalia nuorodų, kad pildomi blankai tikrai priklijuotas skelbimas “Fotografas“.

Fotografė, išgirdusi mūsų klausimą, kodėl policijos darbuotojai reklamuoja privatų fotografijos verslą, nesileidžia į kalbas: „Parodo, kur galima greitai nusifotografuoti, kokia čia reklama?“

Centriniame pastate prie Migracijos skyriaus langelio sėdinti darbuotoja mums taip pat pasiūlo fotografuotis greitai ir čia pat — parodo į policijos reklamuojamą privatų fotografijos verslą.

„Planuojama, kad nuo liepos 1 dienos ir policijoje bus pastatyta fotografavimo kabina, kaip ir “Regitroje“, — paaiškina Migracijos skyriaus viršininkę pavaduojanti Užsieniečių reikalų poskyrio viršininkė Palmira Kaškelienė.

Į gatvę — ir fotografai?

„Fotografuotis vairuotojo pažymėjimui klientai jau nebeateina. Jeigu valstybė dar monopolizuos ir pasų, tapatybės kortelių fotografavimą, manęs tikrai laukia gatvė. Aš gyvenu tik iš dokumentų fotografijų jau 15 metų“, — sako pasaže netoli turgaus dirbanti Albertina Šurkutė. Moteris sau ir studentui sūnui užsidirba pragyvenimui dirbdama maždaug poros kvadratinių metrų stikliniame kioskelyje.

„Daugiau nei pusė mūsų verslo sudaro dokumentų fotografijos. Jeigu valstybė monopolizuos fotografijos verslą, neįsivaizduojame, kaip reikės išgyventi“, — nelinksmai kalba fotografijos salono savininkai Gražina ir Vladas Girininkai.

Girininkai tikino, kad „Regitra“ taip “užsukusi savo verslo mašiną“, kad netgi vairavimo mokyklų instruktoriai savo mokiniams nurodo fotografuotis tik “Regitros“ fotokabinose.

„O kai pasams nuotraukas valstybė pradės daryti, mūsų verslas jau bus ant ribos“, — sakė V. Girininkas.

Šiaulių fotografai nutarė vienytis ir siųsti peticiją Vidaus reikalų ministerijai ir Konkurencijos tarybai.

VERSLAS: „Regitros“ Šiaulių filiale klientai fotografuojasi kabinose. 

DISKRIMINACIJA: Šiaulietis fotosalono savininkas Artūras Visockas „Regitroje“ buvo priverstas fotografuotis valstybės įmonės fotokabinoje, jo paties pasidarytos fotografijos “Regitra“ nepriėmė. 

 

MELAS: Valstybės įmonės „Regitra“ Šiaulių filialo viršininkas Algirdas Dominauskas tikina, kad galima atsinešti savo nuotrauką, nors jo pavaldiniai mums tokios progos nesuteikė. 

TEISĖ: Ar teisėtai fotografuojantis fotokabinoje reikalaujama nurodyti net savo asmens duomenis? 

POLICIJA: Prie Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato privataus verslo reklama.

PASLAUGOS: Ant policijos komisariato Migracijos skyriaus kabineto durų reklama „Fotografas“.

GATVĖ: Fotografė Albertina Šurkutė, penkiolika metų besiverčianti mažame kambarėlyje dokumentų fotografija, sako, kad dėl valstybės įmonės diktato ji atsidurs gatvėje be darbo.

SKUNDAS: Fotosalono savininkai Vladas ir Gražina Girininkai sako, kad Šiaulių fotografai jau vienijasi prieš „Regitros“ ir policijos Migracijos skyriaus diktatą.

Jono TAMULIO nuotr.

 

KOMENTARAS

„Siūlau fotografams netylėti“

Palmira KVIETKAUSKIENĖ, Konkurencijos tarybos atstovė spaudai:

— Ministro įsakymas, kuriame nurodoma, kad pareiškėjo nuotrauka ir parašo pavyzdys parengiami VĮ Regitra padalinyje kelia įtarimų. Jį reikėtų nagrinėti pagal Konkurencijos įstatymo ketvirtojo straipsnio reikalavimus.

Šis straipsnis draudžia valstybės valdymo ir savivaldos institucijoms priimti teisės aktus ir kitus sprendimus, kurie teikia privilegijas arba diskriminuoja atskirus ūkio subjektus, dėl kurių atsiranda ar gali atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumai.

— Žodis „parengiami“ nebūtinai turi reikšti ir fotografuojami, tačiau kai kam, kam tai palanku, gali susidaryti ir toks įspūdis?

— Taip, žinoma. Siūlau Šiaulių fotografams netylėti, būtina įvertinti minėtus faktus Šiauliuose vadovaujantis Konkurencijos įstatymu.