Valdžiai – audra stiklinėje, verslui – bandymas išlikti

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Vandenlenčių pramogos šią vasarą Talkšos ežero pakrantėje greičiausiai nebus.
Vandenlenčių parko istorija tęsiasi. Antradienį Šiaulių miesto meras Artūras Visockas feisbuke šiauliečių paprašytas pakomentuoti, kodėl žlugdomas šis jaunų žmonių verslas, siūlė pasižiūrėti trečiadienį tiesiogiai transliuojamą spaudos konferenciją ir žadėjo nustebinti. Nenustebino. Greičiau buvo graudu. „Fox Spot“ direktorė negalėjo sulaikyti ašarų, o Administracijos direktorius Antanas Bartulis, visą ugnį prisiėmęs į save, atsimušinėjo biurokratiniais argumentais, įrodinėdamas, kad Savivaldybės administracija, konkursą pralaimėjusiems verslininkams per 7 dienas įsakiusi nusikelti kavinę ir įrenginius, yra teisi.

 

Ar svarbus visuomeninis interesas?

Į spaudos konferenciją netikėtai atvykusiems „Fox Spot“ atstovams taip pat buvo leista tarti žodį. Tomas Sarnačinskas priminė, kad šis vandenlenčių parkas įsikūrė 2014 metais neįveiklintoje Talkšos pakrantėje. Jauni verslininkai gavo kvietimą iš miesto valdžios, kuri džiaugėsi, kad į miestą ateina mažai žinomas sportas ir pramoga.

Įmonė 9 metus dirbo, turėjo daug renginių. Dalyvavo „Šiaulių dienose“, „Šiaulių naktyse“, vyko kino vakarai ir panašiai. Santykiai su Savivaldybe buvo draugiški.

2019 metais baigėsi sutartis su Savivaldybe ir įmonė gavo paaiškinimą, kad sutarties pratęsti negali, nes vyks „europinis“ pakrantės tvarkymo projektas.

T. Sarnačinskas akcentavo, kad naujas konkursas buvo skelbiamas vandenlenčių parkui. Anot jo, konkursą laimėjo dalyvis, neturintis jokių kompetencijų vykdyti tokią veiklą.

„Kyla klausimas, ar Savivaldybė atstovauja visuomenės interesui, ar žiūri tik biudžeto eilutės. Jei rūpi visuomenės interesas, natūralu paklausti, kodėl konkursą laimi mažoji bendrija, teikianti grožio paslaugas ir neturinti nieko bendro su vandenlenčių sportu“, – kalbėjo T. Sarnačinskas.

Jis stebėjosi, kad tai, ką kūrė 10 metų, turi per 7 dienas nugriaut. Ar laimėtojas sugebės per tris mėnesius įkurti vandenlenčių parką su visa infrastruktūra? „Fox Spote“ buvo įkurta erdvė vaikams, kur mažieji galėjo leisti laiką, kol tėvai pramogavo su vandenlentėmis, įrengta kavinė su plačiu meniu. Viso to nebeliks. Ar tikslas yra griauti?

„Audra stiklinėje“ ir konkurso dalyviai „su trumpomis kelnytėmis“

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis situaciją pavadino „audra stiklinėje, kuri grindžiama emocijomis ir keistais argumentais“.

„Naudojami įvairūs argumentai emocijoms palaikyti: ignoruojamos investicijos, varomas jaunimas iš miesto, Savivaldybė prisikūrė tvarkų ir pati įklimpo, reikia ne teisės aktų laikytis, o matyti sentimentus, emocijas, kaltas meras. Jei jau kas nors ir kaltas, tai Administracija, ir aš prisiimsiu kaltę, jei jau reikės ją prisiimti“, – krūtine ginti mero stojo A. Bartulis.

Jis grįžo į veiksmo pradžią. 2014 metų vasario 27 dieną Šiaulių miesto taryba priėmė sprendimą įgyvendinti vandens ir sniego atrakcionų Talkšos ežero pietinėje dalyje projektą. Anot Administracijos direktoriaus, tai buvo ne pats geriausias sprendimas, nes leidžiant įgyvendinti projektą nebuvo imamas joks veiklos mokestis. Apie mokestį nekalbama ir sutartyje – 5 metams gauna ežero pakrantę be mokesčių, kai kiti juos moka.

Anot A. Bartulio veislininkai žinojo, kad sutartis mažiausiai galios 5 metus, daugiausiai – 10 metų. Jie esą turėjo įsivertinti riziką, investicijų mastus ir atsipirkimus.

Bėgant metams, keitėsi teisės aktai, įtvirtinta nuostata, kad pramoginių įrenginių savininkas, prieš pradėdamas jį montuoti, privalo gauti leidimą. Paslaugų teikėjas parenkamas viešojo konkurso tvarka, o nugalėtojas parenkamas pagal pasiūlytą didžiausią rinkliavos dydį.

A. Bartulis pasakojo, kad apie tai, kad sutartis nebus pratęsta, UAB „Vadaba“, valdanti „Fox Spot“, informuota paskutinę sutarties galiojimo dieną. Motyvai – pasikeitęs teisinis reguliavimas, prasidėsiantys statybos darbai ežero pakrantėje, diskriminacija tarp ūkio subjektų, nes nemoka rinkliavos.

2020 metais paskelbtas konkursas. Jame UAB „Vadaba“ dalyvavo, tačiau savo paraišką atsiėmė dėl nerealiai didelio mokesčio – 12 tūkstančių eurų per mėnesį. Spaudos konferencijoje dalyvavusi įmonės direktorė Viktorija Palaikienė nebesulaikydama ašarų replikavo, ar Savivaldybė bent supranta, ką reiškia 12 tūkstančių eurų mokestis per mėnesį sezoniniam verslui? Tomas Sarnačinskas patikslino, kad tokia suma susidarė dėlto, kad esą Šiaulių savivaldybė vienintelė šalyje į mokestį skaičiavo ne tik verslo užimamą teritoriją, bet ir vandens telkinį.

Panašu, kad Savivaldybė suprato, nes iki naujojo konkurso savo tvarkas pakeitė ir mėnesinis mokestis staiga sumenko iki 200 eurų – konkurso dalyviai galėjo siūlyti tik didesnį rinkliavos dydį.

Tačiau 2023 metų pradžioje į konkursą atėjo jau du dalyviai. UAB „Vadaba“ pasiūlė 351 eurą, o MB „Grožis plius“ – 471 eurą.

Savivaldybė rengia sutartį, kurią pasirašys su laimėtoju 5 metams su galimybe pratęsti dar tokiam pat laikotarpiui.

UAB „Vadaba“ direktorė po spaudos konferencijos informavo, kad jau pateikė ieškinį teismui ir prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones – stabdyti įrengimų nukėlimą, kol bus išnagrinėta byla.

Į priekaištus, kad konkurso laimėtojas turi tik vieną darbuotoją, o jo veiklos 2021 metų pajamos – vos 2,3 tūkstančio eurų, A. Bartulis atrėžė, kad abu konkurso dalyviai yra „su trumpomis kelnytėmis“.

Ketverius metus leido dirbti be sutarties

Savivaldybės atstovams akcentuojant, kad sutartis su vandenlenčių parko savininkais baigėsi prieš ketverius metus, kilo klausimas, kaip ši įmonė dirbo visą šį laiką. A. Bartulis patvirtino, kad situacija buvo ant teisėtumo ribos. Įmonė gaudavo leidimus ir mokėjo mokesčius už leidimą mažmeninei prekybai paviljone bei licenciją prekybai silpnais alkoholiniais gėrimais. Tačiau įmonė neturėjo leidimo vykdyti veiklą vandenlenčių parko įrenginiais.

Kodėl Savivaldybė tiek metų toleravo tokią situaciją, aiškiai negalėjo pasakyti nei Administracijos vadovas, nei meras.

„Žinant, kad sutartis pasibaigusi, kad reikia mokėti rinkliavą, nekėlėme klausimo, kad nusigriaukite, nes galvojome, jei laimės konkursą, kad nereikėtų vėl iš naujo viską įsirenginėti“, – aiškino Administracijos direktorius, pridūręs, kad kvietė „Fox Spot“ savininkus į konkursus, turėjo linkėjimą jiems kuo greičiau gauti leidimą vykdyti veiklą, susimokėjus rinkliavą.

Keturi sprendimo būdai

A. Bartulis pasiūlė keturis situacijos sprendimo būdus. Pirmasis – UAB „Vadaba“ kreipiasi į teismą. Savivaldybė ginasi ir teisiuosius nustato teismas.

Kita išeitis – pasirašyti sutartį su UAB „Vadaba“, ignoruojant konkurso sąlygas ir laimėtoją. Šis Savivaldybę paduos į teismą ir ji greičiausiai pralaimės.

Trečias variantas, kurio labiausiai pageidautų A. Bartulis – abu konkurso dalyviai suranda partnerystės būdą kartu tęsti vandenlenčių pramogą miestiečiams.

Dar vienas būdas – „Grožis plius“, sužinojęs būsimus įsipareigojimus, pasitrauktų iš konkurso ir sutarties nepasirašytų.

Greičiausiai šią vasarą šiauliečiai vandenlenčių sporto pramogų Talkšos ežere neturės. Jei vyks teismai, bus taikomos laikinosios apsaugos priemonės, tai truks ne vieną mėnesį, veikla nevyks. Jei sutartį pasirašys su laimėtoju, jis turės tris mėnesius vandenlenčių parkui įsteigti. Jis atsirastų vasaros pabaigoje.

Susitarti nepavyko

V. Palaikienė atskleidė, kad bandė tartis su konkurso nugalėtojais. Verslininkė pasakojo, kad konkurso laimėtojai naudojasi situacija ir kelia reikalavimus, o jie savo įrangos neatiduos už dyką.

„Jei teisme neišspręsim, teks išsikraustyti. Bandėme visus variantus, bandėme išsinuomoti iš jų, siūlėme jiems nuomotis iš mūsų, ir panašiai. Nesusitarėme“, – komentavo įmonės vadovė.

Politinis atspalvis

Po spaudos konferencijos paskambinęs meras Artūras Visockas pakomentavo, kad ilgai toleravo situaciją, o po to atėjo laikas konkursui.

„Pirmajame konkurse, kaip matėte, atėjo ir dingo, tada nieko nereikėjo mokėti. Ir antrame būtų dingę, bet atsirado laimėtojas. Nėra žlugdymo ir nėra 7 dienų. Jie turėjo nusikelti pasibaigus sutarčiai. Jautriai buvo pažiūrėta, leista veikti sąlyginai nelegaliai“, – aiškino meras.

Paklausus, o mokesčius už prekybą ir licenciją verslininkai irgi mokėjo nelegaliai, A. Visockas sakė, kad mokesčius mokėjo valstybei, o „ne jiems“.

UAB „Vadaba“ atstovas Tomas Sarnačinskas 2019 metais vykusiuose Savivaldos rinkimuose dalyvavo mero A. Visocko visuomeninio rinkimų komiteto sąraše. Šių metų rinkimuose jo pavardės mero komiteto sąraše neliko. Ar sprendimas iškeldinti „Fox Spotą“ turi politinių motyvų?

„Jis (T. Sarnačinskas. – aut.) seniai mus kritikuoja, gal nuo kokių 2016 metų. Jis atėjo su Domu (D. Griškevičius.-aut.) iš jo politinio judėjimo. Ar susiję, negaliu pasakyti. Ar yra politinio aspekto, gal visas tas „foxspotinis“ skandalas buvo ruoštas prieš rinkimus, tik kažkas kažko nespėjo. Aš nežinau. Esmė yra ta, kad reikėjo konkurso, jis įvyko, yra laimėtojas ir tiek“, – komentavo A. Visockas.

Naują laimėtoją Savivaldybė viešai paskelbė jau po rinkimų.