Valdžia pažaidė pradinukų maitinimu

Valdžia pažaidė pradinukų maitinimu

Valdžia pažaidė pradinukų maitinimu

Į Šiaulių miesto mokyklas po žiemos atostogų susirinkę dauguma pradinukų pamokose sėdėjo alkani. Ką tik įvestas visuotinis nemokamas pradinukų maitinimas — panaikintas. Mokyklos vasarą vertėsi per galvą, skubėdamos išplėsti valgyklas, steigti naujus etatus, supirkti inventorių. Dabar tenka atleisti priimtus darbuotojus, o puodus, lėkštes ir šaukštus grūsti į sandėlius.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Pasiruošimui — du mėnesiai

Praėjusią vasarą Seimo priimtas Socialinės paramos mokiniams įstatymas nuo šių mokslo metų pradžios įvesti nemokamą visų pradinukų maitinimą miesto mokyklose sukėlė ažiotažą.

Galvos skausmu mokyklų vadovams tapo valgyklos, kuriose pritrūko erdvės, stalų, kėdžių, indų, darbuotojų.

Kai kurios mokyklos neturėjo netgi virtuvių, jų įrengimui prireikė nemažai lėšų.

Laiko buvo nedaug, nes Socialinės paramos mokiniams įstatymas, kuriame numatyta, kad nuo praėjusių metų rugsėjo 1-osios visi pradinukai bus maitinami nemokamai, buvo priimtas praėjusių metų liepos 1 dieną. Pasiruošti reikėjo per du vasaros mėnesius.

Nors kilo problemų, mokyklos daugiau ar mažiau įvykdė keliamus reikalavimus.

Rugsėjo pradžioje visi pradinukai gavo nemokamus pietus. Miesto mokyklose padaugėjo 5000 valgytojų. O sausį viskas apsivertė aukštyn kojom.

Pasiginčijusi naujoji valdžia nusprendė, kad pietus iš vaikų reikia atimti. Sprendimas buvo priimtas praėjusių metų pabaigoje, per moksleivių atostogas.

Taigi po Naujųjų metų sugrįžę į klases kai kurie vaikai pamokose sėdėjo alkani. Ne visi tėveliai žinojo valdžios manevrus, todėl neįdėjo maisto ir neįdavė pinigų.

Daugėja socialiai remtinų

„Pirma diena po atostogų buvo sumaišties diena — įpratę gauti pietus, dalis vaikų liko alkani. Dabar maitiname tiktai tuos, kurie priklauso socialiai remtinų šeimų grupei, ir tuos, kurie pietus užsisako“, — Edmundas Valuckas, Centro pradinės mokyklos direktorius, sakė, jog vasarą pirktas lėkštes, kitus indus, valgyklos baldus teks grūsti į sandėlį.

Įvedus visuotinį maitinimą, žymiai padidėjo valgyklos darbuotojų krūvis, todėl mokykla prašė papildomų etatų. Dabar direktorius džiaugiasi, kad negavo, nes naujai priimtus darbuotojus būtų reikėję atleisti.

Direktorius atkreipė dėmesį, kad šiemet labai padaugėjo vaikų, kurie atneša pažymas nemokamiems pietums gauti.

Mokykloje šiuo metu jau yra per trisdešimt nemokamus pietus valgysiančių vaikų, pažymos dar nešamos. Tiek daug šeimų, telpančių į socialiai remtinų rėmus, anot direktoriaus, mokykloje seniai bebuvo.

Mokyklos vadovas konstatavo liūdną tiesą: pažymos liudija, jog finansinė šeimų situacija prastėja, tėvai netenka darbo, todėl nemokamų pietų atėmimas iš vaikų kai kurioms šeimoms bus labai skaudus.

Juo labiau kad pradinukų pietūs tampa ganėtinai brangūs. Šiuo metu Centro pradinėje jie kainuoja 4 litus 70 centų. Direktorius prisiminė, jog prieš trejus metus tie patys pietūs buvo perpus pigesni.

Didėjant šeimų, kurių vaikai turi teisę gauti nemokamus pietus, skaičiui, direktorius prognozuoja, jog atitinkamai daugės ir pretenduojančių gauti nemokamas mokyklines priemones. „Vienu galu taupome, kitu, deja, leidžiame“, — apie lengvabūdiškus valdžios sprendimus sakė direktorius.

Pagal Seimo priimtą Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisą į nemokamus pietus teisę turi tie mokiniai, kurių šeimos vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio -- 525 litai.

Vaikai priprato valgyti

Salduvės pagrindinės mokyklos pedagogai taip pat su nerimu laukė praėjusio pirmadienio, kai grįžę po atostogų vaikai nebegavo nemokamų pietų.

Tie, kurių tėveliai sužinojo apie pakeitimus, atsinešė sumuštinių. Kitiems vaikams teko tenkintis virtuvės kvapais.

Praėjusią vasarą mokykla patyrė ypač daug rūpesčių, skubiai įsirengdama virtuvę, ieškodama darbuotojų. Anksčiau mokykloje veikė tiktai bufetas, maistas buvo atvežamas termosuose.

Salduvės mokyklos valgyklai paruošti prireikė 200 000 litų.

Tai, kad valdžios sprendimas privertė įrengti virtuvę ir suremontuoti valgyklos patalpas, mokyklos vadovė Natalija Kaunickienė vertina teigiamai.

Tačiau yra kita medalio pusė.

Direktorės teigimu, lengvabūdiški valdžios veiksmai, kai kąsnis pakišamas ir vėl atimamas, suerzino ir tėvus, ir vaikus. „Per keturis mėnesius vaikai priprato valgyti, jie to norės. Ir tėveliai džiaugėsi, kad mažiukai bus pamaitinti. Deja, mūsų niekas neklausia: įsako maitinti — maitinam, įsako nutraukti — nutraukiam“.

Mokykla po atostogų pasiūlė tris maitinimosi variantus: arbatos ir bandelę už vieną litą, už du litus priešpiečius ir pietus, kurie kainuos pusketvirto lito.

„Romuvos“ pagrindinė mokykla papildomam inventoriui pirkti ir valgyklai paruošti išleido 3000 litų, priėmė du darbuotojus. Dabar vieną iš jų teks atleisti.

LENGVABŪDIŠKUMAS: Praėjusią vasarą mokyklos buvo priverstos skubiai pasiruošti visuotiniam pradinukui maitinimui, o nuo sausio valdžia nusprendė pietus iš vaikų atimti.

RŪPESČIAI: Praėjusią vasarą mokyklos patyrė daug rūpesčių, skubiai įsirenginėdamos valgyklų patalpas dideliam moksleivių skaičiui pamaitinti.

Jono TAMULIO nuotr.

KOMENTARAS

Vaikų maitinimu nežaidžiama

Ar per keturis mėnesius pripratę gauti karšto maisto vaikų skrandukai nemaištaus ir kaip tai gali atsiliepti jų sveikatai

Jūratė KARALEVIČIENĖ, Šiaulių visuomenės sveikatos centro

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja:

— Ar pradinuko skrandelis maištaus ar nemaištaus — ne esmė. Visi vaikai mokykloje turėtų gauti karšto maisto, nes per tas šešias valandas, kurias jie praleidžia pamokose, pavalgyti yra būtina.

Pavyzdžiui, Skandinavijos šalių mokyklose nemokamai maitinami visi mokiniai — nuo pirmaklasių iki abiturientų. Dėl to nekyla jokių diskusijų, suprantama kaip būtinybė, norma, nes vaikų sveikata yra kiekvienos civilizuotos visuomenės prioritetas.

Todėl valdžios sprendimas įvesti nemokamą visų pradinukų maitinimą buvo sveikintinas. Galvojome apie palaipsnį visų moksleivių nemokamą maitinimą. Deja, žengtas žingsnis atgal.

Problema didelė, o vaikų sveikatai tai tikrai atsilieps, nes nuo maitinimosi priklauso viso organizmo, nervų sistemos būklė, su tuo susiję labai daug problemų. Pavyzdžiui, alkis skatina smurtą bei agresyvumą.

Tuo tarpu mokslo žinios, kemšamos į išsekusį organizmą, kuomet vaikas pamokoje svajoja apie bandelę, gresia tapti bevertės.