Valdovų rūmus teks nugriauti

Valdovų rūmus teks nugriauti

Valdovų rūmus teks nugriauti

MIŠKUOSE IŠKILĘ ANTRIEJI VALDOVŲ RŪMAI SULAUKĖ SPYRIO

Birželio pabaigoje Šiaulių rajone, Liepkalnyje, šalia Kurtuvėnų, improvizuotai atidaryti Antrieji valdovų rūmai turės būti nugriauti: nustatyta, jog statinys išdygo nelegaliai. Ir bauda statytojams bus skirta. Prieštaringai vertinamo projekto autoriai konstatuoja, jog įstatymai vienaip spardosi provincijoje, kitaip — sostinėje.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Statinį liepta nugriauti

Liepkalnyje, medžių apsuptyje, pastatyti ir birželio pabaigoje iškilmingai atidaryti Antrieji valdovų rūmai — statinys, atgabentas iš Vilniaus. Anksčiau jis stovėjo prie Katedros, prie atstatomų Valdovų rūmų ir tarnavo kaip informacinis centras žiniai apie išnykusius ir juos pakeisiančius naujuosius rūmus skleisti.

Atsidūręs miške, statinys tapo nelegaliu ir turės būti nugriauti. Taip nusprendė Kurtuvėnų regioninio parko direkcija.

Antrųjų valdovų rūmų idėjos autoriai — broliai menininkai, Antrųjų valdovų rūmų klubo nariai Gintautas ir Mindaugas Lukošaičiai ir jų bendramintis Salvijus Kulevičius šiemet įsigijo juos sužavėjusį muliažinį paviljoną „Valdovų rūmų vartai“ ir jį nugabeno į Liepkalnį.

Pasak Vidmanto Lopetos, direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjo, nustatyta, jog nesudėtingas laikinas statinys atsirado pažeidžiant statybos darbų reikalavimus, tai yra, išdygo be leidimo (toje Kurtuvėnų regininio parko vietovėje, miško žemėje, statyba nebuvo numatyta).

Jo autoriams, Antrųjų valdovų rūmų klubui, surašytas protokolas bei skirtas terminas per du mėnesius statinį nugriauti. Saugotinų teritorijų režimo pažeidėjams bus skirta iki 100 litų bauda.

„Klubo nariai pasiaiškinime parašė, kad jie sieks, jog šis statinys, kaip nacionalinė vertybė, būtų įtrauktas į kultūros paveldo objektų sąrašą. Bet aš nežinau, ar jie rimtai, ar nerimtai taip parašė?“, — svarstė V. Lopeta.

Svarbu ne bausmė

Vienas iš projekto autorių, menininkas Mindaugas Lukošaitis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog prie statinio besidarbavę klubo nariai pažeidimus užfiksavusiam V. Lopetai iš karto prisipažino: nusikalto.

Panašu, jog tokio direkcijos verdikto sulaukusiems idėjos autoriams svarbi ne bausmė, o paviljono, kuriam suteiktas Antrųjų valdovų rūmų vardas, statymo santykis su valstybe ir įstatymais.

„Antruosius valdovų rūmus pastatėme šiek tiek kartodami tuos veiksmus, kaip buvo pastatyti rūmai Vilniuje, kurie iš principo pastatyti nelegaliai, pažeidžiant įstatymus bei praleidžiant pačius svarbiausius dalykus: formos, istoriškumo, laiko, legalumo ir kitus, — aiškino M. Lukošaitis. — Mums tokiu pat atveju skirta bauda, “rūmus“ liepta nugriauti.

Kita vertus, tai svarbu, kad atsidurtume oficialiuose santykiuose su valstybe. Sieksime, kad objektu, kaip vertybe, susidomėtų paveldosaugininkai ir kad ji būtų įtraukta į saugotinų objektų sąrašą. Galbūt tai skamba ironiškai, šaržuojant, bet šis paviljonas turi visas savybes būti rūmais, juo labiau kad buvo pastatytas anksčiau negu Valdovų rūmai Vilniuje, o abiejų rūmų intencijos tos pačios: reprezentuoti aukštąją kultūrą.

Bet vis tiek susidursime su tuo, kad mus sutvarkys. Iš neteisės negali būti teisės.„

Ne kartą viešai diskutuota, kad sostinės centre Valdovų rūmai pradėti statyti be būtino dokumento -- detaliojo plano. Todėl ir ši statyba vadinta nelegalia.

Kurtuvėnuose rūmai — tikresni už Vilniaus?

„Galima drąsiai teigti, kad tai yra tikrieji atkurtieji Valdovų rūmai“, — ironiškai ir su patosu susirinkusiems į “rūmų“ atidarymo šventę Kurtuvėnuose skelbė akcijos organizatoriai.

Kad šis kūrinys nebūtų supainiotas su istoriniais rūmais, tikrosios istorinės teisybės vardan jie buvo paskelbti Antraisiais valdovų rūmais, o vis neužbaigiami statyti Vilniaus valdovų rūmai Katedros pašonėje pakrikštyti trečiaisiais valdovų rūmais. Trečias brolis?

Milijonus kainavę tretieji valdovų rūmai, teigė projekto autoriai, yra XXI amžiaus naujadaras, pažeidžiantis moralumo principus, imituojantis istorinę tiesą ir bandantis apsimesti vieninteliais ir tikraisiais Valdovų rūmais, nors tegali pretenduoti į dar vieną tradicinį muziejų.

„Tai tas pats, kad mano portretą kas nors perpaišytų iš portreto ir po to sakytų, jog tai — mano portretas. Kyla klausimas, su kuo aš tapatinuosi? Su stipriai prikliedėtu objektu?“ — retoriškai klausė M. Lukošaitis.

Akcijos autoriai įsitikinę, kad Liepkalnyje, medžių apsuptyje, atsiradęs paviljonas savo verte pranašesnis už statinį, į kurį valdžia sukišo milijonus: Kurtuvėnų „rūmams“ sukurti prireikė kuklios 35,451 tūkstančių litų sumos, o visiška rekonstrukcija kainavo 8 tūkstančius litų.

M. Lukošaitis vardijo ir daugiau pranašumų: Antrieji rūmai atstatyti nepalyginti greičiau, jie nevaidina ir nemeluoja istorinės tiesos, yra autentiški, nes nurodo „tik patys save“.

Dar daugiau, pažymėjo menininkas, rūmai lengvai perkeliami iš vietos į vietą, statinys pats gali atkakti į atokiausią kampelį.

citata: „Antruosius valdovų rūmus pastatėme šiek tiek kartodami tuos veiksmus, kaip buvo pastatyti rūmai Vilniuje, kurie iš principo pastatyti nelegaliai.“

PAŽEIDIMAS: Vidmantas Lopeta, Kurtuvėnų regioninio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjas, užfiksavo, jog antrieji valdovų rūmai atsirado pažeidžiant statybos darbų reikalavimus. rumai

 

 

Antrųjų valdovų rūmų klubo nuotr.

TEISĖ: Vienas iš Antrųjų valdovų rūmų idėjos autorių menininkas Mindaugas Lukošaitis, sulaukęs rašto nugriauti paviljoną, sakė: „Mus sutvarkys. Iš neteisės negali būti teisės.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

RŪMAI: Pirmadienį Vilniuje iškilmingai karūnuoti monarchai atidarė Valdovų rūmus. Nors dėl jų statybos legalumo buvo kilęs triukšmas, jis greitai nuslopo.

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.