Valdovų rūmai — be milijonų

Valdovų rūmai —  be milijonų

Valdovų rūmai — be milijonų

Šeštadienį Šiaulių rajone, Liepkalnyje, šalia Kurtuvėnų, menininkų surengtoje akcijojei atidaryti Valdovų rūmai. Renginio organizatoriai teigia, kad šalyje egzistuoja net trys Valdovų rūmai: tikrieji kaip archeologinis palikimas, skandalais pagarsėję dabar Vilniuje statomas naujadaras ir Liepkalnyje — statomų rūmų imitacija, galbūt parodija, bakstelėjimas pirštu į prieštaringai vertinamą šiandienos problemą.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Eisena nutįso per miestelį

Valdovas ir valdovė, įsitaisę Kurtuvėnuose prie mokyklos pastatytuose ištaiginguose krėsluose, kantriai laukė, kol, pagal šventės scenarijų, ateis laikas oriai tarti savąjį žodį. O atėjus tam metui valdovas iškilmingai paaiškino, ko čia visi susirinkę.

„Mes drįstame teigti, kad egzistuoja mažiausiai treji valdovų rūmai“, — tarė jis. Pirmieji — tai istorinė Lietuvos valdovų buveinė, dabartyje egzistuojanti tik archeologinių liekanų pavidalu. O pastatas, statomas Vilniuje, Gedimino pilies papėdėje, esąs 21-ojo amžiaus naujadaras, “bandantis apsimesti vieninteliais ir tikraisiais valdovų rūmais“. Tai — tretieji Valdovų rūmai.

Po paslaptimi dvelkiančios įžangos per Kurtuvėnus nutįso eisena, kurios priekyje ant žirgų jojo abu valdovai. Grojo dūdų orkestras, folkloro ansambltis traukė dainas.

Žingsniuoti, važiuoti teko keletą kilometrų už Kurtuvėnų. Iš kelelio pasukus į mišką, tarp medžių ir nesenų kelmų, griovius įveikus rąstelių lieptais, pakilta į Liepkalnį. Čia bestovys pastatas, dėl kurio ir surengtos šios iškilmės.

Skandalai paskatino įkurti klubą

Su patosu išrėžęs kalbą, dvariškis paskelbė, kad nuo šiol šis statinys bus vadinamas antraisiais valdovų rūmais. Ilgai džeržgiant vartų grandinėms, jie atsivėrė.

Medžiotojai dar didesnio iškilmingumo šiam įvykiui suteikė salvėmis. Pasirodė juokdariai — perkusininkai Kęstutis ir Gintautas Gasevičiai.

Dar nesupratusiems, kas čia vyksta, Antrųjų valdovų rūmų klubo vardu paaiškino Salvijus Kulevičius, Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Istorijos katedros darbuotojas.

Įkurti šį klubą paskatinę skandalai ir diskusijos, lydintys valdovų rūmų, kurie bus tik 20-ojo amžiaus architektų kūrinys, imituojantis istorinį statinį, Vilniuje statybą. Šie rūmai dar nebaigti statyti, todėl juos dera pavadinti trečiaisiais, o ką tik atidarytą statinį prie Kurtuvėnų — antraisiais valdovų rūmais. Panašūs jie tuo, kad ir vieni, ir kiti pastatyti iš šiuolaikinių medžiagų, tik antriesiems pakako žymiai kuklesnės sumos.

Archeologė Birutė Salatkienė teigė, kad jeigų nebūtų sumanyta statyti tuos, trečiuosius valdovų rūmus, kuriuos daugelis vadina nesąmone, ir šiai statybai skirti šimtus milijonų, tai nebūtų buvę skirtą ir tūkstančių litų archeologiniams tyrimams. Per tuos metus, kai buvo tyrinėjami tikrieji, pirmieji valdovų rūmai, sukaupta labai daug medžiagos apie viduramžių Lietuvą, Vilnių, valdovus.

Šventė patiko ne visiems

Sumanymo valdovų rūmus įkurdinti šalia Kurtuvėnų autoriai — šiauliečiai menininkai broliai Gintautas ir Mindaugas Lukošaičiai. Jie muliažinį paviljoną „Valdovų rūmų vartai“, tarnavusį informacijai apie jau išnykusius bei juos pakeisiančius naujuosius rūmus skleisti, įsigijo ir iš Vilniaus atgabeno į Liepkalnį.

Sumanymas ant Liepkalnio pastatyti trečiuosius valdovų rūmus ir taip su ironija išreikšti savo požiūrį į statybą Vilniuje prie Katedros priimtinas anaiptol ne visiems.

„Fondas yra sutelkęs 70 tūkstančių rėmėjų lėšų, architektai daug dirbo, kad atkurtų rūmus, tai kažkaip menkinti jų pastangas nelabai tinka“, -- sakė iš Vilniaus atvykęs buvęs Valdovų rūmų paramos fondo valdybos pirmininkas Edmundas Kulikauskas.

Septynerius metus Valdovų rūmų informacinio paviljono budėtoja dirbusi Aldona Makšimienė deklamavo eiles. Pasibaigus renginiui ji S. Kulevičiui priekaištavo, kad E. Kulikauskui ne iškart buvo suteiktas žodis — „tai yra chamstvo“.

Antrųjų valdovų rūmų iškilmėse dalyvavo ir vienas iš šalies konservatorių lyderių, Seimo narys Jurgis Razma.

EISENA: Valdovai miestelio gatve patraukė į rūmus.

MIŠKAS: Valdovų rūmai Liepkalnyje jau atvėrė vartus.

ATSTOVAI: Edmundas Kulikauskas, buvęs Valdovų rūmų paramos fondo valdybos pirmininkas (kairėje), Antrųjų valdovų rūmų klubo nariams padovanojo leidinių.

ŽIŪROVAI: Antruosiuose valdovų rūmuose surengta apie vilniškius rūmus pasakojančia ekspozicija susidomėjo Seimo narys Jurgis Razma.

Autoriaus nuotr.