Vakcinavimo centre gyventojai nenori „AstraZeneca“ vakcinos

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Pirmą vakcinavimo centro Šiaulių arenoje darbo dieną pasiskiepyti atvyko šiaulietis Antanas Gaubas.
Trečiadienį Šiaulių arenoje pradėjo veikti vakcinavimo centras. Čia trečiadienį ir penktadienį buvo ketinama paskiepyti nuo COVID-19 po 420 prioritetinių grupių gyventojų. Taip kartu ruošiamasi masinei vakcinacijai, kuri prasidės, kai tik šalis gaus pakankamai vakcinos. Tačiau penktadienį procesas stabtelėjo, nes gyventojai atsisako skiepytis daug klausimų sukėlusia „AstraZeneca“ vakcina.

 

Vienam skiepui – 7 minutės

Centro erdvėje vakcinuotis atvykstančių gyventojų srautas reguliuojamas išlaikant saugius atstumus. Į vakcinavimo centrą patenkama per vieną įėjimą, išeinama – per kitą.

Šiaulių arenos pirmojo aukšto foje vos įėjus pro duris skiepytis atvykę gyventojai pasitinkami, matuojama temperatūra, nukreipiami pildyti klausimynus bei sutikimo formas, o po to – į skiepijimo zonas.

Skiepijimo centre yra įrengtos 8 kabinos, kuriose medikės atlieka skiepijimo procedūrą. Po jos pacientai nukreipiami į kitą erdvę, kurioje jų prašoma 15 minučių pasėdėti, pastebėti, kaip jaučiasi.

„Šią savaitę gavome daugiau vakcinos apie 2800 dozių, todėl norime išbandyti, kaip veikia mūsų sukurtas vakcinavimo centras, ko trūksta“, – stebėdamas centro darbą komentavo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius.

Jis pastebėjo, kad žmonės skiepytis atvyksta jiems skirtu laiku ir nustatytų 7 minučių vieno asmens vakcinacijai pakanka, todėl susibūrimų nėra. Skiepijami žmonės nuo 70 metų ir vyresni.

Trečiadienį vakcinavimo centre buvo skiepijama „Pfizer“ vakcina. penktadienį numatyta naudoti „AstraZeneca“.

„Norėčiau pabrėžti, kad Šiauliuose nėra tos serijos „AstraZeneka“ vakcinos, kurios naudojimas buvo sustabdytas. Ta serija į Šiaulius nepateko“, – kalbėjo Administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Iš įrengtų 8 skiepų kabinų vakcinacija vyksta 5-iose. Tik vienoje dirba Savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigų medikai, kitose – privačių sveikatos įstaigų personalas.

V. Urbonavičius tikino, kad centras yra pajėgus skiepyti pakankamai didelius srautus žmonių, priklausys tik nuo jų noro ir nuo gaunamos vakcinos kiekio. Prireikus skiepijimo kabinų skaičių bus galima padidinti.

Centre dirbs apie 20 žmonių: bendrosios praktikos slaugytojų ir kito personalo.

Vakcinavimo centre – daug savanorių

Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė paaiškino, kad vakcinavimo centrą atidarė, nes kitaip nebūtų spėję panaudoti visos gautos vakcinos.

„Centre dirba ne tik sveikatos specialistai, bet ir savanoriai iš „Raudonojo kryžiaus“, iš kariuomenės, jie mums labai talkina, reguliuoja srautus. Poliklinikos atveža vakciną“, – sakė vedėja.

Registracijos tvarka mieste nesikeičia, prioritetinių grupių šiauliečiams skambinama telefonu ir kviečiama registruotis skiepijimui COVID-19 ligos vakcina. Žmonėms reikia tik sulaukti kvietimo ir atvykti skiepytis nurodytu laiku.

„Kiekviena gydymo įstaiga surašo skiepijamų žmonių sąrašus, atsiunčia mums, mes perduodame registratoriams, kurie skambina kiekvienam žmogui ir kviečia atvykti skiepytis. Tam, kad skiepytis atvyktų 400 gyventojų, reikia perskambinti daugiau nei tūkstančiui. Vieni negali dėl sveikatos būklės, kiti dėl kitų priežasčių“, – komentavo V. Palčiauskienė.

Senoliai dėl skiepų nedvejojo

Pakalbinome kelis pasiskiepijusius šiauliečius. 93 metų sulaukęs Vytautas sakė nusprendęs skiepytis, nes nenori rizikuoti savo sveikata. Pasiskiepijęs bus tikresnis, kad neužsikrės, su artimaisiais galės ramiau pabendrauti.

„Manau, kad būtinai reikia skiepytis“, – sakė senolis.

Kita senyvo amžiaus moteris sakė po skiepo jaučiasi gerai.

„Juokas tik ima. Nebijojau. Aš 13 kartų operuota, pažįstu visus peiliukus, todėl nebijau medicinos. Vienas kaimynas nuo to viruso numirė, kitas pasveiko“, – dėstė moteriškė.

Medelyno gyventojas Antanas Gaubas aiškino, kad jo niekas neatkalbinėjo skiepytis, jis apsisprendė, nes skiepų nebijo.

„Tikiuosi, kad bus gerai. Jaučiuosi gerai, turiu lapelį, atvažiuosiu antram skiepui“, – žadėjo vyriškis.

Iššūkis – „AstraZeneca“

Penktadienį entuziazmo jau buvo mažiau, nes skiepams naudota „AstraZeneca“ vakcina. Iš vakaro pasirodžius žiniai, kad trys Europos erdvės šalys laikinai stabdo vakcinaciją šio gamintojo vakcina, penktadienį šiauliečiai masiškai atsisakinėjo skiepų.

„Žmonės atsisakinėja „AstraZeneca“. Perskambino apie 1100 gyventojų, sutiko pasiskiepyti 310, po vakar vakaro žinių, šiandien rytą telefonas netyla, kad atsisako skiepytis šia vakcina“, – pasakojo V. Palčiauskienė.

Savivaldybės gydytoja aiškino, kad atsisakę skiepytis tikslinės grupės atstovai nebebus daugiau kviečiami skiepytis, jiems teks laukti masinės vakcinacijos. Labai gali būti, kad ir masinė vakcinacija vyks ta pačia „AstraZeneca“ vakcina.

„Mes jiems nebeskambinsime ir nebekviesime. Žmonės negali rinktis vakcinos rūšies, o tik pasirinkti – skiepytis ar ne“, – akcentavo vedėja.

Vakcinavimo centras arenoje dirbs dvi kitos savaitės dienas – antradienį ir ketvirtadienį. Anot vedėjos, jei niekas nesikeis Šiauliai gaus 2800 vakcinos, iš kurių 500 vienetų bus „AstraZeneca“. Didžiąją dalį sudarys „Pfizer“ vakcina, o „Modernos“ – 1000 dozių, tačiau pastarųjų dviejų gamintojų vakcina daugiausiai bus naudojama revakcinacijai, nes antrą kartą skiepyti būtina to paties gamintojo vakcina.

Kai gyventojus kviečia skiepui, informuoja, kokia vakcina skiepys, kad neišsiderintų eilė. Šeštadienį „AstraZeneca“ vakcina turėtų skiepyti Dainų asmens sveikatos priežiūros centre. Iš tų, kas buvo sutikę skiepytis, jau sulaukė nemažai skambučių, kad šeštadienį neatvyks.

„Toliau kviesim skiepytis. Čia yra milžiniškas darbas. Nebent ministerija numatys kitus instrumentus, leis siūlyti ir šią vakciną visiems, kurie nori, kuriems nesvarbu, kokia vakcina skiepytis. Tada būtų lengvesnis procesas ir greičiau vyktų, tačiau kol kas niekas nesikeičia“, – sakė V. Palčiauskienė.

Lietuvos Respublikos sveikatos ministerijos viešai skelbiama pozicija išlieka ta pati – „vakcinacija „AstraZeneca“ vakcina Lietuvoje vyksta toliau, atsižvelgiant į Europos vaistų agentūros (EVA) ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) rekomendacijas ir ekspertų vertinimą, kad nėra pagrindo abejoti „AstraZeneca“ vakcinų efektyvumu ir saugumu“.

Skaičiai

Lietuvoje pirmąja vakcinos doze paskiepyti beveik 242 tūkstančiai gyventojų, antrąja – 91,5 tūkstančio. Šiauliuose pirmąjį skiepą nuo COVID-19 jau gavo beveik 9,2 tūkstančio gyventojų, o revakcinuoti – per 3,1 tūkstančio.

Vakar buvo skelbiama, kad per parą šalyje užfiksuoti 355 nauji COVID-19 atvejai, 7 ligoniai mirė. Šiauliuose užregistruoti 2 nauji šios ligos atvejai, vienam gyventojui koronavirusas buvo mirtinas.