
Naujausios
Vaikystės patirtis įkvėpė sukurti išmanųjį pleistrą
Išradėjas Tadas Juknius įgyvendino dar vieną svajonę – pakilo virš Šiaulių apylinkių Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų lėktuvu C-27J „Spartan“. Skrydis lėktuvu – dovana Tadui už jo išradimą. Išmanųjį antibakterinį pleistrą sukūręs jaunas mokslininkas tiki, kad jau po dvejų metų juo bus prekiaujama vaistinėse. Su kolegomis jau turi ir kitą idėją – sukurti išmanųjį skęstančiųjų gelbėjimo įrenginį.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Įspūdis visam gyvenimui
Tadas Juknius – TV3 televizijos projekto „Lietuvos garbė“ laureatas. Jam įteikta „Metų išradėjo“ statulėlė už unikalią medicininę priemonę – sidabro nanodalelėmis praturtintą išmanųjį pleistrą. Skrydis lėktuvu – dovana už šį išradimą.
Tadui apdovanojimą teikęs vienas garsiausių Lietuvos verslininkų Ilja Laursas sakė: jei Lietuva turi tokių išradėjų, vadinasi, Lietuva turi ateitį.
Iškilmingoje ceremonijoje laureatui buvo įteiktas piloto kombinezonas, šalmas. Skrydžio teko kiek palaukti.
„Projekto organizatoriai klausė, ko norėčiau tokio „vau“. Pasakiau, kad seniai svajojau skristi kariniu lėktuvu, nors maniau, kad tai neįmanoma – tarsi antra svajonė po skrydžio į Marsą“, – juokiasi Tadas.
Skrydis virš Šiaulių, Kryžių kalno, Rėkyvos truko apie pusę valandos. Šią dovaną vaikinas vadina švente ir beria įspūdžius: buvo smagu girdėti, ką kalba „Algirdu“ pakrikštyto lėktuvo pilotai, matyti jų darbą, aparatūros veikimą. Įspūdis liko visam gyvenimui.
Tadui – 29-eri. Jo gimtinė – Šilutės rajone, Bikavėnų kaime. Baigęs Šilalės rajono Pajūrio vidurinę mokyklą (dabar – Stanislovo Biržiškio gimnazija), pasirinko studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete, baigė veterinarijos specialybę.
Dabar Tadas – Kauno technologijos universiteto Medžiagų mokslo instituto doktorantas. Daktaro laipsnį planuoja ginti kitąmet.
Gydymui ir terapijai
– Kaip gimė idėja sukurti išmanųjį pleistrą?
– Idėja gimė penktame kurse. Pradėjau mokslinį darbą su išmaniuoju pleistru – išmaniaisiais vaistais. Man buvo labai įdomu nanotechnologijos.
O žaizdos, perrišimai atėję iš vaikystės – tą darbą darydavome kartu su mama, kuri dirbo felčere (dabar – visuomenės slaugytoja).
Matydavau akivaizdžias problemas, su kuriomis susiduriama, todėl siekiau sukurti pleistrą, kuris galėtų gydyti žaizdas sparčiau, nepriliptų, praneštų, kada prasidėjo infekcija. Kad vienas įnagis padarytų mediko darbą daug lengvesnį: užklijavai ir nereikia perrišti kas dieną žaizdos.
Buvau baigęs biomedicinos studijas, žinių jau turėjau – tai buvo paskata kažką daryti. Dėl nanotechnologijų nuėjau pasikonsultuoti į Medžiagų mokslo institutą. Jiems patiko, kad buvau aktyvus, kad nereikia tempti už pakarpos, ir pasiūlė savanoriškai padirbėti. Vykdėme projektą, susijusį su bakterijų stebėjimu ir naikinimu.
Iš pradžių buvo sunku, reikėjo daug išmokti, nes medicina skiriasi nuo medžiagų mokslo. Kai persilaužiau, pradėjau įvaldyti technologijas, sintetinti nanodaleles.
Taisiau klaidas, kol pavyko pirminis gaminys, kuris jau turėjo norimas funkcijas. Šiuo momentu jis dar nėra tobulas, bet tikimės ištobulinti iki masiškai gaminamo daikto. Dabar pleistras gali būti gaminamas tik laboratorijoje labai nedideliais kiekiais.
– Kokios klaidos labiausiai trukdė?
– Nanoproduktų sintezės metu susidaro šalutinės medžiagos, jas sunku pašalinti, nesugadinant pačios nanodalelės, kad ji „nepabėgtų“, „neiškristų“ iš pleistro.
Antra – hidrogelis, panaši į želatiną masė, kuri neištirpsta vandenyje ar uždėjus ant odos, o pučiasi arba traukiasi, atitinkamai nuo drėgmės kiekio. Reikėjo padirbėti kuriant technologiją, kad medžiaga būtų stabili. Pagaliau produktas pavyko.
Prasidėjo bandymai, pirmiausia – mikrobiologiniai bandymai su bakterijomis Petri lėkštutėse. Patvirtinome, kad pleistras naikina bakterijas, o ypač – antibiotikams atsparias, kurias labai sunku užmušti net naujausiais antibiotikais.
Pradėjome bandymus su gyvūnais. Pastebėjome, kad pleistras spartina žaizdų gijimą. Nustebino papildoma savybė – slopina randinio audinio formavimąsi.
– Kiek modifikacijų turi pleistras?
– Norisi visos gamos gaminių. Šiuo metu yra 5–6 modifikacijos.
Patente turime nurodytą modifikaciją, kuri leistų stabdyti labai stipriai kraujuojančias žaizdas, ji padėtų kariams.
Kita modifikacija – didelio ploto nudegimams gydyti. Būtų galima ilgą laiką gydyti nudegimą nepašalinus pleistro. O jei reikėtų pašalinti, pleistras nepriliptų prie audinių.
Vienos modifikacijos skirtos terapiniams, kitos gydymo tikslams.
Pavyzdžiui, pleistro spalva signalizuoja, ar nėra infekcijos. Siekiame, kad pats pleistras „mąstytų“, kada reikia į žaizdą išskirti vaistų. Būtų aukščiausias išmanumo lygis, jei jis pats reguliuotų vaistus pagal uždegimo mediatorius, Ph.
Tikslas – įperkamas pleistras
– Kiek laiko užėmė ieškojimo procesas?
– Dvejus metus. Jei skaičiuotume biurokratiją – medžiagų pirkimą, leidimų gavimą, projekto rašymą – būtų treji.
Finansavimas buvo gautas iš Kauno technologijos ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetų bendro projekto NANOSMARTPLASTER. Rašiau daug įvairiausių projektų – sėkmingų ir nesėkmingų, nes konkurencija yra didžiulė.
– Kada galima tikėtis įsigyti pleistro vaistinėse?
– Šiuo momentu paduota paraiška patentuoti. Jeigu viskas gerai, manau, bandomąją partiją turėsime jau už dvejų metų.
Tikimės, kad gaminį gamins švedų partneriai, vieni stambiausių tokių medicininių priemonių gamintojų. Su jais pradėsime derybas.
– Kokia komanda dirba, kuriant išmanųjį pleistrą?
– Lietuvos sveikatos mokslų universiteto darbuotojai padeda atlikti mikrobiologinius tyrimus bei tyrimus su gyvūnais. Visus matavimus, dalį sintezės (dabar jau vykdau pats) atlieka instituto darbuotojai.
Tai – komandinis darbas: kūrėjas ir žmonės, atliekantys labai svarbią darbinę funkciją.
– Kiek pleistras galėtų kainuoti?
– Gamyba nėra brangi. Vieno pleistro medžiagoms išleisti galima apie 1 centą. Bet dar yra įpakavimo įranga, atvežimas, marketingas. Spėjame, kad jis nebus labai brangus. Galbūt nedidelis pleistras kainuotų 30 centų. Mūsų tikslas – kad pleistras būtų įperkamas.
Pagalba skęstantiems
– Patirties sėmėtės ir užsienyje. Kokių įžvalgų parsivežėte?
– Dalyvavau mokymuose, konferencijose Italijoje, Danijoje. Užsienio mokslininkai mąsto kiek kitaip. Spręsdami problemą, ją supaprastina. Negalvoja, iš kur gauti brangių medžiagų: pavyzdžiui, modelį gamina iš paprasčiausių, ūkinių prekių parduotuvėje nusipirktų klijų ar plastiko.
Pas mus visi skundžiasi, kad reikia pinigų, kai gauna, dvejus metus gamina modelį. Po dvejų metų baigiasi projektas, reikia rašyti straipsnį. Tuo viskas ir pasibaigia.
Aš juokiuosi, kad straipsnis yra karalius, viską Lietuvoje valdo akademinėje bendruomenėje. Dar aktualu laimėti projektai – kiek buvo pritraukta į instituciją.
Universitetuose nelabai įdomu, kad tu kažką išrasi, sukursi, pagaminsi. O turėtų būti atvirkščiai.
– Didžiausias darbo įvertinimas – projekto „Lietuvos garbė“ apdovanojimas?
– Apdovanojimas buvo labiausiai netikėtas. Smagu, kad buvo nepamiršta mokslo sritis, nes paprastai labiau afišuojamas bulvarinis šou, o kas daro realų darbą, bando kurti ir uždirbti pinigų Lietuvai, kuria inžinerinius dalykus, yra pamirštami.
– Kokios idėjos dabar sukasi galvoje?
– Vystome antrą idėją. Tai būtų skęstančiųjų gelbėjimo įrenginys. Viena modifikacija būtų skirta plaukikams. Nelaimės atveju įrenginys aktyvuotųsi ir žmogų išlaikytų vandens paviršiuje.
Antras modelis skirtas vaikams, jiems nereikėtų nešiotis didelės liemenės. Jei vaikas įkristų į vandenį, įrenginys iškeltų į paviršių, o tėvams ateitų žinutė į telefoną, kad eitų išsitraukti vaiko. Dar galvojame modifikaciją, kad GPS nurodytų vietą, kur vaikas yra. Tai leistų tėvams ramiai atostogauti.
Panašių idėjų yra patentuota, bet produkto nėra sukurta. Jei viskas gerai, rudenį jau turėtumėme turėti prototipą. Jei pavyktų išgelbėti bent vieną gyvybę, darbas atsipirktų. Tokie dalykai mane įkvepia.
Reikia menininko sielos
– Vakarykštės dienos fantazijos tampa šiandienos kasdienybe?
– Nuo vaikystės mėgau kūrybinį darbą, patiko konstruoti, tobulinti, išradinėti, visada turėjau idėjų.
Grįžau į vaikystę, tik dabar geriau sekasi. Pirmasis juokingas išradimas – iš antros-trečios klasės. Pamenu, draugai turėjo vandens šautuvukus ir aš norėjau tokio, tad nusprendžiau pasigaminti.
Pas mamą medicinos punkte visuomet buvo panaudotų, išvalytų švirkštų. Iš švirkšto pagaminau vandens šautuvuką, primontavau papildomą buteliuką vandeniui, kaip rezervuarą, kad būtų daugkartinio užtaisymo. Puikiai veikė, galėjau aptaškyti klasės draugus po tris kartus. Tikrai smagus daiktas!
Pradėjau pardavinėti vaikams, kol mokytoja mane pagavo ir pagrasino, kad paskųs tėvui apie mano verslą. Geriau galėjo paskatinti kažką daryti...
Mokykloje darydavau chemijos eksperimentus. Tyrinėjau žėrutį. Vaikiškas smalsumas.
– Mokslininko darbas jums – malonumas?
– Kartais net nepastebiu, kad dirbu 12–14 valandų. Kai apima įkvėpimas, darau brėžinius, modeliuoju, kol pamatau, kad jau vos ne rytas. Bet jei nėra įkvėpimo, nieko nedarau visą savaitę.
Išradimui reikia menininko sielos, mokslinių žinių bagažo, mąstymo ir įkvėpimo problemai išspręsti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
IŠRADĖJAS: Tadas Juknius sako, kad mokslininkui būtinos ne tik žinios, bet ir įkvėpimas.
ĮKVĖPIMAS: „Įkvepia, kai matai, jog tavo idėja virsta į daiktą, sulaukia pripažinimo, patinka žmonėms. Dėmesys paskatina, duoda didelę motyvaciją arba spyrį į užpakalį – turi nesustoti“, – sako Tadas Juknius.
Žygimanto KIMINSKO nuotr.
SKRYDIS: Išpildyta Tado Jukniaus svajonė – skrydis Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų transportiniu lėktuvu C-27J „Spartan“. Dešinėje – majoras Tomas Germanavičius, Oro operacijų grupės vyriausiasis navigatorius.
Asmeninės nuotr.
EKSPERIMENTAS I: Modeliuotas eksperimentas. Geltona spalva rodo, kad pleistras dar nėra sureagavęs.
EKSPERIMENTAS II: Žalsvai mėlyna spalva parodo tikėtiną infekciją.