Vaikų į „koronos“ cirką neatiduos

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Tėvus piktina Vyriausybės sprendimai dėl ugdymo mokyklose.
Nors vienintelė Lietuvoje eksperimentinė mokykla, kurioje pradinukai grįžo į kontaktinį mokymą, užsikrėtimų koronavirusu neišvengė, jos pėdomis skatinama žengti visa Lietuva. Savivaldybėse vyksta aktyvus agitavimas už grįžimą į kontaktinį mokymą. Tiesa, kai kuriuose miestuose – tik sutikus privalomai testuotis visoms pradinukų šeimoms. Matant valdžios užmojus priverstinai testuoti darbuotojus, kai kurie tėvai įsitikinę, kad jų vaikai – eksperimento dalis.

Prieš savaitę paskelbus, kad mokiniai į mokyklas kontaktiniam ugdymui galės grįžti tik priverstinai testuojantis, dalis tėvų buriasi į palaikymo grupes ir tarpusavyje dalinasi informacija, gaunama iš savo mokyklų. Socialinio tinklo grupėje „Tėvai už galimybę rinktis“ jau prisijungė daugiau kaip 7000 aktyvių tėvų. Ne vienas tėtis pastebi, kad iki šiol daliai pradinukų keliami reikalavimai prieštarauja logikai. Mat darželinukai viso karantino metu ir taip be vargo ugdymąsi tęsia darželiuose be jokių privalomų testavimų. Tuo metu dalyje mokyklų tėvai, atsisakę leisti vaikus į eksperimentą, yra ignoruojami administracijų, negauna užduočių nuotoliniam mokymuisi.

Ir nors ministerija jau leido daliai mokyklų veikti kontaktiniu būdu be testų, mokymosi sąlygos kai kam primena kalėjimą. „Mokykloje iš klasės išeiti negalima, su bendraklasiais bendrauti tik sėdint savam suole, išlaikyti atstumą tarp vaikų, jokių bendrų veiklų ar žaidimų. Atrodo, net kalėjime sąlygos geresnės. Kuris normalus vaikas gali tą iškęsti? Aš „visom penkiom“ už grįžimą į mokyklą, bet kai kuriose mokyklose sąlygos tokios, kad nuotolinis mokymas atrodo kaip išsigelbėjimas...“ – rašo viena mama.

Ministerija tikina, kad ir kontaktiniu būdu į mokyklas grįžtančių pradinukų prašo testuotis. Žinoma, savanoriškai. Tačiau tėvai neatmeta galimybės ginti savo teises netgi teismuose, mat teisinio reikalavimo versti moksleivius testuotis – nėra.

Gali būti, kad būtent tėvų aktyvumas ir nulėmė švelnesnę ministerijos poziciją pradinukų atžvilgiu. Mat susibūrę tėvai tūkstančiais laiškų užvertė ministeriją ir Seimo narius, prašydami uždrausti eksperimentavimą su vaikais, verčiant juos visus testuotis.

Tarp atsisakiusiųjų – ir penkių vaikų tėvas iš Šakių, Ričardas Lekavičius. Jis sako, kad jau seniai laikas atverti visas mokyklas ir leisti vaikams dalyvauti kokybiškame ugdymo procese. „Manau, kad visas tas eksperimentas su testavimu ir mokyklų vertimas grįžti į ugdymą tokiomis sąlygomis yra noras užsidirbti „pliusą“. Mokyklos nori gerai įsiteikti merui, meras nori įsiteikti ministrui, o ministras – premjerei. Vieninteliai Europoje darome eksperimentą su vaikais. Kam jo reikia? Ar kas nors žino, kaip jausis vaikai, kurie testuojami kiekvieną savaitę, kai prekybos centruose be jokių testų kasdien galima bendrauti su daug daugiau žmonių nei klasėje. Kokias garantijas suteikia testas, jeigu šiandien testas buvo neigiamas, bet jau rytoj vaikas gali susirgti? Juk tėvai ir toliau dirba, vaikšto į parduotuvę. Toje pačioje šeimoje gali būti ir pradinukas, kuris testuojasi, ir darželinukas, kuriam testuotis nereikia, kad eitų į darželį. Sprendimai primena žaidimą ir tik norą pratinti žmones prie privalomo testavimo“, – sako R.Lekavičius.

Jis sako girdintis iš aplinkinių, kad ne visi, pasirinkę nuotolinį ugdymą, gauna kokybiškas mokymo paslaugas: „Kai dar nebuvo priimtas ministerijos sprendimas, girdėjau istorijų, kaip tėvams buvo daromas spaudimas, kad sugrįžtų į mokyklas ir sutiktų testuoti vaikus bei patys testuotis.

Kai mums direktorius siūlė irgi jungtis į eksperimentą, pasakiau, kad atsisakome dalyvauti „koronos“ cirke. Liga eina savo keliu, o cirkas – savo keliu. Jeigu norime pasveikti, reikia kitų sprendimų. Vieni laksto po pasaulį, o kiti turi sėdėti užsidarę savo butuose. Kur logika ir kokia galiausiai tuomet yra pandemijos valdymo strategija?“

Nepatenkinti ministerijos diktuojamomis sąlygomis tėvai jau paruošė kreipimąsi, kuriuo reikalaujama nedelsiant nutraukti valstybės švietimo ir sveikatos sistemą griaunančius antikonstitucinius Vyriausybės ir kitų institucijų veiksmus bei panaikinti ir/ar pakeisti įstatymams prieštaraujančius teisės aktus. Jai yra pažeidžiamos didžiosios dalies Lietuvos gyventojų teisės ir teisėti interesai. „Įspėjame, kad netenkinus šio teisėto ir pagrįsto reikalavimo, pasiliekame teisę savo pažeistas teises ir teisėtus interesus ginti visomis teisėtomis priemonėmis“, – rašoma kreipimesi.