Vaikų globos savaitę – kvietimas tapti globėjais

Alainos ŠTREIMIKYTĖS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų centro atstovė Jurgita Žaliūkienė (kairėje) ir globėja Aušra Tijūnaitienė kvietė šiauliečius drąsiau į savo šeimą priimti tėvų globos netekusius vaikus.
Nuo 2017 metų pirmąjį liepos sekmadienį Lietuvoje minima Globėjų diena. Ketvirtus metus prieš šią dieną organizuojama Vaikų globos savaitė. Spaudos konferencijoje pristatyti renginiai, kurie vyks Vaikų globos savaitę Šiauliuose, kalbėta apie vaikų globą ir geruosius pavyzdžius.

Vaikų globos savaitę – atsakymai į rūpimus klausimus

Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų centro atstovė Jurgita Žaliūkienė apžvelgė vaikų globos situaciją. Šių metų gegužės pabaigoje Lietuvoje 3 392 šeimos globojo 5 054 vaikus, tačiau vis dar 1 181 vaikas augo ne šeimose, o globos institucijose. Šiauliuose 219 vaikų auga 139 globėjų šeimose, 27 vaikai gyvena globos namuose. Specialistė pažymėjo, kad institucijose lieka vyresni vaikai – nuo 8 metų.

Šiais metais vyksiančios Vaikų globos savaitės metu bus stengiamasi atkreipti dėmesį į globojamus vaikus ir pakviesti kuo daugiau šeimų atverti jiems savo namų duris.

Vaikų globos savaitės šūkis „Pasimatuok sparnus“, o akcentas – gerumo sparnai. Globos centrų specialistai renginiuose kvies pasimatuoti sparnus – vaikų, kuriems reikia šeimų, kad užaugtų visavertėmis asmenybėmis, gerumo simbolį.

J. Žaliūkienė dėkojo Šiaulių technologijų mokymo centrui, kuris padėjo įgyvendinti sparnų idėją. Birželio 25 dieną 14 valandą šiauliečiai kviečiami prie Talkšos ežero. Ežero pakrantėje iškils gerumo sparnai, vyks atidarymas, edukacinės veiklos.

21 dieną 14 valandą Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sode vyks budinčių globotojų piknikas. Miestiečiai kviečiami pamatyti geruosius globos pavyzdžius, užduoti klausimus. Specialistė pažymėjo, kad vaikų globa kelia daug klausimų, baimių mitų ir globos centro darbuotojai pasirengę juos išsklaidyti.

J. Žaliūkienė pasidžiaugė bendradarbiavimu su Venclauskių namais, kurie kasmet globėjams dovanoja nemokamą ekskursiją su gidu. Šįmet tokia ekskursija vyks birželio 27 dieną.

O birželio 26 dieną – Socialinių paslaugų centre veikiančiame globos centre vyks Atvirų durų diena. J. Žaliūkienė atkreipė dėmesį, kad yra žmonių, turinčių norų ir abejonių dėl vaikų globos, tačiau nedrįstančių viešai paklausti. Atvirų durų dienoje jiems asmeniškai bus atsakoma į rūpimus klausimus.

Specialistė pastebėjo, kad visuomenė tampa atviresnė vaikų globai. Globoti vaikus paskatina gerieji pavydžiai.

Reikia tiesiog gyventi

Vienas tokių pavyzdžių – šiauliečiai Aušra ir Alfredas Tijūnaičiai – šiais metais abu Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos apdovanoti medaliais „Už nuopelnus Lietuvai“.

Spaudos konferencijoje Aušra Tijūnaitienė šypsodama kalbėjo, kad negalėtų pasakyti, jog noras globoti vaikus kilo netikėtai, bet kai labai norisi, tai norai pildosi.

Aušra daug metų dirba pedagoginį darbą. Darželio grupėje atsirado globojama mergaitė. Moteris, kuri ją globojo, paklausė: „Auklėtoja, kodėl tu negali?“

Tada auklėtoja pagalvojo, kad gali ir nori. Pasitarė su vyru, jis pasiūlė pabandyti ir priimti vaikus į šeimą.

„Priėmėme į savo šeimą ir į savo širdis. Tiesiog gyvename. Kviečiame visus, skatiname, priimkite vaikus į savo šeimas. Nieko ypatingo daryti nereikia, tiesiog gyventi“, – entuziastingai kvietė globėja.

Ji prisiminė, kaip ištuštėjo namai, kai juos paliko suaugusios dukros. Liko dviese su vyru ir dviem šuniukais. Ką veikti? Televizorius, šaldytuvas, sofa. Kiek kursuosi tokiu maršrutu? Tada šeimoje atsirado vaikai: pirma – mergaitė, tada – berniukai dvyniai... Taip susiklostė, kad Tijūnaičių šeima jau padėjo per 20 vaikų.

Dabar šeimoje auga 7 globotiniai.

„Šiek tiek prisideda darbo. Bet „veža“ tai, kad grįžti namo, o ten – 7 poros batų, o jei po dvi poras, tai net 14 krūvoje. Tai puiku. Kuo daugiau tuo geriau“, – šypsosi Aušra.

Ji neslepia, kad ir džiaugsmai, ir ašaros – viskas kartu. Sunkiausia būna, kai vaikai serga. Kai sveiki – viskas gerai. Augina kaip savo vaikus. Globėja ragino nebijoti priimti vaikus, kuriems reikia globos, atsisakyti stereotipų, nes jie tokie pat vaikai, kaip ir visi.

J. Žaliūkienė paaiškino, kad, norint tapti globėju, iš pirmo žvilgsnio bauginamai atrodo formalumai. Bet tik tol, kol jų nevykdai.

Pirmiausia reikia pateikti prašymą Vaiko teisių apsaugos skyriui ir nurodyti motyvus, kuo nori būti – budinčiu globėju, įtėviu, globėju ar šeimynos steigėju. Kartu reikia pateikti gydytojo pažymą, duoti sutikimą, kad skyriaus atstovai galėtų patikrinti dėl baustumo, teistumo.

Gavus Vaiko teisių apsaugos skyriaus sprendimą, laukia GIMK mokymai. Po jų teikiama išvada dėl tinkamumo tapti globėju ir tada pagal globėjų lūkesčius šeimai parenkamas vaikas, kuriam reikalinga globa.