Vaiko pinigai gali išblaškyti derybininkus

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas.
Nors valdančiųjų "valstiečių" lyderis Ramūnas Karbauskis antradienį teigė tikįs, kad vaiko pinigų klausimas netaps "akmeniu po kaklu" derybose dėl koalicijos, "socialdarbiečių" pirmininkas Gediminas Kirkilas yra šiek tiek kitokios nuomonės.

Koalicijos formavime dalyvaujančios partijos lyderis nemano, kad R. Karbauskio teiginys, jog vaiko pinigų kelti daugiau nei yra sutarta dabar (70 eurų universalioji dalis ir 30 eurų papildoma dalis daugiavaikėms bei socialiai remtinoms šeimoms) nėra galimybių. Todėl, priešingai nei kalbėjo R. Karbauskis antradienį, G. Kirkilas neatmeta, kad dėl vaiko pinigų nesutarę derybininkai gali išsiskirstyti be pasiekto rezultato.
"Visko gali būti", - į klausimą, ar lieka intriga, kad po trečiadienio vakarą vyksiančio "socialdarbiečių" išplėstinio prezidiumo posėdžio bus nutarta trauktis iš derybų. Pasak politiko, vaiko pinigų klausimas tapo svarbiausiu derybų objektu, o tai, kad dėl jo vis dar nesutarta – reiškia, kad nėra sprendimo dėl apskritai vieno iš svarbiausių dalykų.
"Prezidiume mes pristatysime tai, kas yra suderėta ir atsiklausime partijos kolegų, ar jie pritaria tam. Nes ne viskam, kas mūsų yra pasiūlyta, yra pritarta. Mes galvojame, kad kai kurios pozicijos yra labai svarbios, ypatingai dėl socialinės atskirties - Europos Komisija mums tokias pastabas duoda. Tad norime atsiklausti partiečių, ar juos tenkina toks susitarimas", - Eltai sakė G. Kirkilas, sutikdamas, kad vaiko pinigai galėtų net pakišti koją dar neužbaigtose koalicinėse derybose.
"Visko gali būti, matysime, kas bus apibendrinta per prezidiumo išplėstinį posėdį", – teigė jis.
Politikas teigė nemanąs, kad jo partijos ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos keliami reikalavimai didinti išmokas vaikams bus sunkiai pakeliami valstybės biudžetui.
"Aš nematau kodėl mes turėtume atsisakyti, nes tai yra labai svarbus dalykas – socialinės atskirties dalykai yra patys svarbiausi. Šis (vaiko pinigų – ELTA) pasiūlymas yra svarbiausias, nemanau, kad tai yra didelė našta biudžetui, tuo labiau, kad vaiko pinigai vėl sugrįžta į apyvartą, renkami mokesčiai, manau, kad galime išspręsti šį klausimą", – apibendrino G. Kirkilas.
Tuo tarpu, kad "akmeniu po kaklu" koalicinėse derybose gali tapti subyrėjusios "tvarkiečių" frakcijos faktas, G. Kirkilas teigė nemanąs.
"Čia vyksta derybos su partijomis, o ne su frakcijomis todėl kokioje padėtyje yra kiekviena partija yra kitas klausimas", - sakė jis, pabrėždamas, kad "tvarkiečių" subyrėjimas koalicijos statyboms įtakos neturės.
Antradienį G. Kirkilas Eltai teigė, kad ne visi "socialdarbiečių" reikalavimai derybose sulaukė pritarimo.
"Didžioji dalis mūsų pasiūlymų buvo įtraukti į svarbiausių darbų sąrašą, tačiau yra ir klaustukų. Mūsų pirminiu siūlymu, būtina didinti "vaiko pinigus" – nuo 2020 metų sausio 1 d. išmoka galėtų būti 1 valstybės remiamų pajamų dydžio (šiemet tai sudaro 122 eurus). Kadangi valstybės remiamų pajamų dydis keisis, jei tam bus pritarta (didinimą jau inicijavo LSDDP frakcija), priklausomai nuo to, didesnė būtų ir vaiko išmoka. Tai kol kas dėl šios sumos nėra tvirto sutarimo. Taip pat neatsižvelgta į LSDDP pasiūlymą trečdaliu sumažinti miškų kirtimą, užtikrinti visų pradinių klasių moksleivių nemokamą maitinimą ir 15 procentų sumažinti valstybės valdymo kaštus. Norime, kad mūsų idėjos būtų įgyvendintos, kad per metus maksimaliai išnaudotume galimybes dirbti visuomenei ir pasiektume užsibrėžtus tikslus, bet tam turi būti iškelti ambicingi tikslai, kad koalicinė sutartis netaptų tuščiu oro virpinimu", – sakė G. Kirkilas.
Tuo tarpu R. Karbauskis Seime žurnalistus antradienį tikino, kad klausimas dėl vaiko pinigų "nebus tas akmuo, ant kurio virstų visa koalicija". Esą vis dar neapsisprendžiama dėl sumos, iki kurios numatomas vaiko pinigų augimas.
Pasak jo, didinti pinigus dar daugiau, kaip to reikalauja potencialūs koalicijos partneriai, būtų per didelė finansinė našta valstybei.
"Tai yra tikriausiai finansine prasme vienintelė įmanoma (galimybė – ELTA) valstybei, tai yra 70 eurų universalioji dalis ir 30 eurų papildoma dalis daugiavaikėms bei socialiai remtinoms šeimoms", – sakė "valstiečių" lyderis.
Savo ruožtu Lenkų rinkimų akcija yra pareiškusi, kad siekis likti prie R. Karbauskio minimos sumos vaiko pinigams nėra pakankamai ambicingas. Pasak Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderio Valdemaro Tomaševskio, jo vedama partija nuo ankstesnio reikalavimo neatsitraukia – bus siekiama vaiko priežiūros išmoką didinti iki 120 eurų.