
Naujausios
Vaikiną nuo Kražantės pasiglemžė Dauguva
„Vaikinas nuo Kražantės“ – ši estradinio orkestro „Oktava“ daina prieš 45 metus išpopuliarėjo visoje Lietuvoje. Dainos herojus – iš Gineikių kaimo (Kelmės r.) kilęs Vladas Rimkus, per rekordinį 1969 metų potvynį Rygoje išgelbėjęs apie tris dešimtis žmonių. Dauguva buvo negailestinga – nusinešė 20-mečio kario gyvybę. Nuo 1974 metų V. Rimkui atminti organizuojamas bėgimas Graužikai-Kelmė. Vaikino istorija per beveik penkis dešimtmečius apaugo legendomis.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Trumpa biografija
Internetinė paieška pateikia skurdžią informaciją: „Vladas Rimkus – per 1969 m. Dauguvos potvynį gelbėdamas žmones Rygoje žuvęs Tarybinės armijos kareivis. Jo garbei 1973 m. poetas Juozas Nekrošius ir kompozitorius Mindaugas Tamošiūnas sukūrė populiarią dainą „Vaikinas nuo Kražantės“. Žuvusio kario atminimui nuo 1974 m. kasmet rengiamas bėgimas „Graužikai–Kelmė“.
Kokia istorija įkvėpė poetą ir kompozitorių sukurti dainą?
Važiuojame į Kelmę. Čia, Kelmės kapinėse, amžinojo poilsio atgulė V. Rimkus su tėvais, gyvena jo sesuo Jadvyga. Gimtųjų namų Gineikių kaime nebėra – nugriovė melioracija. Graužikų aštuonmetė mokykla, kurią baigė V. Rimkus, uždaryta 1994 metais.
Pirmiausia sukame pas kelmiškį sporto istorijos entuziastą, žurnalistą Kęstutį Lukošių, bėgimo Graužikai-Kelmė iniciatorių, sukaupusį V. Rimkaus biografiją.
K. Lukošius pasitinka su kalnu segtuvų. Medžiagą sovietmečiu apie V. Rimkų rinko mokyklos. Segtuvuose, albumuose – ne tik gyvenimo momentai, bet ir K. Lukošiaus kruopščiai suregistruota visų bėgimų Graužikai-Kelmė statistika.
V. Rimkaus biografija trumpa. Gimė 1949 metų sausio 4 dieną Gineikių kaime. Nuskendo 1969 metų lapkričio 2 dieną Rygoje. Vidurinis vaikas šeimoje, vienintelis sūnus.
Baigė Graužikų aštuonmetę mokyklą, Viešvilės 9-osios vidurinės kaimo profesinę technikos mokyklą: ant jos 1980 metais buvo atidengta atminimo lenta.
Į sovietinę kariuomenę pašauktas 1968 metais, tarnavo Kaliningrade. Į namus turėjo grįžti 1970 metų pavasarį.
Nuskendo dviese
1969 metų metų lapkričio 2-osios potvynis ir uraganas įvardijamas pavojingiausiu XX amžiuje Rygoje. Nors laikraštis „Padomju Latvija“ lapkričio 1–3 dienoms žadėjo: „Debesuota su pragiedruliais. Vietomis krituliai. Oro temperatūra dieną ir naktį apie 0.“
Naktį, įsismarkavus stichijai, vėjo stiprumas siekė 12 balų, bangos iš Rygos įlankos atsirito iki Dauguvos, vandens lygis pakilo iki 2 metrų 14 centimetrų.
Vanduo užliejo šimtus gyvenamųjų namų, gamyklų, parduotuvių. Uraganinis vėjas rovė medžius, pažeidė ryšius, kelius. Vanduo užtvindė ir Vėjzaksalą – Vėjo zuikių salą. Į stichijos gniaužtus patekę žmonės gelbėjosi lipdami ant stogų.
Į pavojų buvo išsiųsti kariai. Tarp jų – V. Rimkus.
„Plaukiojančio šarvuotojo transporterio vairuotojas eilinis V. Rimkus pirmiausia atvyko į potvynio vietą. Pademonstravęs didelį meistriškumą, jis išvežė iš užtvindytos salos daugiau kaip 30 moterų ir vaikų. Per tretįjį reisą šarvuotas transporteris atsitrenkė į povandeninę kliūtį ir ėmė skęsti. Gelbėdamas į nelaimę patekusius žmones, eilinis Rimkus žuvo, atlikęs savo tarnybinę ir patriotinę pareigą“, – rašė vadovybė rašte, pristatydama V. Rimkų vyriausybiniam apdovanojimui.
V. Rimkus buvo apdovanotas Raudonosios žvaigždės ordinu.
Ano meto spaudoje ne kartą rašyta apie V. Rimkų. K. Lukošius sako, kad pirmasis straipsnis buvo publikuotas Pabaltijo karinės apygardos dienraštyje „Za rodinu“. Juo remiantis, prižiūrint cenzūrai, publikuoti ir vėlesni straipsniai.
„Kareivio žygdarbis“, „Vaikinas nuo Kražantės“, „Paskutinis reisas“ – tai vis V. Rimkaus istorija.
„Mašina ėmė skęsti. Pravirko vaikai. Į avarijos vietą atskubėjo netoliese buvę transporteriai. Stovėdamas iki krūtinės vandenyje, Rimkus perdavė per liuką vaikus eiliniams Oniščukui ir Vaitkui, o pats puolė gelbėti likusių keleivių. Netrukus jiems pavojus jau nebegrėsė. Ir čia Rimkus pastebėjo, kad vandenyje dar liko mergaitė, kurią srovė greitai neša į šalį. Vladas puolė prie jos. Priplaukė, norėjo padėti, bet jėgos išseko. Jis žuvo kartu su ta, kurią bandė išgelbėti“, – tekstą iš dienraščio „Za rodinu“ persispausdino „Komjaunimo tiesa“.
Ar tikroji istorija skiriasi nuo oficialiosios?
1969 metų rudenį artėjo Spalio revoliucijos metinės. V. Rimkaus dalinys iš Kaliningrado į Rygą buvo pervežtas paradui. Netikėtai kilus nelaimei, kariai neturėjo nieko, kas padėtų kovoti su stichija.
„Juos išsiuntė į mirtį“, – sako K. Lukošius.
V. Rimkaus sesuo J. Skudrienė pamažu atgaivina prisiminimus. Daug kas išsitrynė – kitąmet nuo brolio žūties bus praėję 50 metų.
Sesuo mokėsi Vilniuje, kai gavo telegramą, jog brolio nebėra.
„Į paradą Spalio šventėms juos vežė pro Tytuvėnus. Stovėjo valandą ar dvi, buvo galima susitikti, bet tais laikais nebuvo telefono – nė laidinio. Buvo pasilipę ant vagono pažiūrėti į Kelmės bažnyčią. Po kelionės iš Rygos būtų grįžęs atostogų. Draugai paskui kalbėjo, kad norėjo padaryti siurprizą, nieko nerašė apie atostogas. Grįžo kitaip...“
Kaip klostėsi lemtingos akimirkos, Rimkai žinojo tiek, kiek pasakojo žuvusiosios tėvai, kartu tarnavę kariai. Sesuo gabaliukais dėlioja įvykius.
Kilo audra. Kariai neturėjo nei gelbėjimosi liemenių, nei gelbėjimo ratų. Nuvarė gelbėti, o Vladas plaukti gerai nemokėjo. Kai mašina užkliuvo už metalinio vamzdžio po vandeniu, jis dar bandė kažką daryti, kad ją pakeltų. Ta mergaitė, plaukdama pro šalį, griebė už diržo ir permetė aukštielninką. Vienas vyrukas, kareivis, šoko gelbėti, bet bangose, audroje pasimetė. Galvojo, gal jau krante, gal išplaukė? Kai visi susirinko, paaiškėjo: žmogaus nėra.
Šeimos susitiko
V. Rimkus buvo pašarvotas Kelmės dvare – tuomet Kelmės paukštininkystės tarybinio ūkio kontoroje. Portretą laidotuvėms nupiešė kelmiškė dailininkė Irena Sabaitienė.
Karinio komisariato organizuotose laidotuvėse dalyvavo kone visa Kelmė. Kariai iššovė salves.
Nors laidotuvės buvo didžiulės ir iškilmingos, K. Lukošiui iki šiol keista, kad karste V. Rimkus gulėjo ne su paradine, o darbine uniforma.
„Jaunystę Tavo švelnią, taurią užliejo Dauguvos bangos sraunios“, – iškalta paminkle.
Panašiu laiku Rygoje artimieji atsisveikino su aštuoniolikmete Irina Timofejeva. Iš Rygos atkeliavusiose nuotraukose baltame karste guli baltais rūbais papuošta jaunutė mergina. Irinos tėvai ir jaunesnė sesuo Liuda buvo išgelbėti.
Vieną dieną Rimkų namus pasiekė laiškas iš Rygos. Rašė nuskendusios mergaitės šeima. Juos buvo pasiekusios kalbos, esą Rimkai pyksta, kad mergaitė kalta dėl Vlado mirties. Iš tiesų niekas nieko nekaltino, kaltų neieškojo. Šeimos draugiškai susitiko, lankė kapus Kelmėje ir Rygoje. Tik bėgant laikui bendravimas nutrūko.
Apaugo legendomis
K. Lukošius į sovietinę armiją išėjo 1969 metų lapkričio 15 dieną, praėjus trylikai dienų nuo V. Rimkaus žūties. Kai nuvažiavo į tarnybos vietą Rygoje, apie žuvusį karį kalbėjo visi.
Į Rimkų į namus vis sukdavo svečiai: kariai, žurnalistai – net iš Maskvos.
Poetas Juozas Nekrošius parašė eilėraštį „Vaikinas nuo Kražantės“, kompozitorius Mindaugas Tamošiūnas sukūrė muziką.
1973 metais vykusiame šeštajame „Vilniaus bokštų“ konkurse dainą „Vaikinas nuo Kražantės“ atliko Arūnas Dikčius. Tais pačiais metais Rygoje plokštelių firma „Melodija“ išleido plokštelę, joje „Vaikiną nuo Kražantės“ įdainavo Vytautas Petrušonis su M. Tamošiūno vadovaujamu ansambliu „Oktava“.
„Kareivi, tavo Kražantė vingiuoja laukais, pievose žydi ramunės, o mergaitė, kurią tu išgelbėjai Rygoje, potvynio metu, jau atšoko vestuves. Jaunavedžiai ant tavo kapo padėjo vestuvinių gėlių puokštę“, – šiais žodžiais prasideda daina.
„Ji nuskendo. Vestuvių ir gėlių nebuvo. Gėlių ant kapo padėjo atvažiavusi šeima“, – legendą išsklaido J. Skudrienė. Moteris sako, kad vyresnieji iki šiol prisimena dainą: Kelmės kapinėse priėjęs žmogus jos teiravosi, ar tikrai mergina padėjo vestuvinę puokštę.
„Į pagalbą, kary, viską mesti turi ir pamiršti Kražantę, o klastinga banga ruošias viską nušluoti, laikykis, seržante!“ – surimavo poetas.
K. Lukošius J. Nekrošiaus yra klausęs, kodėl dainoje atsirado žodžiai „seržantas“. Poetas paaiškinęs, jog taip geriau skamba.
Iš tiesų V. Rimkus žuvo būdamas eilinis. Vėlesniuose straipsniuose rašoma, jog dar prieš potvynį buvo raportas dėl seržanto laipsnio suteikimo. Pasak K. Lukošiaus, po mirties V. Rimkui buvo suteiktas jefreitoriaus laipsnis.
Sovietmečio straipsniuose pabrėžiamas komjaunuoliškas V. Rimkaus gyvenimas. Lietuvos LKJS CK biuro nutarimu jo pavardė buvo įrašyta į LLKJS CK Garbės knygą.
„Tokį apdovanojimą gavo tėvai už vaiko žūtį“, – K. Lukošius rodo knygutę raudonais viršeliais. Žinia, kad sūnaus pavardė įrašyta į LLKJS CK Garbės knygą, pasiekė 1979 metais.
„Paminklinis akmuo su dvidešimtmečio atvaizdu Kelmės kapinėse, permirkęs, atsiklijavusiais viršeliais komjaunimo bilietas, šventai saugomas pionierių, drebančios motinos rankos, laikančios raudoną ordino knygelę... Ne, mielas skaitytojau, tai ne legenda“, – rašyta straipsnyje „Vaikinas nuo Kražantės“.
Tikroji istorija buvo kitokia.
„Bilieto neturėjo, mokykloje nebuvo komjaunuolis“, – sako J. Skudrienė.
K. Lukošiaus teigimu, po nelaimės Pabaltijo karinė apygarda Rygoje paskambino į Kelmės partijos komitetą, komjaunimą. Bilietas buvo per parą sutvarkytas ir dar į Rygą nuvežtas. Taip V. Rimkus tapo komjaunuoliu.
Albume apie karį ties įrašu „Komjaunuoliški metai“ buvo įklijuota V. Rimkaus vaikystės nuotrauka.
Bėgimas – pagerbti
1974 metais, prabėgus 5 metams nuo kario žūties, K. Lukošius pasiūlė tuomečiam Kelmės komjaunimo komiteto pirmajam sekretoriui A. Stamburui organizuoti bėgimą kariui pagerbti. Gavo ir sutikimą, ir priekaištų, kai Šiaulių dailės parduotuvėje taurę nupirko net už 120 rublių. Dabar ši taurė yra Kelmės krašto muziejuje.
Pirmajame bėgime dalyvavo 40 bėgikų: K. Lukošius išsaugojo pirmojo bėgikų dešimtuko autografus. Sukaupė ir išsamią visų bėgimų statistiką.
Kai prasidėjo Sąjūdis, K. Lukošius gavo pastabą, kam garbinąs rusų kareivį. Paaiškino, kad tai – žmogus, išgelbėjęs apie 30 gyvybių. Penkerius metus (1992–1996 metais) bėgimas nevyko, 1997 metais tradicija vėl grįžo.
Per dešimtmečius keitėsi ir trasos, ir kilometražai. Bėgime yra bėgę 3 066 dalyviai, tarp jų lengvosios atletikos garsenybės Pranas Šaučikovas, Petras Šimonėlis, Mindaugas Dinda, Romas Sausaitis, Vytautas Ežerskis, Adolfas Križinauskas, Mindaugas Pukštas, Mindaugas Norbutas, Justinas Beržanskis, Valdas Zapolskas, Valentina Ežerskienė, Eglė Balčiūnaitė.
Šiemet vyks 40-asis bėgimas.
Liko laukimo jausmas
„Jaučiu, kažkas atsitiks, kai išeisiu į armiją. Ar nebus karas?“ – prieš šaukimą į armiją vis svarstė V. Rimkus. J. Skudrienė prisimena, kad tuo laiku nuo trejų iki dvejų metų sutrumpėjo tarnybos laikas. Manė, kad čia ir bus brolio nujautimas. Bet nuojauta išsipildė vėliau.
„Kartais žmonės iš karo grįžta. O jis negrįžo.“
V. Rimkaus tėvai sunkiai išgyveno netektį. Padėjo tik tai, kad jaunuolio beveik dvejus metus nebuvo namuose. Taip ir liko laukimo grįžtant jausmas.
Laikas, sako J. Skudrienė, emocijas truputį priblėsina, bet prisiminimai lieka.
„Buvo vyresnis, mane užstodavo, kai reikėdavo. Apsipešdavome, visko buvo. Prie humoro, gero charakterio, niekada neatsisakys, jei žmogui padėti reikėjo. Buvo labai, labai paslaugus. Vis paskaičiuoju, kiek jam būtų metų. Galvoju, kokia šeima būtų susiklosčiusi?“
Kitų metų sausį V. Rimkui būtų sukakę septyniasdešimt.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr. ir repr.
Vladas Rimkus žuvo būdamas 20-ies, Rygos potvynio metu išgelbėjęs apie 30 žmonių.
Su Vladu Rimkumi kartu nuskendusi rygietė Irina Timofejeva.
Dailininko V. M. Nazaruko piešinys „Vlado Rimkaus žygdarbis“. „Jis savęs negailėjo, nors perkūnija trankės, matė žmonės, jis ėjo su mergaite ant rankų“, – dainuojama dainoje „Vaikinas nuo Kražantės“.
Vladas Rimkus prie šarvuotojo transporterio.
1973 metais išleistoje kompozitoriaus Mindaugo Tamošiūno ir solisto Vytauto Petrušonio plokštelėje pirmoji įrašyta daina – „Vaikinas nuo Kražantės“ (žodžiai J. Nekrošiaus).
Vlado Rimkaus portretą laidotuvėms nupiešė kelmiškė dailininkė Irena Sabaitienė.
Kęstutis Lukošius mano, kad bėgimui Graužikai-Kelmė turėtų būti skiriamas didesnis dėmesys, nes V. Rimkaus poelgis – žmonių gelbėjimas – visais laikais yra vertybė.
Vlado Rimkaus šeima: mama Liudvika, sesuo Jadvyga ir tėvas Jonas skaito iš Rygos gautą laišką. Ši nuotrauka 1970 metais buvo publikuota žurnale „Švyturys“ prie Laimono Tapino straipsnio „Paskutinis reisas“.
Vladas Rimkus su tėvais palaidotas Kelmės kapinėse.
Jadvyga Skudrienė prisimena brolio nuojautą, kad kažkas atsitiks, kai jis išeis į armiją.