Užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiai padvigubėjo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė nerimauja, kad kovidas įsisuko į ligoninės personalą.
Naujų COVID-19 atvejų per savaitę padvigubėjo. Respublikinė Šiaulių ligoninė steigia naujas lovas „kovidiniams“ ligoniams, o mobilusis punktas vos spėja suktis – gerokai išaugo PGR tyrimų poreikis, beveik trečdalis jų – teigiami.

 

Kovido židiniai ir vėl liepsnoja ugdymo įstaigose

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje pranešė, kad visose Šiaulių apskrities savivaldybėse per savaitę naujų kovido atvejų padaugėjo dvigubai. Didžiausias sergamumo rodiklis apskrityje išlieka Šiauliuose – 2 513 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Prie 2 000 atvejų ribos priartėjo Radviliškio ir Akmenės savivaldybės. Šiek tiek geresnė situacija Šiaulių, Kelmės ir Joniškio rajonuose – kiek per 1 000 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Pakruojo rajone – beveik 1 500 atvejų. Nors sergamumas išaugo visoje apskrityje, šalies sergamumo COVID-19 vidurkį viršija tik Šiauliai.

S. Abromavičienė pabrėžė, kad kovidas rimtai įsisuko į ugdymo įstaigas. Šiuo metu apskrityje registruota 90 aktyvių kovido protrūkių ( prieš savaitę buvo 33). Net 75 procentai visų protrūkių registruoti ugdymo įstaigose. Vaikai sudaro daugiau nei 16 procentų visų sergančiųjų COVID-19. Dažniausiai serga 10–7 metų vaikai.

Per savaitę nustatyti 69 nauji židiniai, o dar savaite anksčiau jų buvo tik 23. Iš šio skaičiaus net 43 registruoti Šiauliuose. Absoliuti jų dauguma – ugdymo įstaigose. Departamento vadovė informavo, kad Šiauliuose yra iki 5 ikimokyklinio ugdymo įstaigos, kurių veikla sustabdyta, nes nebeįmanoma užtikrinti, kad liga neplistų. Bendrojo lavinimo įstaigose yra ribojamas ugdymas atskirose klasėse, srautuose. Bet nėra nė vienos mokyklos, kuri būtų perėjusi į nuotolinį ugdymą.

Departamento vadovė pripažino, kad NVSC nebespėja ištirti visų židinių. Prašoma koronavirusu užsikrėtusių žmonių patiems užpildyti NVSC anketą, nurodyti kontaktus. Primenama, kad bendradarbiams, turėjusiems sąlytį su užsikrėtusiuoju, izoliuotis nebereikia.

Direktorė akcentavo, kad šiandien nuo kiekvieno iš mūsų priklauso pandemijos eiga ir visų mūsų situacija. Akcentuojama higiena, ypač rankų dezinfekavimas. Pabrėžiamas vakcinavimo prioritetas. Nors vakcina neapsaugo nuo užsikrėtimų, tačiau vakcinuotų žmonių ligos eiga žymiai lengvesnė.

S. Abromavičienė sakė, kad stebint augančius sergančiųjų kovidu skaičius daroma išvada, kad tai vyksta dėl dominuojančios koronaviruso omikron atmainos.

Regiono ligoninėse daugėja lovų „kovidiniams“ pacientams

Respublikinė Šiaulių ligoninė taip pat skambina nerimo varpais. Įstaigos direktorė Česlova Špūrienė sakė, kad jaučia blogėjančią situaciją. Nors šiuo metu regione užimta 76 procentai „kovidinių“ lovų infekcinių ligų skyriuose ir 26 procentai reanimacijoje, daugėjant pacientų ir vėl tenka steigti naujas lovas kovidui gydyti.

Pirmadienį ligoninės infekcinių ligų skyriuose nuo COVID-19 buvo gydoma 70 pacientų. Dar 6 ligoniai guli reanimacijoje. Didžiausią nerimą ligoninės vadovei kelia augantis kovidu sergančių vaikų skaičius. Vakar Moters ir vaiko klinikoje buvo gydoma 15 „kovidinių“ vaikų, vienam iš jų prireikė reanimacijos. Dar 10 sergančių vaikų savaitgalį išleisti gydytis namuose.

Šioje klinikoje COVID-19 nustatytas trims gimdyvėms, vienai yra pasireiškę ligos simptomai.

Nors vakarykščiai skaičiai neatrodo grėsmingai, Č. Špūrienė teigė, kad savaitės viduryje „kovidinių“ ligonių buvo išaugę iki 80 ir daugiau. Stebint pacientų dinamiką, ligoninėje ir vėl atidarytas dar vienas infekcinis skyrius su 19 lovų. Jame jau gydomi 4 pacientai.

Ligoninei prašant, 19 lovų skyrių „aktyvavo“ Radviliškio rajono ligoninė, 20 lovų rengiasi skirti tokiems pacientams Kelmės ligoninė. Papildomų slaugos lovų COVID-19 ligoniams planuoja skirti Akmenės, Pakruojo, Kuršėnų ligoninės. Su jomis dėl šių paslaugų dar vyksta pokalbiai.

Č. Špūrienė prisipažino, kad itin didelį susirūpinimą kelia sergantis personalas. Praėjusią savaitę COVID-19 diagnozuotas 68 ligoninės darbuotojams, prieš savaitę tokių buvo tik 13. Ligoninei tenka perorganizuoti darbus. Kovido protrūkis užfiksuotas Traumatologijos skyriuje. Čia susirgo 12 darbuotojų ir vienas pacientas. Daugiausiai liga palietė slaugos darbuotojų. Susirgo vienas gydytojas.

Direktorė baiminasi, kad personalo trūkumas gali priversti pakoreguoti ligoninės darbą. Be simptomų sergančias slaugytojas planuojama nukreipti dirbti į „kovidinius“ skyrius. Kol kas apie planinės pagalbos ribojimą nekalbama, tačiau Č. Špūrienė pažymėjo, kad situacija kinta itin greitai ir jau kitą dieną gali tekti priimti visai kitus sprendimus.

Tyrimų daugėja, skiepų mažėja

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė šį kartą savo pranešimą spaudos konferencijoje pradėjo ne nuo vakcinacijos, o nuo tyrimų mobiliajame punkte. Per praėjusią savaitę čia atlikta 4 350 tyrimų ir tai yra beveik 2 tūkstančiais daugiau nei prieš savaitę. Per paskutines septynias dienas Šiauliuose (visose gydymo įstaigose) iš viso atlikta apie 6 500 PGR tyrimų, per 31 procentas jų patvirtina COVID-19 diagnozę, prieš savaitę teigiamą dalį sudarė 18,8 procento tyrimų.

Per savaitę mobilaus punkto darbo apimtys padidintos maksimaliai. Punktas dirba visas septynias dienas nuo 8 iki 21 valandos. Skyriaus vedėja aiškino, kad šiuo metu dirba keturios komandos – vienu metu po 2. Tačiau planuojama įsteigti papildomų darbo vietų ir testavimo apimtis dar išplėsti.

Mokyklose savikontrolės būdu testuotis sutikusiems mokiniams testai atliekami du kartus per savaitę. Antrąją šių metų savaitę nustatyta 16 COVID-19 atvejų, o praėjusią savaitę – jau 140.

V. Palčiauskienė pastebėjo, kad sparčiai plintantis virusas lėtina vakcinavimo tempą. Praėjusią savaitę nuo kovido pasiskiepijo 1 785 šiauliečiai. Iš jų trečiąja doze vakcinuoti 1 452 gyventojai, tai yra tūkstančiu mažiau nei savaite anksčiau.

Šiauliuose iš viso paskiepyta 68,5 procento gyventojų. Nevisiškai pasiskiepijo 2,2 procento, o trečiąja doze – 28,8 procento.