
Naujausios
Uždarytą mokyklą naujai misijai prikelia spektaklis
Vakar Valstybinis Šiaulių dramos teatras (VŠDT) surengė neįprastą spaudos konferenciją-ekskursiją uždarytoje Šiaulių Dubijos mokykloje, kur statomas vienos dalies spektaklis „Dumblas“ (pjesės autorė Maria Irene Fornes). „Dumblas"– netradicinio formato spektaklis, siūlantis žiūrovui naujų teatrinių potyrių neįprastoje erdvėje. Premjera įvyks lapkričio 25 ir 26 dienomis.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Į mokyklą grįžo kultūra
Vakar uždaryta Dubijos mokykla atgijo: kūrybinė spektaklio grupė pakvietė į teatralizuotą ekskursiją.
Buvusioje mokyklos valgykloje lėkštėmis, puodais, šakutėmis – viskuo, kas po ranka, užgrojo perkusininkas Gintautas Gascevičius. Paskutiniais akordais nuaidėjo dūžtančių lėkščių šukės. Garsai, išgaunami iš mokykloje paliktų daiktų, lydėjo ir keliaujant koridoriais.
Improvizuotame bare, skambant įrašui apie neraštingumą, „vieną iš didžiausių rykščių“, arbata vaišino spektaklio herojė Mae (aktorė Monika Šaltytė). Koridoriuje ji gestais kvietė atkreipti dėmesį į stende iškabintą informaciją.
Paskutinis sustojimas – aktų salėje, virtusioje teatro scena. Čia, G. Gascevičiui gyvai įgarsinant vyksmą, aktoriai suvaidino ištrauką iš spektaklio.
Spektaklyje vaizduojama slegianti sunkiai dirbančios veikėjos Mae kasdienybė ir ją žlugdanti aplinka. Du jos gyvenime pasirodę vyrai – Loidas ir Henris – siekia skirtingų tikslų, bet abu neleidžia ištrūkti iš kasdienybės rutinos.
Spektaklio režisieriai – Aaronas Kahnas (JAV) ir Goda Palekaitė. Spektaklis yra VŠDT ir VšĮ „Rather than Hapinness“ koprodukcija.
Pjesės herojus įkūnija aktoriai Aidas Matutis, M. Šaltytė, Antanas Venckus. Spektaklio garsas – G. Gascevičiaus, šviesa – Juliaus Kuršio.
Pasak VŠDT vadovo Aurimo Žvinio, šis spektaklis – iššūkis ir eksperimentas. A. Žvinys dėkojo Antano Sireikos krepšinio akademijai, kuri teatrą įsileido į uždarytą mokyklą: „Kultūra, menas, kūrėjai padeda atgaivinti objektus, kurie yra praradę savo pirmapradę funkciją. Kūrybinė bendruomenė naujam gyvenimui, naujai misijai prikelia šią mokyklą. Kultūra, švietimas grįžta į objektą.“
VŠDT pirmą kartą pristatys įvietinto teatro principu sukurtą spektaklį. Spektaklio nuotaiką žiūrovai pajus jau pravėrę pastato duris.
Bendrarežisierė G. Polekaitė sako, kad įvietintame teatre erdvė, vieta ne tik daro įtaką spektakliui, bet ir jį sąlygoja. Dėl vietos atsiranda režisūros, scenografijos, garso sprendimai.
„Laimingo atsitiktinumo dėka atsiradome čia. Iš pradžių ši mokykla mums buvo pasiūlyta repeticijoms. Atėję į mokyklą iš karto pajutome, kad ir pats spektaklis turi būti čia“, – sakė G. Polekaitė. Ji atkreipė dėmesį ir į Šiaulių miesto specifiką: tikisi, kad spektaklis padės atkreipti dėmesį į apleistas erdves.
VŠDT literatūrinės dalies vedėjos Nomedos Šatkauskienės teigimu, spektaklių netradicinėse erdvėse yra sukuriama vis daugiau. Teatrologei yra tekę matyti spektaklių, rodomų eiliniame bute ar stotyje – vieta yra lygiavertis spektaklio komponentas.
Išgrynintas teatras
Pasak N. Šatkauskienės, spektaklio pjesės autorė Maria Irene Fornes buvo labai įtakinga figūra praėjusio amžiaus 6–7 dešimtmečio Niujorke. 1983 metais parašytas „Dumblas“ – vienas populiariausių šios autorės kūrinių.
Spektaklio bendrarežisierius A. Kahnas žadėjo kitą mėnesį aplankyti Alzheimerio liga sergančią pjesės autorę.
A. Kahnas šią pjesę „atrado“ 1992 metais, o 1996 metais pagal ją pirmą kartą pastatė spektaklį. Amerikietis išskyrė savitą autorės rašymo stilių. Jo teigimu, būdai, kuriais kūrė spektaklį Šiauliuose, yra panašūs į tuos, kuriais autorė sukūrė pjesę. Pirma atrandamas objektas, o tada sukuriamas charakteris.
Spektaklis liečia daug temų, bet pagrindinės yra skurdas ir feminizmas. Svarbus leitmotyvas – neraštingumas.
A. Kahno teigimu, žmonės, pirmą kartą pamatę pjesės veikėjus, savęs su jais netapatina, galvoja, kad yra visai kitokie ir neturi nieko bendra. Bet spektaklį pamatę iki pabaigos supranta alegoriją: esame tie patys žmonės. Pjesė yra išgryninto, tiesmuko, tiesioginio teatro pavyzdys.
A. Kahno manymu, tragiška spektaklio energija nuteka ir į kūrybinę komandą: „Kai spektaklį režisavau prieš 21 metus, tragedija lydėjo kūrybinę komandą, bet pjesė buvo stipri. Dabar mūsų kūrybiniame procese buvo tragedijos, skausmo, kančios, bet spektaklis yra labai stiprus.“
Lygiaverčiai personažai
G. Gascevičiaus indėlį į spektaklį A. Kahnas įvardijo apibūdinimu „sugroti scenografiją“.
„Tai yra sritis, kurią aš tyrinėju – erdvės skambesys, įvairių daiktų, rakandų panaudojimas garsinei išraiškai. Personažų peripetijos įpareigoja dinamiškiau reaguoti į energinius pakitimus“, – sakė G. Gascevičius.
Pagrindinio vaidmens spektaklyje nėra – visi trys personažai yra vienodai svarbūs. Moters personažas yra būtina sąlyga vyrams išgyventi.
„Nauja erdvė atveria kelius naujai kokybei“, – sakė M. Šaltytė, partneriams dėkodama už kartais sudėtingą, kartais linksmą procesą. Aktorė magistro darbą taip pat kūrė netradicinėje erdvėje.
Šlubas, autistas, susikūprinęs, supuvęs iš vidaus, bet muzikalus sau. Toks spektaklyje tampa A. Matutis. Aktorius sakė, kad šis vaidmuo yra labai sunkus fiziškai.
A. Venckui netradicinė erdvė – ne naujiena, aktorius yra vaidinęs dabartinėje Ignaco Lojolos bažnyčioje. „Mano metuose nėra ko bijoti, man pasiūlė, pabandžiau“, – sakė aktorius. Ir juokaudamas pridūrė, jog teatras sugadino mokyklą: iššlavė, išvalė – prieš kelias dienas viskas atrodė gerokai prasčiau.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Spektaklyje vaidina Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai Antanas Venckus, Aidas Matutis ir Monika Šaltytė.
Perkusininkas Gintas Gascevičius grojo uždarytoje Dubijos mokykloje likusiais daiktais.
Improvizuotos ekskursijos priešakyje – spektaklio herojė Mae (aktorė Monika Šaltytė).
Spektaklis „Dumblas“ bus rodomas apleistos, jau kelerius metus neveikiančios Dubijos mokyklos aktų salėje. Spektaklį vienu metu galės žiūrėti 70–80 žmonių.
Spektaklio idėjos autoriai ir režisieriai – Aaronas Kahnas (JAV) ir Goda Palekaitė.