Už kolumbariumo nišas mokėti nebereikės

Redakcijos archyvo nuotr.
Nuo lapkričio 1 dienos kolumbariumo nišos Šiaulių miesto kapinėse bus suteikiamos nemokamai.
Dėl pasikeitusio Žmonių palaikų laidojimo įstatymo, kuris įsigalios nuo lapkričio 1 dienos, nustatyta Savivaldybių lėšomis įrengtos kolumbariumų nišos yra prilygintos kapavietės suteikimui ir turi būti suteikiamos nemokamai.

Šiaulių miesto tarybai ketvirtadienį teko priimti sprendimą nuo lapkričio 1 dienos panaikinti mokestį už kolumbariumo nišų suteikimą. Iš pradžių Šiauliuose toks mokestis siekė 500 eurų, tačiau nuo 2018 metų Savivaldybė jį padidino dvigubai iki 1000 eurų.

Savivaldybė tvirtina, kad priėmus sprendimą, gyventojams ne tik atsiras galimybė laikyti urnas su mirusiųjų artimųjų pelenais kolumbariume nemokamai, bet ir sumažės naudojamų laidojimo vietų poreikis kapinėse, nes atsiras galimybė urną laidoti nišoje, neprašant kapavietės urnoms laidoti.

Savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir plėtros skyriaus vedėja Eglė Bružienė įvertino ir neigiamas šio sprendimo pasekmes: savivaldybės administracijos patirtos kolumbariumo įrengimo ir priežiūros išlaidos bus apmokamos tik biudžeto lėšomis. Surinktas vienkartinis mokestis už kolumbariumo nišas iki šiol buvo panaudojamas kolumbariumų plėtrai ir priežiūrai.

Minėtu sprendimo pakoreguoti ir kiti Laidojimo Šiaulių miesto kapinėse, kapinių tvarkymo ir lankymo tvarkos aprašo punktai.

Vienas iš jų numato, kad statant ar rekonstruojant kapo paminklus, antkapius ar kitus statinius, kapavietę prižiūrintis asmuo privalo informuoti kapinių prižiūrėtoją ir pateikti jam kapavietės sutvarkymo projektinius sprendinius (planą, schemą su išdėstytais projektuojamais kapavietės statiniais, želdiniais, nurodyti statinių aukštį, medžiagą, želdinių rūšį). Visi kapaviečių statiniai, įskaitant ir suoliukus, gali būti statomi ir želdiniai sodinami tik skirtos kapavietės ribose. Pelenų barstymo lauke individualūs paminklai nestatomi. Keisti priėjimų prie kapaviečių dangą ar kitaip jas pertvarkyti galima tik suderinus raštu su kapinių prižiūrėtoju ir už gretimų kapaviečių priežiūrą atsakingais asmenimis.

Takuose tarp kapaviečių draudžiama statyti žvakides, suolelius, įrengti grindinius iš trinkelių ar plytelių kapaviečių galuose už kapavietės ribų ir sodinti augalus.

Kapavietėse esantys statiniai ir želdiniai, kai jie nustatyta tvarka įregistruoti kapinių prižiūrėtojo Laidojimų ir kapaviečių statinių registracijos žurnale, yra už kapavietės priežiūrą atsakingų asmenų nuosavybė.