Už europinį COVID pažymėjimą plėšiama ir 12 eurų

Vladislavo JANKAUS nuotr.
ES skaitmeninio COVID pažymėjimo atspausdinimas kai kurioms sveikatos priežiūros įstaigoms tapo pasipinigavimo šaltiniu, bet Sveikatos apsaugos ministerija mano, jog tai ne jos reikalas.
„Šiaulių krašto“ skaitytoja į redakciją kreipėsi, pasipiktinusi, kai už žaliojo paso – ES skaitmeninio COVID pažymėjimo – popierinį variantą šeimos gydytojų centre teko pakloti net 12 eurų. Šiaulietė klausia, kodėl galimybių paso popierinį variantą galima gauti nemokamai, o žaliojo paso – ne? Kodėl atvertos neribotos galimybės plėšti pinigus?

„Pandeminė situacija tapo pasipinigavimo šaltiniu“

„Registrų centre nemokamai su vyru gavome atspausdintus galimybių pasus, bet to europinio galimybių paso negalėjo mums išduoti, pasakė, jog reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Šeimos gydytojų centro registratūroje ištraukė man tą pažymėjimą, bet už tai paėmė 12 eurų, o vyrui, kuris prisiregistravęs Centro poliklinikoje, reikėjo mokėti tik 1,5 euro“, – pasakoja skaitytoja.

Ji stebėjosi ne tik kainų skirtumu: „Rašoma, kad tas europinis pažymėjimas yra išduotas Registrų centro. Tai kas čia vyksta? Kodėl Registrų centras nemokamai europinio pažymėjimo išduoti negali, bet per tarpininką, kuris ima pinigus, gali išduoti? Ta pandeminė situacija tapo pasipinigavimo šaltiniu. Mano manymu, taip neturi būti. Suprantu, kad popierius kainuoja, kad paslauga kainuoja, bet gal ne 12 eurų?“

„Jeigu Registrų centras yra tos pažymos sudarytojas, vadinasi, iš jo mums tas pažymas parsisiuntė ir atspaudė, tai kodėl pats Registrų centras to negali padaryti?“ – svarsto šiaulietė.

ES skaitmeninio COVID pažymėjimo popierinio varianto norėjo dėl kelionės į Latviją. Patys jo atsisiųsti negalėjo, nes nesinaudoja elektronine bankininkyste.

„Jaučiuosi diskriminuojama, kaip daugelis vyresnio amžiaus žmonių, kurie neišmoko internetu naudotis, nesinaudoja elektronine bankininkyste, nors tiesiog esame spaudžiami tai daryti. Bet juk jokio įstatymo nėra, kad tai būtų privaloma. Tai gal ir mūsų lygias teises reikėtų ginti?“ – klausia moteris.

„Šiaulių kraštas“ rašė, jog popierinį variantą ES skaitmeninio COVID pažymėjimo, kuris reikalingas dėl kelionių ir kurį Lietuvoje galima naudoti kaip alternatyvą galimybių pasui, išduoda šeimos gydytojų centrai, poliklinikos. Išduoda pagal operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro įsakymą. Paslauga yra mokama, nes jai suteikti skiriamas atskiras darbuotojas, jam už tą darbą mokama alga. Beje, tada abu vadovai patikino, jog atspausdintų reikalingą dokumentą, jeigu ateitų ir ne jų poliklinikų pacientai.

ES skaitmeninio pažymėjimo galiojimas nėra terminuotas. Šio pažymėjimo popierinio varianto išdavimo paslaugos kainos Šiauliuose dabar pačios įvairiausios: ir 1,5 euro, ir 2 eurai, ir 5 eurai, ir t. t.

Registrų centrui nesuteikta prieiga

Situaciją „Šiaulių kraštui“ komentavo Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas SAMKUS:

– Registrų centras europinio skaitmeninio COVID pažymėjimo popierinio varianto negali išduoti, kadangi Registrų centro konsultantai neturi teisė prieiti prie paciento paskyros e-sveikatos sistemoje.

Būtent e-sveikatos sistemos viduje yra sugeneruoti ES skaitmeniniai COVID pažymėjimai, o prieigos teisės yra griežtai ribotos pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą. Kadangi ministerija yra e. sveikatos sistemos valdytoja, ji nustato, kas turi tokią teisę ir prieigą, kas gali jungtis ir matyti asmeninę paciento informaciją.

ES skaitmeninis pažymėjimas yra suformuotas asmens paskyroje, ją gali matyti tik pats žmogus, įgaliotas asmuo ar jo šeimos gydytojas. Registrų centro darbuotojams tokia teisė nesuteikta.

Skirtingai nuo europinio pažymėjimo, galimybių pasas yra suformuotas atskirai, ne e-sveiktos sistemoje. Dėl galimybių paso yra sukurtas atskiras puslapis, tik informacija paimama iš e-sveikatos sistemos.

Jeigu dėl europinių pažymėjimų prie e-sveikatos sistemos poliklinikose prisijungia darbuotojas, kuris turi tam teisę, jis privalo identifikuoti save ir visi jo veiksmai, daromi įrašai yra išsaugomi.

Kodėl rašoma, kad ES skaitmeninis pažymėjimas išduotas Registrų centro? Toks buvo Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymas – įrašyti, kad Registrų centras yra pažymėjimo išdavėjas. Nors mes esame tik pažymėjimą generuojanti pusė – esame jį sukūrę.

Vakcinuotiems asmenims, pavyzdžiui, jis yra suformuojamas iš karto po pirmos vakcinos dozės ir įrašoma data. Bet jeigu reikalingos dvi dozės, rašoma, jog tai tik pirmoji dozė. Tokį pažymėjimą tikrinant su programėle, jis dar negalios.

SAM atsakymas: spausdinimas – ne mūsų reikalas

Sveikatos apsaugos ministerijai raštu reikėjo teikti klausimus, prašant situacijos komentaro.

Klausėme, kodėl Registrų centre negalima nemokamai gauti ES skaitmeninio COVID pažymėjimo ir ką mano ministerija apie tokias paslaugos kainų žirkles? Koks pasirinkimas žmogui gali būti, jeigu jo šeimos gydytojo centro paslauga, išduodant ES skaitmeninį COVID pažymėjimą, jam yra per brangi?

Iš SAM spaudos tarnybos sulaukėme tokio atsakymo:

– Dokumentų spausdinimas nėra sveikatos priežiūros paslauga, už ją nėra apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, todėl gydymo įstaigos pačios nustato įkainius už šią paslaugą.

ES skaitmeninį COVID pažymėjimą nemokamai formuoja Registrų centras e. sveikatos sistemos duomenų pagrindu. Nemokamai atsisiųsti skaitmeninį pažymėjimą galima prisijungus prie savo paskyros sveikatos portale www.esveikata.lt. Jeigu gyventojas neturi galimybės prisijungti pats, tai gali padaryti jo įgaliotas asmuo. Įgaliojimą gali sukurti šeimos gydytojas arba pats asmuo, e.sveikatos paskyroje pasirinkęs „Paciento sritis -> Mano atstovai -> Kurti atstovavimą“.

Primename, kad Lietuvoje ES skaitmeninis COVID pažymėjimas nėra būtinas, kontaktinėms veikloms gyventojai gali naudoti galimybių pasą. Nemokamai gauti atspausdintą galimybių pasą galima Registrų centro, „Sodros“ ir Lietuvos pašto skyriuose, taip pat daugelyje vaistinių.