Universiteto docentė suklupo ties 200 litų kyšiu

Universiteto docentė suklupo ties 200 litų kyšiu

Universiteto docentė suklupo ties 200 litų kyšiu

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos akiratyje atsidūrė Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto Vadybos katedros docentė 59-erių Jūratė Stankevičienė. Dėstytoja įtariama iš studentės priėmusi kyšį.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Kyšis — už teigiamą pažymį

Vakar kyšio ėmimu įtariama J. Stankevičienė Socialinių mokslų fakulteto dekanui Teodorui Tamošiūnui pateikė prašymą atleisti ją iš užimamų pareigų.

Visuotinės kokybės vadybos, vartotojų elgsenos paskaitas dėsčiusi ir studentų baigiamiesiems darbams vadovavusi docentė įtariama kyšio reikalavusi ir jį paėmusi iš papildomai egzaminuojamos magistrantės. STT duomenimis, dėstytoja už papildomai surengto egzamino teigiamą įvertinimą paėmusi 200 litų kyšį.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, ikiteisminį tyrimą atliekantys STT pareigūnai pirmadienį iš Socialinių mokslų fakulteto Vadybos katedros paėmė egzaminų žiniaraštį.

Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Baudžiamasis kodeksas už kyšininkavimą numato teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimą arba laisvės atėmimą iki penkerių metų.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, STT pareigūnai Šiaulių universitetu domėjęsi jau ir anksčiau. Prieš kelias dienas jų dėmesys esą buvo rimtai sutelktas būtent į Universiteto Socialinių mokslų fakulteto dėstytojų veiklą.

Įtariamoji neneigia ėmusi pinigus

Vakar po pietų įtariamąja tapusi Šiaulių universiteto docentė J. Stankevičienė buvo apklausiama STT Šiaulių valdybos pareigūnų.

Prieš pat apklausą su dėstytoja pavyko pasikalbėti telefonu.

„Baisiai jaučiuosi, -- sakė J. Stankevičienė. -- Skaudu, kad viena klaida užbraukia ilgus metus darbo“.

J. Stankevičienės teigimu, praėjusio trečiadienio vakarą magistrantūros studentai pas ją laikė vartotojo elgsenos egzaminą. Viena studentė į egzaminą neatvyko.

„Telefonu sužinojau, kad ji nespėjo atlikti tyrimo, -- pasakojo docentė. -- Sutarėme, kad laikyti egzaminą ji pas mane individualiai atvyks pirmadienį“.

J. Stankevičienė sakė, kad užvakar atvykusios magistrantės ji paprašiusi pateikti atliktus darbus. Mergina pasakiusi, kad darbų nepadariusi ir padėjusi 200 litų kupiūrą.

Docentė jai parašiusi teigiamą įvertinimą.

„Negaliu dabar prisiminti, kiek jai parašiau — šešis ar septynis“, — vakar telefonu sakė dėstytoja.

Studentei išėjus į docentės kabinetą įėję keli STT pareigūnai. J. Stankevičienė teigė iškart supratusi, kad magistrantės įduoti pinigai buvo pažymėti.

Dėstytoja nesugalvojusi nieko gudresnio kaip tik dviejų šimtų litų kupiūrą imti ir praryti. Tačiau pareigūnai spėjo pinigus sugriebti ir išsaugoti.

„Norėjau padėti tai studentei, -- vakar sakė įtariamoji. -- Kyšio tikrai nereikalavau, aš tik prašiau pateikti atliktus darbus. Dabar gaila, kad neorganizavau komisijos, kad niekur neįrašiau to, jog studentė nebuvo atvykusi į egzaminą ir leidau jai ruoštis individualiai.“

Dėstytoja vertinta teigiamai

Vakar „Šiaulių kraštas“ kalbėjosi su Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto vadovais. Fakulteto dekanas Teodoras Tamošiūnas sakė iki šiol negalintis patikėti tuo, kas nutiko.

„Su įtariamąja tapusia J. Stankevičiene ką tik turėjome ilgą ir sunkų pokalbį, — neslėpė fakulteto vadovas. — Dėstytoja mums bendraujant atrodė esanti šoko būsenos, ji sunkiai valdė emocijas.“

Anot T. Tamošiūno, iki pastarojo incidento daugiau nei dešimtį metų Socialinių mokslų fakulteto Vadybos katedroje dirbančiai J. Stankevičienei jokių pretenzijų dėl atliekamo darbo nebuvo pareikšta, jokių administracinių nuobaudų ji neturėjo. Anot dekano, niekad nepasitaikę ir panašių incidentų, negauta jokių signalų iš studentų.

Vadybos katedros vedėjas Gintaras Šaparnis teigė, kad jo vadovaujamoje katedroje dirbusi J. Stankevičienė, jos pačios pageidavimu, iš darbo greičiausiai bus atleista nuo šiandien, sausio 14 dienos.

Anot G. Šaparnio, baigiamiesiems darbams vadovavusios docentės darbo krūvį greičiausiai teks išdalyti kitiems dėstytojams.

Šiaulių universiteto docentas už etatą gauna apie du tūkstančius litų atlyginimo. J. Stankevičienė dirbo pusantru etatu.

Neimantys net gėlių

Vakar Socialinių mokslų fakulteto vadovai „Šiaulių kraštui“ kone vienbalsiai tvirtino, kad kyšininkavimas jų įstaigoje neegzistuojantis.

„Visada maniau, kad mūsų fakultetas dėl “tokio“ reikalo skaidrus, — sakė studijų prodekanė Liongina Juozaitienė. — Bet, akivaizdu, piktžolių pasitaiko kiekvienoje dirvoje.“

Anot prodekanės, prieš keletą metų Socialinių mokslų fakulteto dekanas pasirašęs įsakymą, kuriuo dėstytojams iš studentų uždrausta imti net gėlių.

Dar po kelerių metų fakultete esą išleistas įsakymas draudžiantis studentams rengti vaišes ginant baigiamuosius darbus.

„Ne gėlė ar pietūs — esmė, o tai, kad iš studentų renkami litai, — sakė L. Juozaitienė. — Nežinia, kaip jie gali būti interpretuojami.“

Ar Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto vadovai gali garantuoti, kad dėmę ant viso Šiaulių universiteto uždėjęs 200 litų kyšis — vienintelis?

„Šiaulių kraštui“ studentai tvirtino esą egzaminų sunkumus “susimokėdami“ sprendžia ne viename fakultete. Viešai įsivardyti nepanorę studentai sakė, neva “duoklės“ dėstytojams už sudėtingesnius egzaminus neretai siekia net iki 600 litų.

BYLA: Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto docentei Jūratei Stankevičienei iškelta baudžiamoji byla dėl kyšio reikalavimo ir jo priėmimo.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

DĖMĖ: Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų įtarimai kyšininkavimu meta dėmę ant viso Šiaulių universiteto.

ĮSAKYMAI: Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas Teodoras Tamošiūnas savo įsakymu dėstytojams uždraudė imti gėles, studentų sąskaita pietauti. Įsakymo dėl pinigų neėmimo dekanas išleisti nespėjo.

UŽTIKRINIMAS: Studijų prodekanė Liongina Juozaitienė užtikrino, kad kyšininkavimas Socialinių mokslų fakultete neegzistuojantis.

Jono TAMULIO nuotr.