Universitetas retins ne žmones, bet etatus

Universitetas retins ne žmones, bet etatus

Universitetas retins ne žmones, bet etatus

Šiaulių universiteto (ŠU) senatas patvirtino 2009 metų pajamų ir išlaidų sąmatą. Taupyti teks visose veiklos srityse ir ieškotis kitų finansavimo šaltinių.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Valstybė skiria mažiau

Vyriausybė ŠU veiklai finansuoti šiemet skiria 26,3 milijono litų, stipendijoms — daugiau kaip 4,5 miljono. 2008 metais buvo skirta 28 milijonai, o stipendijoms 5 milijonai litų. Bendrai sudėjus, universitetas gauna 4 milijonais litų mažiau.

Pats universitetas planuoja užsidirbti 21 milijoną, nors Vyriausybei teikia tik 16 milijonų litų nuosavų pajamų planą. Jeigu pavyktų užsidirbti pirmiau nurodytą sumą, universitetas turėtų beveik 52 milijonus litų.

Dar niekas nedrįsta prognozuoti, kiek studijų krepšelių į ŠU atsineš pirmakursiai, ir kokio dydžio bus tie krepšeliai.

Viktorija Ivanovienė, universiteto Ekonomikos ir finansų tarnybos direktorė, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog situacija nėra tragiška, bet negerai, kad valstybės skiriamos lėšos bus pervedamos netolygiai: nuo 17 procentų pirmąjį ketvirtį ir iki 30 procentų paskutinį metų ketvirtį, jeigu sėkmingai bus surinktas valstybės biudžetas.

Teks taupyti

Visų biudžetinių organizacijų biudžetai sumažinti 10 procentų. Universitetas — ne išimtis. Rektorius Vidas Lauruška teigia, jog kiekvienas fakultetas ar kitas padalinys galės savarankiškai spręsti, kaip sutaupyti: ar mokos fondo, ar kanceliarinių prekių sąskaita. Kiti gal mažins ilgalaikių priemonių pirkimą ar atidės remontus.

Fakultetai, mokslo centrai raginami aktyviau užsiimti projektine veikla, atlikti užsakomuosius tyrimus, bendrauti su verslu, pagal galimybes priimti daugiau studentų į mokamas vietas ir taip užsidirbti papildomų lėšų.

Be to, anot V. Ivanovienės, universitetas iki kovo pabaigos turi bankui grąžinti 800 tūkstančių litų, kuriuos buvo pasiskolinęs, kai nesurinko visos numatytos sumos už mokamas studijas.

Infrastruktūros prorektorius Donatas Jurgaitis, paklaustas, ar nenumatoma pradėti pirmojo bendrabučio remonto, apie kurį vis kalbama, sakė, jog, vargu. „Užtektų pabaigti “Studentų kampo“ patalpų remontą, jeigu pavyktų gauti pinigų. Bet abejoju“.

Mažins etatų skaičių

Prieš kurį laiką buvo kalbama, jog universitetas rengiasi atleisti dalį dėstytojų ir darbuotojų. Bet rektorius viešai yra pareiškęs, kad dirbančių žmonių yra mažiau negu etatų. Dėstytojų krūviai ir taip didesni nei kitose aukštosiose mokyklose. Todėl V. Lauruškos teigimu — „bus mažinami etatai, o ne retinamas personalas“.

Nors neatmetama galimybė, kad vienas kitas žmogus gali būti atleistas, nebus skelbiami konkursai dėstytojų pareigoms, jeigu kai kur „susitrauks“ studentų skaičius ar sunyks kai kurios studijų programos.

KREPŠELIS: Dar nežinoma, kiek ateis pirmakursių, atsinešiančių studijų krepšelius, kurie galėtų papildyti universiteto iždą.

POŽIŪRIS: ŠU rektorius Vidas Lauruška tikisi, kad laikinos negandos universiteto nesugniuždys.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

IŠNAŠA

Universitetas iš valstybės gauna 4 milijonais litų mažiau nei anksčiau.