Universitetas priėmimą vertina „vidutiniškai“

Universitetas priėmimą vertina „vidutiniškai“

Universitetas priėmimą vertina „vidutiniškai“

Šiaulių universitete (ŠU) vykusioje spaudos konferencijoje paskelbti galutiniai 2011 metų priėmimo rezultatai. Šiemet universitete studijuos 1555 nauji studentai. Dešimt studijų programų nesulaukė studentų dėmesio.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Pakilimai ir nuosmukiai

ŠU studijų prorektorius Juozas Pabrėža stojimo rezultatus įvardijo kaip „labai nežymiai prastesnius nei pernai“. Praėjusiais metais studijas ŠU pradėjo 1616 naujų studentų.

Valstybinių vietų (krepšelių) šiemet ŠU gavo 267 — 15 procentų mažiau nei pernai.

Rezultatus pagerino du fakultetai: Matematikos ir informatikos (trimis krepšeliais daugiau) ir Menų fakultetas (10 krepšelių daugiau).

Menų fakulteto dekanas Vaidotas Janulis teigė, kad pastaraisiais metais magistro studijas Šiauliuose renkasi Dailės bei Muzikos ir teatro akademijų bakalaurai. Muzikos pedagogikos magistrantūros diplomo ŠU sieks aktorė Ilona Balsytė. Neliko nepastebėta tik pavasarį patvirtinta aplinkos objektų dizaino programa, atsigavo ir grafikos specialybė.

Pernykščius rezultatus išlaikė Edukologijos ir Socialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas.

Ryškiai smuktelėjo trys fakultetai: Socialinių mokslų, Gamtos mokslų ir Technologijos (nors pastarasis fakultetas gavo daugiausia krepšelių — 56).

Populiariausių ir paklausiausių (pagal surinktą krepšelių kiekį ir pasirinkimų prioritetus) specialybių dešimtuke po daugelio metų iš pirmos vietos išstumta ekonomika (ši specialybė dabar — septinta). Lyderė — specialioji pedagogika.

Populiariausiųjų dešimtuke elektronikos inžineriją ir socialinę pedagogiką pakeitė matematika ir estrados menas.

Dešimt populiariausių programų surinko 164 krepšelius (62 procentus visų universiteto krepšelių).

ŠU šiemet suformuotos 34 programų grupės. Dešimt programų (po tris Gamtos mokslų ir Humanitarinio fakultetų, dvi Edukologijos, po vieną Matematikos ir informatikos bei Technologijos fakultetų) buvo nepaklausios.

„Dešimt minusinių programų — daugoka. Reikia griežtesnės studijų programos atrankos“, — sako J. Pabrėža.

Studijų prorektorius tikisi, kad kitais metais bus skiriamas tikslinis finansavimas reikalingoms specialybėms: „Negali tik abiturientai spręsti, ko reikia Lietuvai. Negi ŠU tikrai nereikia tokių specialybių kaip fizika, želdininkystė ar lietuvių filologija? Mano minėtų programų specialistai sėkmingai randa darbą.“

Mažėja studentų, mažėja dėstytojų

Mokamas studijas ŠU pasirinko 535 studentai. Ryški mokamų studijų programų lyderė — naujoji, jungtinė su Klaipėdos universitetu programa — kineziterapija.

„Paradoksas: į kineziterapijos studijas priimti 62 studentai, o negauta nė vieno krepšelio, nes ši programa turi konkuruoti su sunkiausia artilerija — medicinos srities programomis. Tai — dar vienas netobulumas finansuojamų vietų krypčių paskirstyme“, — pastebi J. Pabrėža.

Galutinė naujų studentų statistika: į pirmosios pakopos, bakalauro, studijas priimti 802 studentai, į antros pakopos, magistrantūros, studijas — 334.

Studijas ŠU Tęstinių studijų institute pasirinko 254 studentai.

Išlyginamąsias studijas po mokslų kolegijose ŠU tęs 165 studentai.

Mažėjant studentų skaičiui, mažėja ir dėstytojų. Pasak J. Pabrėžos, per pastaruosius ketverius metus sumažinta apie 200 pedagoginių etatų: „Gaila, jei šis procesas nebus pristabdytas. Turime gerą bazę, profesūrą, bet su kuo reikės dirbti, jei studentų skaičius ženkliai mažės?“

Labiau rūpinosi tėvai

Šiemet trečią kartą pagal naują mokslo studijų įstatymą vykęs priėmimas, sako J. Pabrėža, turėjo privalumų ir trūkumų.

J. Pabrėža mano, kad neteisinga, jog kolegijoms ir universitetams valstybė suteikia vienodą finansuojamų vietų skaičių.

Kadangi stojančiųjų registracija — nemokama, registruojamasi neatsakingai, dėl „pabandymo“.

Privalumai — konkurencija tarp universitetų verčia pasitempti, peržiūrėti studijų programas.

Šiemet patobulintas valstybės finansuojamų vietų skirstymas pagal sritis ir kryptis: pirmais metais krypčių grupių buvo 6, pernai — 11, šiemet — 13.

Pasiteisino sustiprintas dėmesys pedagogų priėmimui pedagoginėms studijoms, motyvacijos testą laikė daugiau stojančiųjų.

Priėmimo komisijos atsakingojo sekretoriaus pavaduotoja Lina Bivainienė atkreipė dėmesį, kad šiemet stojimo procese aktyviai dalyvavo tėvai. Jie ateidavo pasitarti, ar jų vaikai, patys pildę dokumentus, pasirinko teisingai.

IŠVADA: „Vidutiniški“, — taip šių metų studentų priėmimo į Šiaulių universitetą rezultatus apibendrina ŠU studijų prorektorius Juozas Pabrėža. Šiemet studijas pradės 61 nauju studentu mažiau nei pernai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.