Unikali paroda pristato Šiaurės Lietuvos asmenybių portretus

Unikali paroda pristato Šiaurės Lietuvos asmenybių portretus

Unikali paroda pristato Šiaurės Lietuvos asmenybių portretus

Penktadienį Šiaulių universiteto Dailės galerijoje atidaryta analogų neturinčios portretų kolekcijos paroda „Šiaurės Lietuvos asmenybės“.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Sukaupta 19 portretų

Portretų kolekciją renka Lietuvos mokslininkų sąjungos Šiaulių skyrius „Salduvė“, jos pirmininkas profesorius dr. Vaclovas Tričys. Portretų kolekcija renkama nuo 2012 metų.

Rinkinį sudarys portretai, įamžinantys iš Šiaurės Lietuvos krašto kilusius arba čia dirbusius ir kūrusius asmenis, kurie savo darbais praturtino Lietuvos kultūrą, mokslą, meną, literatūrą, išgarsino mūsų kraštą ir Lietuvą savo idėjomis, pasiekimais, kūrybiniu palikimu.

„Salduvės“ nariai, pasak V. Tričio, jau turi sudarę 68 pavardžių sąrašą. O sukurti yra 19 asmenybių portretai, tarp kurių Lauryno Ivinskio, Jono Krikščiūno-Jovaro, Jono Šliūpo, Stanislavos ir Kazimiero Venclauskių, Simono Daukanto, Balio Buračo, Motiejaus Valančiaus, Teodoro Grotuso ir kitų žymių kraštiečių portretai. Visi 19 portretų eksponuojami parodoje.

Portretus sukūrė ir nutapė Lietuvos dailininkų sąjungos nariai: Bonaventūras Šaltis, Ričardas Garbačiauskas, Kornelijus Užuotas, Voldemaras Barakauskas ir Egidijus Darulis.

Įamžinimas

„Net ir tos 68 pavardės dar tikrai ne baigtinis sąrašas. Jis nuolat pildosi, svarstome, kokie su mūsų kraštu susiję žmonės dar turi būti įamžinami“, – sakė profesorius V. Tričys.

Sąraše savo eilės laukia Marius Katiliškis, Vaižgantas, Juozas Miltinis, Dionizas Poška ir daugelis kitų asmenybių.

V. Tričys prisiminė, kad per paskaitą savo studentų paklausė, ar žino, kas buvo Teodoras Grotusas. Auditorijoje neatsirado nė vieno jauno žmogaus, kuris žinotų.

„Šios kolekcijos rinkimas turi ne tik išliekamąją vertę, bet ir šviečiamąją, nes daugelio jaunų žmonių kultūros lygis – ne aukščiausias. Todėl supratome, kad verta priminti biografijas ir nuopelnus tų žmonių, kurie prisidėjo prie krašto garsinimo“, – atidarydamas parodą sakė profesorius V. Tričys.

Susirinkusieji į parodos atidarymą šviesuoliai kalbėjo, kad verta būtų pagalvoti ir apie dar gyvų nusipelniusių krašto žmonių portretus, kad dailininkams nereikėtų atkurti žmonių atvaizdų iš nuotraukų, o galėtų kurti iš natūros su tam žmogui būdinga nuotaika.

Dailininkai tam pritarė. Tapytojas Egidijus Darulis papasakojo, kad jam tapant Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės portretą nuotraukoje nebuvo jos rankų, o portretas buvo sumanytas su rankomis. Tad S. Kymantaitės-Čiurlionienės rankos - dailininko žmonos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KOLEKCIJA: Portretų kolekcijos parodoje „Šiaurės Lietuvos asmenybės“ jau yra sukaupta 19 portretų.

AUTORIAI: Parodą atidarė dailininkai (iš kairės) Egidijus Darulis, Kornelijus Užuotas, kolekcijos sumanytojas Vaclovas Tričys ir tapytojai Bonaventūras Šaltis ir Valdemaras Barakauskas.