Ukrainiečiai sėda prie vairo

Ukrainiečiai sėda prie vairo

Uk­rai­nie­čiai sė­da prie vai­ro

Šiau­lių te­ri­to­ri­nė dar­bo bir­ža šiemet yra iš­da­vu­si per 3 000 lei­di­mų dirb­ti už­sie­nie­čiams. Ab­so­liu­ti dau­gu­ma – tarp­tau­ti­nio kro­vi­nių ve­ži­mo trans­por­to prie­mo­nių vai­ruo­to­jai iš Uk­rai­nos. Ly­gi­nant šių ir praėjusių metų pir­muo­sius de­šimt mė­ne­sių, šie­met tre­čių­jų ša­lių pi­lie­čiams lei­di­mų dirb­ti iš­duo­ta 2,5 kar­to dau­giau.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Dau­gė­jo ir bal­ta­ru­sių

Pa­gal Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos Dar­bo iš­tek­lių sky­riaus vy­riau­siosios spe­cia­lis­tės Ra­sos Juš­kie­nės pa­teik­tus duo­me­nis, iki šių me­tų gruo­džio 5 die­nos Šiau­lių ap­skri­ty­je iš­duo­ti 3 037 lei­di­mai dirb­ti už­sie­nie­čiams.

Lei­di­mai dirb­ti iš­duo­ti 2 786 tarp­tau­ti­nio kro­vi­nių ve­ži­mo trans­por­to prie­mo­nės vai­ruo­to­jams, iš jų – 1 728 uk­rai­nie­čiams, 923 bal­ta­ru­siams, 75 mol­da­vams, 60 ru­sų.

Ant­ro­je vie­to­je tarp po­pu­lia­riau­sių dar­bų – pa­sta­tų re­mon­ti­nin­kai aukš­ty­bi­nin­kai, bet tai – vie­ne­ti­niai at­ve­jai. Iš vi­so iš­duo­ti 5 lei­di­mai, vi­si – Uk­rai­nos gy­ven­to­jams.

Po ke­tu­ris lei­di­mus iš­duo­ta au­to­mo­bi­lių šalt­kal­viams (vi­si – uk­rai­nie­čiai), res­to­ra­no vi­rė­jams (1 uk­rai­nie­tis, 1 tur­kas ir 2 ki­nai) ir vi­rė­jams (1 bal­ta­ru­sis ir 3 gru­zi­nai).

Lei­di­mai dirb­ti iš­duo­ti trims uk­rai­nie­čiams be­to­nuo­to­jams, trims uk­rai­nie­čiams bokš­ti­nio kra­no ope­ra­to­riams bei trims uk­rai­nie­čiams stog­den­giams.

Pa­sak R. Juš­kie­nės, 2016 me­tais įdar­bi­na­mų pro­fe­si­jų spekt­ras įvai­rė­jo, bet dau­gu­mą įdar­bi­na­mų dar­buo­to­jų ir to­liau su­da­ro tarp­tau­ti­nio kro­vi­nių ve­ži­mo trans­por­to prie­mo­nės vai­ruo­to­jai (98,3 pro­cen­to).

2015 me­tais jie su­da­rė net 99,2 pro­cen­to vi­sų įdar­bin­tų už­sie­nie­čių pa­gal iš­duo­tą lei­di­mą dirb­ti.

Ly­gi­nant šių me­tų de­šim­ties mė­ne­sių lai­ko­tar­pį su praėjusių me­tų tuo pa­čiu lai­ko­tar­piu, iš­duo­tų lei­di­mų dirb­ti tre­čių­jų ša­lių pi­lie­čiams Lie­tu­vo­je išau­go 2,5 kar­to. Pa­sak R. Juš­kie­nės, 6,6 kar­to išau­go Bal­ta­ru­si­jos pi­lie­čių įdar­bi­ni­mas, Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­jos – 6,1 kar­to, Mol­do­vos – 4,7 kar­to, Uk­rai­nos – 1,8 kar­to.

„Se­zo­niš­ku­mo ne­si­jau­čia, nes dau­giau­siai lei­di­mų dirb­ti iš­duo­da­ma tarp­tau­ti­nio kro­vi­nių ve­ži­mo trans­por­to prie­mo­nės vai­ruo­to­jams“, – sa­ko spe­cia­lis­tė.

Iš­duo­da­mų lei­di­mų už­sie­nie­čiams skai­čius au­ga dėl dar­buo­to­jų trū­ku­mo: re­gist­ruo­tų dar­bo vie­tų vai­ruo­to­jams išau­go du kar­tus.

Per šių me­tų 10 mė­ne­sių lai­ko­tar­pį bu­vo re­gist­ruo­tos 4 582 tarp­tau­ti­nio kro­vi­nių ve­ži­mo trans­por­to prie­mo­nės vai­ruo­to­jų dar­bo vie­tos. Per­nai per tą pa­tį lai­ko­tar­pį – 2 300.

Lais­vos vie­tos

Šių me­tų lapk­ri­čio 30 die­ną Šiau­lių te­ri­to­ri­nė­je dar­bo bir­žo­je bu­vo re­gist­ruo­ta 717 lais­vų dar­bo vie­tų.

Nuo sau­sio iki lapk­ri­čio mė­ne­sio Šiau­lių ap­skri­ty­je įre­gist­ruo­ti 23 143 dar­bo pa­siū­ly­mai, 704, ar­ba 3,1 pro­cen­to dau­giau nei per tą pa­tį lai­ko­tar­pį per­nai.

Lais­vų dar­bo vie­tų skai­čius pa­di­dė­jo: Jo­niš­kio ra­jo­ne – 27,5, Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne – 8,6, Pak­ruo­jo ra­jo­ne – 8,1, Kel­mės ra­jo­ne – 5, Šiau­lių mies­te – 3,2 pro­cen­to. Su­ma­žė­jo dvie­juo­se ra­jo­nuo­se: Ak­me­nės – 3,7 ir Šiau­lių – 15,5 pro­cen­to.

Pa­sak R. Juš­kie­nės, lei­di­mo dirb­ti už­sie­nie­čiams ga­lio­ji­mo lai­kas nu­sta­to­mas įver­ti­nus dar­bo rin­kos po­rei­kius. Lei­di­mas iš­duo­da­mas iki 2 me­tų. Už­sie­nie­tis vie­nu me­tu ga­li tu­rė­ti vie­ną lei­di­mą dirb­ti.

Darb­da­vys, ke­ti­nan­tis įdar­bin­ti už­sie­nie­tį dirb­ti pa­gal dar­bo su­tar­tį, pri­va­lo te­ri­to­ri­nė­je dar­bo bir­žo­je re­gist­ruo­ti lais­vą dar­bo vie­tą, ku­rios skel­bi­mo ga­lio­ji­mo truk­mė ne­ga­li bū­ti trum­pes­nė nei vie­nas mė­nuo ar­ba ne­ga­li bū­ti trum­pes­nė kaip sep­ty­nios ka­len­do­ri­nės die­nos nuo jos re­gist­ra­ci­jos te­ri­to­ri­nė­je dar­bo bir­žo­je die­nos, jei už­sie­nie­čio pro­fe­si­ja yra įtrauk­ta į „Pro­fe­si­jų, ku­rių dar­buo­to­jų trūks­ta Lie­tu­vos Res­pub­li­ko­je“, są­ra­šą pa­gal eko­no­mi­nės veik­los rū­šis, pa­tvir­tin­tą Lie­tu­vos dar­bo bir­žos di­rek­to­riaus.

Darb­da­vys do­ku­men­tus dėl už­sie­nie­čio įdar­bi­ni­mo ga­li teik­ti te­ri­to­ri­nei dar­bo bir­žai per 1 mė­ne­sį pa­si­bai­gus skel­bi­mo ga­lio­ji­mui.

Pa­sak Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos di­rek­to­riaus Ri­mun­do Do­mar­ko, pro­ce­dū­ra trum­piau­siai trun­ka 2–3 mė­ne­sius. Ne­su­lau­kus lie­tu­vių, bū­si­ma­sis dar­buo­to­jas už­sie­nie­tis tu­ri pa­teik­ti lei­di­mą gy­ven­ti, įvyk­dy­ti ki­tus biu­rok­ra­ti­nius rei­ka­la­vi­mus.

„Vi­si ieš­ko, kaip iš­gy­ven­ti“

„Po pluoš­te­lį už­sie­nie­čių pra­šy­mų kiek­vie­ną die­ną pa­si­ra­ši­nė­ja­me, tik spėk su­ktis“, – sa­ko R. Do­mar­kas. Jo tei­gi­mu, šuo­lis itin jau­čia­mas per pa­sku­ti­nius dve­jus me­tus.

„Iš­va­da – ve­žė­jai pas mus ne­ran­da vai­ruo­to­jų. Tiek ne­ren­gia ir mū­sų švie­ti­mo sis­te­ma. Šiau­lių per­ve­ži­mo įmo­nės stip­rios, „Gir­te­ka“, „Nost­ra­da“ tu­ri šim­tais dir­ban­čių žmo­nių. Mes iš sa­vo kon­tin­gen­to nusiunčiame 150–200 žmo­nių. Dar kaž­kiek pa­tys vai­ra­vi­mo mo­kyk­lo­se iš­si­lai­ko rei­ka­lin­gas vai­ra­vi­mo ka­te­go­ri­jas. Po­rei­kis yra di­de­lis“, – sa­ko di­rek­to­rius.

Lie­tu­viš­kas at­ly­gi­ni­mas, ma­no R. Do­mar­kas, uk­rai­nie­čius ten­ki­na, be to, jų vals­ty­bė tu­ri pro­ble­mų, dar­bų nė­ra daug: „Vi­si ieš­ko, kaip iš­gy­ven­ti.“ O lie­tu­viai va­žiuo­ja ieš­ko­ti aukš­tes­nio dar­bo už­mo­kes­čio į Va­ka­rų Eu­ro­pą.

„Šiau­liai su įdar­bi­na­mais už­sie­nie­čiais Lie­tu­vo­je iš­si­ski­ria dėl per­ve­ži­mo įmo­nių. Anks­čiau už­sie­nie­čių dau­giau­sia bū­da­vo Klai­pė­do­je, da­lis jų – ve­žė­jai, be to, daug uk­rai­nie­čių – su­vi­rin­to­jų, mon­ta­vi­mo spe­cia­lis­tų, lai­vų kor­pu­sų su­rin­kė­jų – at­si­vež­da­vo lai­vų sta­tyk­los. Kiek ži­nau, skai­čiu­mi ap­len­kė­me Klai­pė­dą. Pa­na­šūs skai­čiai – Vil­niu­je, kur yra daug ve­ži­mo kom­pa­ni­jų, bet Vil­niu­je yra po­rei­kis ir ki­to­kių spe­cia­ly­bių“, – sa­ko R. Do­mar­kas. Jo tei­gi­mu, prie Vil­niaus jau įren­gi­nė­ja­mi hos­te­liai-vieš­bu­tu­kai su bū­ti­nais pa­to­gu­mais dir­ban­tiems už­sie­nie­čiams ap­si­sto­ti.

Kei­čia­si prio­ri­te­tai

„Vis­ką re­gu­liuo­ja rin­ka, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė vie­nos iš di­džių­jų tarp­tau­ti­nių per­ve­ži­mų įmo­nių Šiau­liuo­se at­sto­vas, ne­no­rė­jęs bū­ti įvar­din­tas. – Ne­se­niai pra­dė­jo­me dirb­ti Nor­ve­gi­jos šiau­rė­je, vai­ruo­to­jams pa­trauk­les­nė rin­ka, tad ten dir­ba lie­tu­viai: jei bent kiek mo­ka už­sie­nio kal­bos, dar­buo­ja­si pas va­ka­rie­tį klien­tą.“

Paš­ne­ko­vas įžvel­gia ir ki­tą prie­žas­tį – kar­tų pa­si­kei­ti­mą: „Jau­ni žmo­nės tiek pas mus, tiek Vo­kie­ti­jo­je ne­be­no­ri bū­ti vai­ruo­to­jais, no­ri bū­ti va­dy­bi­nin­kais, di­rek­to­riais. Kaž­ka­da Lie­tu­vo­je vai­ruo­to­jo pro­fe­si­ja, kaip ir mo­ky­to­jo, bu­vo ger­bia­ma. Da­bar kei­čia­si žmo­nių prio­ri­te­tai.“

Ak­ty­vų uk­rai­nie­čių dar­bi­ni­mą­si Lie­tu­vo­je jis la­biau­siai sie­ja su si­tua­ci­ja Uk­rai­no­je. Jo tei­gi­mu, bu­vo lai­kas, kai ir uk­rai­nie­čius bu­vo sun­ku pri­si­kvies­ti, nes trans­por­to kom­pa­ni­jos daug­maž dir­ba vie­no­je rin­ko­je – ar tai bū­tų lie­tu­vių kom­pa­ni­ja, ar vo­kie­čių: „Uk­rai­nie­čių taip pat daug dar­buo­ja­si Eu­ro­po­je ar Ru­si­jo­je pa­na­šio­mis są­ly­go­mis. Bet da­bar Uk­rai­no­je vers­lui ne­leng­vos die­nos.“

Įmo­nė­je šiuo me­tu dir­ba apie 900 dar­buo­to­jų, iš jų apie 80 pro­cen­tų yra už­sie­nie­čiai. Ne tik uk­rai­nie­čiai, bet ir bal­ta­ru­siai, vai­ruo­to­jai iš Ka­zachs­ta­no.

„Nek­lau­siu, ko­dėl at­va­žiuo­ja. Es­mė, kad ne­trūk­tų vai­ruo­to­jų. Ki­tos įmo­nės sa­ko: vie­nas blo­gas lie­tu­vis ge­res­nis už du uk­rai­nie­čius. To tik­rai ne­ga­lė­čiau pa­sa­ky­ti, yra ir la­bai ge­rų uk­rai­nie­čių, ir la­bai blo­gų lie­tu­vių. Tau­ty­bė ne­nu­sa­ko, svar­bu žmo­gus ir jo po­žiū­ris į dar­bą.“

Jo tei­gi­mu, įmo­nė yra au­gan­ti, tad dar­buo­to­jų ieš­ko nuo­lat. Rei­kia ne tik vai­ruo­to­jų, bet ir va­dy­bi­nin­kų, me­cha­ni­kų.

EPA–ELTA nuo­tr.

Dėl tarp­tau­ti­nio kro­vi­nių ve­ži­mo trans­por­to prie­mo­nės vai­ruo­to­jų sty­giaus dar­buo­to­jų žval­go­ma­si Uk­rai­no­je, Bal­ta­ru­si­jo­je.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos di­rek­to­rius Ri­mun­das Do­mar­kas sa­ko, kad vai­ruo­to­jų iš tre­čių­jų ša­lių pa­gau­sė­ji­mas itin jau­čia­mas per pa­sku­ti­niius dve­jus me­tus.


Situacija darbo rinkoje

Lie­tu­vos dar­bo bir­žos duo­me­nų re­gist­re gruo­džio 1 d. bu­vo 135,3 tūkst. dar­bo ieš­kan­čių žmo­nių – 7,6 pro­c. vi­sų ša­lies dar­bin­go am­žiaus gy­ven­to­jų.

Lapk­ri­tį dar­bo bir­žos spe­cia­lis­tai ne­dir­ban­tiems gy­ven­to­jams ga­lė­jo pa­siū­ly­ti 26,8 tūkst. lais­vų dar­bo vie­tų.

Ryš­kiau­siai se­zo­niš­ku­mas at­si­spin­di sta­ty­bų sek­to­riu­je. Be­si­kei­čiant se­zo­nui, darb­da­viai lapkritį ma­žiau dar­bo pa­siū­ly­mų pa­tei­kė pa­sta­tų ir pla­taus pro­fi­lio sta­ty­bi­nin­kams, ta­čiau di­dė­jo be­to­nuo­to­jų ir mū­ri­nin­kų po­rei­kis. Di­dė­jo slau­gos spe­cia­lis­tų, tech­no­lo­gi­jos ir ga­my­bos in­ži­nie­rių bei par­da­vė­jų pa­klau­sa.

Dar­bo rin­ko­je di­džiau­sios įsi­dar­bi­ni­mo ga­li­my­bės iš­lie­ka sun­kias­vo­rių sunk­ve­ži­mių ir kro­vi­ni­nių trans­por­to prie­mo­nių vai­ruo­to­jams, rek­la­mos ir rin­ko­da­ros spe­cia­lis­tams, da­žy­to­jams, leng­vų­jų au­to­mo­bi­lių, tak­si ir fur­go­nų vai­ruo­to­jams, siu­vė­jams, vi­rė­jams, mū­ri­nin­kams ir ad­mi­nist­ra­vi­mo sek­re­to­riams.

Sun­kiau­siai uži­ma­mos dar­bo vie­tos, ku­rių vi­du­ti­nė už­pil­dy­mo truk­mė il­ges­nė kaip mė­nuo, bu­vo lai­vo me­ta­li­nių konst­ruk­ci­jų mon­tuo­to­jams, su­vi­rin­to­jams, izo­liuo­to­jams, sun­kias­vo­rių sunk­ve­ži­mių ir kro­vi­ni­nių trans­por­to prie­mo­nių vai­ruo­to­jams ir siu­vi­mo tech­no­lo­gams. Šių spe­cia­lis­tų nuo­lat trūks­ta dar­bo rin­ko­je.

Užim­tu­mas lapk­ri­tį su­teik­tas dau­giau kaip 23,9 tūkst. as­me­nų. Pa­dė­ta įsi­dar­bin­ti 13,9 tūkst., sa­va­ran­kiš­ką veik­lą, įsi­gi­ję vers­lo liu­di­ji­mus iki 6 mėn., pra­dė­jo 6,8 tūkst., į ak­ty­vios dar­bo rin­kos po­li­ti­kos prie­mo­nes nu­siųs­ta 3,3 tūkst. dar­bo ieš­kan­čių žmo­nių. Lapk­ri­tį į te­ri­to­ri­nes dar­bo bir­žas krei­pė­si 23,7 tūkst. dar­bo ne­tu­rin­čių žmo­nių.

Nuo me­tų pra­džios pa­dė­ta įsi­dar­bin­ti 161,1 tūkst., į ak­ty­vios dar­bo rin­kos po­li­ti­kos prie­mo­nes nu­siųs­ta 53,2 tūkst., veik­lą pa­gal vers­lo liu­di­ji­mus pra­dė­jo 80,6 tūkst.

Dau­giau­sia dar­bin­go am­žiaus ne­dir­ban­čių gy­ven­to­jų gruo­džio 1 d. bu­vo re­gist­ruo­ta Laz­di­jų – 15,1 pro­c., Ig­na­li­nos – 14,5 pro­c. ir Za­ra­sų – 14,4 pro­c. ra­jo­nų sa­vi­val­dy­bė­se. Ma­žiau­siai – Birš­to­ne ir Elekt­rė­nuo­se – po 4,6 pro­c., Kre­tin­go­je – 4,7 pro­c. Vi­suo­se di­džiuo­siuo­se mies­tuo­se ne­dar­bo ro­dik­liai ma­žes­ni nei vi­du­ti­niš­kai ša­ly­je, iš jų dau­giau­siai be­dar­bių bu­vo Pa­ne­vė­žy­je – 6,8 pro­c., ma­žiau­siai – Šiau­liuo­se – 4,9 pro­c.

EL­TA, „Šiau­lių kraš­to“ inf.