Ūkio ministras susidomėjo šiauliečio išradimais

Ūkio ministras susidomėjo šiauliečio išradimais

Ūkio ministras susidomėjo šiauliečio išradimais

Penktadienį Šiaulių universiteto docentui Alfredui Lankauskui ranką spaudė šalies ūkio ministras Dainius Kreivys. Ministras yra pirmas aukšto rango valdinininkas, susidomėjęs dviem išradėjo pasiūlymais — Brauno generatoriumi ir vandenilinės plazmos reaktoriumi.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Dėmesys — ir po „Šiaulių krašto“ publikacijos

Ūkio ministrą sudomino šios pirmojo Lietuvoje vandeniliu varomo automobilio kūrėjo toliau plėtojamos taikomosios vandenilinės energetikos panaudojimo idėjos ir bandymai.

A. Lankausko ir talkininkų komandos penkerius metus kurtas ir 50 tūkstančių litų kainavęs automobiliukas rieda maitinamas ekologiškiausiu kuru — vandeniliu, kuris pagaminamas skaidant vandenį, tad į aplinką kaip šalutinis produktas taip pat išsiskiria tik vanduo.

Kurdamas automobiliuką, A. Lankauskas taupiomis ir ekologiškomis idėjomis siekė pažadinti žmones, nuo kurių priklauso Lietuvos energetikos politika. Ankstesnis neoficialus vizitas į Ūkio ministeriją rezultatų nedavė.

Naujojo ūkio ministro susidomėjimą Šiauliuose vykdomais taikomosios vandenilinės energetikos bandymais lėmė dvi aplinkybės. Netikėtas susitikimas su Ūkio minisiterijos sekretoriumi Arūnu Keraminu ir „Šiaulių krašto“ publikacija apie A. Lankausko išradimus (“Išradėjas prisistato provincijos keistuoliu“, 2009-01-30).

„Sekretorius prisiminė girdėjęs apie mano ankstesnį vzitą. Kiek supratau, paskutinis postūmis buvo straipsnis. Ministrui kažkas apie tai referavo“, — apie malonią staigmeną sakė A. Lankauskas.

Dujų įrangos analogas — reali ateitis

Svečiams A. Lankauskas pristatė vandenilinį plazminį reaktorių — įrenginį, kuris galėtų pakeisti dabartinę neekonomišką šildymo sistemą. Toks reaktorius galėtų būti naudojamas autonominį šildymą turinčiame būste: sunaudojus vieną kilovatvalandę elektros energijos, galima gauti 2,7 kilovatus šilumos energijos.

Šiaulietis mano, jog rezultatas neblogas, tačiau idėją dar reikia tobulinti. O štai Brauno generatorius — reali inovacija, kurią bereikia įgyvendinti.

Svečiai Gamtos mokslų fakulteto laboratorijoje įvertino jau sukonstruotą mini Brauno generatorių, kuris gamina Brauno dujas — vandenilio ir deguonies mišinį, su benzino-oro mišiniu paduodamą į vidaus degimo variklį.

Nauda: vandenilio degimo greitis yra 4-10 kartų didesnis nei benzino, todėl sumažėja išmetamųjų dujų tarša. Kuro ekonomija — 20-50 procentų. Brauno generatorių galima įmontuoti automobilio bagažinėje.

A. Lankauskui užsiminus, kad tokius serijinius pavyzdžius nuo 2012-ųjų ruošiasi gaminti didieji automobilių koncernai, ministras D. Kreivys susirūpino: „Tai mus gali aplenkti?“

„Gali. Visada reikia bėgti priekyje“, — pašmaišktavo A. Lankauskas.

Iki bandomosios generatorių gamybos trūksta kelių projektinių sprendimų ir 50-60 tūkstančių litų. Tada vasarą A. Lankauskas galėtų pradėti eksploatacinius bandymus.

Norint pajausti efektą, reikia pravažiuoti 200-300 tūkstančių kilometrų. Tiek jis nuvažiuotų kursuodamas autostrada Klaipėda-Vilnius: į vieną pusę automobilis riedės varomas benzinu, į kitą — kuru su „pagardais“.

„Verslas gali burbuliuoti su mokslininkais“

„Įdomu ir verta dėmesio. Tik tokie darbai efektyvūs, kurie pritaikomi praktiškai“, — kuklioje universiteto laboratorijoje gimstančius išradimus įvertino ministras D. Kreivys.

Tačiau jiems įgyvendinti yra šiokių tokių užkardų. Per Ūkio ministeriją skiriama Europos Sąjungos parama mokslo inovacijoms turi būti susieta su verslu. Nors privataus verslo indėlis nebūtų didelis — 10-30 procentų (likusią dalį dengtų ministerija), verslui inovaciniame projekte taip pat keliami reikalavimai.

„Dabartinėje krizinėje situacijoje sunku rasti verslo rėmėjų. Jei ministras ir jo komanda padėtų surasti tokią įmonę, būtų didžiausia parama“, — užsiminė A. Lankauskas.

D. Kreivys šyptelėjo: ministrui įmonių sunku ieškoti, tačiau susitikimuose su verslininkais apie tai šnektels, nes to reikia Lietuvai.

Ministerijos planuose numatyta įkurti alternatyvos eneregtikos rėmimo programą. O joje sėkmingai galėtų dalyvauti ir Šiaulių universitetas.

„Alternatyvios energetikos kompanijas bandome kelti į Šiaulius. Atsivarai 2-3 kompanijas iš užsienio, pasitelki vietines ir verslas su mokslininkais pradeda burbuliuoti“, — apie ateitį mąstė ministras. Nors tokia realybė dar miglota, D. Kreivys nusiteikęs optimistiškai: jei nėra svajonės, nėra nieko.

 

AIŠKUMAS: „Viskas aišku. Esu baigęs radioinžineriją, fizika man nesvetima“, — ūkio ministras Dainius Kreivys (dešinėje) iš pusės žodžio perprato Alfredo Lankausko sukonstruoto generatoriaus veikimą.

 

KLAUSIMAS: Alfredo Lankausko vandenilinis plazminis reaktorius, galintis tiekti pigesnę šilumą, ūkio ministrui pasirodė perspektyvus įrenginys.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.