Tris kartus į ligoninę vežtas žmogus mirė nuo infarkto

Šeimos archyvo nuotr.
Gruzdiškio Arūno Jonaičio akimirka su anūke liks tik nuotraukoje, vyrą įveikė infarktas – kelis kartus vežtas į ligoninę rimtos pagalbos nesulaukė.
Šiauliams besididžiuojant sėkmingai suvaldyta COVID-19 situacija, redakciją vis dažniau pasiekia istorijos apie žmones, karantino metu likusius be medikų pagalbos. Gruzdžių gyventoją tris kartus greitoji vežė į Šiaulių ligoninę, tačiau medikai jo nestacionarizavo – žmogus mirė nuo infarkto. Vyrą praradusi moteris kreipėsi į teisininkus ir ketina ieškoti paaiškinimų, kodėl medikai, kuriems dar neseniai žmonės skandavo „ačiū“, paliko merdėti jos vyrą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka ti­ki­na, kad mi­nė­ta is­to­ri­ja nė­ra sis­te­mi­nė klai­da, ta­čiau pa­si­tai­kan­ti.

Ketvirtą kartą išvežė merdintį

Gruzdžiuose gyvenanti Jolanta Jonaitienė nesulaiko ašarų, kalbėdama apie tragiškai pasibaigusią savo vyro Arūno ligos istoriją.

Darbingam 52 metų vyrui prieš porą metų buvo diagnozuotas širdies nepakankamumas. Šių metų sausį vyras pasijuto prastai ir gydėsi namuose, turėjo nedarbingumo pažymėjimą. Jis laukė širdies ritmo atstatymo procedūros, tačiau taip ir nesulaukė.

Jolanta pasakojo, kad vyro būklė dar labiau pablogėjo balandžio 19 dieną.

Moteris iškvietė greitąją pagalbą, kuri nuvežė ligonį į Respublikinę Šiaulių ligoninę. Tačiau apžiūrėję jį medikai tą pačią dieną paleido namo.

Dar kartą greitoji į Gruzdžius pas Jonaičius suko balandžio 29 dieną, bet ir tada ligoninės medikams nepasirodė, kad žmogui reikia rimtesnės pagalbos.

„Gegužės trečiąją vyras ėmė skųstis, kad jam skauda ir tirpsta dešinė ranka, sutriko kalba, buvo silpna. Dar pagalvojau, gal koks insultas. Iškviečiau greitąją. Priimamajame jam padarė kraujo tyrimą, suleido vaistų ir po kelių valandų liepė svirduliuojančiam važiuoti namo“, – prisimena našlė.

Gegužės 5-osios rytą Jolanta pabudo rytą ir išgirdo, kad vyras kvėpuoja su dideliu garsu, gargaliuoja, žvelgia nieko nematančiomis akimis.

Puolė kviesti greitąją. Susirinko visi trys Gruzdžiuose gyvenantys Jonaičių vaikai. Greitoji vyrą išvežė jau komos būklės. Jolanta sakė supratusi, kad jau viskas. Vyro taip ir nebeatgaivino.

Sistemai – statistinis vienetas, šeimai – tragedija

Galbūt medikams Arūno Jonaičio mirtis – tik statistinis vienetas. Jolantai ir jos trims suaugusiems vaikams – šeimos tragedija.

Daugiau nei 10 metų sunkiai dirbęs Gruzdžiuose esančiame pievagrybių auginimo komplekse, vyras liko be pagalbos tuo metu, kai labiausiai jos tikėjosi.

Viena likusi Jolanta vis dar neranda sau vietos. Ji kreipėsi į teisininkus, kurie surašė raštą ligoninei. Laukia medikų atsakymo.

„Aš juos duosiu į teismą. Negalėjo pasiguldyti, padaryti normalius tyrimus. Gal būtų išgelbėję. Aš važiuosiu ir pas ministrą Verygą, ir į Seimą važiuosiu, jei reikės, aš taip nepaliksiu. Žmogų nukankino. Aš netylėsiu, aš Lietuvą paduosiu į Europos teismą, bet netylėsiu. Nebeturiu, ko prarasti“, – kalba įskaudinta našlė.

Kartu nugyventa per 33 metus. Užauginti du sūnūs ir dukra. Didelį džiaugsmą abu patyrė sulaukę pirmosios anūkės.

Jolanta pasakojo, kaip anūkė piešdavo ant senelio, taip jį „gydydama“. Anūkė šįmet pradės kelią į mokyklą, tačiau senelis tuo nebepasidžiaugs. Kaip ir nebepaims ant rankų liepą turinčios gimti antros anūkės, kurios laukiasi jauniausioji dukra.

Vyriausiasis sūnus gegužės 4 dieną šventė savo 33 metų gimtadienį, o rytą sužinojo baisią žinią. Jolanta pasakoja, kad tolimųjų reisų vairuotoju dirbantis sūnus ir dabar dar nesulaiko ašarų, prisimindamas tėvą.

Situaciją aiškinasi gydytojų komisija

A. Jonaičio mirties priežastimi įvardintas miokardo infarktas, hipertenzinė liga, širdies nepakankamumas. Žmona apgailestavo, kad per karantiną gydyta tik viena liga – COVID-19, dalis kitų ligonių liko be reikalingos pagalbos, kuri galbūt būtų išgelbėjusi gyvybę. Ar ne koronaviruso susargdinto žmogaus gyvybė mažiau vertinga?

Paprašėme Šiaulių ligoninės pakomentuoti, kodėl A. Jonaičiui galimai nebuvo suteikta reikalinga medikų pagalba. Viešųjų ryšių specialistė Zita Katkienė informavo, kad šiam atvejui ištirti yra sudaryta gydytojų komisija ir žadėjo apie tyrimo rezultatus pranešti.

„Galiu drąsiai pasakyti, kad šis atvejas neturi nieko bendro su „kovidu“ ir gydymo įstaigos darbo organizavimu. Gali būti padaryta klaida, bet ne sisteminė, o galbūt diagnostinė. Tai nesusiję su sisteminiais dalykais. Ar būdavo ir anksčiau? Taip būdavo. Ar čia toks atvejas, kur buvo mūsų kokia klaida, paaiškės po komisijos atsakymo“, – spaudos konferencijoje paaiškino Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.