Trijų šalių kūrėjai šimtmečiui skyrė „Dovaną“

Trijų šalių kūrėjai šimtmečiui skyrė „Dovaną“

Tri­jų ša­lių kū­rė­jai šimt­me­čiui sky­rė „Do­va­ną“

Šiau­lių uni­ver­si­te­to Dai­lės ga­le­ri­jo­je vals­ty­bin­gu­mo šimt­me­čiui do­va­ną pa­ren­gė Lie­tu­vos, Lat­vi­jos ir Es­ti­jos au­to­riai. „Do­va­na“ pa­va­din­to­je pa­ro­do­je Ma­ry­tė Col­lard iš Šiau­lių pri­sta­to skiau­ti­nius, Ma­ri­te ir Alek­sandrs Dja­čen­ko iš Jel­ga­vos – ke­ra­mi­ką, Hel­ga Ko­ger iš Per­nu – rank­dar­bius. Šiau­liai su Jel­ga­va ir Per­nu yra su­si­gi­mi­nia­vę mies­tai.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Ap­lan­kė Bal­ti­jos ša­lis

Tarp­tau­ti­nė teks­ti­lės ir ke­ra­mi­kos pa­ro­da ap­ke­lia­vo vi­sus tris mies­tus: sau­sį „Do­va­na“ bu­vo pri­sta­ty­ta Per­nu, ko­vą – Jel­ga­vo­je. Šiau­lių uni­ver­si­te­to Dai­lės ga­le­ri­jo­je kū­ri­nius ga­li­ma pa­ma­ty­ti iki rug­sė­jo 5 die­nos.

Ga­le­ri­jos sa­lė­se į vie­nin­gą eks­po­zi­ci­ją su­si­jun­gia skiau­ti­nių me­nas, se­nie­ji Es­ti­jos rank­dar­bių raš­tai ir lat­vių ke­ra­mi­ka. Su­bur­ti tri­jų ša­lių kū­rė­jus pa­dė­jo šiau­lie­tė žur­na­lis­tė Ni­jo­lė Ver­šins­kie­nė.

Eks­po­zi­ci­jos pra­džio­je pa­si­tin­ka trys M. Col­lard skiau­ti­nių tech­ni­ka su­kur­tos Bal­ti­jos ša­lių vė­lia­vos.

„Vi­si skel­bia, kad šimt­me­čiui rei­kia do­va­no­ti do­va­nas. La­bai no­rė­jo­si, kad į pa­ro­dą įsi­jung­tų vi­si trys su­si­gi­mi­nia­vę mies­tai: Šiau­liai, Per­nu, Jel­ga­va“, – apie pa­ro­dos idė­ją sa­ko M. Col­lard.

H. Ko­ger iš Per­nu ku­ria rank­dar­bius pa­gal se­ną­sias Es­ti­jos tra­di­ci­jas. Pa­sak M. Col­lard, lie­tu­vių mer­gai­tės krai­tį tu­rė­jo iš­siaus­ti, es­tės – iš­si­siu­vi­nė­ti.

Il­ga­me­tė žur­na­lis­tė H. Ko­ger va­ži­nė­jo po Es­ti­jos mu­zie­jus, rin­ko me­džia­gą apie tra­di­ci­nius rank­dar­bius ir iš­lei­do pir­mą­ją kny­gą „Nos­tal­giš­kas siu­vi­nė­ji­mas“. Da­bar H. Ko­ger – ne vie­no al­bu­mo au­to­rė, pa­da­riu­si mil­ži­niš­ką dar­bą: pla­čiai ap­žvel­gu­si at­ski­ras rank­dar­bių rū­šis, su­kū­ru­si brė­ži­nius, pa­vyz­džius. Šiuo me­tu es­tė ra­šo dar vie­ną kny­gą.

Pa­ro­do­je ga­li­ma pa­ma­ty­ti H. Ko­ger kū­ry­bos pa­vyz­džių: ne tik siu­vi­nė­ji­mo, nė­ri­mo, bet ir Sa­re­mų sa­lai bū­din­go mez­gi­mo. Vie­nas iš dar­bų – ki­li­mas ant sie­nos – siu­vi­nė­tas ant XIX am­žiaus pa­bai­gos mi­lo.

Lat­viai Ma­ri­te ir Alek­sand­rs Dja­čen­ko – įdo­mūs au­to­riai, kar­tu pa­ro­do­se da­ly­vau­jan­tys nuo 1972 me­tų. Jų dar­bai bu­vo eks­po­nuo­ti pa­ro­do­se Jel­ga­vos G. Elia­so is­to­ri­jos ir me­no mu­zie­ju­je, Ry­go­je.

Įk­ve­pia gam­ta ir ke­lio­nės

Pa­ro­dos sim­bo­liu bu­vo pa­si­rink­tas M. Col­lard li­no skiau­ti­nys „Luk­šių tar­ka“.

„Per­nai lan­kiau­si ple­ne­re Zyp­lių dva­re, ten su­si­pa­ži­nau su ne­to­lie­se gy­ve­nan­čiu kal­viu. Kiek pas jį pa­ma­čiau su­rū­di­ju­sių ge­la­žų! Va­žia­vau, už­rau­giau su rū­di­mi me­džia­gas, o už ke­lių die­nų iš­vy­nio­jau. Čia – re­zul­ta­tas“, – ro­do į ori­gi­na­lų skiau­ti­nį, ku­ria­me įsi­spau­dė tar­ka, au­to­rė.

Daž­niau­siai M. Col­lard skiau­ti­nių mo­ty­vų, spal­vų se­mia­si iš gam­tos, nuo­trau­kų. Skiau­ti­niuo­se pra­žys­ta aguo­nos, pi­lia­ro­žės, hor­ten­zi­jos, žy­di ir vai­sius no­ki­na ro­jaus obuo­liu­kai, žvaigž­dė­mis mirk­si va­sa­ros dan­gus, lie­ja­si la­va. Skiau­ti­niais kū­rė­ja ne­pie­šia tik­ro­viš­ko pa­veiks­lo: ju­de­sį, nuo­tai­ką, vaiz­di­nį ku­ria pa­si­telk­da­ma de­ta­les – li­ni­jas, for­mas, spal­vas. Au­di­nius kū­ri­niams au­to­rė da­žo pa­ti.

Šie­met M. Col­lard įkvė­pi­mo pa­si­sė­mė ke­lio­nė­je po Nau­ją­ją Ze­lan­di­ją. Ne­di­de­liuo­se skiau­ti­niuo­se ga­li­ma pa­ma­ty­ti sa­lų vals­ty­bės Ra­mia­ja­me van­de­ny­ne gam­tos ak­cen­tus: si­dab­ri­nį pa­par­tį – Nau­jo­sios Ze­lan­di­jos sim­bo­lį, toi­toi – aukš­tą žo­lę, pri­me­nan­čią di­de­les smil­gas.

Pa­ro­dos cent­re – du dar­bai, ku­rie ke­liaus į Ga­ną. Jų is­to­ri­ja pra­si­dė­jo, kai ame­ri­kie­tė, nu­si­pir­ku­si po­rą M. Col­lard skiau­ti­nių, pa­ra­šė pa­dė­ką ir pa­gy­ri­mą. Paaiš­kė­jo, kad mo­te­ris yra baž­ny­čios „Oa­sis of lo­ve“ pa­sto­rė. 2002 me­tais šios baž­ny­čios bend­ruo­me­nė įkū­rė mi­si­ją Ga­no­je ir ati­da­rė mo­ky­mų cent­rą vai­kams ir mo­te­rims, kad pa­dė­tų su­si­kur­ti pra­gy­ve­ni­mo šal­ti­nį, su­teik­tų ži­nių. Mo­te­rys cent­re mo­ko­si ba­ti­kos, siū­ti, tu­ri in­ter­ne­ti­nę par­duo­tu­vę.

Ame­ri­kie­tė pa­si­sa­kė, jog kas­met iš Ga­nos par­si­ve­ža me­džia­gų, bet nie­kas jai ne­pa­siu­va skiau­ti­nio. O ji tu­ri vi­zi­ją: cent­ro fo­jė pa­ka­bin­ti vie­ną ar du dar­bus.

M. Col­lard su­ti­ko skiau­ti­nius pa­siū­ti do­va­nai: „Jei jūs ge­rą dar­bą da­ro­te, ir aš ga­liu.“

Taip į Šiau­lius at­ke­lia­vo me­džia­gos iš Ga­nos. M. Col­lard pra­dė­jo ieš­ko­ti, kas bū­din­ga Ga­nos teks­ti­lei. Pa­si­rin­ko siau­ro­mis stak­lė­mis au­džia­mą ken­tę. Do­va­ną į Ga­ną M. Col­lard pla­nuo­ja nu­vež­ti pa­ti.

M. Col­lard yra Lat­vi­jos skiau­ti­nių aso­cia­ci­jos na­rė, Ame­ri­kos skiau­ti­nių drau­gi­jos na­rė ir SA­QA – tarp­tau­ti­nės me­no skiau­ti­nių drau­gi­jos na­rė. Jos skiau­ti­niai eks­po­nuo­ti Lat­vi­jo­je, Es­ti­jo­je, Suo­mi­jo­je, Vo­kie­ti­jo­je, Pran­cū­zi­jo­je, Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je, Ita­li­jo­je, Ka­na­do­je, JAV, Ki­ni­jo­je, Ru­si­jo­je, bu­vo įtrauk­ti į tarp­tau­ti­nes ko­lek­ci­jas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lie­tė Ma­ry­tė Col­lard su­kū­rė du skiau­ti­nius, ku­rie iš­ke­liaus į Ga­ną. Au­to­rei te­ko pa­suk­ti gal­vą, kaip su­dė­lio­ti pie­ši­nį iš at­siųs­tų me­džia­gų, ir įdė­ti dau­gy­bę kruopš­taus dar­bo.

Alek­sand­ro Dja­čen­ko iš mo­lio su­kur­tos „Ap­kal­bos“.

Ma­ry­tės Col­lard skiau­ti­nys „Luk­šių tar­ka“ su­kur­tas pa­si­tel­kiant rū­dis.

Es­tės Hel­gos Ko­ger tau­tiš­ko sti­liaus vai­kiš­kas kos­tiu­mas.

Ki­li­mą es­tė Hel­ga Ko­ger iš­siu­vi­nė­jo ant XIX am­žiaus mi­lo.

Tarp­tau­ti­nė teks­ti­lės ir ke­ra­mi­kos pa­ro­da „Do­va­na“ pra­si­de­da nuo Ma­ry­tės Col­lard su­kur­tų skiau­ti­nių – Lie­tu­vos, Lat­vi­jos, Es­ti­jos vė­lia­vų.

Ma­ry­tės Col­lard skiau­ti­niai „Ga­na: Ken­te raš­tai“ pa­puoš Ga­no­je vei­kian­tį mo­ky­mų cent­rą.