Tremties išgyvenimais dalijosi mažieji tremtiniai

Tremties išgyvenimais dalijosi mažieji tremtiniai

Trem­ties iš­gy­ve­ni­mais da­li­jo­si ma­žie­ji trem­ti­niai

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Chai­mo Fren­ke­lio vi­lo­je ra­šy­to­jas Sta­nis­lo­vas Ab­ro­ma­vi­čius pri­sta­tė tre­čią­ją kny­gos „Trem­ties vai­kai“ da­lį. Tri­lo­gi­jo­je at­spin­dė­tos ir Šiau­lių ap­skri­ties ma­žų­jų trem­ti­nių is­to­ri­jos. Lie­tu­vos gy­ven­to­jų ge­no­ci­do ir re­zis­ten­ci­jos ty­ri­mo cent­ro duo­me­ni­mis, 1941–1952 me­tais iš Lie­tu­vos bu­vo iš­trem­ta 55 350 vai­kų (iki 16 me­tų), trem­ty­je gi­mė 18 306.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Sau­go is­to­ri­nę at­min­tį

Ge­du­lo ir vil­ties die­nai skir­ta­me ren­gi­ny­je trem­ties dai­nas at­li­ko Šiau­lių po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių cho­ras „Trem­ti­nys“, va­do­vau­ja­mas Ro­mo Pe­če­liū­no. Trem­ti­nių at­mi­ni­mas pa­gerb­tas ty­los mi­nu­te.

Vi­lo­je eks­po­nuo­ta pa­ro­da, pa­reng­ta pa­gal kny­gą „Trem­ties vai­kai“, nuo va­kar ši pa­ro­da ro­do­ma Vil­niu­je, Lie­tu­vos gy­ven­to­jų ge­no­ci­do ir re­zis­ten­ci­jos ty­ri­mo cent­ro Ge­no­ci­do au­kų mu­zie­ju­je.

Pa­sak ren­gi­ny­je da­ly­va­vu­sios Lie­tu­vos po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių są­jun­gos (LPKTS) val­dy­bos pir­mi­nin­kės Ra­sos Duo­bai­tės-Bum­bu­lie­nės, vie­nas iš są­jun­gos, vie­ni­jan­čios apie 30 tūks­tan­čių na­rių, tiks­lų – iš­sau­go­ti is­to­ri­nę at­min­tį.

Per są­jun­gos gy­va­vi­mo me­tus iš­leis­ta apie 200 kny­gų. 2012 me­tais, mi­nint sa­vait­raš­čio „Trem­ti­nys“ tūks­tan­tą­jį nu­me­rį, iš­leis­ta S. Ab­ro­ma­vi­čiaus kny­ga „Trem­ties vai­kai“. Bu­vę trem­ti­niai kvies­ti pa­si­da­ly­ti dar nie­kur ne­pub­li­kuo­to­mis is­to­ri­jo­mis. 2016–2017 me­tais išė­jo du „Trem­ties vai­kų“ to­mai. Tri­jo­se kny­go­se įam­žin­tas ke­lių šim­tų trem­ti­nių li­ki­mas.

Pa­sak R. Duo­bai­tės-Bum­bu­lie­nės, pla­nuo­ja­ma, kad tri­jų kny­gų rink­ti­nė ang­lų kal­ba pa­sieks ir už­sie­nio skai­ty­to­jus. Šiuo me­tu S. Ab­ro­ma­vi­čius ren­gia trem­ti­nių is­to­ri­jų kny­gą 10–12 me­tų vai­kams, 2 000 eg­zemp­lio­rių bus ne­mo­ka­mai iš­da­ly­ti mo­kyk­loms.

Padėjo tikėjimas ir viltis

Lie­tu­vos ra­šy­to­jų są­jun­gos na­rys S. Ab­ro­ma­vi­čius su­skai­čia­vo, kad tri­lo­gi­jo­je „Trem­ties vai­kai“ yra apie de­šimt pa­sa­ko­ji­mų, su­si­ju­sių su Šiau­lių kraš­to žmo­nė­mis.

Ren­gi­ny­je kal­bė­jęs ant­ro­sios „Trem­ties vai­kai“ kny­gos he­ro­jus Al­gi­man­tas Ja­ku­čio­nis – 1941 me­tų trem­ti­nys. Jo tė­vas 1942 me­tais žu­vo la­ge­ry­je, o 1945 me­tais Al­ta­jaus kraš­te žai­bas nu­tren­kė ma­mą. A. Ja­ku­čio­nis ne­gai­lė­jo ge­rų žo­džių ge­ra­da­riams, ku­rie, at­vy­kę iš Lie­tu­vos, ga­ben­da­vo į tė­vy­nę naš­lai­čius. To­kiu ke­liu į Lie­tu­vą grį­žo ir A. Ja­ku­čio­nis.

Tre­čio­jo­je kny­go­je pub­li­kuo­ja­ma ir Ja­ku­baus­kų šei­mos, iš­trem­tos iš Pae­že­rių kai­mo (Rad­vi­liš­kio r.), is­to­ri­ja. Ma­ma bu­vo iš­trem­ta su dviem ma­ža­me­tėmis duk­ro­mis Ma­ry­te ir An­ge­le, trem­ties va­go­ne gi­mė sū­nus Bro­nius.

„Sun­ku kal­bė­ti apie trem­tį, bet ge­rai, kad ji to­li. At­ro­do, ga­li be aša­rų pra­bil­ti, bet kai pra­de­di kal­bė­ti, jos atei­na“, – sa­kė dar vie­na kny­gos he­ro­jė, LPKTS Šiau­lių fi­lia­lo va­do­vė Va­le­ri­ja Kaz­laus­kai­tė-Jo­ku­baus­kie­nė.

V. Jo­ku­baus­kie­nė – po­li­ti­nio ka­li­nio duk­ra, žu­vu­sio par­ti­za­no se­suo, 10 me­tų pra­lei­do trem­ty­je. Jos ma­ma 1949 me­tais į Ir­kuts­ko sri­tį bu­vo iš­trem­ta su pen­kiais ne­pil­na­me­čiais vai­kais. Šei­mą iš­ve­žė iš tre­čio kar­to, pir­muo­sius du kar­tus ma­ma iš­si­slaps­tė, pa­lik­da­ma vai­kus su vil­ti­mi, kad vie­nų ne­veš. „Iš­ly­dė­jo tik šu­ne­lis“, – pir­mą­jį ve­ži­mą į Ba­ta­kių sto­tį pri­si­mi­nė mo­te­ris, ban­dy­da­ma su­pras­ti, ko­kį skaus­mą ir bai­mę tu­rė­jo tuo me­tu iš­gy­ven­ti ma­ma.

Pa­sa­ko­ji­mai apie Ma­ry­tę Ja­ku­baus­kai­tę-Ko­le­go­vą ir Va­le­ri­ją Jo­ku­baus­kie­nę kny­gai bu­vo pa­reng­ti pa­gal „Šiau­lių kraš­te“ pub­li­kuo­tus cik­lo „Si­bi­ro at­gar­siai“ straips­nius.

„Iš­li­ko­me, nes tu­rė­jo­me be ga­lo di­de­lį ti­kė­ji­mą Aukš­čiau­siuo­ju, bei ti­kė­ji­mą ir vil­tį, kad su­grį­ši­me“, – sa­kė V. Jo­ku­baus­kie­nė. Ji kvie­tė da­ly­vau­ti Ge­du­lo ir vil­ties die­nai skir­tuo­se ren­gi­niuo­se Šiau­liuo­se.

13 die­ną 20 va­lan­dą skve­re prie Sa­vi­val­dy­bės, vyks ak­ci­ja „Lais­vės švie­sa“, jos me­tu iš tris­pal­vių žva­ku­čių bus iš­dė­lio­tas žo­dis „Lie­tu­va“.

14 die­ną 16 va­lan­dą vi­si kvie­čia­mi rink­tis Šiau­lių ge­le­žin­ke­lio sto­ty­je, prie ram­pos, į mi­nė­ji­mą „Trau­ki­nio va­go­nais į ne­ži­nią“. 18 va­lan­dą Šiau­lių ka­ted­ro­je bus au­ko­ja­mos šv. mi­šios, po jų kon­cer­tuos Šiau­lių vals­ty­bi­nis ka­me­ri­nis cho­ras „Po­li­fo­ni­ja“ ir Šiau­lių ka­me­ri­nis or­kest­ras. Nuo ram­pos iki Šiau­lių ka­ted­ros veš au­to­bu­sas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Ra­šy­to­jas, tri­jų kny­gų „Trem­ties vai­kai“ au­to­rius Sta­nis­lo­vas Ab­ro­ma­vi­čius ra­gi­no da­ly­tis trem­ties me­tų pri­si­mi­ni­mais.

Ren­gi­nį už­bai­gu­sią dai­ną „Lie­tu­va bran­gi“ vi­si da­ly­viai dai­na­vo at­si­sto­ję.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Chai­mo Fren­ke­lio vi­lo­je pri­sta­ty­ta tre­čio­ji Sta­nis­lo­vo Ab­ro­ma­vi­čiaus kny­gos „Trem­ties vai­kai“ da­lis.

Tarp kny­gos „Trem­ties vai­kai“ he­ro­jų – Lie­tu­vos po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių są­jun­gos Šiau­lių fi­lia­lo pir­mi­nin­kė Va­le­ri­ja Kaz­laus­kai­tė-Jo­ku­baus­kie­nė, trem­ties da­lią pa­ty­ru­si bū­da­ma vos 5 me­tų.