
Naujausios
Tremties išgyvenimais dalijosi mažieji tremtiniai
Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje rašytojas Stanislovas Abromavičius pristatė trečiąją knygos „Tremties vaikai“ dalį. Trilogijoje atspindėtos ir Šiaulių apskrities mažųjų tremtinių istorijos. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, 1941–1952 metais iš Lietuvos buvo ištremta 55 350 vaikų (iki 16 metų), tremtyje gimė 18 306.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Saugo istorinę atmintį
Gedulo ir vilties dienai skirtame renginyje tremties dainas atliko Šiaulių politinių kalinių ir tremtinių choras „Tremtinys“, vadovaujamas Romo Pečeliūno. Tremtinių atminimas pagerbtas tylos minute.
Viloje eksponuota paroda, parengta pagal knygą „Tremties vaikai“, nuo vakar ši paroda rodoma Vilniuje, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejuje.
Pasak renginyje dalyvavusios Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) valdybos pirmininkės Rasos Duobaitės-Bumbulienės, vienas iš sąjungos, vienijančios apie 30 tūkstančių narių, tikslų – išsaugoti istorinę atmintį.
Per sąjungos gyvavimo metus išleista apie 200 knygų. 2012 metais, minint savaitraščio „Tremtinys“ tūkstantąjį numerį, išleista S. Abromavičiaus knyga „Tremties vaikai“. Buvę tremtiniai kviesti pasidalyti dar niekur nepublikuotomis istorijomis. 2016–2017 metais išėjo du „Tremties vaikų“ tomai. Trijose knygose įamžintas kelių šimtų tremtinių likimas.
Pasak R. Duobaitės-Bumbulienės, planuojama, kad trijų knygų rinktinė anglų kalba pasieks ir užsienio skaitytojus. Šiuo metu S. Abromavičius rengia tremtinių istorijų knygą 10–12 metų vaikams, 2 000 egzempliorių bus nemokamai išdalyti mokykloms.
Padėjo tikėjimas ir viltis
Lietuvos rašytojų sąjungos narys S. Abromavičius suskaičiavo, kad trilogijoje „Tremties vaikai“ yra apie dešimt pasakojimų, susijusių su Šiaulių krašto žmonėmis.
Renginyje kalbėjęs antrosios „Tremties vaikai“ knygos herojus Algimantas Jakučionis – 1941 metų tremtinys. Jo tėvas 1942 metais žuvo lageryje, o 1945 metais Altajaus krašte žaibas nutrenkė mamą. A. Jakučionis negailėjo gerų žodžių geradariams, kurie, atvykę iš Lietuvos, gabendavo į tėvynę našlaičius. Tokiu keliu į Lietuvą grįžo ir A. Jakučionis.
Trečiojoje knygoje publikuojama ir Jakubauskų šeimos, ištremtos iš Paežerių kaimo (Radviliškio r.), istorija. Mama buvo ištremta su dviem mažametėmis dukromis Maryte ir Angele, tremties vagone gimė sūnus Bronius.
„Sunku kalbėti apie tremtį, bet gerai, kad ji toli. Atrodo, gali be ašarų prabilti, bet kai pradedi kalbėti, jos ateina“, – sakė dar viena knygos herojė, LPKTS Šiaulių filialo vadovė Valerija Kazlauskaitė-Jokubauskienė.
V. Jokubauskienė – politinio kalinio dukra, žuvusio partizano sesuo, 10 metų praleido tremtyje. Jos mama 1949 metais į Irkutsko sritį buvo ištremta su penkiais nepilnamečiais vaikais. Šeimą išvežė iš trečio karto, pirmuosius du kartus mama išsislapstė, palikdama vaikus su viltimi, kad vienų neveš. „Išlydėjo tik šunelis“, – pirmąjį vežimą į Batakių stotį prisiminė moteris, bandydama suprasti, kokį skausmą ir baimę turėjo tuo metu išgyventi mama.
Pasakojimai apie Marytę Jakubauskaitę-Kolegovą ir Valeriją Jokubauskienę knygai buvo parengti pagal „Šiaulių krašte“ publikuotus ciklo „Sibiro atgarsiai“ straipsnius.
„Išlikome, nes turėjome be galo didelį tikėjimą Aukščiausiuoju, bei tikėjimą ir viltį, kad sugrįšime“, – sakė V. Jokubauskienė. Ji kvietė dalyvauti Gedulo ir vilties dienai skirtuose renginiuose Šiauliuose.
13 dieną 20 valandą skvere prie Savivaldybės, vyks akcija „Laisvės šviesa“, jos metu iš trispalvių žvakučių bus išdėliotas žodis „Lietuva“.
14 dieną 16 valandą visi kviečiami rinktis Šiaulių geležinkelio stotyje, prie rampos, į minėjimą „Traukinio vagonais į nežinią“. 18 valandą Šiaulių katedroje bus aukojamos šv. mišios, po jų koncertuos Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ ir Šiaulių kamerinis orkestras. Nuo rampos iki Šiaulių katedros veš autobusas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Rašytojas, trijų knygų „Tremties vaikai“ autorius Stanislovas Abromavičius ragino dalytis tremties metų prisiminimais.
Renginį užbaigusią dainą „Lietuva brangi“ visi dalyviai dainavo atsistoję.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje pristatyta trečioji Stanislovo Abromavičiaus knygos „Tremties vaikai“ dalis.
Tarp knygos „Tremties vaikai“ herojų – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo pirmininkė Valerija Kazlauskaitė-Jokubauskienė, tremties dalią patyrusi būdama vos 5 metų.