Trem­ty­je li­ko de­šimt jau­nys­tės me­tų

Trem­ty­je li­ko de­šimt jau­nys­tės me­tų

Šian­dien su­kan­ka 75-eri me­tai nuo pir­mų­jų ma­si­nių trė­mi­mų – 1941 me­tų bir­že­lio 14-osios nak­ties. Trem­ti­nių is­to­ri­jos tik iš pir­mo žvilgs­nio at­ro­do pa­na­šios: nak­ti­nis bel­di­mas į du­ris, gy­vu­li­niai va­go­nai, skur­di bui­tis, sun­kus dar­bas, al­kis, tė­vy­nės il­ge­sys. Iš tie­sų po kiek­vie­na sly­pi at­ski­ras trem­tį iš­gy­ve­nu­sio žmo­gaus pa­sau­lis: jo skaus­mas, ne­tek­tis, pra­ra­di­mas. Ir tą pa­sau­lį ge­riau­siai su­pran­ta tik ki­tas trem­ti­nys.

Trem­ty­je li­ko de­šimt jau­nys­tės me­tų

Šiau­lie­čio Va­len­ti­no Ke­mė­šio trem­ties is­to­ri­ja pra­si­dė­jo 1949 me­tų ko­vo 25 die­ną, kai iš Anykš­čių ra­jo­no, El­mi­nin­kų kai­mo, bu­vo iš­trem­ta dau­gia­vai­kė ūki­nin­kų Bro­niaus ir Jad­vy­gos Ke­mė­šių šei­ma. Į trem­tį su tė­vais iš­siųs­ti trys ne­pil­na­me­čiai – Al­gi­man­tas, Vy­tau­tas ir Va­len­ti­nas, iš­va­ka­rė­se grį­žę na­mo pa­va­sa­rio ato­sto­gų.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Skau­džiau­sia aki­mir­ka

Jau­kio­je V. Ke­mė­šio so­dy­bo­je Šiau­liuo­se – pa­ts žy­dė­ji­mas. Pro de­be­sų pil­ku­mą vis iš­ny­ra sau­lės spin­du­liai, trem­ties pri­si­mi­ni­mus kei­čia va­sa­riš­ka ra­my­bė, o su­si­kau­pi­mą – šyp­se­na.

Vy­ras iš vo­ko iš­trau­kia trem­ties nuo­trau­kas. Paaug­lys, abi­tu­rien­tas, stu­den­tas. Ma­žos nuo­tru­pos, šian­dien jau ta­pu­sios is­to­ri­ja, eks­po­nuo­tos pa­ro­do­je mu­zie­ju­je.

Nuo­jau­ta, kad gre­sia trem­tis, šei­mo­je tvy­ro­jo dve­jus me­tus. Ofi­cia­li trė­mi­mo prie­žas­tis – „buo­ži­nis“ ūkis.

Iki šiol V. Ke­mė­šiui skau­džiau­sias trem­ties mo­men­tas – gink­luo­tų ka­rei­vių ir stri­bų ap­sup­ta so­dy­ba ir pra­neš­ta ži­nia, kad šei­ma tre­mia­ma iš na­mų.

Trem­čiai pa­smerk­ti bu­vo tė­vai Jad­vy­ga ir Bro­nius Ke­mė­šiai ir trys ber­niu­kai: sep­ty­nio­li­kos Al­gi­man­tas, ke­tu­rio­li­kos Vy­tau­tas ir vie­nuo­li­kos Va­len­ti­nas. Dar vie­nas bro­lis, Alek­sand­ras, mo­kė­si Kau­no ku­ni­gų se­mi­na­ri­jo­je, to­dėl trem­ties iš­ven­gė.

„Mes su bro­liais Vy­tau­tu ir Al­gi­man­tu mo­kė­mės Anykš­čių gim­na­zi­jo­je (aš tre­čio­je kla­sė­je, jie – penk­to­je) ir trė­mi­mo iš­va­ka­rė­se grį­žo­me na­mo, nes pra­si­dė­jo pa­va­sa­rio ato­sto­gos. Spe­cia­liai iš­lauk­ta, kad vai­kai bū­tų na­muo­se ir ne­rei­kė­tų ieš­ko­ti“, – sa­ko šiau­lie­tis.

Po var­gi­nan­čios ke­lio­nės gy­vu­li­niais va­go­nais 1949 me­tų ba­lan­džio 14 die­ną šei­ma bu­vo ap­gy­ven­din­ta Ir­kuts­ko sri­ties, Ty­re­tės ra­jo­no, Tag­nos kai­me – kol­cho­ze. Po ma­žiau nei mė­ne­sio, ge­gu­žės 3 die­ną, Va­len­ti­nui su­ka­ko 12 me­tų.

Išt­rem­ti ir vie­ti­niai

Si­bi­ro gam­ta – at­šiau­ri, bet kar­tu ir la­bai gra­ži. Tag­nos kai­mas įsi­kū­ręs dvie­jų upių – Tag­nos ir Okos – san­ta­ko­je.

Trem­ti­nius ap­gy­ven­di­no ap­leis­tuo­se na­muo­se. Vė­liau lie­tu­viai su­ži­no­jo, kad šių na­mų šei­mi­nin­kai – jų li­ki­mo bro­liai, 1929–1930 me­tais iš­trem­ti į Si­bi­ro šiau­rę.

„Pir­mai­siais trem­ties me­tais suau­gu­siems bu­vo sun­kiau­sia pri­si­tai­ky­ti prie nau­jų gy­ve­ni­mo są­ly­gų ir iš­mai­tin­ti šei­mą. Aš, paaug­lys, ša­lia tė­vų ir vy­res­nių bro­lių jau­čiau­si sau­giai“, – sa­ko V. Ke­mė­šis.

Trem­ti­nių bui­tis bu­vo la­bai skur­di. Žie­mą var­gi­no šal­čiai, va­sa­rą uo­dai ir mos­ki­tai (moš­ka­ra). Trū­ko dra­bu­žių, šil­tos ava­ly­nės. Greit bai­gė­si at­si­vež­ti mais­to pro­duk­tai. Al­kis ta­po nuo­la­ti­niu pa­ly­do­vu.

„Ma­tė­me, kad vie­ti­niai gy­ven­to­jai dar la­biau skurs­ta. Vy­rai žu­vę ka­re. Mo­te­rys su vai­kais gy­ve­na pus­ba­džiu, api­ply­šę, tad mū­sų na­mi­nio mi­lo dra­bu­žiai iš pra­džių at­ro­dė vos ne pra­ban­giai“, – pri­si­me­na V. Ke­mė­šis.

Tik ap­si­gy­ve­nę vi­si trem­ti­niai – vy­rai, mo­te­rys, paaug­liai – pri­va­lė­jo dirb­ti ko­lū­ky­je. Trem­ti­niai dau­giau­siai bu­vo ūki­nin­kai, tad že­mės ūkio dar­bai jiems bu­vo įpras­ti.

Į kai­mą bu­vo at­vež­ta 60 lie­tu­vių šei­mų – apie 200 žmo­nių. Jiems jau pir­mą va­sa­rą pa­vy­ko užau­gin­ti ir su­do­ro­ti der­lių, gau­ti šio­kį to­kį už­dar­bį.

„Ma­no bro­liai, bai­gę me­cha­ni­za­to­rių kur­sus, pra­dė­jo dirb­ti trak­to­ri­nin­kais, kom­bai­ni­nin­kais. Ma­ma bu­vo siu­vė­ja, to­dėl už­si­dirb­da­vo mais­to pro­duk­tų, pa­vyz­džiui, pie­no, siū­da­ma ru­sėms dra­bu­žius“, – pa­sa­ko­ja V. Ke­mė­šis.

Gy­ve­ni­mas šei­mai pa­leng­vė­jo, kai įsi­gi­jo kar­vę, už­siau­gin­da­vo kiau­lę, viš­tų.

At­siun­tė A. Ša­po­kos is­to­ri­ją

Trem­ti­nių prie­žiū­rai bu­vo pa­skir­tas ko­men­dan­tas – KGB ka­ri­nin­kas ir jo pa­dė­jė­jas iš vie­ti­nių. Be ko­men­dan­to lei­di­mo trem­ti­niai ne­ga­lė­jo iš­vyk­ti už kol­cho­zo ri­bų. Ko­men­dan­tas la­bai mė­go tar­dy­ti trem­ti­nius, ver­ba­vo šni­pi­nė­ti.

Vie­ti­niai gy­ven­to­jai – ru­sai, uk­rai­nie­čiai – bu­vo to­le­ran­tiš­ki lie­tu­viams, kai ku­rie el­gė­si ir vi­sai drau­giš­kai. Drau­giš­kai tar­pu­sa­vy­je su­gy­ve­no ir lie­tu­viai.

Jau­ni­mas su­si­bur­da­vo va­ka­rė­liuo­se, šo­kiuo­se, bet į kai­mo „klu­bą“ su ru­sais nei­da­vo. Jau­ni­mas dai­nuo­da­vo, vy­res­nie­ji mels­da­vo­si. Mi­ru­sius lai­do­jo pa­gal lie­tu­viš­kus pa­pro­čius, ant ka­pų sta­tė kry­žius. Ga­na di­de­lei lie­tu­vių bend­ruo­me­nei kal­bą, pa­pro­čius bu­vo ne­su­dė­tin­ga iš­lai­ky­ti.

Ry­šys su ar­ti­mai­siais Lie­tu­vo­je iš­li­ko per laiš­kus. Laiš­kai bu­vo skur­do­ki ži­nio­mis: bi­jo­da­mi cen­zū­ros, apie sa­vo var­gus trem­ti­niai daug ne­ra­šy­da­vo.

Kar­tais na­mus ap­lan­ky­da­vo šven­tė – gau­ti siun­ti­niai. Lie­tu­vo­je li­kęs bro­lis Alek­sand­ras ne sa­vo var­du at­siųs­da­vo lie­tu­viš­kų kny­gų. Di­džiu­lė nuo­sta­ba, kad kar­tą tarp kny­gų bu­vo net Adol­fo Ša­po­kos „Lie­tu­vos is­to­ri­ja“.

Be nuo­skau­dos

Mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kai lan­kė kai­mo mo­kyk­lą. Iš pra­džių ji bu­vo sep­tyn­me­tė, vė­liau ta­po vi­du­ri­ne.

1949 me­tų ru­de­nį V. Ke­mė­šis pra­dė­jo lan­ky­ti šeš­tą kla­sę: „Ru­sų kal­bą iš­mo­kau grei­tai, be jo­kių pa­stan­gų, bend­rau­da­mas su vie­ti­niais. Mo­kyk­lo­je mo­ky­to­jų ne­bu­vo­me iš­ski­ria­mi – vi­siems rei­ka­la­vi­mai bu­vo vie­no­di.“

1955 me­tais jis bai­gė vi­du­ri­nę mo­kyk­lą, 10 kla­sių. Mo­kyk­los me­tų pri­si­mi­ni­mai – šil­ti ir švie­sūs, nes mo­kė­si la­bai ge­rai, kaip ir dau­gu­ma lie­tu­vių.

V. Ke­mė­šis pa­si­rin­ko stu­di­jas Ir­kuts­ko že­mės ūkio ins­ti­tu­te, Me­cha­ni­za­ci­jos fa­kul­te­te. Į Ir­kuts­ką, aka­de­mi­nį mies­tą, su­va­žia­vo daug lie­tu­vių jau­ni­mo. Su­si­bend­ra­vo, su­si­drau­ga­vo, įsi­jun­gė į sa­vi­veik­lą – jau­ni­mas vi­suo­met mo­ka džiaug­tis.

Ke­mė­šių šei­ma į Lie­tu­vą grį­žo 1958 me­tais. V. Ke­mė­šis li­ko dar me­tams – no­rė­jo baig­ti stu­di­jas. Grį­žęs į Lie­tu­vą, mo­kė­si Lie­tu­vos že­mės ūkio aka­de­mi­jo­je, ją bai­gęs 1963 me­tais ta­po in­ži­nie­riu­mi me­cha­ni­ku.

„Grį­žus į Lie­tu­vą nu­ste­bi­no, kiek daug žmo­nių su­si­tai­kė su oku­pa­ci­ja, pa­tai­ka­vo so­vie­tų val­džiai, veid­mai­nia­vo. Mes sten­gė­mės ne­si­rek­la­muo­ti, kad esa­me bu­vę trem­ti­niai, ta­čiau vi­du­je jau­tė­mės vi­sai ki­to­kie, ne­gu „ta­ry­bi­nė liau­dis“, to­dėl nie­ka­da ne­ti­kė­jo­me pro­pa­gan­da. Ypač mie­li bū­da­vo su­si­ti­ki­mai su li­ki­mo drau­gais“, – sa­ko V. Ke­mė­šis.

1977 me­tais jis iš­vy­ko į tu­ris­ti­nę ke­lio­nę, ku­rios marš­ru­te bu­vo Ir­kuts­kas, Bai­ka­lo eže­ras. Tuo­met pa­vy­ko ap­lan­ky­ti ir bu­vu­sią trem­ties vie­tą – Tag­nos kai­mą. Čia dar ra­do pa­si­li­ku­sią lie­tu­vių šei­mą. Ypač jau­di­nan­tys su­si­ti­ki­mai at­min­ty­je iš­li­ko su bu­vu­siais mo­ky­to­jais.

„Nuos­kau­dos dėl trem­ties kaž­ko­dėl vi­sai ne­jau­čiu, – ne­ti­kė­tai sa­ko V. Ke­mė­šis. – Ma­no 10 jau­nys­tės me­tų pra­bė­go te­nai, tai yra ma­no gy­ve­ni­mo da­lis, ku­rią aš ver­ti­nu. Trem­tis man pa­dė­jo iš­lik­ti lie­tu­viu pa­trio­tu ir su­lai­kė nuo ko­la­bo­ra­vi­mo su so­vie­tais.“

Tė­vy­nės il­ge­sys, sa­ko bu­vęs trem­ti­nys, – skau­di, bet kar­tu ir ver­tin­ga gy­ve­ni­mo pa­tir­tis. Ji su­for­ma­vo pa­sau­lė­žiū­rą, cha­rak­te­rį. Tvir­tą žmo­gų.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr. ir repr.

PATIRTIS: „Mes, buvę tremtiniai, tarpusavyje esame labai artimi“, – sako buvęs tremtinys Valentinas Kemėšis.

ABI­TU­RIEN­TAI: Tag­nos vi­du­ri­nės mo­kyk­los abi­tu­rien­tai lie­tu­viai. Pir­mas kai­rė­je – Va­len­ti­nas Ke­mė­šis.

ŠEI­MA: Ke­mė­šių šei­ma Si­bi­re. Va­len­ti­nas Ke­mė­šis – vi­du­ry­je.

PA­ŽY­MĖ­JI­MAS: Va­len­ti­no Ke­mė­šio stu­den­to pa­žy­mė­ji­mas.

LIE­TU­VIAI: Ir­kuts­ko lie­tu­viai eks­kur­si­jo­je prie Bai­ka­lo eže­ro. 1958 me­tai.

KA­PI­NĖS: Tag­nos kai­mo lie­tu­vių ka­pi­nės.

CHO­RAS: Ir­kuts­ko lie­tu­vių cho­ras. Va­do­vas – Vy­tau­tas Ke­sy­lis.

 

Sun­kus ke­lias na­mo

Šiau­lie­tės Ma­ri­jos Juo­za­pai­ty­tės vai­kys­tė bai­gė­si 1949 me­tų ba­lan­džio 25 nak­tį. Šei­ma iš Rad­vi­liš­kio ra­jo­no, Vend­rės kai­mo, bu­vo iš­trem­ta į Ar­tio­movs­ko gy­ven­vie­tę Ir­kuts­ko sri­ty­je. Me­di­ci­nos stu­di­jas Ir­kuts­ke bai­gu­siai me­di­kei į Lie­tu­vą bu­vo lem­ta grįž­ti tik 1993 me­tais.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Išt­rė­mė ke­tu­rie­se

„Ma­no is­to­ri­ja – vie­na iš tūks­tan­čių“, – sa­ko M. Juo­za­pai­ty­tė. Kal­bė­ti apie trem­tį vi­suo­met sun­ku – ne­svar­bu, kiek me­tų ski­ria nuo iš­gy­ve­ni­mų.

1949 me­tų ba­lan­džio 25-osios nak­tį, apie 4 va­lan­dą, šei­mai bu­vo įsa­ky­ta per 2,5 va­lan­dos su­si­ruoš­ti, pa­siim­ti mais­to ir dra­bu­žių. Spren­di­mas be teis­mo – iš­ve­ža­mi už Lie­tu­vos ri­bų.

Šei­ma – tai ma­my­tė Ele­na Juo­za­pai­tie­nė, de­šimt­me­tė duk­ra Ma­ri­ja Juo­za­pai­ty­tė, pen­kia­me­tis bro­liu­kas Ri­man­tas Balt­ra­mai­tis ir ma­my­tės se­suo Onu­tė.

Ko­dėl mo­te­rys su ma­ža­me­čiais vai­kais bu­vo iš­trem­tos, iki šiol neat­sa­ky­tas skaus­min­gas klau­si­mas. Grei­čiau­siai – kaip „ame­ri­ko­no“ ir „buo­žės“ šei­ma.

M. Juo­za­pai­ty­tės tė­ve­lis Jus­ti­nas Juo­za­pai­tis bu­vo grį­žęs iš JAV. Ten už­si­dir­bęs pi­ni­gų, Lie­tu­vo­je nu­si­pir­ko 36 hek­ta­rus že­mės, pa­si­sta­tė so­dy­bą, ve­dė. Gi­mė duk­ra Ma­ri­ja. Tė­ve­lis mi­rė, kai jai bu­vo 13 mė­ne­sių.

Tre­mia­ma šei­ma bu­vo nu­vež­ta į Bai­so­ga­lą, o vė­liau – į Rad­vi­liš­kio ge­le­žin­ke­lio sto­tį, pa­tal­pin­ta į pri­šnerkš­tus va­go­nus. Va­go­nai žmo­nė­mis ir ry­šu­liais bu­vo už­pil­dy­ti per 3–4 die­nas.

Už­kal­tas lan­ge­lis. Tvan­ku­ma ir karš­tis. Aša­ros ir verks­mas. Mal­da ir ai­ma­nos. Eše­lo­nui pa­ju­dė­jus, pra­si­dė­jo ke­lio­nė į ne­ži­nią.

Su­lau­kė siun­ti­nio

Ga­lu­ti­nė ke­lio­nės ge­le­žin­ke­liu sto­tis – Usol­jė Si­birs­ko­jė. M. Juo­za­pai­ty­tės bei dar ke­lios šei­mos bu­vo nu­vež­tos prie upės ir pa­krau­tos į bar­žą. Plau­ki­mas upe, po to – vėl ke­lio­nė ma­ši­na į ga­lu­ti­nį tiks­lą – Ar­tio­movs­ko gy­ven­vie­tę (vė­liau – Ar­tio­movs­ko mies­te­lį) Bo­dai­bo ra­jo­ne, Ir­kuts­ko sri­ty­je.

Dvi šei­mas – še­šis žmo­nes – ap­gy­ven­di­no se­na­me na­me­ly­je su ma­žu lan­ge­liu ir su­lū­žu­sio­mis du­ri­mis. Plo­tas – 8–9 kvad­ra­ti­niai met­rai. Nei švie­sos, nei ši­lu­mos. Po ku­rio lai­ko at­ve­žė ge­le­ži­nę bur­žui­ką – kros­ne­lę.

Die­nos karš­tos, bet nak­tys šal­tos. Rugp­jū­čio pa­bai­go­je – šal­nos, rug­sė­jį – snie­gas, o spa­lį už­šą­la Vi­ti­mos upė. Su­si­sie­ki­mas lie­ka tik ma­lūns­par­niu iki Bo­dai­bo, ku­ris – už 80 ki­lo­met­rų.

M. Juo­za­pai­ty­tės ma­mą pa­sky­rė dirb­ti duo­nos ke­pyk­lo­je. Karš­tis, sun­kūs mai­šai, ran­ko­mis mai­šo­ma ir min­ko­ma duo­na. Dar­bo va­lan­dos – il­gos ir var­gi­nan­čios.

Duo­na rei­kė­da­vo ap­rū­pin­ti ir Bo­dai­bo mies­te­lį, ir ap­link Ar­ti­omovs­ką esan­čias gy­ven­vie­tes. Ge­res­nė duo­na bū­da­vo ke­pa­ma tar­nau­jan­čiam per­so­na­lui, o su me­džių pju­ve­no­mis ir ki­tais prie­dais – trem­ti­niams, li­go­niams ir par­duo­ti.

Ma­mos da­vi­nys – 800 gra­mų, ser­gan­čios te­tos – 200–400 gra­mų, vai­kų – po 300–400 gra­mų. Mais­to trū­ko, tad vai­kai la­bai lauk­da­vo ma­mos su vil­ti­mi, gal par­neš nors ma­žą ga­ba­lė­lį duo­nos... Bet su­lauk­da­vo re­tai, nes ma­ma bi­jo­jo – la­bai tik­ri­no ir bau­dė.

Na­muo­se bu­vo šal­ta, tad vai­kai ei­da­vo rink­ti mal­kų. Ra­dę snie­ge lū­že­nų, vil­ko pa­kū­ren­ti kros­ne­lę.

Ant­ri trem­ties me­tai bu­vo leng­ves­ni. Dar va­sa­rą vai­kai priuo­ga­vo bruk­nių, mė­ly­nių, jas su­šal­dė ir vi­są žie­mą val­gė.

Ant­rai­siais trem­ties me­tais šei­mą iki aša­rų nu­džiu­gi­no siun­ti­nu­kas iš te­tos. Į Si­bi­rą at­ke­lia­vo la­ši­nu­kų, džio­vin­tų obuo­lių ir na­mi­nės lie­tu­viš­kos duo­nos džiū­vė­sė­lių.

Lie­tu­vo­je bu­vo ne­rei­ka­lin­ga

Gy­ve­ni­mas pa­si­kei­tė, kai 1952–1953 me­tų žie­mą su­si­rgu­si ma­ma pa­te­ko į Ir­kuts­ko li­go­ni­nę. Te­ta su vai­kais iš­vy­ko gy­ven­ti į Ir­kuts­ką – pas ma­mą.

Po Sta­li­no mir­ties, kai trem­ti­niams bu­vo leis­ta siek­ti moks­lo, į Ir­kuts­ką su­va­žia­vo daug lie­tu­vių jau­ni­mo.

„Vi­sų bu­vo vie­nas tiks­las – mo­ky­tis. Tai – vie­nin­te­lis iš­si­gel­bė­ji­mas. Su­si­ti­ko­me kon­ser­va­to­ri­jos stu­den­tą V. Ke­sy­lių, ak­to­rę L. Gu­žai­tę-Kal­po­kie­nę ir daug ki­tų, ku­rie su­bū­rė lie­tu­vių sa­vi­veik­lą, per 100 da­ly­vių cho­rą, tau­ti­nių šo­kių bū­re­lį, vy­rų ir mer­gi­nų ka­pe­las“, – pri­si­me­na M. Juo­za­pai­ty­tė.

Trem­ti­niai Si­bi­re gar­si­no Lie­tu­vą – Ir­kuts­ko sri­ty­je skam­bė­jo lie­tu­viš­ka dai­na, bu­vo šo­ka­mi šo­kiai. Sa­vi­veik­lų ap­žiū­ro­se lie­tu­viai lai­mė­da­vo pir­mą­sias vie­tas, tap­da­vo lau­rea­tais. Ak­ty­vaus jau­ni­mo bu­vo per 300.

M. Juo­za­pai­ty­tė mo­kė­si Ir­kuts­ko me­di­ci­nos ins­ti­tu­to fel­če­rių mo­kyk­lo­je.

1955 me­tų ge­gu­žės mė­ne­sį E. Juo­za­pai­tie­nę ir at­ža­las rea­bi­li­ta­vo – bu­vo ga­li­ma va­žiuo­ti į Lie­tu­vą. Ma­ma su bro­liu į Lie­tu­vą iš­va­žia­vo 1955 me­tų rug­sė­jo 3 die­ną. M. Juo­za­pai­ty­tė li­ko tęs­ti stu­di­jų, fel­če­rių mo­kyk­lą bai­gė su pa­gy­ri­mu ir tu­rė­jo ga­li­my­bę be eg­za­mi­nų sto­ti į me­di­ci­nos ins­ti­tu­tą.

Įs­to­ju­si į Ir­kuts­ko vals­ty­bi­nį me­di­ci­nos ins­ti­tu­tą, nak­ti­mis dir­bo bu­din­čia fel­če­re. Va­sa­rą, ato­sto­gų me­tu, par­va­žiuo­da­vo į Lie­tu­vą – pas ma­mą. Po maž­daug mė­ne­sio ato­sto­gų grįž­da­vo at­gal – į Ir­kuts­ką.

1968 me­tais ga­vo lais­vą dip­lo­mą – ga­lė­jo įsi­dar­bin­ti sa­va­ran­kiš­kai, be ins­ti­tu­to nu­krei­pi­mo ir 5 me­tų ati­dir­bi­mo. Ti­kė­jo, kad pa­ga­liau grįš na­mo. Vil­tys su­du­žo Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jo­je Vil­niu­je, mi­nist­ro pa­va­duo­to­jo ka­bi­ne­te.

„Kai pa­sa­kiau, kad bai­giau Ir­kuts­ko vals­ty­bi­nį ins­ti­tu­tą, tu­riu lais­vą įsi­dar­bi­ni­mą, bu­vo at­sa­ky­ta: „Mes tu­ri­me sa­vo spe­cia­lis­tų!“ – vie­ną iš skau­džiau­sių gy­ve­ni­mo aki­mir­kų at­si­me­na mo­te­ris.

Tą­kart pa­ty­lė­ju­si iš­drį­so dar pa­klaus­ti: „Gal at­si­ras­tų man dar­bo vie­ta?“ Mi­nist­ro pa­va­duo­to­jas bu­vo ne­per­kal­ba­mas: su­py­kęs pa­šo­ko nuo kė­dės: „Aš pa­sa­kiau, kad mes tu­ri­me sa­vo spe­cia­lis­tų, mes juos ruo­šia­me!“

„Kas man li­ko? At­sis­to­ti, pa­dė­ko­ti ir išei­ti. Tą ir pa­da­riau, iš­tar­da­ma su gi­liu sar­kaz­mu: „Ačiū, su­diev“. Mo­te­ris pri­si­me­na: tą­syk sau pa­si­ža­dė­jo, jog mir­ti vis tiek grįš į Lie­tu­vą.

Ži­nia, kad duk­rai teks grįž­ti į Ir­kuts­ką, ma­mai bu­vo di­džiu­lis smū­gis.

Ir­kuts­ke M. Juo­za­pai­ty­tė grį­žo į tą pa­čią ra­jo­no po­lik­li­ni­ką, pas tą pa­tį vy­riau­sią­jį gy­dy­to­ją, pas ku­rį ir pra­dė­jo dirb­ti.

Ra­jo­no gy­dy­to­ja dir­bo dar 8 me­tus. Vė­liau, su­ti­ku­si ins­ti­tu­to ko­le­gą, dir­bu­sį vy­riau­siuo­ju gy­dy­to­ju No­vo­si­birs­ko fi­lia­lo Ir­kuts­ke aka­de­mi­nė­je li­go­ni­nė­je, su­lau­kė pa­kvie­ti­mo dirb­ti ati­da­ro­mos nau­jos li­go­ni­nės sky­riaus ve­dė­ja.

Pa­sas – su kliū­ti­mis

1993 me­tų pa­va­sa­rį M. Juo­za­pai­ty­tė išė­jo į pen­si­ją ir jau gruo­džio 23 die­ną, Kū­čių iš­va­ka­rė­se, grį­žo į Lie­tu­vą. Nors bu­vo gai­la pa­lik­ti drau­giš­ką ko­lek­ty­vą, ge­rus bi­čiu­lius, įdė­tą dar­bą, pa­siek­tus re­zul­ta­tus, trau­kė Tė­vy­nė.

Bet ir šį kar­tą grį­žus ne­bu­vo pa­pras­ta. Te­ko įveik­ti il­gą ke­lią, kol ga­vo ne­prik­lau­so­mos Lie­tu­vos pa­są. Vis my­nė Šiau­lių pa­sų sky­riaus slenks­tį, nes kas­kart bu­vo ieš­ko­ma prie­žas­čių ir kab­liu­kų neiš­duo­ti do­ku­men­to. Vi­sa­tei­se ne­prik­lau­so­mos Lie­tu­vos pi­lie­te ta­po tik po dau­giau nei 3 mė­ne­sių.

2003 me­tų rugp­jū­čio-rug­sė­jo mė­ne­siais M. Juo­za­pai­ty­tė bu­vo nu­vy­ku­si į Ir­kuts­ką. Ap­lan­kė ko­le­gas, bi­čiu­lius, ten li­ku­sius lie­tu­vius. Lau­kė la­bai šil­ti, jau­di­nan­tys su­si­ti­ki­mai. Ypač ma­lo­niai bu­vo su­tik­ta bu­vu­sio­je dar­bo­vie­tė­je, Ir­kuts­ko aka­de­mi­nio mies­te­lio li­go­ni­nė­je.

„Sup­ra­tau, kad gy­ve­ni­mas to­lu­mo­je nuo Tė­vy­nės pra­bė­go ne vel­tui, li­ko įmin­ta stip­ri pė­da“, – sa­ko šiau­lie­tė.

Li­ko ir ašt­rių skau­du­lių. Pra­ras­ta, nu­griau­ta, iš­dras­ky­ta gim­ti­nė. Pa­tir­tas pa­že­mi­ni­mo jaus­mas vai­kys­tė­je. Ne­pa­mirš­ta­mas skaus­mas, su­grį­žus su dip­lo­mu į Tė­vy­nę.

„Ma­žai kal­ba­me apie trem­tį, jau­ni­mas dar ne­daug ži­no apie trem­ti­nius. Len­kiu sa­vo ži­lą gal­vą prieš tuos, ku­rie da­ly­vau­ja „Mi­si­ja Si­bi­ras“ ir tuo gar­si­na se­ne­lių at­mi­ni­mą ir mei­lę Tė­vy­nei Lie­tu­vai“, – sa­ko M. Juo­za­pai­ty­tė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO repr.

PA­DĖ­KA: Grį­žu­si į Lie­tu­vą, Ma­ri­ja Juo­za­pai­ty­tė (prie kry­žiaus, kai­rė­je) Kry­žių kal­ne pa­sta­tė kry­žių – pa­dė­ką, kad šei­ma iš­li­ko. Nuot­rau­ko­je su bend­ro li­ki­mo žmo­nė­mis įsiam­ži­no mi­nint 60-ąsias trem­čių me­ti­nes.

PA­TIK­RI­NI­MAS: Ma­ri­ja Juo­za­pai­ty­tė (de­ši­nė­je) tik­ri­na par­duo­tu­vę Ir­kuts­ke.

DAR­BAS: Gy­dy­to­ja Ma­ri­ja Juo­za­pai­ty­tė – pir­ma iš kai­rės.

AN­SAMB­LIS: Ir­kuts­ko sa­vi­veik­li­nin­kų šo­kių an­samb­lis. Ma­ri­ja Juo­za­pai­ty­tė – de­ši­nė­je.

JAU­NI­MAS: Trem­ti­niai Si­bi­re gar­si­no Lie­tu­vą – Ir­kuts­ko sri­ty­je skam­bė­jo lie­tu­viš­ka dai­na, bu­vo šo­ka­mi šo­kiai.