Trečiojo amžiaus universitetas lieka be įprastos vietos

Redakcijos archyvo nuotr.
Stanislovas Algimantas Baublys, Trečiojo amžiaus universiteto rektorius, dėkingas, kad senjorams sutiko auditorijas suteikti Šiaulių valstybinė kolegija, Povilo Višinskio biblioteka, Vyskupijos Pastoracinis centras.
Šiaulių trečiojo amžiaus universitetas (TAU), kurį lanko senjorai, rengiasi naujiems mokslo metams, bet TAU studentai netenka įprastų auditorijų. Po Šiaulių universiteto virsmo Vilniaus universiteto (VU) dalimi senjorams nebesuteiktos patalpos VU Šiaulių akademijos bibliotekoje. TAU teks dirbti išsibarsčius po kelias vietas.

Prašytojo statuse

Trečiojo amžiaus universiteto rektorius Stanislovas Algimantas Baublys apgailestauja, kad prarandama įprasta akademinė erdvė. Bet, jo žodžiais, yra „gerų žmonių“, jų dėka rastas kitas prieglobstis ir auditorijos, kurios senjorų studijoms suteikiamos labdaringai.

„Mes buvome ir esame prašytojai, kadangi savo patalpų neturime ir neturime galimybių mokėti nuomos mokestį. Lieka tik padėkoti už ilgametį mūsų priėmimą Šiaulių universitete, kad tokią galimybę turėjome, kai jam vadovo ir profesorius Donatas Jurgaitis, ir profesorius Darius Šiaučiūnas“, – sakė „Šiaulių kraštui“ S. A. Baublys.

Kai universitetas tapo VU Šiaulių akademija, jis kalbėjosi su akademijos direktore Renata Bilbokaite. Išgirdo, kad tos auditorijos, kurios buvo skirtos TAU, bus remontuojamos, daromos mažesnės patalpos akademijos administracijai.

„Mūsų klausytojams labai svarbus yra pripratimas prie vietos, labai brangi mums buvo ta universiteto bibliotekos aplinka, – teigia TAU rektorius. – Nesinori dabar man svarstyti apie galėjimo ir negalėjimo ribas ir jų peržengimą, akademijos direktorė buvo tik paskirta, gal dar kartą reikėjo kalbėtis? Bet, kai pasakė, jog nebėra galimybių suteikti mums patalpas nemokamai, pradėjau ieškoti jų kitur. Atsirado gerų žmonių, suprantančių, kad visuomeniniais pagrindais dirbantis Trečiojo amžiaus universitetas yra miestui reikalingas.“

Bendradarbiavimo sutartis jau yra pasirašyta su Šiaulių valstybine kolegija.

„Buvusi kolegijos direktorė Natalija Šedžiuvienė mielai sutiko mus priimti, man patvirtinta, kad sutartis galioja ir pasikeitus kolegijos vadovei. Mums labai svarbu, kad patalpos yra miesto centre, visiems gerai pasiekiamos, – pabrėžia TAU rektorius. – Šiaulių apskrities viešoji Povilo Višinskio biblioteka priima mūsų Humanitarinį fakultetą, o Šiaulių vyskupijos Pastoracinio centro patalpose, kaip ir ankstesniais metais, dirbs Dvasinio tobulėjimo fakultetas. Vyskupas Eugenijus Bartulis mums visada ateina į talką.“

„Bėdos reikalas“

VU Šiaulių akademijos direktorė Renata Bilbokaitė „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog nepatenkino prašymo suteikti TAU patalpas.

Situaciją ji įvardijo „bėdos reikalu“: „Bibliotekos auditorijų mums patiems reikia. Čia jau persikraustėme visa administracija, visą trečią aukštą užėmėme, antrame aukšte bibliotekos auditorijos, o ketvirtą aukštą užims mūsų studentai, rengiame hibridines auditorijas, kad galėtume taikyti ir kontaktinį, ir nuotolinį mokymą. Kai prasidės didžiojo pastato Povilo Višinskio gatvėje rekonstrukcija, į biblioteką visiems teks persikraustyti.“

„Pastatų dar turime – ir Zubovų rūmus, ir Humanitarinio fakulteto pastatą, bet žiemą juose bus „prisuktas“ šildymas, taupant lėšas, higieninės sąlygos nebus tinkamos veiklai, – aiškino direktorė. –Todėl nieko negalėjau Trečio amžiaus universiteto rektoriui pažadėti. Galbūt galėjo likti iki remontas prasidės. Bet sakiau, jeigu žiemą teks išsikraustyti ir ieškotis patalpų, bus blogiau. Be to, sunku būtų suvaldyti pandemijos sąlygomis dar ir senjorų srautus.“

TAU situacija sudėtinga

Trečiojo amžiaus universitetas daugiau nei metus negalėjo dirbti dėl pandemijos.

„Nuo pat pirmo karantino – nedirbome, nes esame vyresnio amžiaus, rizikos grupės žmonės ir kontaktiniu būdu negalėjome dirbti, turėjome vengti susibūrimų, kol neturėjome imuniteto. Praktiškai Lietuvoje nė vienas universitetas kontaktiniu būdu nedirbo. O būdami vyresnio amžiaus mes esame ir mažesnių galimybių žmonės. Be to, mūsų universiteto tikslas – lektorių gyvai išgirsti, gyvai bendrauti, klausti, kas ant širdies guli“, – sako S. A. Baublys.

Spalį prasidės TAU mokslo metai, šiemet jau 22-ieji. Rektorius tikisi, kad universitetas galės veikti, kad didžioji dalis lankytojų, jo žodžiais, jau turės „vienokį ar kitokį imunitetą“ nuo COVID-19. Pats yra gydytojas infektologas ir sako, jog imunitetas įgijamas skiepais ar persirgus, o dalis žmonių, nors ir nedidelė, turi ir natūralų imunitetą prieš ligas.

Mano, jog vakcinuojant visuomenę negali būti prievartos, būtina remtis žmonių švietimu ir sąmoningumu, bet dėl pandemijos įvestų taisyklių iš universiteto klausytojų prašys arba galimybių paso, arba tiesiog vakcinavimo kortelės.

„Be tų dokumentų negalėsime savo klausytojų registruoti, kad neplatintume tos ligos, privalėsime griežtai laikytis taisyklių“, – sako rektorius.

Prieš pandemiją TAU turėjo 1050 klausytojų. Jau rugsėjį prasidės klausytojų registracija, kuri vyks Savivaldybės pirmojo aukšto foje, prie Tarybos posėdžių salės. Registracija porą savaičių vyks ir prasidės nuo rugsėjo 13 dienos, nuo pirmadienio iki penktadienio bus galima registruotis nuo 14.30 val. iki 16.30 val. Registruotis kviečiama, saugant save ir kitus, prašoma dėvėti kaukes.

TAU turi aštuonis fakultetus: Sveikatos, Humanitarinį, Kultūros ir meno, Dvasinio tobulėjimo, Teisinių žinių, Žmogaus ir socialinės aplinkos pažinimo, Kraštotyros ir turizmo bei Profesinių veiklų fakultetą. Pastarasis fakultetas yra pats jauniausias, įkurtas vieno iš universiteto steigėjų Vaclovo Vingro, ir prieš pandemiją susilaukęs didelio populiarumo dėl sodininkystės ir daržininkystės temų gvildenimo. Šiais mokslo metais šio fakulteto kryptis bus sveikas maistas ir mityba.

Daug klausytojų pritraukdavęs Kraštotyros ir turizmo fakultetas ir šiais mokslo metais numato keliones po Lietuvą ir užsienio šalis. „Bus kelionių, jeigu tik sąlygos leis keliauti“, – sako rektorius.

Visų fakultetų dekanai dirba visuomeniniais pagrindais.

„Malonumas dirbti altruistiniais pagrindais, – teigia S. A. Baublys, kuris ketvirtus metus visuomeniniais pagrindais vadovauja universitetui, o prieš tai aštuonerius metus dirbo Sveikatos fakulteto dekanu. – Ne visada pinigai išsprendžia problemas, labai svarbu yra jausti pasitenkinimą darbe. Tai kiekvienam iš mūsų turi didelės reikšmės.“

„Svarbiausia mums dabar pradėti mokslo metus, kad žmonės vėl pajustų bendravimo džiaugsmą. Tik atidarymo šventės, į kurią visi susiburdavome, nebus, neįmanoma bus jos surengti nei Kultūros centre, nei kur kitur“, – apgailestauja S. A. Baublys.