Šiaulių trečiojo amžiaus universitete – nesantaikos židinys

Artūro STAPONKAUS nuotr.
TAU bendruomenė – vyresnio amžiaus žmonės.
Į „Šiaulių kraštą“ kreipėsi būrys Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto (TAU) Kultūros ir meno fakulteto klausytojų. Jie papasakojo apie įtampą, kilusią organizacijos viduje. Pirštu dūrė į naująją TAU rektorę Jolantą Rumbinienę, kuri, pašnekovų žodžiais, ėmėsi diktatoriškų valdymo metodų.
Senjorai raštu kreipėsi į Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos prezidentę ir paprašė padėti rasti kalbą su naująja vadove.

Žmonės jaučia įtampą

Po to, kai praėjusios savaitės trečiadienį sugriuvo Kultūros ir meno fakulteto klausytojams turėjusi vykti tautodailininkės, žaislų kūrėjos Astos Liaudanskienės paskaita, žmonės pratrūko kalbėti apie jau kelis mėnesius tvyrančią įtampą.

Anot senjorų, fakulteto paskaitų tvarkaraštis prieš naujus metus buvo vienoks, o praėjusios savaitės antradienį numatytas renginys jo išvakarėse tiesiog panaikintas.

„Viskas suvelta, žmonės blaškosi, pasimetę. Skambina, dėl ko panaikintas užsiėmimas, nes gavo žinutes, parašytas visai ne TAU vardu, o kažkokias anonimines“, – sakė pašnekovai.

Jie prabilo ne tik apie be rimtos priežasties panaikintą paskaitą, bet ir apie kur kas gilesnes problemas, verčiančias galvoti net apie pasitraukimą iš TAU.

Minėta „gilesne problema“ senjorai įvardija naująją universiteto rektorę, kuri, jų žodžiais, užsuka į Kultūros ir meno fakulteto paskaitas, ima nurodinėti, kaip fakultetas turi elgtis, kur važiuoti, kokiu autobusu, už kokią kainą.

Dėl prastos vidinės atmosferos žmonės kreipėsi į Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos prezidentę dr. Zitą Žebrauskienę (laiškas sutrumpintas). „Pagyvenę žmonės nori bendravimo, teigiamų emocijų, jie nori būti išgirsti. Tačiau rektorė viso to nesuprato, ji galvojo, kad pagyvenusius žmones reikia valdyti. Po paskaitų ateidavo ir pradėdavo nurodinėti, į kokias ekskursijas vykti, kaip ir kada jas organizuoti, kokius objektus lankyti. Visi klausytojai nesuprato, ko ji iš mūsų nori. Salė buvo pilna klausytojų, kai, atėjusi rektorė, nepagarbiu tonu nesileido į jokį bendravimą, nenorėjo mūsų išklausyti, naudodama psichologinį emocinį spaudimą varė mus iš salės. Po tokio rektorės nepagarbaus elgesio daugeliui sutriko sveikata, išvaryti iš salės klausytojai nesuprato, kas vyksta, vieni verkė, kiti vieni kitų klausinėjo, kas ir kodėl. Prašome pagalbos padėti išsiaiškinti ir išspręsti šį konfliktą ir atsakyti, kodėl griaunamas mūsų fakulteto darbas.“

Netrukus sulaukė Z. Žebrauskienės atsakymo: „Liūdną situaciją žinau, su rektore kalbėjau visą valandą, bet ji, matyt, nesuprato ir daro klaidą po klaidos.“

„Ateiname pailsėti, prasiblaškyti. Aš čia 23 metus lankausi, nuo pat pradžių. Niekada nebuvo tokios suirutės, vien malonumas. Daugelis tokiame amžiuje nebeturi antrų pusių, todėl čia ateiname pabendrauti. Važiuojame į ekskursijas. Už jas patys susimokam, labai geros ekskursijos“, – nuoskaudas klojo viena iš TAU klausytojų.

Viena senjorė išsitarė žinanti, nuo ko fakultete prasidėjo įtampa.

„Aš buvau iš tų, kuri Kultūros ir meno fakultete organizuodavau ekskursijas. Plane buvo ekskursija į Žemaitiją. Pasiūliau į Telšius. Sutariau visas detales, su dekanu suderinome kainas. Spalio 16 dieną planą pristačiau fakulteto klausytojams. Tuo metu atbėgo rektorė ir pirmiausia dekaną, o paskui mane apšaukė, kad mes kuriam uab-ą“, – sakė ponia.

Esą rektorė pareikalavo pateikti kelionių pasiūlymus, o paskui jau ji „derins“ kainą.

„Ar mes koks vaikų darželis, kad ant mūsų galima šaukti, nurodyti, kur ir kuo turime vykti? Už ekskursiją patys susimokam, patys viską susiderinam, nieko iš TAU neprašom. Visi patenkinti“, – liūdnai kalbėjo pašnekovai.

Esą konfliktas įsižiebė ir dėl kitos ekskursijos. Tąsyk, anot žmonių, naujoji rektorė, laikinai vykdanti ir Turizmo fakulteto dekanės funkciją, Kultūros ir meno fakulteto klausytojams pasiūlė prisijungti prie Turizmo fakulteto klausytojų kelionės į Kauną.

„Pasiteiravome, kiek žmonių gali. Ji nukirto, kad pirmieji, kurie užsirašys, gal ir paklius. Nepagarba žmonėms. Surašėme norinčius, surinkome pinigus. Bet paskambinę Turizmo fakulteto seniūnei sužinojome, kad jiems mūsų nereikia, kad autobusas pilnas. Ar rektorė neturėjo apie tai informuoti, kam mus taip stumdyti?“ – teigė Kultūros ir meno fakulteto klausytojai.

Pasakoja buvę įskaudinti, todėl savarankiškai susiorganizavo kelionę į Kauną. Vėl kilęs skandalas.

„Rektorei problema yra tai, kad mūsų fakultetas, kuris yra pats didžiausias ir turi 225 klausytojus, yra aktyvus. Kiek buvo rektorių, visi buvo prie to pripratę, niekada niekas nestojo skersai kelio.“

Giria žmonės savo fakulteto dekaną – aktyvų žmogų, kuris nuo mokslo metų pradžios į Kultūros ir meno fakultetą priviliotas iš Dvasinio tobulėjimo fakulteto, kuriam vadovavo penkerius metus. Tvyrant įtampai, jis užsiminęs apie pasitraukimą.

Gaila žmonių

Kultūros ir meno fakulteto dekanas Rimantas Dauginas „Šiaulių kraštui“ patvirtino išties viešai kalbėjęs apie atsistatydinimą, jeigu „situacija“ nepasikeis.

Jį, sakė, tiesiog pribloškė paskutinė TAU rektorės „iniciatyva“ išvakarėse panaikinti numatytą susitikimą su lėlininke A. Liaudanskiene, kuri šiam užsiėmimui atsakingai ruošėsi, rinko medžiagą, pasidarė skaidres. Išvakarėse tautodailininkė sulaukė skambučio, kad jos paskaitos nebus ir jai ateiti nereikia. Kultūros centro salė, kurioje turėjo įvykti lėlininkės paskaita, tuščia neliko – rektorės iniciatyva, į kitos lektorės paskaitą buvo sukviesti Turizmo fakulteto klausytojai.

„Tai pažeminimas mūsų klausytojams. Aš noriu, kad žmonės būtų patenkinti, kad nebūtų įtampos, streso ir rietenų. Gaila žmonių. Svarbu, kad universitetas Šiauliuose išliktų, nes tai ne jaunėjantis miestas“, – sakė dekanas.

Sutinka, kad kilusios įtampos su rektore pradžia išties buvo ekskursijos.

„Kartu su seniūnėmis sugalvojome daryti ekskursiją į Ilzenbergo dvarą. Pristačiau planą rektorei. Pareikalavo pateikti pasiūlymus. Paklausiau, kodėl turėčiau, jei mes važiuojame už savo pinigus. Pasakė, kad privalau, o ji derins kainas. Pasitariau su žmonėmis, su seniūnėmis. Išsinuomojome du autobusus, norinčių buvo šimtas, išvykome.“

Rektorė nupirko autobusą

„Konfliktas subrendo. Atsitiko taip, kad šio fakulteto dekanas R. Dauginas visiškai nebendrauja su manimi, kaip su administratore“, – sakė rektorė J. Rumbinienė.

Jos žodžiais, dekanas gruodžio 6 dieną per TAU dekanų susirinkimą pareiškė atsistatydinantis iš dekano pareigų. Gruodžio 7 dieną vyko Kultūros ir meno fakulteto klausytojų paskaita, kurios metu jis taip pat pareiškė atsistatydinąs, atsisveikino su klausytojais.

„Iki gruodžio 28–29 dienos laukiau, maniau, gal žmogus apsigalvos, gal pasikarščiavo. Nesulaukiau. Gruodžio 30 dieną vyko TAU tarybos nuotolinis posėdis ir dabartinis dekanas buvo formaliai atleistas, nepaisant to, kad formaliai jis niekada įdarbintas nebuvo. Pradėjau ieškoti naujo dekano, mes jį turime ir pristatysime sausio 11 dieną“, – „Šiaulių kraštui“ sakė rektorė.

Esą jei R. Dauginas iš dekano pareigų atleistas, jis Kultūros ir meno fakulteto klausytojams negalėjo surengti susitikimo su minėta lėlininke, todėl paskaita tiesiog išbraukta iš grafiko.

O kaip su priekaištais garbaus amžiaus klausytojams dėl išvykų ir autobusų nuomos?

„Turizmo fakulteto, kurio dekanę laikinai pavaduoju, klausytojai vyko į dvi ekskursijas. Į vieną ekskursiją mes nuomojom „Busturo“ autobusą ir kelionė kainavo 250 eurų, o tuo pačiu maršrutu, kurį organizavo dekanas R. Dauginas, važiuojantys Meno ir kultūros fakulteto klausytojai mokėjo 550 eurų. Arba kelionė į Taliną ir į Švediją – 210 eurų. Atsiverčiu kelionių pasiūlymus. Mielieji, ta kelionė kainuoja 140 eurų! Man kilo įtarimas, kodėl šio fakulteto klausytojai turi už šitą paslaugą permokėti du–tris kartus“, – paaiškino J. Rumbinienė, į TAU vadovės vietą atėjusiŠiaulių iš turizmo verslo ir iki šiol direktoriaujanti vienai iš dviejų šeimos bendrovių.

Sako, siekdama atpiginti keliones TAU klausytojams, gruodžio 1 dieną universitetui, gavusi „paramos iš verslo ir panašiai“, nupirkusi autobusą.

„Galvojame, kad, norėdami užsidirbti, galėsime šitą autobusą išnuomoti ir moksleivių ekskursijoms, ir nevyriausybinėms organizacijoms. Šito pelno nepasiimsiu nei aš, nei vairuotojas, nei kažkuris dekanas. Tomis lėšomis būtų galima prisidėti prie projektų. Ir kelionės pigs.“

Rektorė „Šiaulių kraštui“ užtikrino neturinti planų senjorų keliones „atpiginti“ savo šeimos turizmo bendrovių MB „Margas kelias“ ir UAB „Dairola“ dėka.

„Visiškai neproteguoju savo įmonių. Netgi samdžiau autobusą kelionei į Kauną, nes mano vyro įmonėje brangiau kainuoja“, – teigė.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, 51 vietos 2003 metų gamybos autobusas „Bova“, teigta, nupirktas Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto klausytojų reikmėms, yra nupirktas iš UAB „Dairola“, kuriai vadovauja rektorės sutuoktinis.

23-ius metus visoje šalyje veiklą vykdantis TAU visada veikė tik visuomeniniais pagrindais, klausytojams į fondą sumokant simbolinį mokestį. Darbą pradėjus naujajai rektorei, buvo įkurta VšĮ, įdarbinti du darbuotojai.