Tikros nuotraukos su tikrais įvykiais

Tikros nuotraukos su tikrais įvykiais

Tikros nuotraukos su tikrais įvykiais

Šiaulietis fotomenininkas Ričardas Dailidė VII tarptautiniame aviacijos fotografijos konkurse buvo įvertintas apdovanojimu „Už istoriją“. Fotomenininkas sako, kad jam svarbiausia nuotraukose — išliekamoji vertė, simboliai ir alegorija.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Aviacija sudomino lakūnai

Žurnalo „Aviacijos pasaulis“ rengiamo fotografijos konkurso tema šiemet buvo “Meninė fotografija“. Konkursui per 800 darbų pateikė 82 profesionalai ir mėgėjai iš Lietuvos ir Latvijos.

130 geriausių darbų, tarp jų — šiauliečių R. Dailidės, Zenono Griciaus, radviliškiečio Alvydo Tamošiūno — sudėti į nuotraukų albumą „Dangaus paveikslai“.

Iki vasario mėnesio konkurso fotografijų paroda eksponuojama Tarptautiniame Vilniaus oro uoste, vėliau bus parodyta ir kituose miestuose.

Aviacijos tema R. Dailidei artima dėl transatlantinių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno, kurių istorija domisi nuo vaikystės. Fotomenininkas prisimena namuose kabėjusias vinjetes, atvirukus su legendinių lakūnų nuotraukomis.

„Lietuvių sąmonėje Darius ir Girėnas yra neprilygstamos asmenybės, kaip šventenybė. Mano tėvai daug apie juos kalbėdavo, pasakodavo, kaip kiekvienas Lietuvos miestelis 1933 metais liepos 17 dieną statė bromus, pynė vainikus ir laukė parskrendančios “Lituanicos“. Šie keliai mane visą laiką žadino“, — sako R. Dailidė.

1967 metais fotomenininkas, dalyvaudamas kūrybinio jaunimo stovykloje Anykščiuose, su bendraminčiais slapta, vedami skulptoriaus, poeto Vytauto Mačiuikos ėjo pagerbti legendinių lakūnų prie Puntuko akmens. Uždegė savadarbius fakelus, priskynė lauko gėlių.

1983 metais, minint skrydžio 50-ąsias metines, R. Dailidė fiksavo iškilmes, vykusias S. Dariaus gimtinėje. Buvusią sodybą tada žymėjo tik išlikęs kryžius. Į minėjimą plūdo minios žmonių, iš dangaus leidosi parašiutininkai su gėlėmis. Tai buvo nepamirštamos akimirkos su didžiuliu dvasiniu užtaisu.

Sąjūdžio pradžioje, 1989 metais, R. Dailidė kartu su Šiaulių „Polifonijos“ choru lankėsi Soldine (Lenkija), lakūnų žūties vietoje, kur sugiedojo “Tautišką giesmę“. Tuo metu Soldino miške Kauno aviatoriai savo lėšomis iš lietuviškų rąstų statė memorialinį muziejų. Fotografas įamžino statybų pradžią.

Nuotraukose liko ir prie Šiaulių inžinierių namų eksponuotas „Lituanica“ modelis, kurį sukonstravo garsus aviakonstruktorius Vladas Kensgaila.

Lakūnų nepamiršo ir Niujorke

Dariaus ir Girėno istorijos R. Dailidė nepamiršo ir šį rudenį viešėdamas Niujorke, kur personalinėje parodoje pristatė du ciklus — „Gyvenimas džiaze“ ir sovietmečiu cenzūruotas fotografijas.

Bičiulių niujorkiečių fotomenininkas paprašė nuvežti į Beneto aerodromą, iš kurio pakilo „Lituanica“.

Nufotografavo vieną iš keturių to meto angarų: gali būti, kad jame stovėjo „Lituanica“. Fotomenininkas parsivežė ir aerodromo schemą, tikisi nustatyti, kuriuo taku kilo šis lėktuvas.

Nuotrauka prieš sudūžtant sraigtasparniui

R. Dailidė ant stalo išdėlioja danguje ir iš dangaus įamžintas nuotraukas. Viena fotografija fotomenininkui galėjo būti paskutinė: 1997 metais, fotografuojant Šiaulių karinį aerodromą, nukrito sraigtasparnis „Mi-8“, kuriuo skrido ir fotomenininkas.

Ar išgyventa nelaimė neatbaidė nuo skrydžių? „Aukščio visada bijojau, — sako R. Dailidė. — Tuo metu pagalvojau: “Kaip įvyks mirtis?“ Nes suvokiau, kad išsigelbėjimo nėra. Lėktuvas krito ant dirvos, lakūnai sugebėjo sušvelninti smūgį, lėktuvas neužsidegė.“ Momentas prieš sudūžtant lėktuvui liko ne tik atmintyje, bet ir nuotraukoje.

R. Dailidė nefotografuoja ir nevertina aktualijų, o propaguoja klasikinę, grynąją fotografiją, kuri atspindi gyvenimo esmę, žmonių likimus. Jis isitikinęs, kad vertingi laiko išbandyti darbai, kuriuos galima rodyti ir po 10, ir po 50-ies metų. O ne — efektingi vienos dienos triukai.

„Fotografija per buitį eina į būtį, — sako R. Dailidė. — Fotografija, o ne blizgantys viršeliai turi pasakoti žmogaus istoriją“.

ĮVERTINIMAS: Fotomenininkas Ričardas Dailidė VII tarptautiniame aviacijos fotografijos konkurse apdovanotas „Už istoriją“.

FOTOGRAFIJA: Ričardas Dailidė propaguoja klasikinę fotografiją, kuri atspindi gyvenimo esmę, žmonių likimus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

METINĖS: 1967-ieji metai. Slapta minimos S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 34-osios metinės. Fotografuota kūrybinio jaunimo stovyklos metu Anykščiuose.

ANGARAS: Beneto aerodromo angaras, kuriame galėjo stovėti legendinė „Lituanica“.

PAGARBA: Lietuvoje daug atminimo ženklų, skirtų legendiniams lakūnams. Taip lakūnus Kudirkos Naumiestyje įamžino tautodailininkas Pranas Sidaravičius. 1972-ieji metai.

Minint transatlantinio skrydžio 50-etį parašiutininkai žemėn leidosi su gėlėmis, skirtomis lakūnams atminti. 1983 metais S. Dariaus gimtinėje buvo likęs tik kryžius.

ĮVYKIS: Ši nuotrauka Ričardui Dailidei galėjo būti paskutinė. 1997 metais sraigtasparnis „Mi-8“, iš kurio fotografavo fotomenininkas, patyrė avariją.

Ričardo DAILIDĖS nuotr.