Tėvai laimėjo kovą dėl mokyklos

Tėvai laimėjo kovą dėl mokyklos

Pi­lie­tiš­ku­mo pa­vyz­dys

Tė­vai lai­mė­jo ko­vą dėl mo­kyk­los

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Ta­ry­ba bu­vo pa­ren­gu­si spren­di­mą, ku­riuo Kra­žių Žy­gi­man­to Liauks­mi­no gim­na­zi­jos Kark­lė­nų sky­riaus penk­tų­jų, šeš­tų­jų, sep­tin­tų­jų ir aš­tun­tų­jų kla­sių mo­ki­niai bū­tų ve­žio­ja­mi mo­ky­tis į Kra­žius.

Kark­lė­nų mies­te­lio gy­ven­to­jai ne­pa­si­da­vė po­li­ti­kų spau­di­mui. Su­ra­do dar vie­ną mo­ki­nį, ku­rio trū­ko, kad vie­tos mo­kyk­lė­lė­je bū­tų komp­lek­tuo­ja­mos dar dvi kla­sės ir iš ra­jo­no pa­kraš­čio at­vy­kę į ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­dį įro­dė, kad jų vai­kai ga­li ir tu­ri mo­ky­tis sa­va­me mies­te­ly­je.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Nuo vi­du­ri­nės iki gim­na­zi­jos sky­riaus

Iki 1999 – ųjų me­tų Kark­lė­nuo­se vei­kė vi­du­ri­nė mo­kyk­la. Ta­čiau ma­žė­jant mo­ki­nių ji ta­po pa­grin­di­ne. O 2013 me­tais pri­jung­ta prie Kra­žių Žy­gi­man­to Liauks­mi­no gim­na­zi­jos.

Pri­jun­gi­mas prie di­des­nės mo­kyk­los be­veik vi­suo­met ma­žes­nia­jai mo­kyk­lai reiš­kia vi­siš­ką nu­ny­ki­mą, nes da­lis mo­ki­nių kar­tu su vy­res­niai­siais bro­liais ir se­se­ri­mis pra­de­da va­ži­nė­ti į di­des­nią­ją mo­kyk­lą.

Šį rug­sė­jį Kark­lė­nuo­se veiks iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pė, ku­rią lan­kys 12 vai­kų bei pra­di­nės kla­sės, ku­rio­se mo­ky­sis aš­tuo­ni vai­kai.

Nuo penk­tos kla­sės mo­ki­nius ke­tin­ta ve­žio­ti į Kra­žių Žy­gi­man­to Liauks­mi­no gim­na­zi­ją. Mat, penk­to­se – aš­tun­to­se kla­sė­se bū­tų mo­kę­si 9 vai­kai.

Ryž­tas at­ko­vo­ti bent ke­lias kla­ses

Kark­lė­niš­kiai, su­ži­no­ję, jog pa­gal ra­jo­no Ta­ry­bos spren­di­mą jung­ti­nę kla­sę ga­li­ma for­muo­ti, kai yra bent pen­ki vai­kai, su­ra­do dar vie­ną mo­ki­nį, su­rin­ko tė­vų pa­ra­šus, pa­tvir­ti­nan­čius, kad jie sa­vo vai­kus tik­rai leis į Kark­lė­nų mo­kyk­lą, ir at­va­žia­vo į ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­dį rei­ka­lau­ti, kad po­li­ti­kai vyk­dy­tų pa­ža­dą neuž­da­ri­nė­ti ma­žų mo­kyk­lė­lių. Juo­lab, kad de­mog­ra­fi­nė si­tua­ci­ja Kark­lė­nuo­se ge­rė­ja. Ma­žes­nių­jų kla­sių mo­ki­nių yra pa­kan­ka­mai.

„Pra­šo­me pa­lik­ti mū­sų vai­kus mo­ky­tis Kark­lė­nuo­se, – rei­ka­la­vo Kark­lė­nų kai­mo bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Zig­mas Ši­lei­kis. – Penk­to­kai ar sep­tin­to­kai – dar ma­ži. Į Kra­žius la­bai to­li va­žiuo­ti. Ypač vai­kams, ku­rie gy­ve­na ne pa­čiuo­se Kark­lė­nuo­se, o dar ato­kes­niuo­se kai­muo­se. Jie tu­ri kel­tis šeš­tą va­lan­dą ry­to. Ke­liai – la­bai pra­sti. Pa­li­kit mū­sų mo­kyk­lė­lę dar bent me­tams. Vai­kai paū­gės, su­stip­rės. Be to, pa­dau­gės mo­ki­nių ir ne­rei­kės spręs­ti pa­na­šių pro­ble­mų.“

Abe­jo­nė dėl mo­ky­mo ko­ky­bės

Ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis pa­klau­sė, ar tė­vų ne­jau­di­na pra­sta mo­ky­mo ko­ky­bė, kai yra jung­ti­nės kla­sės.

„Apie ko­kią ko­ky­bę kal­ba­te? – šo­ko su­py­kę tė­vai. – Jei­gu vai­kas ke­lia­si pu­sė še­šių, su tam­sa išei­na į mo­kyk­lą, su tam­sa grįž­ta, ne moks­las jam gal­voj, o kaip pail­sė­ti. Sut­rin­ka vai­kų svei­ka­ta. Dėl mie­go trū­ku­mo ir ne­pa­kan­ka­mos mi­ty­bos. Ko­dėl jie tu­ri va­žiuo­ti mo­kyk­lon po ke­lio­li­ka ki­lo­met­rų, kai mo­kyk­la ki­to­je ke­lio pu­sė­je? Juk mo­ky­to­jas, ma­žo­je mo­kyk­lė­lė­je dirb­da­mas su sep­ty­niais mo­ki­niais, ga­li dau­giau dė­me­sio skir­ti vai­kui, ne­gu dirb­da­mas su dvi­de­šim­čia mo­ki­nių gim­na­zi­jo­je.“

„ Sū­nus no­ri kuo il­giau ei­ti į Kark­lė­nų mo­kyk­lą. Čia mo­kė­si ma­no tė­vai, čia mo­kiau­si aš. No­rim iš­lai­ky­ti mo­kyk­lą, – ar­gu­men­ta­vo šeš­to­ko ma­ma Vil­ma Nar­bu­tie­nė.

Kas at­sa­kys už vai­kų svei­ka­tą?

Sep­tin­to­ko ma­ma aiš­ki­no, jog jos vai­kas tu­ri svei­ka­tos pro­ble­mų. Po ke­lias va­lan­das skir­ti nu­vy­ki­mui ir par­vy­ki­mui iš mo­kyk­los bū­tų per sun­ku.

Šeš­to­ko tė­vas pa­sa­ko­jo, jog gy­ve­na vien­kie­my­je. Jo sū­nus mo­kyk­lą pa­siek­tų va­žiuo­da­mas su per­sė­di­mais. Tu­rė­tų kel­tis pu­sė še­šių ry­to.

Jei­gu į Kra­žius bū­tų ve­žio­ja­mi penk­tų – aš­tun­tų kla­sių Kark­lė­nų mo­ki­niai, ke­tin­ta pa­mo­kas Kra­žių gim­na­zi­jo­je pra­dė­ti vė­liau – pu­sė de­vy­nių ry­to.

Ta­čiau to­kiu spren­di­mu ne­bu­vo pa­ten­kin­ti kai ku­rie Kra­žių mies­te­lio gy­ven­to­jai. Dar­bas jiems pra­si­de­da aš­tun­tą va­lan­dą. Vai­ką į mo­kyk­lą nu­vež­ti vis­tiek tu­rė­tų prieš aš­tuo­nias. Ką jis ten vi­są pus­va­lan­dį veik­tų?

Į dis­ku­si­ją įsi­jun­gė ir po­li­ti­kai. Vin­cas Met­ri­kis pri­ta­rė, jog tė­vų rei­ka­la­vi­mai tei­sė­ti. Gy­dy­to­jas pe­diat­ras Sta­sys Lek­šas tvir­ti­no, jog ve­žio­ji­mas į mo­kyk­lą, ypač to­kius di­de­lius at­stu­mus ken­kia vai­kų svei­ka­tai ir pri­mi­nė „vals­tie­čių“ pa­ža­dus ne­nai­kin­ti ma­žų mo­kyk­lė­lių.

Tė­vai plo­jo po­li­ti­kams

Li­be­ra­las Kęs­tu­tis Bi­lius pri­mi­nė, jog pa­na­ši si­tua­ci­ja, kai iš pen­kių mo­ki­nių for­muo­ja­ma jung­ti­nė kla­sė yra ir Mai­ro­nių mo­kyk­lo­je. Ko­dėl ten lei­džia­ma tai da­ry­ti, o dėl Kark­lė­nų abe­jo­ja­ma. Juk eksp­loa­ta­ci­jos iš­lai­dos la­bai ne­pa­di­dės, nes Kark­lė­nuo­se vis­tiek lik­tų pra­di­nė mo­kyk­lė­lė su iki­mo­kyk­li­ne gru­pe. Yra dau­gia­funk­cių cent­rų su la­bai ma­žu vai­kų skai­čiu­mi, bet jie iš­lai­ko­mi.

Už penk­tų – aš­tun­tų kla­sių pa­li­ki­mą Kark­lė­nuo­se pa­si­sa­kė ir „vals­tie­čiai“ Gi­pol­das Kark­le­lis bei Ro­mas Do­cius.

G. Kark­le­lis tvir­ti­no, jog pra­stai pa­reng­tas spre­di­mo pro­jek­tas. Bu­vo ga­li­ma su­si­tik­ti su vai­kų tė­vais, iš­siaiš­kin­ti si­tua­ci­ją ir tuo­met reng­ti spren­di­mą.

Jis ra­gi­no Ta­ry­bos na­rius te­sė­ti pa­ža­dus. „Jei­gu nu­tar­ta iš pen­kių mo­ki­nių for­muo­ti jung­ti­nę kla­sę, taip ir da­ry­ki­me.“

Ra­jo­no Ta­ry­ba nu­spren­dė leis­ti komp­lek­tuo­ti Kark­lė­nuo­se ke­tu­rias kla­ses: iki­mo­kyk­li­nu­kų, pra­di­nu­kų, penk­to­kų – šeš­to­kų ir sep­tin­to­kų – aš­tun­to­kų.

Kark­lė­niš­kiai pra­dė­jo plo­ti.

Au­to­rės nuo­tr.

Į ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­dį at­va­žia­vę Kark­lė­nų gy­ven­to­jai pa­ro­dė pa­vyz­dį, jog rei­kia ne­ty­lė­ti. Ko­vo­ti už sa­vo ir sa­vo vai­kų in­te­re­sus ir pa­siek­ti per­ga­lės.

Nuo 1905 me­tų Kark­lė­nuo­se bu­vo mo­kyk­la. Iki 1999 –ųjų ji va­di­no­si vi­du­ri­ne. Da­bar tė­vai ko­vo­ja, kad jų vai­kai sa­vo kai­me ga­lė­tų baig­ti bent aš­tuo­nias kla­ses.