Tautodailininkai rinkosi 45-ąjį kartą

Tautodailininkai rinkosi 45-ąjį kartą

Tautodailininkai rinkosi 45-ąjį kartą

280 autorių ir 1391 darbas — tokia jubiliejinės, 45-osios, Šiaulių krašto tautodailininkų parodos „Tradicija ir dabartis“, atidarytos Šiaulių dailės galerijoje, statistika. Į bendrą ekspoziciją šiemet įjungtos ir keturios autorinės kolekcijos: Antoninos Pukėnienės ir Onos Girdvainienės tapyba, Simono Misevičiaus meninė kalvystė ir Sauliaus Tamulio Užgavėnių kaukės.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Ne viena proga

Šiaulių dailės galerija šeštadienį buvo sausakimša. Jubiliejinė tautodailininkų paroda pritraukė ir gausybę autorių, ir lankytojų.

Į metinę parodą Šiauliuose patenka meniškiausi regionų centrų (Akmenės, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių rajono) kūrėjų darbai. Eksponuojama vaizduojamoji ir taikomoji dailė, paprotinis menas. Karpiniai, puodynės, nėriniai, veltiniai, mezginiai, skiautiniai, juostos, kalvystės, medžio, akmens darbai, kaukės, margučiai, paveikslai — galybė kūrinių išdėstyti salėse per tris aukštus.

Parodoje galima išvysti ir 2009 metų respublikinio konkurso „Aukso vainikas“ laimėtojo juostų audėjo Antano Dundulio, ir 2010 metų nugalėtojos tapytojos Elenos Adomaitienės naujus darbus.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos (LTS) Šiaulių skyriui priklauso įvairiausio amžiaus tautodailininkai, šventėje pagerbti ir veteranai, ir jaunoji karta. Nuo 1966 metų Liaudies meno draugijos (dabar — Lietuvos tautodailininkų sąjungos) veikloje dalyvauja audėjos Antanina Katilienė, Rita Kavaliauskienė, mezgėjos Marija Pocevičienė, Aleksandra Pocienė, gintaro-metalo meistras Hendrikas Kalinas, keramikas, puodžių puodžius Bronius Radeckas.

Parodos atidaryme pristatyti ir tautodailės sąjungos vienmečiai — 45 metų tautodailininkai. Pastarieji neliko skolingi: pasipuošė tekstilininkės Valerijos Berteškienės šiai datai paminėti sukurtu šaliku, pirštinėmis ir kepure.

Daug sveikinimų sulaukė LTS Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė, skyriui vadovaujanti 25-erius metus. 25-ą kartą L. Kelmelienė organizuoja ir tautodailininkų parodą. Pirmininkei dėkota už tikrą meilę liaudies menui.

Parodos atidaryme grojo, dainavo, šoko folkloro ansamblis „Margulis“, Kultūros centro vaikų folkloro grupė, lopšelio- darželio “Eglutė“ “Pelėdžiukų“ grupės vaikai. Tautodailininkams linkėta ne tik ilgiausių, bet ir kūrybingų metų.

Išrinkti geriausi meistrai

Dvidešimt penki regiono tautodailininkai parodoje buvo pateikę kūrinių kolekcijas respublikinio konkurso „Aukso vainikas“ nominacijai.

Ekspertų komisija vertino dviejose kategorijose: vaizduojamosios ir taikomosios dailės.

Trečiąsias vietas pelnė Vaclovas Onaitis (skulptūra) ir Irena Kryžanauskienė (rankšluosčiai), antrąsias — Jonas Bražiūnas (skulptūra) ir Saulius Tamulis (kaukės).

Šiaulių regiono geriausių metų liaudies meistrų vardai ir teisė varžytis dėl garbingiausio tautodailininkų apdovanojimo —–„Aukso vainiko“ — nominacijos skirti Antoninai Pukėnienei (tapyba) ir Virgilijai Silvestrai Šufinskienei (keramika).

A. Pukėnienė parodoje pristatė ir personalinę parodą. Ši paroda — jubiliejinė, pažyminti autorės 70-ąjį jubiliejų.

„Džiaugiuosi, kad žmonės entuziastingai dirba. Nekreipdami dėmesio, jie gyvena be aimanų, džiaugiasi kūryba ir viltimi“, — sakė geriausios Šiaulių regiono meistrės vardą pelniusi A. Pukėnienė.

 

VEIDAI: Atėjusieji į parodą įsitaisė ir tarp tautodailininko Sauliaus Tamulio kurtų Užgavėnių kaukių. 

RŪPINTOJĖLIS: Parodos lankytojai įdėmiai vertino tautodailininkų kūrybą. 

 

ĮVERTINIMAS: Antonina Pukėnienė pelnė Šiaulių regiono geriausios metų liaudies meistrės vardą ir teisę varžytis dėl garbingiausio tautodailininkų apdovanojimo — „Aukso vainiko“ — nominacijos. 

 

GĖLĖS: Tautodailininkės Antoninos Pukėnienės paveiksluose atgyja gėlės.

PARODA: Į Šiaulių krašto 45-ąją jubiliejinę tautodailės parodą „Tradicija ir dabartis“ susirinko gausus būrys tautodailininkų ir jų kūrybos gerbėjų. 

Jono TAMULIO nuotr.