
Naujausios
Tautodailės parodoje – rekordinis dalyvių skaičius
Penktadienį Šiaulių dailės galerijoje atidaryta 46-oji Šiaulių krašto tautodailininkų paroda, kurioje savo darbus eksponuoja 380 tautodailininkų. Jie pristatė 1600 darbų. Trys tautodailininkai toje pačioje parodoje atidarė personalines darbų ekspozicijas.
Alvydas JANUŠEVIČIUS
alvydas@skrastas.lt
380 dalyvių
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laimutė Kelmelienė sako, kad iki šiol tiek daug dalyvių dar nebuvo nė vienoje parodoje. 380 tautodailininkų pateikė įvairiausių stilių ir krypčių darbų.
Kuršėnų tautodailininkai tradiciškai išsiskyrė keramikos darbais. Joniškiečiai stebino tekstile. „Kiekvienas regionas kažkuo išskirtinis“, – teigė L. Kelmelienė.
Pirmininkė pastebėjo, kad tekstilė šiemet parodoje „karaliauja“. Eksponuojamos pirštinės, kojinių kolekcijos, riešinės, megzti ir nerti rūbai, siuvinėtos staltiesės.
Visus šiuos darbus atliko moterys, tačiau nenusileidžia ir vyrai. Autorinę originalią drožinių parodą pateikė šiaulietis skulptorius Vaclovas Onaitis. Jis iš medžio išdrožė šachmatų figūras, ūgiu siekiančias iki krūtinės.
Kitą parodą surengė tapytoja Virginija Kutkienės iš Joniškio. Trečiąją personalinę parodą pateikė Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas grafikas Jonas Rudzinskas.
J. Rudzinskas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad jo darbai apkeliavo visą Lietuvą, tačiau į Šiaulius užsuko pirmą kartą. Tautodailininkas dvidešimt metų skaito paskaitas, kurios aprėpia ne tik tautodailę, bet ir profesionalųjį meną.
„Dabar tautodailė ir profesionalizmas yra susiję neatskiriamai, nors dar XIX amžiuje tai buvo labai aiškiai atskirti dalykai“, – sako J. Rudzinskas.
Jis savo grafikos darbus atlikęs profesionaliais metodais, tačiau dažnai juose vaizduodamas tautodailės elementus ar ornamentus.
„Dailės akademijoje naikinami amato bruožai. Stengiamasi, kad menininkas būtų kuo nematerialesnis. Nenuostabu, kad kai kurie menininkai turi gerokai mažiau žinių apie molio ar stiklo apdirbimą, nei tautodailininkai“, – sako J. Rudzinskas, primindamas, kad visas pasaulis žino, jog vitražus geriausiai daro amatininkai, o ne menininkai.
Anksčiau tautodailė buvo laikoma kiču, tačiau J. Rudzinskas mano kitaip: „Kičas visada buvo šalia tautodailės ir profesionalaus meno. Tai buvo greitas pigus menas turguj. Dabar kičas tampa meno tikslu“.
REKORDAS: Parodoje buvo rekordiškai daug dalyvių – 380 tautodailininkų iš viso Šiaulių krašto ir aplinkinių rajonų.
ŠACHMATAI: Vaclovas Onaitis į parodą atvežė visą šachmatų lentos „kariauną“.
TEKSTILĖ: 46-ojoje tautodailininkų parodoje karaliavo tekstilė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.