
Naujausios
Taškai bulvare: medžius saugos, amfiteatro nedidins, „burbulus“ paliks
Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro dalies rekonstrukcijos projektavimo terminas pratęstas keturiems mėnesiams. Atsižvelgus į išsakytas pastabas, projektuotojai saugos bulvaro medžius, pergoles, apšvietimą, amfiteatras bus ne 500, bet, kaip ir dabar, 100 vietų. Kaltė suversta projekto užduotims.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Tiria medžius
Vakar Šiaulių miesto savivaldybėje vykusioje spaudos konferencijoje informaciją apie tolimesnę Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro dalies rekonstrukciją pateikė miesto meras Artūras Visockas, Administracijos direktorius Antanas Bartulis, vyriausioji miesto architektė Rasa Budrytė, Kauno UAB „SRP Projektas“ direktorius Nerijus Jakulis (bulvaro rekonstrukcijos techninį projektą rengia kelininkų bendrovė „SRP Projektas").
Informuota, kad projektavimo darbus sutarta pratęsti iki vasario.
„Šiandien turėjome susidėlioti paskutinius taškus, kad darbas būtų užbaigtas, kad gautume statybos leidimą ir kitais metais tą darbą galėtume realizuoti“, – sakė daugiausiai spaudos konferencijoje kalbėjęs A. Visockas.
„Asmeniniu reikalavimu“ jis įvardijo sveikų medžių išsaugojimą.
Meras informavo, kad projektuotojai atsižvelgs ir į kitas pastabas.
Amfiteatras netaps penkis kartus didesnis, kaip buvo iš pradžių numatyta. Bus išlaikytas senasis apšvietimas – „burbuliukai“, dizainerio Viliaus Purono kurti šviestuvai. Tikimasi „prisikalbinti“ „Šiaulių“ viešbučio savininką, kad „jo teritorija įsilietų į bendrą vaizdą ateityje“.
Ne kartą viešai svarstyti projektiniai pasiūlymai buvo sulaukę aštrios miesto bendruomenės ir architektų kritikos.
Projekto vadovo N. Jakulio manymu, išsakytos pastabos daugiausia buvo skirtos ne projektavimo, o planavimo stadijai.
Jo teigimu, šiuo metu atliekami dendrologiniai tyrimai atsižvelgus į pastabas ir „šiaip kilusį triukšmą Lietuvoje dėl medžių“. Pagal ataskaitas bus nustatyta, kurie medžiai liks, kurie bus kertami, genėjami, kas bus pasodinta. Ataskaitos dar nėra.
Šimto vietų amfiteatro scena nebus perstumta, liks tokios pat formos: „Kitaip sužlugtų amfiteatro struktūra.“
Bus saugomos pergolės Vasario 16-osios ir Vilniaus gatvių sankryžoje ir prie amfiteatro.
Fontanas „Paukščiai“, atsižvelgus į pirmajame pristatyme išsakytą pastabą, bus pakelti. Nebus sodinami formuojami medžiai prie Gaidžio Laikrodžio.
Ankstesniuose projekto pristatymuose buvo išsakyta pastabų ir dėl suprojektuotos aikštelės tarp Draugystės ir Trakų gatvių. „Aikštelė liks, pravažiavimo tranzitu ten nebus, viskas bus suvaldyta eismo reguliavimo priemonėmis: ženklais, užtvaromis“, – sakė N. Jakulis.
„Netikusios užduotys“
Pasak R. Budrytės, didžiausia diskusija turėtų būti pradžioje – sudarinėjant projektavimo užduotį. Išeitis – architektūriniai konkursai: „Tai galbūt nuimtų daug aistrų ir nesusipratimų, miesto bendruomenė, profesionalai galėtų pasirinkti iš geriausio varianto. Ne pagal mažiausią kainą, o geriausią idėją.“
Oficialiai bulvaras atnaujinamas, kaip susisiekimo komunikacija, E kategorijos (nemotorizuota, prilyginta žvyrkeliui) gatvė. Savivaldybė yra pasiekusi, kad ši gatvė būtų pripažinta ypatingu statiniu.
A. Visockas suskaičiavo, kad projektuotojas į Šiaulius atvyksta jau 12 ar 13 kartą, nors įprastai su užsakovu bendraujama 5–6 kartus.
„Nežinau, kodėl tokia sąlyginai neteisinga užduotis buvo suformuota praeityje, nežinau, gal nekomentuosiu vardų ir pavardžių. Turime pamoką“, – sau atsakomybės neprisiėmė A. Visockas.
Meras sakė nagrinėjęs dešimtmečio laikotarpį (nuo 2005 metų) „projektavimo reikaluose“. Suskaičiavęs, jog projektų, kurie niekada nebus realizuoti ir yra padėti į stalčių, Šiauliuose buvo padaryta už 1,5 milijono eurų. Priežastis – „netikusios užduotys“.
„Kokia prasmė formuoti užduotį, nežinant, kiek finansų gali skirti projektui? Tas pats su visais URBAN projektais, mes dabar juos stabdome ir perdarome, kad galėtume tilpti į pinigus. Jei darytume viską, kaip yra suprojektuota, mums trūktų, nei daug nei mažai, 25 milijonų eurų.“
Prie praeities projektų, „kurie iš karto matėsi, kad nebus įgyvendinti“, A. Visockas priskyrė Rūdės upelio atidengimą, Viešąjį logistikos centrą.
„Projektas, kuris yra pradėtas, turi užsibaigti statybos leidimu ir realia statyba. Tikslas nėra statybos leidimas, tikslas yra reali statyba. O reali statyba atsiremia į realius pinigus“, – sakė A. Visockas. Šią problemą jis įvardijo kaip sisteminę bėdą ne tik Šiauliuose.
Administracijos direktorius A. Bartulis susidariusią situaciją vadino „karčia pamoka“ ir šmaikštavo: „Architektų klaidos yra ant žemės, gydytojų – po žeme.“
Jo žodžiais, pageidavimų koncertas baigėsi, turinys susakytas, beliko techninio darbo pabaigimas, statybos leidimas, rangovo konkursas.
„Kada bus statybos leidimas, direktoriau? Kovo 8-ajai?“ – kreipėsi A. Visockas į A. Bartulį. „Kovo 11-ajai“, – pasiūlė kitą datą R. Budrytė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vakar Vilniaus gatvės bulvaro dalies rekonstrukcijos situaciją spaudos konferencijoje komentavo (iš kairės) Kauno UAB „SRP Projektas“ direktorius Nerijus Jakulis, vyriausioji miesto architektė Rasa Budrytė, meras Artūras Visockas, Administracijos direktorius Antanas Bartulis.