Tarptautinėje lėlių parodoje dalyvavo ir šiaulietė

Tarptautinėje lėlių parodoje dalyvavo ir šiaulietė

Tarptautinėje lėlių parodoje dalyvavo ir šiaulietė

Praeitą savaitgalį Rygoje vykusioje I tarptautinėje autorinių lėlių ir Teddy meškiukų parodoje-mugėje dalyvavo šiaulietė tekstilinių lėlių meistrė Galina Beniušienė. Apsilankę išskirtiniame renginyje, įsitikinome — žaislai sugrąžina į pasaką.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Nominacija — už geriausius darbus

Viename iš naujam gyvenimui prikeltų senųjų sandėlių Dauguvos krantinėje surengta paroda-mugė, kurioje sutikome šiaulietę lėlių meistrę Galiną Beniušienę. „Sveiki atvykę į pasaką!“, — sveikinosi ji. Pirmąją Baltijos šalyse parodą, kurioje savo darbus asmeniškai ar per atstovus pristatė per 60 autorinių lėlių ir Teddy meškiukų meistrų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Vokietijos, Japonijos, šiaulietė apibūdino vienu žodžiu: “Įspūdinga“.

„Džiaugiuosi pelniusi vieną iš nominacijų už geriausius darbus. Smagu, kad ją skyrė Janis Dinne — žmogus, padėjęs įsikurti vos prieš mėnesį Rygoje atidarytam Lėlių meno muziejui. Šio muziejaus įkūrėjos ir direktorės Inaros Liepos iniciatyva surengta ši pirmoji tarptautinė paroda-mugė. Kitų metų kovą Lėlių meno muziejuje įvyks mano autorinių lėlių paroda, kuriai tuoj po Naujųjų skubėsiu ruoštis“, — pasakojo Galina.

Rusijos lėlių meistrai gyvena iš meno

Dar dvi autorės iš Lietuvos — vilnietės Roma Jurevičienė ir Jūratė Dovydėnaitė, kuriančiomis lėles iš polimero, tekstilės ir savaime stingstančios medžiagos. Lėlininkių nuotaikos — linksmai liūdnos. „Džiugu savo lėles rodyti platesnei auditorijai, tačiau gaila, kad pagrindiniu užsiėmimu tapęs pomėgis kurti lėles negali būti ir pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu Lietuvoje“, — sako Jūratė.

Apie kitokią autorinių lėlių meistrų padėtį Rusijoje prasitaria garsi kūrėja iš Maskvos Irina Goriunova: „Žinoma, ne itin prabangiai, tačiau iš lėlių kūrybos ir pamokų, pasakojančių, kaip jas pasigaminti, išgyvenu. Tiesa, šiam darbui atiduodu visą save ir savo laiką: nuo rytinės arbatėlės ir vakaro arbatos puodelio, po 12— 13 valandų per dieną. Nesigailiu, kad prieš pusketvirtų metų atsisakiau ekonomistės darbo, kuriam skyriau net 13 metų“.

Viena stipriausių Teddy meškiukų meistrų iš Permės (Rusijos) Nataša Katajeva, šiam amatui atidavusi jau 8 metus, prisipažįsta jau nebeįsivaizduojanti kito darbo. Ir šios parodos-mugės metu ji norinčius mokė kurti klasikinius Teddy meškiukus. „Visiems duodu vienodas medžiagas, vienodus karpinius, tačiau meškiukai vis tiek “gimsta“ skirtingi. Taip ir su autoriniais lėlininko kūriniais: dviejų vienodų nepadarysi. Tuo mane mano užsiėmimas ir žavi“, — šypsojosi meistrė.

LĖLĖS: Tarp šiaulietės Galinos Beniušienės parodai-mugei sukurtų autorinių lėlių — keletas berniukų ir mergaičių keičiamais rūbeliais, laikančių rankose žaisliukus (sėdi priekyje).

MEŠKIUKAI: Rygos moksleiviai parodai piešė meškiukus.

BUČINYS: Irinos Goriunovos autorinių lėlių pavadinimai — labai lyriški, pavyzdžiui, ši — „Apelsininis oro bučinys“.

PARODA: Pirmos tarptautinės autorinių lėlių ir Teddy meškiukų parodos-mugės lankytojai atidžiai apžiūrėjo juose eksponuotas vienetines autorines lėlės. Kairėje — Rygos Lėlių meno muziejaus įkūrėjos Inaros Liepos sukurta „Barbora Radvilaitė“.

GOBŠUOLIS: Tarptautinė paroda-mugė Rygoje maskvietei Irinai Goriunovai paliko itin šiltą įspūdį. Tokį žiūrovams sudaro ir jos pačios lėlės, kad ir šis „Mielas gobšuolis“, piniginėje slepiantis pinigėlį.

PAMOKA: Teddy meškiukų meistrė iš Rusijos Nataša Katajeva (dešinėje) mokė kurti šiuos klasikinis žaislus.

 

Irina Latvijoje išvydo šiltas lėles

Raudonas Alfonso meškiukas

Jono TAMULIO nuotr.