Švietimo centro skandalas pasivijo ir mokyklų vadovus

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Sandoros“ progimnazijos direktorius Kęstutis Šaltis prilygino mero įspėjimą baudai už viršytą greitį.
Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo centro patikrinimas, išaiškinęs valdiškų pinigų švaistymo faktų, sukrėtė ir daugiau biudžetinių įstaigų. Pareigas prarado centro vadovas, tačiau ši istorija turi tęsinį – meras Artūras Visockas įspėjo dar kelių progimnazijų direktorius apie galimą darbo sutarties nutraukimą, jei per 12 mėnesių padarys panašius pažeidimus. Mokyklų vadovus įtraukė galimybė kolektyvams seminarų vardu „papoilsiauti“ prabangiuose kurortų viešbučiuose.

Pamėgo Druskininkų kurortą

„Šiaulių krašte“ buvo rašyta, jog atlikus Švietimo centro auditą, paaiškėjo, kad šioje įstaigoje, kurios vienas iš padalinių – centralizuotos miesto biudžetinių įstaigų buhalterijos tvarkymas, daromi grubūs finansiniai pažeidimai. Be kitų centro veiklos sričių, nemažai klausimų kilo dėl pedagogų kvalifikacijos kėlimo renginių organizavimo. Jie vykdavo prabangiuose šalies kurortų viešbučiuose, nors seminarai dažnai trukdavo net nepilną darbo dieną ir nebuvo būtinybės juose nakvoti, seminarų dalyviams buvo apmokama ne tik nakvynė, bet ir sveikatinimo paslaugos.

Šio audito metu kontrolieriai nustatė ir kitų švietimo įstaigų pažeidimus. Pavyzdžiui, šių metų vasarį „Sandoros“ progimnazijos kolektyvas važiavo į seminarą Druskininkuose „aktualia“ tema „Dzūkija: šimtametės tradicijos ir gyvoji etnokultūra“, kuris dvi dienas vyko Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centre „AQUA“.

Seminaro lektorius – tos pačios progimnazijos direktorius Kęstutis Šaltis. Viešbutis buvo nupirktas 41 dalyviui, tačiau seminare dalyvavo 31.

Auditoriai pastebėjo, kad ir pats seminaras įvairių sričių progimnazijos pedagogams susijęs su bendražmogiškų vertybių ugdymu, tačiau ne su profesinės kvalifikacijos kėlimu, o K. Šaltis tokį seminarą savo kolektyvui galėjo pravesti ir Šiauliuose.

Už kitą seminarą, kuris vadinosi „Pietų Lietuvos kultūros pažinimas“ ir vyko tame pačiame Druskininkų viešbutyje, 3 555 eurus mokykla apsimokėjo iš anksto – paskutinę 2019 metų dieną, nors į renginį kurorte kolektyvas išrūko kitų metų vasario gale.

Įspėti keturių mokyklų vadovai

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Žmonių gerovės ir ugdymo departamento direktorė Asta Lesauskienė neneigė, kad ateities renginių apmokėjimas besibaigiančių metų paskutinėmis dienomis – sisteminis švietimo įstaigų vadovų pažeidimas ir jį darė ne viena mokykla.

2019 metų pabaigoje už kvalifikacijos kėlimo renginius, vykusius 2020 metų pradžioje Švietimo centrui be „Sandoros“, taip pat sumokėjo Dainų, „Romuvos“, Jovaro progimnazijų vadovai.

Už seminarą „Mokytojo asmeninių galių laboratorija; gilesnio savęs pažinimo (savi)motyvacijos, pagalbos bei bendradarbiavimo stiprinimas 2019-12-30“ Šiaulių švietimo centrui mokykla 3 525 eurų sumokėjo iš anksto. Pats renginys įvyko šių metų sausį Birštone „Royal SPA hotel“. Auditoriai nustatė, kad seminaras vyko tik 6 akademines valandas, jis truko tik vieną dieną, todėl pagrindo nakvynei prabangiame viešbutyje nebuvo.

„Romuva“ ir „Jovaras“ avansu mokėjo už pedagogų kelionę į Vokietiją dalyvauti švietimo parodoje „DIDACTA 2020 m.“.

Šiaulių miesto savivaldybę šioje seminarų karuselėje labiausiai sudomino išankstiniai seminarų apmokėjimai.

Meras Artūras Visockas jau anksčiau žadėjo, kad tokia ydinga finansinė sistema turės baigtis. Šiaulių miesto taryba liepos 2 dieną už finansinius ir buhalterinės apskaitos pažeidimus iš pareigų atleido ilgametį Švietimo centro vadovą Arūną Šarkų.

Išeidamas atostogauti, paskutinę darbo dieną meras pasirašė potvarkius, kuriuose pripažino „Sandoros“ progimnazijos direktorių Kęstutį Šaltį, „Romuvos“ progimnazijos direktorę Stanislavą Prazauskienę, Dainų progimnazijos direktorę Astą Vaičiūnienę ir Jovaro progimnazijos direktorių Arvydą Kukanauzą netinkamai vykdžius savo pareigas. Direktoriai įspėti apie galimą darbo sutarties nutraukimą dėl darbuotojo kaltės, jei per dvylika mėnesių antrą kartą būtų padaryti tokie patys Kontrolės ir audito tarnybos rašte nurodyti pažeidimai.

Viršijo greitį

„Viršijau greitį, gavau baudą“, – trumpai apibūdino mero įspėjimą „Sandoros“ progimnazijos direktorius Kęstutis Šaltis.

Jis netikino jo nenusipelnęs.

„Tas seminaras, jei esate girdėję ką nors apie „tymbildingą“, apie komandos telkimą... Tai buvo iš komandos telkimo renginių. Pamokėtos ne tais kalendoriniais metais“, – aiškino direktorius.

Jis stebėjosi, kad Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras „AQUA“ Savivaldybės auditoriams pateikė sąskaitą su visokiomis papildomomis paslaugomis, net ką iš mini baro ėmė. Jis akcentavo, kad mokėta buvo tik už pedagogus, „o kiti žmonės mokėjosi iš savo pinigų“.

Direktorius tikino, kad įstaigoje svarbu ne tik struktūra, bet ir organizacijos kultūra.

„Aš esu dvi švietimo vadybas baigęs: vieną – švietimo lyderystę, kitą – švietimo vadybą. Visur mus mokė, kad į tai reikia labai kreipti dėmesį. Kai organizacijoje yra geras ryšys, kokybė darbo žymiai geresnė“, – pagrindė seminarų poreikį kurortuose vadovas.

Bet seminarų pavadinimas kalba apie kitus dalykus...

„Už tai ir gavau nuobaudą, viskas sąžiningai“, – pripažino K. Šaltis ir žadėjo ateityje organizuoti normalų renginį su normalia programa.

Jei dar nusižengs, bus „kažkas daugiau“

Departamento direktorei Astai Lesauskienei keista praktika, kai švietimo įstaigų apmokami seminarai vyksta kitu metu. O patys seminarai?

„Sunku vertinti apibendrintai. Yra ir gerų praktikų, gerų seminarų. Jei vyksta tos pačios įstaigos kolektyvas, tai telkia kolektyvą. Viena iš vadybos formų, kuri gali būti. Bet ne per dažnai“, – sakė A. Lesauskienė.

Kodėl tokie kolektyvų pasibuvimai įpakuojami į kvalifikacijos kėlimo kursus? Departamento vadovė pripažino, kad tai verčia pamąstyti, paieškoti ir kitų finansavimo šaltinių, apie tai kalbėsi ateityje su įstaigų vadovais.

A. Lesauskienė pakomentavo, kad mero įspėjimai įstaigų vadovams neturi administracinių pasekmių, tokių kaip premijų nemokėjimas ar panašiai. Tačiau jei per metus faktai pasikartos, meras inicijuos „kažką daugiau“. Dabar nebeliko nuobaudos formų tokių, kaip papeikimai ar panašiai.

Dar kelių įstaigų vadovai laukia „savo eilės“ būti įvertinais dėl finansinių pažeidimų. Kontrolės ir audito tarnyba yra pateikusi išvadas dėl netinkamai naudojamų lėšų „Rasos“, V. Kudirkos progimnazijose bei lopšelyje-darželyje „Gluosnis“. Laukiama vadovų pasiaiškinimų.