Šventė su istorija ir ugnimi

Šventė su istorija ir ugnimi

Šventė su istorija ir ugnimi

Šiauliai tris dienas šventė 772-ąjį miesto gimtadienį.

Vyko šventinis koncertas, žiūrovų pavadintas intelektualiu, ovacijomis palydėti istoriko Alfredo Bumblausko pagyrimai Šiauliams už garbingą istoriją ir dabartį bei ugnies, spalvų ir muzikos reginys, nušvietęs Talkšos ežero vandenis.

Finalinis šventės akcentas — ugnies fejerverkai, nušvietę Talkšos ežero vandenis — per miesto šventę surengtas pirmąkart. „Šiaulių dienas“ pirmąkart organizavo ne Šiaulių miesto kultūros skyrius, o privati panevėžiečių įmonė “Jokastė“.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Sukvietė šventė

Nuo 18 valandos šeštadienį prasidėjęs šventinis koncertas sukvietė į Prisikėlimo aikštę įvairaus amžiaus žmones. Į Šiaulius sugrįžo studijuojantys kituose miestuose šiauliečiai studentai. „Su draugais susirašom SMS žinutėmis, bet susitinkam visada per Šiaulių dienas — pasižiūrėkit kiek čia studentų glėbesčiuojasi seniai vieni kitų nematę“, — sakė dvi studentės iš Vilniaus universiteto.

Į Vilnių dirbti išvykusios dvi draugės pasakojo, kad Šiaulių dienos visada sukviečia buvusius Šiauliečius grįžti namo. Užpraeitą savaitgalį vyko miesto šventė ir Vilniuje. „Kuo skiriasi Vilniaus ir Šiaulių dienos. Ogi tuo, kuo skiriasi Vilnius nuo Šiaulių. Vilniuje šventė masiškesnė, nepalyginamai daugiau žmonių gatvėse. Kiek kitokio lygio koncertai. Bet Šiaulių dienos mums brangios, nes tai mūsų gimtojo miesto šventė, pakviečianti grįžti namo“, — sakė merginos.

Pagrindinėje miesto aikštėje, kaip rudeninius lapus, žiūrovai mindė vėjyje besiplaikstančias politikų, eisiančių į rinkimus, plakatus ir skrajutes.

Neatsitiktiniai

Gerą valandą garso ir vaizdo operatoriai derino pagrindiniam koncertui techniką. Kai į sceną įžengė aktorių, bardų duetas — Olegas Ditkovskis ir Saulius Bareikis, publika suūžė pasveikinimui. Jie beveik valandą dainavo, savo programą pavadinę „Muzikiniai rudeniniai dialogai ir monologai“.

„Gali pasirodyti, kad mes atsitiktiniai vilniečiai, užklydę padainuoti į Šiaulius. Mes neatsitiktiniai žmonės Šiauliuose. Prieš daugiau nei trisdešimt metų mes labai sąžiningai ir audringai šventėme kaip šiauliečiai. Mūsų muzika truputį kitokia. Daugelis dainų, kurias jums dainuosime — sukurtos čia, Šiauliuose“, — prisistatė aktoriai O. Ditkovskis ir S. Bareikis.

Jaunų aktorių kursas, tarp kurių ir žinomi bardai, 1977 metais dirbo Šiaulių dramos teatre, sukūrę ne tik įsimintinų vaidmenų, bet ir susibūrė dainuoti bei kurti dainas.

Istorikas kurstė patriotizmą

Šventėje šiauliečių patriotizmą, pasididžiavimą savo miestu kurstęs istorikas profesorius Alfredas Bumblauskas sulaukė ilgų šiauliečių ovacijų. Baigiamasis koncertas vadinosi „Mūsų Šiauliai — mūsų pasaulis“.

„Pasaulis atėjo į Šiaulius nesvetingai. 1236 metais Saulės mūšis. Atsilaikė šiauliečiai. Krito 29 riteriai — daugiau negu garsiajame mūšyje ant Čiūdo ežero.

Pastatė šiauliečiai Šiaulių katedrą. Ji ilgai buvo aukščiausia Lietuvos bažnyčia, aplenkta buvo tik XVIII amžiuje Jonų bažnyčios varpinės. Šiaulių bažnyčios pastato didybė parodė Livonijai, kokie Šiauliai civilizuoti„, — sakė profesorius A. Bumblauskas.

A. Bumblauskas vardijo šiandienos karžygius, garsinančius Šiaulių vardą: garsų trenerį Antaną Sireiką, iš Šiaulių kilusį aktorių Regimantą Adomaitį, garsią šachmatininkę Viktoriją Čmilytę ir kitus, kuriais didžiuojasi Šiauliai ir šiauliečiai.

UGNIS: Žiūrovai „Saulės metų“ fejerverkus virš Talkšos ežero pavadino fantastiniu reginiu.

ISTORIJA: Istorikas Alfredas Bmblaukas  kalbėjo apie garbingą Šiaulių praeitį ir dabartį.

KONCERTAS: Miesto šventės dalyviai palaikė visus scenoje koncertavusius muzikantus ir daininkus. (Siauliu dienos 2008_12)

EŽERAS: Fejerverkai virš Talkšos ežero vandenų sudarė liepsnojančio vandens įspūdį.

MINIOS: Minios žmonių, sužavėti fejerverkų nakties, nuo Talkšos ežero pakrančių apie vidurnaktį traukė atgal į miestą.

ŠALTA: Šeštadienio popietė buvo labai šalta ir vėjuota.

DARBAS: Šventę saugantys policijos pareigūnai į ilgas kalbas nesileido — nėra kada. Tik ką minioje apvogė vaikus — paėmė mobiliuosius telefonus.

AVARIJA: Penktadienį Aušros alėjos ir Varpo gatvių kampe nulaužtas šviesoforas. Statant atrakcionas ant šviesoforų buvo užkabintas ir pratiestas virš gatvės elektros kabelis. Pasirodė — per žemai, važiavusi motorizuota kolonoje sunkiasvorė mašina užkliudė kabelį ir nulinko šviesoforas. Vyrai suskubo atlenkti šviesoforą rankomis 

 


SKULPTŪROS: Šeštadienį pėsčiųjų bulvare šventę nuspalvino gyvų skulptūrų akcija „Spalvos“. Ją šiauliečiams dovaojo Juliaus Janonio gimnazijos dailės studija “Koloritas“.

VEIDAI: Penktadienį Aušros alėja nusidriekė linksmai nusiteikusių žmonių eisena

EISENA: Motorizuotoje eisenoje šmaikštūs plakatai, kviečiantys atkreipti dėmesį į rimtas problemas.

AMFITEATRAS: Šiaulių amfiteatre miesto nevyriausybinės organizacijos surengė įspūdingą koncertą „ŠNVOK miesto šventėje“.

DŽIAZAS: Zubovų rūmų kieme — „Hippylad'o parade“ liejosi stilinga džiazo muzika.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

ŠVENTĖS DALYVIŲ MINTYS

Ne instinktai, o jausmai

Šiauliečiai (iš kairės) Kristina KAZIŪNIENĖ bei Giedrė ir Aurimas BRAZIAI:

— Visada, kiek įmanoma norime pamatyti kuo daugiau šventės renginių, bet visur suspėti neįmanoma, renkamės pagal savo skonį. ir Pastebėjome, kad su kiekvienais metais per „Šiaulių dienas“ koncertuose grojama kokybiškesnė muzika, bendras šventės lygis — kyla. Taikoma ne į instinktus, o į jausmus.

Nors tokios šventės visada yra taikomos miniai, bet ir reikia kuo įvairesnių renginių, kuo įvairesnės muzikos, kad būtų ką šventėje veikti įvairių skonių žiūrovams. Labai patiko sutartinių koncertas — labai pavykęs projektas. Buvo gero džiazo. Klausėmės Aistės Smilgevičiūtės ir „Skylės“, bet pastebėjome, kad labai daug kam jos muzika nepatiko, aikštė gerokai ištuštėjo.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.