Šveicarijos lietuvių parodą palydėjo dovana Šiauliams

Šveicarijos lietuvių parodą palydėjo dovana Šiauliams

Švei­ca­ri­jos lie­tu­vių pa­ro­dą pa­ly­dė­jo do­va­na Šiau­liams

Penk­ta­die­nį Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je ati­da­ry­ta fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­da „Lie­tu­vių Švei­ca­ri­ja“. Ap­ke­lia­vu­si Vil­nių, Kau­ną, Klai­pė­dą, Šiau­liuo­se ji bus eks­po­nuo­ja­ma iki rug­sė­jo 14 die­nos.

Lu­kas ALU­ZAS

lukas@skrastas.lt

Įam­ži­no Švei­ca­ri­jos lie­tu­vių veik­lą

Pa­ro­do­je de­monst­ruo­ja­mos Švei­ca­ri­jos lie­tu­vių, gi­mu­sių ir au­gu­sių Lie­tu­vo­je, fo­tog­ra­fi­jos. Eks­po­zi­ci­ją su­da­ro nuo­trau­kų cik­las iš Švei­ca­ri­jos lie­tu­vių bend­ruo­me­nės is­to­ri­jos, gy­ve­ni­mo ir veik­los, fo­tog­ra­fi­jos Švei­ca­ri­jos gam­to­vaiz­džio, tra­di­ci­jų te­mo­mis.

Svar­bus ak­cen­tas – at­mi­ni­mo len­tų ten vei­ku­siems lie­tu­vių in­te­lek­tua­lams ir kū­rė­jams nuo­trau­kos.

„Ši pa­ro­da pa­reng­ta kaip Švei­ca­ri­jos lie­tu­vių do­va­na Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čiui“, – sa­kė Švei­ca­ri­jos lie­tu­vių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė, Pa­sau­lio lie­tu­vių bend­ruo­me­nės Kul­tū­ros ta­ry­bos na­rė Jū­ra­tė Cas­per­sen.

Bend­ruo­me­nė skel­bė kon­kur­są, ku­rio me­tu Švei­ca­ri­jos lie­tu­viai siun­tė nuo­trau­kas, ko­lia­žus, vaiz­duo­jan­čius bend­ruo­me­nės is­to­ri­ją ir gra­žiau­sius ša­lies gam­to­vaiz­džius. Vie­nas svar­biau­sių kri­te­ri­jų – de­ta­lus fo­tog­ra­fi­jos ap­ra­šas.

J. Cas­per­sen ma­ny­mu, pa­ro­dos da­lis bend­ruo­me­nės is­to­ri­jos te­ma – bran­giau­sia, nes „tai yra ga­li­my­bė pa­dė­ko­ti Švei­ca­ri­joje vei­ku­siems lie­tu­viams, ku­rie neiš­ki­lo“. So­viet­me­čiu jų Švei­ca­ri­jo­je daug ne­bu­vo – tik 50.

Sei­mo na­rys Sta­sys Tu­mė­nas, Sei­mo ir Pa­sau­lio lie­tu­vių bend­ruo­me­nės ko­mi­si­jos pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas, kar­tu su J. Cas­per­sen rū­pi­no­si, kad pa­ro­da at­ke­liau­tų į Lie­tu­vą.

Ką reiš­kia bū­ti pa­sau­lio lie­tu­viu?

26-erius me­tus Švei­ca­ri­jo­je gy­ve­nan­ti J. Cas­per­sen sa­kė, kad Pa­sau­lio lie­tu­vių bend­ruo­me­nė vie­ni­ja tuos už­sie­nio lie­tu­vius, ku­rie įsi­trau­kia į veik­las.

„Prik­lau­sy­ti bend­ruo­me­nei – reiš­kia pa­si­ra­šy­ti są­ži­nės pa­ktą, kad iš­va­žia­vai, bet ne­din­gai, kad steng­sie­si iš­lai­ky­ti lie­tu­vy­bę, kad mo­kai vai­kus lie­tu­viš­kai, kad iš­lai­ky­si gy­vą ry­šį su Lie­tu­va“, – aiš­ki­no J. Cas­per­sen.

Maža to, tai – ins­ti­tu­ci­nė bend­ruo­me­nė, į ku­rią rei­kia re­gist­ruo­tis, ku­riai rei­kia mo­kė­ti so­li­da­ru­mo mo­kes­tį.

Švei­ca­ri­jos lie­tu­vių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kės tei­gi­mu, šio­je ša­ly­je gy­ve­na 2 500 lie­tu­vių, o bend­ruo­me­nės veik­lo­je da­ly­vau­ja tik apie 160.

Per­da­vė Zu­bo­vų pa­li­kuo­nės pa­veiks­lą

J. Cas­per­sen ir S. Tu­mė­nas Šiau­lių mies­to me­rui Ar­tū­rui Vi­soc­kui bei vi­ce­me­rui Jus­ti­nui Sar­taus­kui per­da­vė Lee­kos Gruz­deff-Krau­ce­vi­čiū­tės pa­veiks­lą „Kar­vės prie Tu­ro­no upės“.

Au­to­rė at­siun­tė laiš­ką, ku­ria­me pa­gei­dau­ja, kad šis dar­bas bū­tų eks­po­nuo­ja­mas Zu­bo­vų rū­muo­se – ten, kur vei­kė Šiau­lių uni­ver­si­te­to Me­nų fa­kul­te­tas.

Dai­li­nin­kė gi­mė Kau­ne, bū­da­ma de­šim­ties 1950-ai­siais iš­vy­ko į Aust­ra­li­ją, čia gy­ve­na ir ku­ria iki šiol.

Lai­ki­nai au­to­rės dar­bą sau­gos Šiau­lių me­ras. Mies­to ta­ry­ba ar­ti­miau­siu me­tu tu­rė­tų spręs­ti klau­si­mą dėl Zu­bo­vų rū­mų li­ki­mo – siū­lo­ma pa­sta­tą per­duo­ti me­ni­nin­kams.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Parodą pristatė Švei­ca­ri­jos lie­tu­vių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė, Pa­sau­lio lie­tu­vių bend­ruo­me­nės Kul­tū­ros ta­ry­bos na­rė Jū­ra­tė Cas­per­sen. Sta­sys Tu­mė­nas pa­brė­žė, kad ši pa­ro­da eks­po­nuo­ja­ma neat­si­tik­ti­nai – 2019-uo­sius Sei­mas pa­skel­bė Pa­sau­lio lie­tu­vių me­tais.

Jū­ra­tė Cas­per­sen su­si­rin­ku­siems trum­pai pa­pa­sa­ko­jo apie reikš­min­giau­sias fo­tog­ra­fi­jas iš Švei­ca­ri­jos.