Sumušta moteris gali pasikliauti tik savimi

Sumušta moteris gali pasikliauti tik savimi

Sumušta moteris gali pasikliauti tik savimi

Šiaulietė Evelina po vyro smurto atsidūrė ligoninėje. Į smurtautojo namus grįžti nebesiryžo. Kreipėsi ne į vieną įstaigą, bet įsitikino, kad jai padėti gali tik rekomendacijomis, nors specialus centras Šiauliuose veikia jau ketverius metus.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Smūgių nepagailėta

Į „Šiaulių krašto“ redakciją Evelina (vardas pakeistas) užėjo papasakoti, kas nutiko ir kaip ji nesėkmingai ieškojo pagalbos. Išgąsčio pilnos akys, drebantis balsas, o po akimi ryški mėlynė. Tą rytą ji išleista iš ligoninės. Sumušta galva, diagnozuotas smegenų sukrėtimas, ant kūno mėlynes.

„Sumušė girtas vyras, jam talkino uošvis. Daužė kumščiais. Kaip atsidūriau prie spintos su lygintuvu rankose — nepamenu, daug ko nepamenu“, — prisiminė Evelina vasario 16-osios vakarą.

Konfliktas, pasakoja Evelina, kilo po to, kai išgėręs vyras papriekaištavo, kad ji daug kalbanti telefonu ir nekreipia į jį dėmesio. Gindamasi nuo smūgių įkando vyrui į petį. Netrukus atbėgo vyro tėvas. Kartu gyvenanti vyro močiutė keletą kartų Evelinai smogė į veidą.

„Du vyrai kumščiais daužė. Nepamenu, kaip jie nuo manęs atsitraukė. Policiją išsikviečiau pati, pareigūnai iškvietė medikus. Parašiau pareiškimą. Buvo silpna, svaigo galva, trūko oro. Išvežė į ligoninę“, — pasakoja moteris.

Belsta ir nebuvo atidaryta

Ligoninėje sulaukė grasinančių vyro žinučių, reikalauta, kad Evelina atsiimtų pareiškimą iš policijos. „Pareiškimo neatsiimsiu. Nutariau eiti iki galo, nes taip gali ir užmušti, juolab, kad tai ne pirmas kartas“, — tikino Evelina.

Evelina į vyro namus nebegrįžo, ėmė ieškoti pagalbos. Dirbusi socialine darbuotoja žinojo, kad smurtą patyrusiai moteriai pagalba turi būti suteikta.

Vaiko teisių apsaugos tarnybai rūpėjo palikto namuose vaiko likimas — siūlė tartis su vyru, nes globoti vaiką, kol nėra teismo sprendimo, gali abu tėvai.

Nuėjusi pas apylinkės inspektorių pažymos apie įvykusi konfliktą, išgirdo, kad geriau ji grįžtų į namus pas vyrą.

Socialinių paslaugų centre taip pat buvo pasakyta, kad jie niekuo pagelbėti negali. Reikėjo susirasti nakvynę.

„Paskambinau į Moterų krizių centrą, kur paaiškino, kad vienai nakčiai galėčiau likti, tačiau turiu būti policijos atvežta ir pridūrė, kad kol kas remontuojamos patalpos, todėl sąlygų permiegoti nelabai yra, o be to nėra patalynės“, — pasakojo Evelina.

Negali suteikti pastogės

Šiauliuose jau ketverius metus veikia Moterų veiklos inovacijų centras, kuris rūpinasi nuo smurto nukentėjusiomis moterimis.

„Jei reikia surandame nukentėjusioms moterims psichologą, teisinės pagalbos, kiekvienu konkrečiu atveju reikalinga vis kitokia pagalba. Pernai buvo apie 70, šiais metais jau per 20, smurtą patyrusių ir pagalbos pas mus ieškančių, moterų“, — sakė centro vadovė V. Sologubova.

Tačiau suteikti pastogę pagalbos ieškančioms moterims dar negali. Tik po 2-3 mėnesių centras ketina išsinuomoti butą, kuriame moterys galės gyventi beveik mėnesį. Centras šiuo metu sudaręs sutartį su miesto Nakvynės namais, kur yra patalpa laikinam apnakvindinimui.

Žingsnis po žingsnio

Pernakvoti priėmė draugė. Rytą moteris vėl iškeliavo institucijų takais: reikia atlikti teismo medicinos ekspertizę, užsiregistruoti į Asmens sveikatos priežiūros bei Psichikos sveikatos centrus. Reikalingas nedarbingumo pažymėjimas, psichologo konsultacija bei gydymas po patirto streso.

„Gydytojas apžiūrėjęs pasakė, kad man su tokiais sužalojimais reikėtų gulėti lovoje apie tris savaites, tačiau turiu pasirūpinti savimi ir vaiku. Niekas kitas to nepadarys“, — sakė moteris.

Per kelias dienas Evelina susirado butą. Moteris palaikymo sulaukė policijoje, kur pažadėjo palydėti į vyro namus pasiimti ten likusių daiktų, dokumentų.

„Savo kailiu patyriau, ką reiškia nukentėjusiai moteriai ieškoti pagalbos, todėl suprantu, kodėl daugelis nesiryžta palikti smurtautojo vyro“, — sakė Evelina.

Reikalinga kompleksinė pagalba

Pietinės policijos nuovados viršininkas Gintautas Jakimavičius patikino, kad šios moters pareiškimas buvo gautas. Medžiaga perduota prokuratūrai.

Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė Rasa Šliavienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad per praėjusius metus policija į šeimyninius konfliktus buvo kviesta 2710 kartų. Dėl šeimyninio smurto tirti 447 pareiškimai. Dėl nesunkių sveikatos sutrikdymų, grasinimų nužudyti ar sužaloti pradėti 23 ikiteisminiai tyrimai. Už pažeidimus, susijusius su smurtu šeimoje, 85 asmenys nubausti administracine tvarka.

Pasak vyresniosios specialistės, smurtą patyrusios ir nakvynės neturinčios moterys su policijos išduota pažyma, Nakvynės namuose įrengtame kambaryje, gali gyventi iki 7 dienų. O jei per tą laiką moteris nesusiranda gyvenamosios vietos, jai Socialinės paramos skyriuje išduodamas siuntimas laikinai apsigyventi Nakvynės namuose.

R. Šliavienė neabejoja, kad daugeliu atvejų problemai išspręsti to nepakanka, nes dažniausiai smurtą šeimoje patiriančioms moterims reikalinga kompleksinė — teisinė, psichologinė ir socialinė — pagalba. Pasak specialistės, moterys, kurioms reikia naudingos informacijos, gali susirasti nuo smurto nukentėjusioms moterims sukurtame internetiniame puslapyje www.bukstipri.lt.

NAKVYNĖ: Šiauliuose vienintelė vieta pernakvoti smurto aukai — Nakvynės namai, tačiau patys pripažįsta, kad „sąlygos ten nėra geros“.  

Jono TAMULIO nuotr.

PAGALBA: „Policija gali atvykti į įvykio vietą, nutraukti smurtą, o nukentėjusįjį nukreipti į reikiamas organizacijas“, — sakė komisariato Viešosios tvarkos biuro Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė Rasa Šliavienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.