Su trispalvėmis prieš apkurtusią valdžią

Su trispalvėmis prieš apkurtusią valdžią

Su trispalvėmis prieš apkurtusią valdžią

Ginkūnuose (Šiaulių rajonas) gyvenantis ir kuriantis skulptorius, tautodailininkas Jonas Vaicekauskas tvirtai įsitikinęs, kad šalia to, kas vyksta mūsų valstybėje su valdžia ir tauta, būtina skiepyti ir auginti tautiškumą. Jis yra vienintelė sąlyga išlikti ir kiekvienam konkrečiam žmogui ir tautai bei valstybei.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Kovo 11–ąją neįtiko net trispalvės

J. Vaicekauskas šiemet pirmą kartą Kovo 11-ąją minėjo Vilniuje. Dalyvavo Tautinio jaunimo sąjungos organizuotose eitynėse.

„Svarbią tautai dieną Vilniuje vyko dvejos eitynės. Visiška nesąmonė. Tauta suskirstyta į blogus ir gerus. Vieniems leidžia žygiuoti visu Gedimino prospektu, o kiti turi apeiti dalį Gedimino prospekto. Kodėl kai kurie yra vertesni?“, – klausė J. Vaicekauskas, prijaučiantis tautininkų judėjimui.

Tik grįžęs iš Vilniaus į Šiaulius J. Vaicekauskas sužinojo, kad Signatarų laužas prie Seimo buvo užgesintas, o keli žmonės pakliuvo į policijos areštinę.

J. Vaicekauskas pasakojo, kad dar iki eitynių ir šiauliečių grupei teko susidurti su policija.

„Šiauliečiams su tautinėmis vėliavomis einant nuo Aušros vartų link Rotušės, kelią pastojo policija ir pasakė, kad nepraleis vėliavų su mediniais kotais. Reikia plastmasinių kotų. Ką mes pažeidžiame eidami švęsti Kovo 11-osios su tautinėmis vėliavomis? Pro vieną postą praėjome, sustabdo kitas policijos būrys. Vienas pagyvenęs šiaulietis, buvęs savanoris, atvirai pareigūnams pasakė, kad su šia vėliava jis nesiskiria nuo Nepriklausomybės pradžios ir dabar nesiskirs. Ją buvo net į Maskvą nuvežęs. Kai kurie mūsiškiai praėjo su savo vėliavomis, bet susitikome būrelį kelmiškių su trispalvėmis be kotų. Atėmė“, – sakė tautodailininkas.

Valdžiai subalansuota demokratija

„Valdžia ir tauta Lietuvoje – jau nebesusisiekiantys indai, visiškai skirtingi poliai ir skirtingos planetos. Valdžia jau negirdi tautos absoliučiai. Matau, kad Lietuvoje demokratija visiškai nebeveikia. Čia veikia jau tik pseudodemokratija“, – įsitikinęs J. Vaicekauskas.

Tautodailininkas akylai stebi valdžios darbą.

„Žmonės apgauti profesionaliai ištobulintų valdymo mechanizmų, ištobulintos rūmų politikos, kuri niekur neveda šalies. Žmonės jau išbalansuoti. Aš ir pats nebežinau, ką galvoti, ką rinkti, kas teisus, o kas melo vedinas. Nesu asmenybių garbintojas, bet nematau vedlio, kuris sugebėtų išardyti tą valdžios sukurtą savivalės sistemą. Nors visi mato, kad jau laikas kažką daryti: tauta apgauta, nuskurdinta“, – sakė J. Vaicekauskas.

J. Vaicekauskas pasakojo pats norėjęs pabandyti politiko kelio, pamatyti, kaip veikia valdžios mechanizmas iš vidaus – dalyvavo praeituose savivaldos rinkimuose.

„Pamačiau, kad nieko iš šalies valdžia neįsileidžia. Partijos sudarytame sąraše atsidūriau 33 vietoje. Juk viskas aišku, kad man rinkimai jau buvo baigti dar neprasidėję. Toks reitingavimas partijos viduje, ta pseudodemokratija yra niekiniai. Laimės pirmasis penketukas – viršūnėlės, tie, kurie reikalingi ir paklūsta, kaip reikia, o visi kiti sąraše yra tik fonas. Taigi valdžia demokratiją visiškai pritaikė ne tautos, žmonių, o savo poreikiams“, – pasakojo skulptorius.

J. Vaicekausko teigimu, niekas šalyje į gerą nesikeis, kol nebus pakeisti partijose žmonės. „Nors sakoma: mirė drakonas, tegyvuoja drakonas, tačiau reikia rinkimuose keisti įsisenėjusius politikus naujais, tokiais, kurie nebūtų perkandę dabartinių valdymo mechanizmų, nepasiduotų nusistovėjusiai sistemai, nebūtų paveikti“, – mano liaudies meistras.

Okupacijos vėžys

J. Vaicekauskui teko gyventi Jungtinėse Amerikos Valstijose.

„Nors aš toje šalyje ir nepritapau, bet pamačiau, kad tos šalies piliečiai jaučiasi visai kitaip, nei mes. Paprasčiausias palyginimas – požiūris į savo šalies policiją. Pas mus policija – prievartos aparatas, likęs dar nuo svetimos šalies milicijos laikų. JAV policininkas – draugas, pagalbininkas, pagarbos vertas pareigūnas, kuris tarnauja tautai ir valstybei“, – prisiminė J. Vaicekauskas.

Tautodailininkas sako, kad mūsų tautą labai paveikė ir tebeėda iš vidaus ilgi okupacijos metai.

„Tautos branduolį išvežė, o likusius Lietuvoje išvarė į visišką neviltį. Atėmė žemę, namus, žmonės iš nevilties ėmė gerti. Tokiais užaugo kelios kartos“, – apgailestauja tautodailininkas.

Beveik 20 metų J. Vaicekauskas dirbo mokytoju. „Pirmosios nepriklausomybės metais Lietuvos mokyklose buvo išauginti patriotai. O kas buvo auginama sovietiniais laikais? Tuštuma. Tas tuštumos užkratas tęsiasi ir atgavus nepriklausomybę. Didžioji dalis jaunų žmonių neužpildyti patriotizmo jausmu, į kurį remtųsi ir moralė, ir etika. Atkūrus nepriklausomybę mokiniuose mačiau daug prasiveržusios agresijos. Dabar matau daug jaunimo abejingumo viskam“, – pasakojo J. Vaicekauskas.

Tauta bunda

Tautodailininkas įsitikinęs, kad globalizmas dar labiau nutautins jaunus žmones, nei sovietinė okupacija.

„Lietuvai išlikti padės tik tautiškumo ugdymas. Jis turi būti diegiamas valstybiniu lygiu. Pirmiausia, per švietimą, mokyklą“, – įsitikinęs J. Vaicekauskas.

Kad tauta bunda, tautodailininko teigimu, rodo ir 300 tūkstančiai surinktų parašų dėl žemės referendumo.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

TAUTA: Tautodailininko Jono Vaicekausko teigimu, tauta yra natūralus darinys ir tautinės valstybės labiausiai atliepia pagrindinį žmogaus ir žmonijos poreikį išlikti.